Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Ha azt tervezitek, hogy a családotok több tagja ugyanannál a banknál nyit majd számlát, kihasználva az esetleges flottakedvezményeket, akkor csalódni fogtok. Ilyet jelenleg ugyanis egyetlen bank, a CIB kínál. Persze annak semmi akadálya, hogy a család egyazon pénzintézetnél bankoljon, amivel ráadásul a számlanyitásért esetlegesen járó jóváírást is megtöbbszörözhetitek, ám egyéb kedvezményeket nem kaptok.

Családi bankszámla flotta

Jelenleg kizárólag a CIB Bank kínál kifejezetten családi flottacsomagot, amibe alapáron négy felnőtt és három 18 év alatti gyerek bankszámlája vonható össze. A Családi Flottacsomag normál havi díja 1 490 forint, ezt azonban akciósan év végéig elengedik. Ha nagyobb a család, akkor plusz személyeket is be lehet vonni, ami fejenként 500 forint plusz költséget jelent.

A családi flotta konstrukció viszonylag rugalmas, a létszáma idővel változhat, és a csomag egészen addig fennmarad, amíg az úgynevezett főcsoporttagon felül még legalább egyvalaki tag. A főcsoporttag az a személy, aki a bankkal közvetlenül szerződik, és ő fizeti a csomag havi díját is.

A családi flotta meghatározott kedvezményeket biztosít a családtagok részére, ezeken felül mindenki a saját számlájának megfelelő díjakat fizeti.

A kedvezmények köre meglehetősen széles:

  • Az online felületen, flottán és bankon kívülre indított belföldi forintátutalások havi 1 millió forint összértékig díjmentesek, mint ahogy ugyanilyen értékhatárig a flottán és bankon belüli eseti átutalásokért sem kell fizetni.
  • Ezen kívül a tagok 50% kedvezményt kapnak a csoportos és állandó átutalási megbízások díjából, a kiskorú gyerekek számára ingyenes a CIB Visa Inspire elektronikus bankkártya, a nyugdíjas családtagok havi számlavezetési díjának pedig a felét engedik.
  • Ha kapcsolódik folyószámlahitel egy flottában lévő számlához, akkor a mindenkori éves kamatból (ez jelenleg 21,9 százalék) 5 százalék kedvezményt kap annak tulajdonosa.

Nem minden számlának lehet két tulajdonosa

Bár családi flottát nem nyithattok csak a CIB Banknál, párként vagy házaspárként ettől még lehet közös bankszámlátok.

Más kérdés, hogy az újonnan nyitott bankszámláknak kizárólag egy tulajdonosa lehet, az ő neve szerepel majd a számlán, míg a másik fél rendelkező, meghatalmazott vagy társtulajdonos lesz. Ezek alapján pedig nagyon különbözőek a lehetőségei.

A K&H Banknál a tulajdonos nevén lesz a számla, de a társtulajdonos ugyanolyan jogokkal bír. Lehet külön mobilbanki alkalmazásuk, illetve közösen használhatják a netbankot is. A társtulajdonos a számlakivonatok lekérdezésén kívül minden olyan funkciót elér, mint a számla főtulajdonosa.

Az OTP Banknál a tulajdonos mellett rendelkező lehet még egy számlánál, ő kaphat társkártyát, használhatja a netbankot, ám a mobilbanki alkalmazást már nem érheti el a saját készülékén.

A bankszámlához itt is igényelhető társkártya, ehhez a Mastercard Prémium Társkártya kivételével elég a számlatulajdonosnak teljesítenie a feltételeket.

A Raiffeisen Banknál ugyancsak egy tulajdonos lehet, a partner vagy házastárs itt állandó meghatalmazottként szerepelhet, aki azonban a saját azonosítójával mind a mobil-, mind a netbankhoz hozzáférhet.

A Gránit Banknál a tulajdonoson kívül társtulajdonos lehet egy számlánál, aki külön kóddal tud belépni a net- és a mobilbankba, illetve társkártyát is igényelhet magának. Ugyanakkor az ügyintézéshez mindig ketten kellenek, ám mivel erre videóbankon keresztül is van lehetőség, akár otthonról, a kanapéról is megoldható a dolog.

Az Erste Banknál a partner lehet akár társtulajdonos is, így külön azonosítóval és jelszóval tud belépni a net- és mobilbankba, így a számlát mindketten egyformán használhatják. A számlához társkártya is igényelhető.

