Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek
éves beszámoló, prezentáció

Eddigi legsikeresebb évéről számolt be a KAVOSZ – Mit jelent ez a magyar vállalkozásoknak?

Írta: Gergely Péter • frissítve: 2025. július 2.

KAVOSZ Csoport frissen közzétett konszolidált beszámolója szerint a Széchenyi Kártya Program 2024-ben is stabil támaszt nyújtott a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásoknak. A Széchenyi Kártya Program keretében 2024-ben is több tízezer hazai vállalkozás jutott forráshoz, hozzájárulva a gazdaság élénkítéséhez, a munkahelyek megőrzéséhez, és a hazai vállalkozások versenyképességének növeléséhez.

Stabil működés a változó gazdasági környezetben

A KAVOSZ 23 éves történetének legjobb eredményét érte el 2024-ben, 37 000 feletti hitelszerződéssel a Széchenyi Kártya Program keretében. Az 1 300 milliárd forint összegben kihelyezett új hitelekkel több ezer vállalkozás fejlesztési céljait, működésének stabilitását segítette a program, ami ezáltal a gazdaság élénkítéséhez is hozzájárult. A válságkezelő, gyors újraindítást célzó 2023-as év után 2024 már a fenntartható működés és célzott fejlesztések éve volt a KKV-szektorban. Kevesebb, de erősebb, hosszú távú finanszírozást igénylő ügyletek jellemezték az évet.

Miközben a gazdasági környezet egész Európában nehézségekkel teli volt, a KAVOSZ által működtetett államilag támogatott hitelprogram 2024-ben is a KKV hitelezés gerincét képezte.

A KAVOSZ sikeresen dolgozott azon, hogy a hazai kkv-k beruházási céljaikat még kedvezőbb finanszírozás mellett tudják megvalósítani. A Demján Sándor Program első elemeként a Széchenyi Kártya Program beruházási típusú hiteleinek kamattámogatását a kormány megemelte, így 2024 novemberétől ezek a hitelek a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékos kamatszint mellett voltak elérhetőek. A kamatcsökkentésnek köszönhetően a hiteligény drasztikusan emelkedett: a befogadott beruházási hitelkérelmek volumene az év utolsó két hónapjában 80 százelékkal múlta felül a megelőző hónapok átlagát.

A Széchenyi Kártya Program ereje és jövője

A KAVOSZ működésének stabilitása és kiszámíthatósága ebben a környezetben kiemelkedő érték. A területi kereskedelmi és iparkamarák, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének országos irodahálózata, a gyors ügyintézés, a naprakész ügyféltámogatás, valamint a Program rugalmassága mind hozzájárultak ahhoz, hogy a vállalkozók továbbra is bizalommal forduljanak a Széchenyi Kártyához. A Program nemcsak pénzügyi, hanem gazdaságpolitikai eszköz is: célja a növekedés támogatása, a foglalkoztatás fenntartása és a beruházási kedv élénkítése.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége – mint tulajdonosok – hosszú távon is elkötelezettek amellett, hogy a KAVOSZ olyan pénzügyi eszközöket biztosítson a magyar vállalkozások számára, amelyek valóban kiszámítható, hatékony és célzott segítséget jelentenek. Ezt mutatja az is, hogy a program több mint két évtizedes történetében először – a finanszírozási partnerként működő hitelintézetekkel közösen – idén februártól már a KAVOSZ egyoldalú kötelezettségvállalásának köszönhetően további 50 bázisponttal csökkentek a hazai kkv-szektor első számú hiteltermékének kamatai. Ráadásul az újabb kamatcsökkentés már nem csak a beruházási, de a likviditási hitelekre is kiterjedt.

Digitalizáció és még aktívabb kommunikáció

A KAVOSZ továbbra is a hazai vállalkozások első számú, megbízható, értékalapú partnere kíván maradni. Az új kihívásokhoz új válaszok szükségesek, ezért 2025 őszétől a KAVOSZ megújult szervezettel, folyamatosan frissülő termékpalettával, digitalizált folyamatokkal és még aktívabb kommunikációval támogatja majd a hazai kkv-szektort. A cél, hogy az eddigi erős szakmai alapokra építő, még korszerűbb, még gyorsabban reagáló, továbbra is vállalkozásközpontú működés alakuljon ki. Ezzel biztosítható, hogy a vállalkozások továbbra is minden helyzetben számíthassanak a KAVOSZ szakértői segítségére és a Széchenyi Kártya Program a jövőben is a legszélesebb körben elérhető, célzott és fenntartható finanszírozási megoldás maradjon.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink céges bankszámla témában