Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Tovább emelkedett a horvát nyaralás ára 2025-ben. Megnéztük, mennyivel lettek magasabbak az árak egy év alatt.

Mennyivel drágább a horvát nyaralás?

Tovább emelkedtek a horvátországi árak 2025-re, mivel folytatódott a korábbi évekre is jellemző erőteljes drágulás, különösen a turizmust érintő ágazatokban.

Az Eurostat adatai szerint 2025 májusára egy év alatt közel 10 százalékos áremelkedésre került sor az éttermek és a szállodák szolgáltatásainál, így a horvátországi nyaralás-költségek is jelentősen növekedtek az idei nyárra.

Szállások

Azt, hogy pontosan hol jár most a horvátországi szállások ára, jelentős mértékben befolyásolja, hogy mikor és hol foglalunk. A különbségek számottevőek lehetnek, például Zadar vagy Dubrovnik különösen drága, főleg a csúcsidőszakban.

Az apartmanok árai tehát széles skálán mozognak: 60-200 euró/éjszaka, de például Krk szigetén egy átlagos apartman ára 60-120 euró között alakul július-augusztusban.

A szállodai szobák árait az időpont és az elhelyezkedés mellett az ellátás is befolyásolja, de júliusban egy háromcsillagos szállodában egy szoba jellemzően 280-560 euró közötti áron érhető el.

Étkezés

Az ételek árai szintén jelentősen eltérhetnek a népszerűbb turisztikai központok (pl. Dubrovnik, Split, Rovinj) és a kevésbé látogatott, kisebb települések esetében, ahogy a közvetlen tengerparti éttermek is általában drágábbak.

A tengerparton a főételek átlagára az éttermekben 8-10 eurónál indul, de egy háromfogásos vacsora két főre egy középkategóriás étteremben 50-80 euróba is kerülhet. Az éttermek közül a legolcsóbban a kisebb konobákban étkezhetünk.

Mekkora szerepe van az euróárfolyamnak az áremelkedésben?

A magyar turisták költségeire az elmúlt évekre jellemző áremelkedésen túl ugyancsak hatással volt a forint-euró árfolyam. Az árfolyam így alakult az elmúlt években (MNB középárfolyam):

  • 2023. július: 373-387 forint,
  • 2024. július: 390-396 forint,
  • 2025. július eleje: 399-400 forint az euró.

Az árfolyam azonban függ attól is, hogy hol váltasz. Legdrágább bankban valutát vásárolni, ennél kedvezőbbek a pénzváltók árfolyamai. Ha kártyával fizetsz külföldön, akkor a bankok jellemzően kedvezőbb devizaárfolyamon váltanak, és vannak kifejezetten jó ajánlatok, amikor deviza középárfolyamon juthatsz például euróhoz.

Csak árfolyam alakulásának is köszönhető, hogy míg 2023-ban egy ezer eurós nyaralást 373 ezer forintból is kihozhattál, addig most ugyanez minimum 399 ezer forintba kerül, azaz mintegy 26 ezer forinttal többe.

Ugyanakkor, mivel a szállások és éttermek esetében 2 év alatt mintegy 22 százalékos áremelkedés következett be Horvátországban, így a 2023-ban 1 ezer eurós nyaralás már egyébként is 1 220 euróba került, amihez hozzájön még a forint 7 százalékos gyengülése.

Tehát összességében a magyar nyaralók számára 2023 és 2025 között mintegy 30 százalékkal drágultak a horvátországi nyaralások.

Miért lett ilyen drága Horvátország?

Több oka is van annak, hogy az elmúlt 2-3 évben rendkívül megdrágult a korábban viszonylag olcsónak számító horvátországi nyaralás.

  • 2023. január 1-jén bevezették az eurót Horvátországgban, ami valamelyest megemelte az árakat, mivel a kereskedők felfelé kerekítettek az átállásnál. Különösen a turisztikai és vendéglátó szektorban volt ez érezhető.
  • 2022 áprilisától, azaz 3 év alatt összességében több mint 40 százalékkal emelték áraikat a horvát szállodák és éttermek, ami jelentősen meghaladta az inflációt.
  • Az ágazatban jellemző munkaerőhiány is nyomást gyakorolt az árakra, mivel a magasabbra kúszó bérek miatt az árak is emelkedtek.
  • A Covid utáni években (2023, 2024) rekordot döntött a turisták száma Horvátországban. A főszezonban (július-augusztus) sok helyen teltház alakult volt, a kiemelkedő kereslet pedig ebben a két hónapban akár 30-50 százalékkal is felfelé tolta a szállásárakat egyes helyeken.
  • A turisták számának emelkedéséhez, ha csekély mértékben is, de hozzájárult az arab és izraeli desztinációk iránti kereslet csökkenése, hiszen ezek bizonytalansága miatt több turista választott biztonságosabb célpontot.
  • Több horvátországi város és önkormányzat emelte az elmúlt években a turisztikai illetéket, emellett 2025-től egy új ingatlanadó is életbe lépett, amelyet sok szállásadó beépít az árakba.

Mennyibe kerül egy átlagos horvát nyaralás 2025-ben?

4 fős család, 7 éjszaka, középkategóriás apartman, szerény költekezés esetén:

  • Szállás: az apartmanok ára széles skálán mozog, de egy átlagos minőséget és helyszínt tekintve 120 euró x 7 éjszaka = 840 euró.
  • Étkezés: kérdés az éttermi étkezés aránya és minősége, de ha néhány éttermi vacsorára sor kerül, akkor a szupermarket (7 x 40 euró = 280 euró) plusz olcsóbb étterem (5 x 60 euró = 300 euró) ára összesen 580 euró.
  • Közlekedés: 1 200-1 300 km-rel, 7,5 l fogyasztással, 1,6 euró/liter üzemanyagárral számolva 144-156 euró az üzemanyagköltség, míg az autópályadíj egy átlagot tekintve 60 euró, vagyis összesen kb. 210 euró.
  • Egyéb költségek, mint belépők, strandolás, ajándékok, parkolás stb. 300 euró.

Ez összesen kb. 2 ezer euró, vagyis nagyjából 800 ezer forint.

Mindez 2023-ban még csak kb. 615 ezer forint volt (horvát áremelkedés és a forintgyengülés miatt), vagyis nagyjából 185 ezer forinttal drágább egy átlagos horvátországi nyaralás idén, mint két éve.

Maradtak kérdéseid?

  • Miért lett drágább a horvátországi szállás?

    Mert az elmúlt 3 évben átlagosan 40 százalékkal emelték áraikat a szállodák és az éttermek, többek között az egyébként is magas infláció, a munkaerőhiány és a rekordszámú turista miatt.

  • Mivel lehet spórolni a horvát nyaraláson?

    Érdemes elkerülni a július-augusztusi csúcsidőszakot, apartman helyett kempinget is lehet választani, készpénz helyett pedig kedvezőbb árfolyamú bankkártyás fizetést használni.

  • Hogyan hat az euróárfolyam a nyaralás költségeire?

    Ha a forint gyengül az euróhoz képest, akkor forintban többe kerül a nyaralás. Az elmúlt két évben ez mintegy 7 százalékot emelt a horvátországi nyaralás költségén.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink mindennapi pénzügyek témában