Katás voltál? Ilyen nyugdíjra számíthatnak az egyéni vállalkozók
Habár a KATA időszaka leáldozott, a nyugdíjakat így is befolyásolja ez az adózási forma. A nyugdíjválság nagyon rosszul fogja érinteni azokat, akik korábban katások voltak, hiszen egyébként sem számíthatnak magas nyugdíjra. Útmutatónkból kiderül, hogy vajon mi az oka annak, hogy nagyon alacsony lesz a nyugdíja azoknak a vállalkozóknak, akik a kisadózó vállalkozások tételes adója, azaz a kata szabályai szerint adóztak. Arról is olvashatsz, hogy egy katás hogyan gondoskodjon a nyugdíjas évei anyagi biztonságáról és miként lehet jogosult állami adókedvezményre.
A kisadózó vállalkozások tételes adója, vagyis a kata egy nagyon kedvező és népszerű adózási forma volt. Havi 50 000 forint befizetésével minden adózási kötelezettségedet letudhattad évi 18 millió forintos bevételig. Ezenkívül csak iparűzési adót kellett fizetni. Ha átlépted a felső limitet, akkor a 18 millió feletti összeg után 40 százalékos adót kellett fizetned.
Nem kellett azonban havi 1,5 millió forintos bevételednek lennie ahhoz, hogy a katás adózás megérje. A katás adózási formát választva az embereknek több pénz maradt a zsebében az alkalmazotti viszonyhoz képest, ráadásul a kapcsolódó adminisztráció is nagyon egyszerű volt.
Az állam vállát egyre súlyosabb teherként nyomja a nyugdíjválság. Aki eddig a kata szerinti adózást választotta, arról is döntött, hogy maga gondoskodik a nyugdíjáról, így az állam egy kicsit lefaraghatott a probléma súlyosságából. Fontos azonban, hogy katásként senki nem kényszerített arra, hogy félretegyél.
Külső motiváló erő hiányában a saját kezedbe kell venned az irányítást és gondoskodnod kell a nyugdíjas éveid anyagi biztonságáról.
Miért lesz kevesebb a katás nyugdíj?
A kedvező adózás miatt többet tudtál katásként keresni, mintha alkalmazott lettél volna. Ennek azonban az az ára, hogy a nyugdíjadról is magadnak kell gondoskodnod.
Miért? Mi határozza meg az állami nyugdíjat és hogyan befolyásolja ezt a katás vállalkozói státuszom?
Az állami nyugdíjadat az életpálya átlagkereseted (ez a nyugdíjad számításának az alapja) és a szolgálati idő határozza meg. Az előbbi a havi jövedelmed függvénye, az utóbbi pedig a ledolgozott éveid számát jelenti. Az számít ledolgozott időszaknak, amikor fizetted, vagy a munkaadód fizette utánad a nyugdíjjárulékot.
Hogyan befolyásolja a kata a nyugdíjalapot?
Katásként a nyugdíjalapba nem a valós jövedelmed számít bele, hanem a fix havi adód alapján meghatározott összeg. Ez 2022-ben bruttó 108 000 forint, ha 50 000 forintos adót fizettél. A problémát ráadásul tovább súlyosbítja, hogy a szolgálati időd is rövidebb lesz az alacsony összeg miatt.
Természetesen csak azt az időtartamot kell figyelembe venned, amíg katás voltál.
Hogyan befolyásolja a kata a szolgálati időt?
Ahhoz, hogy teljes nyugdíjra legyél jogosult, legalább 20 év szolgálati idővel kell rendelkezned, amikor betöltöd a nyugdíjkorhatárt. Ahhoz is legalább 15 év szolgálati idő kell, hogy résznyugdíjat kaphass.
A katásokra is vonatkozik, hogy csak akkor számít teljes szolgálati évnek egy naptári év, ha a kereseted elérte a mindenkori minimálbért. Ha például 2022-ben 50 000 forintot adóztál, akkor az egy naptári év szolgálati időben csak 6,48 hónapnak fog számítani. Ha egy évben végig katás voltál, akkor 12 havi munkával 0,54 év szolgálati időt szereztél. Arányaiban ennyivel kevesebb volt a beszámított kereseted, mint a minimálbér.
A szolgálati idő ilyen módon történő számítása azt eredményezheti, hogy a 40 éves vállalkozói tevékenységed lehet, hogy csak 21,6 év szolgálati időként fog beszámítani a nyugdíjadba. 18,4 év mínuszban leszel, és ezért az átlagkeresetednek csak a töredékét fogod megkapni. Azt se felejtsd el, hogy nem a valós bevételedről van szó, hanem az adó után figyelembe vett összegről. Ez valószínűleg jóval alacsonyabb, mint a valós kereseted.
Katás vállalkozóként a nyugdíjad nagyon alacsony lesz még ahhoz képest is, hogy a nyugdíjak terén általános csökkenés várható. Ez nem hangzik túl jól, de megelőzheted a bajt!
A várható nyugdíjad összege attól is függ, hogy a kata után milyen adózás formát választasz.
Hogyan gondoskodhatok katásként a nyugdíjamról?
Az állam a nyugdíjkérdés önálló kezelését várta a katás vállalkozóktól. Természetesen nem mindegy, hogy hány évig voltál katás, de valószínűleg nem fogsz tudni teljes egészében az állami nyugdíjra támaszkodni.
Szerencsére léteznek olyan nyugdíj-előtakarékossági formák, amelyek segítségével önállóan gondoskodhatsz a nyugdíjadról. Az állam által támogatott nyugdíj-előtakarékossági formák lejárata a nyugdíjkorhatár eléréséhez kapcsolódik és mindegyik után lehet igényelni 20 százalékos adókedvezményt. Ezek közül a nyugdíjbiztosítás különösen előnyös lehet.
Miért előnyös a nyugdíjbiztosítás?
A nyugdíjbiztosítás valójában egy életbiztosítás, amit öngondoskodásból, nyugdíjcéljú megtakarításként kötsz, de van benne egy kockázati rész is. A megtakarítási cél mellett általában halál vagy rokkantság esetén is fizet a biztosító, ezért hívják jogi szempontból szakmabeliek életbiztosításnak. Már 10 000 forintos havi díjjal is elindítható.
Többféle megtakarítási forma közül is választhatsz. Nézzük meg ezeket!
Klasszikus nyugdíjbiztosítások
Ezeknél a biztosító garantál egy fix hozamot (emiatt szokták garantált nyugdíjbiztosításnak is hívni), ami várhatóan elég alacsony lesz. Nem kell bajlódnod a biztosítással és nem szükséges értened a pénzügyekhez sem, elég, ha befizeted a havi díjakat. Mivel a biztosító csökkenteni akarja a kockázatát – hiszen fix hozamot garantál neked - így olyan biztonságos formákban fogja a befizetett pénzeket fektetni, mint az állampapírok.
Kényelmes, mert semmi teendőd sincs, de nem számíthatsz az infláció feletti szemmel látható hozamra.
Befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítások
A szakmabeliek gyakran unit-linked típusú biztosításnak hívják. Ezeket akkor válaszd, ha otthonosan mozogsz a pénzügyek világában. Ennél az opciónál neked kell eszközalapot választanod, magyarán döntened arról, hogy mibe fektessék a megtakarításod.
Itt a hozam nem garantált, attól függ, miként mozognak azoknak az eszközöknek az árfolyamai, amelyekbe befektettél. Hosszabb távon ezzel a formával magasabb hozam érthető el ezzel a megoldással, ha jó döntéseket hozol.
A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy a futamidőt nem hosszabbítja a nyugdíjkorhatár várható emelése. Ha te most kötsz nyugdíjbiztosítást, akkor 65 éves korodban hozzáférhetsz a megtakarításhoz, attól függetlenül, hogy időközben megemelhetik a nyugdíjkorhatárt.
A nyugdíjbiztosításodhoz tartozik egy eseti számla is. Ide bármikor befizethetsz pénzt. Ez különösen jól jöhet egy vállalkozó számára, akinek általában jobban ingadozik a havi bevétele, mint egy alkalmazottnak. Bármikor gyarapíthatod a nyugdíjcélú megtakarításodat anélkül, hogy a havi összeget meg kellene emelned.
Az eseti számláról le is veheted a megtakarításodat anélkül, hogy ennek bármilyen negatív következménye lenne. Így egy jó hozamot termelő vésztartalékként is gondolhatsz az itt gyűjtögetett összegre.
Még mindig nem vagy biztos benne, hogy a nyugdíjbiztosítással jól járnál? Katásként sokan fizettek inkább 75 000 forintot 50 000 forint helyett. Nézzük meg összehasonlításképpen, hogy mi éri meg jobban!
Lássuk, hogy mit jelent havi 25 000 forint befizetése a nyugdíjbiztosításba vagy az államnak 30 éven keresztül!
Ha a nyugdíjbiztosítást választod, akkor évi 360 000 forintot tudsz gyűjteni az állami adóvisszatérítéssel együtt. Ez a 12 havi 25 000 forintos befizetésedből gyűlik össze, illetve a 20%-os adóvisszaigénylésből.
Ehhez még hozzá kell számolnod azt is, hogy a biztosító befekteti az általad befizetett pénzt, ami így hozamot termel. A hozam elérheti az 5-9 százalékot is. Ha csak 5,5 százalékos hozammal számolsz, akkor is 27,5 millió forintot gyűjthetsz össze 30 év alatt.
Ha 20 év nyugdíjas időszakkal számolsz, akkor ez havi 114 500 forintot jelent szemben a 90 440 forintos állami nyugdíjjal. Természetesen a havi 114 500 forint sem sok, de több, mint amit az államtól kapsz abban az esetben, ha 75 000 forint katát fizetnél be.
Arról se felejtkezz meg, hogy a nyugdíjbiztosításod lejárati összege adott, amit az állami nyugdíjról nem lehet elmondani. A szabályok folyamatosan változhatnak az évek során.
A befizetéseid után évi 20 százalékos adókedvezmény igényelhető vissza a saját SZJA-dból. A támogatás összege maximum 130 000 forint lehet évente, amit 650 000 forint befizetése után kaphatsz meg.
A katások számára akkor kezdődtek a problémák, amikor szóba kerül a személyi jövedelemadó. Mivel ilyet egy kata hatálya alá tartozó vállalkozónak nem kellett fizetnie, alapból nem igényelhetett állami adókedvezményt sem (hiszen nem tudta miből visszaigényelni a pénzt).
Azonban a visszaigénylés problémája a kata megszűnése után is érinthet, attól függően, hogy milyen adózási formát választasz.
A támogatás megszerzéséhez azonban a nyugdíjbiztosítások esetében van egy kiskapu!
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Hogyan igényelhetem az adókedvezményt?
A nyugdíjbiztosítás azért is előnyös, mert a szerződő fél és a biztosított lehet két különböző személy. Ez azt jelenti, hogy gyűjthetsz úgy a nyugdíjadra, hogy közben nem a saját személyi jövedelemadódból igényeled vissza az adókedvezményt. Ehhez mindössze egy SZJA-t fizető rokon vagy megbízható ismerős kell.
A hitelekkel ellentétben a szerződő félnek nem kötelező fizetni. Fizetési nehézségek esetén megszüntethetitek vagy szüneteltethetitek a számlát. Emiatt a bevont személynek nem jelent semmilyen kockázatot, ha aláírja a szerződést. A szerződő fél személye változtatható is a futamidő alatt.
Ha ez megvan, akkor ettől a ponttól a megszokott módon zajlik az adókedvezmény igénylése. Fontos, hogy az adójóváírás (a személyi jövedelemadó kedvezmény visszautalása) egyik ügyfél esetében sem automatikus. Ha elfelejted a határidőt és nem igényled vissza az SZJA-t, akkor elbukod az adókedvezményt.
Hogy néz ki az igénylés folyamata?
Az adókedvezményre vonatkozó igényedet az éves adóbevallásodban kell jelezned a papír alapú és az elektronikus ügyintézés esetében is. Ma már nem neked kell elkészítened az adóbevallást, csak jóvá kell hagynod a NAV által elkészített tervezetet. Ebben a dokumentumban kell feltüntetned a visszaigényelt összeget, a „Rendelkezés a nyugdíjbiztosítási szerződés alapján utalandó összegről” pontban.
Mennyi ez az összeg?
Minden esetben a nyugdíj-előtakarékossági szerződés alapján befizetett éves összeg 20 százaléka igényelhető vissza. A nyugdíjbiztosítás után ennek éves maximum összege 130 000 forint. Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításnál a felső határ 150 000, a nyugdíj-előtakarékossági számlánál pedig 100 000 forint.
A maximális adóvisszatérítésre a nyugdíjbiztosításnál évi legalább 650 000 forint befizetése esetén vagy jogosult. A pontos összeget a biztosító által küldött igazolás alapján tudod kiszámolni. Ebben a dokumentumban fel van tüntetve, hogy mennyi pénzt fizettél be az adott évben, ennek kell a 20 százalékát venned.
