
Ezekre figyelj, ha bankkártyát használnál külföldön!
Külföldre utazol, vagy éppen a nyaralásodat tervezed? Mielőtt Magyarországon kívül is elkezded használni a bankkártyád, érdemes megnézned, milyen díjak merülhetnek fel, nehogy váratlan költségek érjenek. Megnéztük, mire figyelj és melyek a legkedvezőbb lehetőségek jelenleg, akár bankkártyával vásárolnál, akár készpénzt vennél fel külföldön.
Amikor országon kívül használod a forint számlához tartozó bankkártyát, akkor a helyi devizában fizetsz. Így a vásárlás közben devizaátváltás történik, aminek külön díja van és kettős váltás is előfordulhat, amikor eurózónán kívül fizetsz. Ebben az esetben először euróra vagy dollárra váltják a forintot, majd azt a helyi devizára. Kétszeres költséggel.
Az elszámolás több nap késéssel történik, így előfordulhat az is, hogy lényegesen rosszabb árfolyamon váltanak, mint az a vásárlás napján volt. Hiszen tudjuk, a forintárfolyam minden, csak éppen kiszámítható nem.
Az átváltási árfolyam mellett devizakonverziós díjjal is számolni kell, ugyanis sok bank fix százalékos díjat számít minden költésnél (átlagosan 1-2,5% felár).
Hasonló a helyzet a készpénzfelvételnél is, ha külföldön szeretnél pénzt levenni a számládról ATM-en keresztül. Magasabb díjakkal kell számolni, és a 150 ezer forintos ingyenes készpénzfelvétel sem segít, mert ez a lehetőség csak a belföldi forint ATM-ekre érvényes. (Vagyis például az OTP eurós ATM-jeire sem idehaza.)
Van azonban jó néhány kedvező lehetőség arra is, hogy minimalizáld a külföldi kártyahasználat költségét, sőt néhány bank díjmentes vagy kedvezményes készpénzfelvételt is kínál.
A külföldi használat kedvező áron, akár díjmentesen is
A hazai piacon is több banknál elérhető kedvező, egyedi áras devizaváltás, devizaszámla-vezetés és széles a kínálat bankkártyákban is. A neobankok, mint a Revolut és a Wise, szintén jó alternatívák, akár kombinálni is lehet őket a magyar bankszámlákkal, hogy még több kedvezményes devizaváltáshoz, magasabb keretekhez hozzáférj.
1. Tervezz előre, válts kedvező áron devizát online.
Egyedi áras devizaváltás, azaz kedvező és valós idejű, azonnali. Egyéb átváltási díjak és költségek nélkül.
Jellemzően hétköznapokon, napközben devizapiaci középárfolyamon, vagy ahhoz közeli egyedi áron van lehetőség váltani több hazai banknál is.
- Az Erste Bank 600 ezer forint havi keretet ad, alapesetben minden lakossági számlatulajdonosának. Euró, amerikai dollár, angol font, svájci frank és kanadai dollár pénznemekben. A kapcsolódó devizaszámla nyitása és fenntartása is díjmentes, külön bankkártya nem szükséges hozzá.
- A Gránit Bank 650 ezer forint havi keretet biztosít és középárfolyamon vált, euró, amerikai dollár, svájci frank és angol font devizanemekben. Nulla forintos havidíjú devizaszámla és az első 2 évben ingyenes EUR vagy USD deviza bankkártyával használható, egyszerű digitális számlanyitással.
- Az OTP Banknál havi 600 ezer forintos kereten belül lehet 22 féle devizanemben vásárolni az OTP Bank középárfolyamán. A szolgáltatás havi díját jelenleg egy akció keretében elengedik. Fontos kitétel, hogy csak a fizikai kártyás vásárlásokra vonatkozik, az online történő tranzakciókra nem.
- A Raiffeisen Banknál akár 40 millió forintig lehet egyedi áron devizát váltani, euró, angol font, amerikai dollár és svájci frank pénznemekben.
A Revolut az egyik legnépszerűbb választás az utazók körében. A neobanknál 35 féle devizanemben válthatsz kedvező árfolyamon hétfőtől péntekig, az ingyenes csomagban (Revolut Standard) 350 ezer forintos havi keret van. Ha magasabb összegre lenne szükséged, akkor a saját hazai bankod lehetőségeit érdemes felmérni, vagy magasabb – fizetős - csomagra váltani a Revoluton belül.
Az egyedi áras devizaváltással és ingyenes devizaszámlákkal sokat nyerhetsz:
- nincs árfolyamkockázat, valós idejű tranzakciókat látsz és nem csak pár nappal később történik meg az elszámolás
- nincs külön díj a tranzakciókra
- a korábban beváltott összegből költhetsz, amit akár lényegesen jobb árfolyamon vásároltál, mint az utazáskor lehetséges
Figyelj viszont arra, hogy valóban az ingyenes időszakban válts, kerüld a hétvégi, vagy esti órákat és figyelj az ingyenes keretösszegekre is.
2. Készpénzfelvétel külföldön
Külföldön vennél fel készpénzt ATM-ből? Nem lehetetlen, de sok esetben roppant költséges lehet. Szerencsére vannak ingyenes és kedvező megoldások is, ezek jellemzően EU-n belül elérhetők. Fontos, hogy lehetőség szerint a bankodhoz tartozó bankcsoport ATM-ét keresd, és győződj meg ebben az esetben is a biztonságról és légy körültekintő.
Ingyenes készpénzfelvételi lehetőséget ad külföldi ATM-en keresztül a CIB és OTP Bank is, amennyiben az adott bank saját ATM-ét használod.
- CIB: Külföldön 12 országban, korlátlan alkalommal vehet fel készpénzt díjmentesen az Intesa Sanpaolo logóval ellátott készpénzkiadó automatáiból.
- Az OTP összegtől függetlenül és korlátlanul biztosít készpénzfelvételt 9 országban az OTP Group által üzemeltett ATM-ekből.
A Revolut ingyenes csomagjában havonta 75 ezer forintot vagy 200 eurót vehetsz le díjmentesen.
A Wise-nál a havi első kettő készpénzfelvétel 150 ezer forintos havi keretig ingyenes, ez lehet külföldi ATM-használat is, e felett 200 Ft + 2,65%-os díja van.
Több banknál kedvező díjon juthatsz készpénzhez:
- a Gránit Banknál vezetett bankszámládról külföldön is. Például a Gránit EUR Mastercard kártyával egységesen 1 EUR+1,05%-os díjon vehetsz fel pénzt külföldi ATM-ből, a már korábban középárfolyamon átváltott összegből.
- Szintén kedvező ATM-es felvételt kínál az Unicredit Bank a bankcsoport automatáin keresztül (EGT-n belül euróban: 1,416 %,min. 407 Ft).
- Az Erste Banknál vezetett számládról is kedvezményesen juthatsz készpénzhez, amennyiben a bank ATM-ét használod külföldön is, ebben az esetben 149 Ft + 1,49% + 0,9%-ért vehetsz le pénzt.
3. Utasbiztosítás is járhat a bankkártyához
A mai modern bankkártyák már mindent tudnak, ami belföldi vagy külföldi, fizikai vagy online vásárláshoz, vagy készpénzfelvételhez szükségesek. Kevésbé van jelentősége az elfogadottság szempontjából, hogy dombornyomott vagy vésett verziód van, és Európán belül az is, hogy Visa vagy Mastercard.
A kapcsolódó szolgáltatások és előnyök viszont egy-egy utazás során kimondottan hasznosak és sokat lehet velük spórolni. Ilyenek például az utas- és poggyászbiztosítások, a reptéri váró használat, asszisztencia.
A biztosítások főbb elemei: baleseti halál és rokkantság, sürgősségi orvosi költségek, mentés, poggyászbiztosítás, jogi tanácsadás – ezek mértéke bankonként eltér.
- CIB Bank: A Mastercard Gold és Visa Platinum kártyákhoz Utazási Védelem Gold csomag jár, amely 30 millió Ft-ig terjedő sürgősségi ellátást, poggyászbiztosítást, felelősségbiztosítást és repülős csomagot is tartalmaz.
- Erste Bank: Az Union Biztosító nyújtja a fedezetet. A csomag (Standard, Gold, Platinum) a világ összes országára érvényes, 14 éves kortól biztosít, 30 vagy 60 napos külföldi tartózkodásra.
- Gránit Bank: A Gránit Platinum Mastercard és World Elite Metal kártyákhoz prémium utasbiztosítás és extra szolgáltatások (pl. gépjármű asszisztencia, jogi segítség) tartoznak, világszintű, 90 napos időtartamra, 75 éves korig.
- K&H Bank: A prémium kártyákhoz tartozó biztosítás 12,5 millió Ft sürgősségi költségre, 170 ezer Ft poggyászbiztosításra és 3 millió Ft baleseti halál térítésre terjed ki, 30 napos tartózkodás mellett.
- Magnet Bank: Nem kínál utasbiztosítást a bankkártyái mellé. A kedvező számlacsomagod mellé érdemes külön biztosítást kötnöd.
- MBH Bank: Három biztosítási csomagot kínál a CIG Pannónia révén: Bázis (csak Európa, 30 nap), Komfort és Prémium (világszintű, 60 nap). Kiterjed a sürgősségi ellátásra és poggyászkárokra is.
- Raiffeisen Bank: Az UNIQUA Biztosító biztosítja a prémium kártyákhoz kapcsolódó fedezetet, amely világszintű és 75 év felettiekre is kiterjed.
- Revolut: A Premium, Metal és Ultra előfizetéseknél jár biztosítás. Fontos, hogy egy 2024-es módosítás értelmében csak azon külföldi tartózkodásra érvényes, amelyet a Revolut kártyáddal vásároltál. Emiatt érdemes külön biztosítást kötnöd, vagy a magyar bankkártyádhoz kapcsolódó biztosítást választanod.
- OTP Bank: A Groupama biztosítása a legtöbb lakossági kártyához tartozik. Alapszolgáltatásként 100 ezer Ft baleseti halál, 40 ezer Ft utazáshosszabbítás, valamint asszisztencia és poggyászkeresés is elérhető.
- UniCredit Bank: Az Allianz biztosítás három csomagban érhető el (Standard, Gold, Platina). 30 napos védelem, területi hatály: Standard és Gold – Európa, Platina – világszintű. 70 év felett csak Európára érvényes.
- Wise: Nem kínál utasbiztosítást.
További extrák: A kártyakibocsátók (Mastercard, Visa) prémium előnyei között szerepelhet reptéri gyorsítósáv, vásárlási biztosítás, asszisztencia és exkluzív kedvezmények. Részletek a Mastercard Prémium és Visa Prémium programokban érhetők el.
Összességében tehát több bankszámlához választhatsz olyan standard, akár ingyenes bankkártyát, amelyekhez biztosítás is tartozik. Ugyanakkor a kedvező díjú számlád mellé akár kicsit drágább prémium bankkártyát is kérhetsz, amelyek sokszorosan meg tudnak térülni, ha kihasználod az előnyeit.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.