Mennyit spórolhattok a közös bankszámlával?

A közös számlával megspórolhatjátok az egyik számlavezetési díjat, ám ha mindkettőtöknek kell bankkártya, akkor annak kibocsátási és éves díját ki kell fizetni, illetve a tranzakcióknak is lesz persze költsége.

Más kérdés, hogy a számlavezetési díjon nem igazán lehet sokat fogni, hiszen a BiztosDöntés.hu bankszámla kalkulátora szerint a legtöbb banknak van havidíj mentes számlája, mint ahogy a számla megnyitása sem kerül sehol pénzbe.

Ha többen használnak egy számlát, akkor viszont második bankkártya is kell majd valószínűleg, ennek pedig lehet kibocsátási és éves díja, ami éves szinten több ezer forintra rúghat. Az első kártyánál ezt a bankok még sokszor elengedik az első évben, ám a kedvezmény a társkártyákra már nem vonatkozik. Emiatt azzal, hogy többen használnak egy bankszámlát, nem lehet jelentős összeget megtakarítani.

A közös számlával a plusz pénzről is lemondhattok

Ugyanakkor a számlanyitáskor bezsebelhető jóváírás is megtöbbszörözhető, akkor, ha többen nyitnak számlát, míg a közös számlánál erre nincs mód.

A Gránit Bank például 40 ezer forint jóváírást ad azoknak, akik új ügyfélként mobilalkalmazásból, szelfivel nyitnak Gránit Kamat Plusz, Gránit Bajnok, Gránit Bajnok Plusz, Gránit Digitális, Gránit Digitális Plusz, Gránit Kapcsolat Plusz, Gránit Sztár, Gránit Osztálypénz, Gránit Diákszámla vagy Gránit Family Junior bankszámlát. További 40 ezer forintot ér, ha a számlanyitást követően havi rendszeres megtakarítást indítasz legalább 12 hónapra az eBank applikációban, befektetési jegy vételre.

Az Erste Bank ugyancsak 40 ezer forint jóváírást ad azoknak, akik online csatornán nyitnak az akció ideje alatt George Online Díjcsomagot, EgySzámla Díjcsomagot (18 éves kortól), Privilégium X Díjcsomagot, bármely Kolléga díjcsomagot, Cseperedő Díjcsomagot, EgySzámla Díjcsomagot (diák kedvezménnyel 14 és 17 éves kor között), vagy bármely Prémium Díjcsomagot.

A K&H Bank is 40 ezer forintot fizet a számlanyitásért, ha az ügyfél megfelel a feltételeknek, ami többek között azt jelenti, hogy hozzájárul a digitális csatornán és telefonon történő marketingcélú megkereshetőséghez, nem tiltakozik az alapszintű marketingcélú adatfelhasználás ellen, és e-mail címét a bank számára megadja. Ezen felül további 20 ezer forint jóváírást lehet bezsebelni azzal, ha a számlanyitás bankváltás kezdeményezésével történik.

Az OTP Banknál azok, akik május 25-ig új ügyfélként nyitnak számlát, 30 ezer forint jóváírást szerezhetnek a Perselyükbe.

Az UniCredit Banknál a Mobil Aktív Plusz és Ikon Plusz számlák havi számlavezetési díja online számlanyitás vagy online számlaigénylés esetén akciósan 0 Ft 6 hónapon keresztül. Ezen kívül egyszeri 35 ezer Ft összegű jóváírást is ad a bank. Ennek azonban feltétele, hogy havi rendszeres jövedelem érkezzen a számlára, ami a Mobil Aktív Plusz számla esetén minimum 300 ezer Ft, Ikon Plusz számla esetén pedig minimum 400 ezer Ft kell legyen.

Fülöp Norbert Attila
Fülöp Norbert Attila pénzügyi szakértő
Linkedin
Fülöp Norbert Attila pénzügyi szakértő

Több mint két évtizede dolgozom újságíróként, azon belül a lakáshitelekkel, az otthonteremtési és családtámogatásokkal, valamint a lakossági pénzügyi termékekkel foglalkozom legszívesebben. Azt szeretem a munkámban, amikor az általam közölt információk kézzelfogható pénzügyi előnyt jelentenek az olvasóknak, vagy ezek segítségével sikerül megoldaniuk egy-egy olyan pénzügyi problémát, ami komoly kihatással lehet az életükre.        

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában