Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Egy fizikai munkát végző, betanított munkás átlagos bruttó órabére jeenleg 2 250 forint Magyarországon, ami 9,1 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. Ez kedvezmények nélkül nettó 239 400 forint keresetet jelent. Mire elég ez jelenleg a hitelpiacon? 

Mennyit keres egy fizikai munkás?

A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2 250 forint volt 2025 első negyedévben, ami 9,1 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakában mért 2 061 forintot - derül ki a Trenkwalder és a Moore Hungary 7 ezer munkavállaló adatait feldolgozó elemzéséből.

Bár az első negyedévben tapasztalt 9 százalékos éves bérnövekedési ütem elmarad az előző évi 14 százaléktól, a fizikai munkavállalók még így is mintegy 4 százalék körüli reálbéremelkedéssel számolhatnak.

A földrajzi bontás alapján kiderült, hogy 2025 első hónapjaiban a régiók többségében már jóval 2 000 forint felett alakult az átlagos fizikai órabér: jellemzően 2 100-2 400 forint közötti sávban, Közép-Magyarországon és a fővárosban már kicsivel átlépte a 3 000 forintot is. Észak-Magyarországon 1 850 forint körül alakult az átlagos fizikai órabér.

Mire elég ez a hitelpiacon?

A hitelképesség legfontosabb feltétele a legalább 3-6 hónapos folyamatos munkaviszony, valamint az, hogy a hiteligénylő megfelelő összegű, a bank számára elfogadható jövedelemmel rendelkezzen.

A minimálisan elvárt nettó jövedelem a legtöbb esetben az aktuális minimálbér összege, ami 2025-ben 193 382 forint, de jövőre 218 519 forintra, 2027-re pedig 249 109 forintra nőhet a kormány tervei szerint.

A betanított fizikai munkásoknál mért 2 250 forintos átlagos bruttó órabér havi 160 órás foglalkoztatással számolva nettó 239 400 forint jövedelmet jelent, ami felette van a minimálbérnek. A legtöbb banknál tehát jelenleg hitelképesnek számít egy ilyen munkavállaló. Sőt, a Provident például már 100 ezer forint jövedelemtől hitelez, míg az MBH Hajrá Személyi Kölcsön Start Plus-hoz elég 150 ezer forint nettó jövedelmet igazolni.

Más kérdés, hogy a bankok egy része ennél magasabbra teszi a lécet a személyi kölcsöneinél, sőt, többen még növelték is a minimálisan elvárt jövedelem összegét az elmúlt időszakban.

Az Erste Banknál például a Most Személyi Kölcsön és a Most Hűség Kölcsön esetében elvárt jövedelem 175 ezer forintról 193 ezer forintra nőtt áprilisban. A Most Személyi Kölcsönnél változott az adóstárssal történő igényléskor elvárt jövedelem összege is: itt április 26-tól kettejüknek 260 ezer forint helyett már 290 ezer forintot kell tudniuk igazolni.

Az OTP Bank is lépett április elején: az OTP Otthon Személyi Kölcsön és az OTP Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel igényléséhez elvárt jövedelem 250 ezer forintról 400 ezer forintra nőtt.

A Cofidis pedig a Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitelénél minimálisan elvárt jövedelmet emelte meg 450 ezer forintról 500 ezer forintra április 1-től.

Mennyi hitelt kaphatsz?

Nem feltétlenül elegendő ugyanakkor a hitelképességhez minimálisan elvárt jövedelmet teljesítened ahhoz, hogy megkapd a szükséges összeget. Itt az úgynevezett jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) lesz a számítás alapja. Az MNB elvárása szerint ugyanis 600 ezer forint nettó igazolt jövedelem alatt annak legfeljebb fele fordítható hiteltörlesztésre, míg 600 ezer forinttól 60 százaléknál ránt be az adósságfék egy hosszú kamatperiódusú vagy végig fix hitelnél.

Ez azt jelenti, hogy a fizikai munkát végző betanított munkások havi 239 400 forintos nettó jövedelme legfeljebb 119 700 forint havi törlesztőt bír el, ami például 3,2 millió forint személyi kölcsön felvételét teszi lehetővé 20 százalékos a kamat és 3 éves futamidő esetén. Nagyobb lehet az elérhető hitelösszeg, ha hosszabb a futamidő vagy alacsonyabb a kamat, ezért célszerű a hitel kiválasztásához online hitelkalkulátort használni.

A lakáshiteleknél némileg más a helyzet: a BiztosDöntés.hu lakáshitel kalkulátor szerint itt jelenleg 6,18 - 7,99 százalék között szóródnak a banki kamatok, így ekkora jövedelemmel 14 - 16 millió forint lakáshitel vehető fel 20 éves futamidőre, 10 éves kamatperiódus vagy végig fix kamat esetén.

Bármilyen hiteltípusról legyen is szó azonban, átlagnál alacsonyabb jövedelem esetén a kamatok rendszerint magasabbak, ugyanis a kamatkedvezmények magasabb jövedelemmel érhetők csak el. Megoldást jelenthet egy adóstárs bevonása, ebben az esetben ugyanis az adós és az adóstárs jövedelmével együttesen számolnak a bankok, de persze tisztában kell lenned ennek a kockázataival is.

Fülöp Norbert Attila
Fülöp Norbert Attila pénzügyi szakértő
Linkedin
Fülöp Norbert Attila pénzügyi szakértő

Több mint két évtizede dolgozom újságíróként, azon belül a lakáshitelekkel, az otthonteremtési és családtámogatásokkal, valamint a lakossági pénzügyi termékekkel foglalkozom legszívesebben. Azt szeretem a munkámban, amikor az általam közölt információk kézzelfogható pénzügyi előnyt jelentenek az olvasóknak, vagy ezek segítségével sikerül megoldaniuk egy-egy olyan pénzügyi problémát, ami komoly kihatással lehet az életükre.        

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink személyi kölcsön témában