Az adóbevallásban van egy külön sor a biztosítótársaság nevének és számlaszámának, illetve a szerződésetek azonosítója számára is. Ha több nyugdíjbiztosítóval is szerződésben állsz, akkor az összes pénzintézet adatait fel kell tüntetned.
Hova utalják a visszaigényelt pénzt?
Az adókedvezményt a nyugdíjbiztosítási számládra utalják és ezt a pénzt is csak nyugdíjcélra használhatod fel. Ha idő előtt hozzányúlnál a megtakarításaidhoz, akkor az adókedvezményt 20 százalékos büntetőkamattal együtt vissza kell fizetni.
Ha nem tudod igénybe venni az adókedvezményt, akkor se hanyagold el a nyugdíjkérdést.
Ha hosszú időn keresztül voltál katás, akkor kevés állami nyugdíjra számíthatsz és az időskori megélhetésedről magadnak kell gondoskodnod. A nyugdíjmegtakarítás állami támogatás nélkül is fontos, hiszen segíthet téged abban, hogy rendszeresen félretegyél, ráadásul a hozama is kedvező.
Arra is gondolj, hogy az életed során bármikor előfordulhat, hogy alkalmazotti viszonyba kerülsz. Ilyenkor te is ki tudod használni az állami támogatást, ha már van meglévő nyugdíjcélú megtakarításod.
Összefoglalva
Összességében elmondható, hogy a katás adózási rendszer előnyösebb volt a jelenlegi fizetésed szempontjából. Kevesebb pénz vándorolt az államkasszába a te keresetedből. Ez azonban azt jelenti, hogy nem számíthatsz olyan mértékű nyugdíjra, mint azok, akik alkalmazotti viszonyban dolgoztak.
Ha hosszú időn keresztül voltál katás, akkor kifejezetten alacsony állami nyugdíjra számíthatsz, hiszen a nyugdíjalapodat nem a valós bevételed alapján számítják, hanem az általad befizetett adót veszik alapul.
Ha igazi megoldásra vágysz, akkor válaszd inkább valamelyik nyugdíjcélú öngondoskodási formát. Ezek közül a nyugdíjbiztosítással járhatsz a legjobban. Ez a megtakarítási forma lehetővé teszi, hogy te is igénybe vedd az évi 20 százalékos adóvisszatérítést, ha a katás adózási forma után megint fizetsz személyi jövedelemadót illetve, ha van olyan rokonod, aki fizet SZJA-t. Ha még tájékozódnál a témában, akkor ezt az oldalt ajánljuk.
Maradtak kérdéseid?
-
Mit jelent a szolgálati idő?
Az állami nyugdíj összegét részben a szolgálati idő határozza meg, amely ha legalább a minimálbér összegének megfelelő bevételed van, akkor a naptár szerint számolt, ténylegesen munkaviszonyban töltött időnek felel meg. Ez azt jelenti, hogy ha 40 évet töltöttél munkával, akkor az állami nyugdíjad összegének kiszámításakor is ezt a 40 évet fogják alapul venni.
Ha azonban kevesebb volt a jövedelmed, mint a minimálbér, akkor ezzel arányosan a szolgálati időd is csökken. Ha például 40 éven keresztül csak a minimálbér felének megfelelő összeget keresel hivatalosan, akkor a szolgálati időd csak 20 év lesz.
-
Kata után milyen adózási lehetőségek vannak?
A KATA adózás megszűnésével sok egyéni vállalkozóban merült fel a kérdés, hogy hogyan tovább. Habár a KATA egy rendkívül előnyös adózási forma volt, szerencsére léteznek más opciók is. Választhatod például az átalányadót, az EKATA-t, a VSZJA-t, az EKHO-t, a TAO-t vagy a KIVA-t.
A számodra legmegfelelőbb forma kiválasztásához érdemes egy szakértő tanácsát kérned, hiszen mindegyik adózási formának megvannak a maga előnyei és hátrányai.
-
Mindenképpen fontos az öngondoskodás?
Igen! Az öngondoskodás akkor is elengedhetetlen fontosságú, ha csak rövid ideig voltál katás. A közelgő nyugdíjválság nemcsak a KATA-s vállalkozókat érinti majd, az állami nyugdíja az alkalmazottaknak is alacsonyabb lesz és azt ki kell tudnod egészíteni a saját megtakarításaidból.
- átbeszélitek az igényeidet,
- ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
- végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.