Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Tudod mennyivel kopaszt meg a bank a saját pénzedből azért, hogy hozzájuss? A bankfióki készpénzfelvétel díja akár tetemes is lehet, több százalékát is elérheti a felvett összegnek. De vannak trükkök, amelyekkel jelentősen csökkentheted ezt a díjat.

Mi a bankfióki készpénzfelvétel?

A bankfióki készpénzfelvétel az a művelet, amikor nem ATM-ből, hanem közvetlenül a bank pénztárosánál vagy ügyintézőjénél veszel fel pénzt. Ezt megteheted bankkártya nélkül is, vagy bankkártyával is.

Ha nagy összegű készpénzfelvétel a célod, akkor a közvetlen, bankszámláról történő készpénzfelvétel javasolt. Ekkor ugyanis nincs limitje a készpénzfelvételnek, bár valószínűleg ez lesz a legdrágább lehetőség a készpénz felvételére az összes közül.

Ha nem olyan sok pénzt veszel fel, de többet vennél fel, mint amennyit az ATM ki tud adni, akkor bankkártyával is fel tudsz venni készpénzt a pénztárban. Itt azonban figyelned kell arra, hogy ez összegben limitált a bankkártyád miatt. Előnye viszont, hogy nem csak a saját bankod fiókhálózatában, hanem más bankoknál is felvehetsz készpénzt bankfiókban Magyarországon és külföldön egyaránt.

Mikor lehet szükség nagy összegű készpénzre?

Adódik az életben, hogy néha elkerülhetetlen a nagy összegű készpénzfelvétel, vagyis amikor egyszerre sok készpénzt akarsz felvenni. Ilyen eset lehet:

  • értékes használt dolgok felvásárlása, köztük hagyaték felvásárlása
  • lakásvásárlási foglaló
  • lakásfelújításkor a szakemberek kifizetése
  • nagy összegű kölcsön nyújtása
  • gépjármű vásárlás
Bankfióki ügyintéző aki segít készpénzfelvételben

Nagy összegű készpénzfelvétel bankfiókban

A nagy összegű készpénzfelvétel bármikor lehetséges, de van egy szigorú feltétele: előre be kell jelenteni. A bejelentési határidő általában 1-2 munkanappal a készpénzfelvételre tervezett időpont előtt van.

Ne felejtsd el, hogy van egy értékhatár. Tehát a bejelentési kötelezettség csak egy meghatározott összeghatár felett lép érvénybe, amely bankfiókonként eltérő lehet. A nagyobb forgalmú, központi fiókokban akár bejelentés nélkül is tolerálhatják 1-2 millió forint felvételét, míg egy kisebb forgalmú bankfiókban már nem. Ha bejelentés köteles a nagy összegű készpénzfelvétel, akkor szinte biztos, hogy a normál díjon felül is kell érte fizetni. Ezt az extra díjat akkor is beterhelik a számládra, ha végül mégsem veszed fel a készpénzt, hiszen azt kiszállítják a fiókba, rendelkezésedre bocsátják, majd visszaszállítják.

A bankfióki készpénzfelvétel díja

Nem csak a nagy összegű készpénzfelvétel jelentheti azt, hogy elgondolkodtató a költsége, díja. Akár egy kisebb összeg felvétele is kerülhet sokba.

A készpénzfelvétel díja sok mindentől függ: van-e fix, illetve százalékos költsége a készpénzfelvételnek, mennyi a pénzügyi tranzakciós illeték, terheli-e plusz díj a nagy összegű készpénzfelvételt.

Az alábbiakban összehasonlítás céljából bemutatjuk a jellemző költségeket 1 millió forint bankkártyás készpénzfelvételekor. A készpénzfelvételnek lehet napi limit korlátja.

A lista díjai bármely magyarországi bankfiókra érvényesek, továbbá kiterjednek a hazai postahivatalokra is, kivéve az OTP Bank esetében, ahol csak a postahivatalokra terjednek ki (ez ugyanis olcsóbb, mint a bankfióki készpénzfelvétel). Ha a saját bankodban veszel fel pénzt, akár bankkártyával, akár bankkártya nélkül, az is hasonló nagyságrendbe kerül, a lista tehát jó iránymutatásul szolgálhat ezekre a tranzakciókra is.

Készpénz felvételi díjak bankfiókban
BankBankszámlacsomagMennyibe kerül?1 millió forintot
mennyibe kerül
felvenni?
CIBECO bankszámla,
ECO Plusz bankszámla
2,708%, minimum 2 172 Ft,
maximum 21 7474 Ft
27 080 Ft
CIBCIB Mastercard Gold 2,708%, minimum 2 172 Ft,
maximum 21 7474 Ft
27 080 Ft
Ersteáltalános923 Ft + 1,87%,
maximum 20 573 Ft + 0,6%
25 623 Ft
ErsteGeorge Díjcsomag,
George Online Díjcsomag
851 Ft + 1,73%,
maximum 18 951 Ft + 0,6%
24 151 Ft
Gránitáltalános500 Ft + 1,1%11 500 Ft
GránitGRÁNIT – Digitális Plusz bankszámla500 Ft + 1,1%11 500 Ft
K&Háltalános1 178 Ft + 0,74% + 0,6% 14 578 Ft
MagNetáltalános505 Ft + 1,46% 15 105 Ft
MBHáltalános941 Ft + 2,69% + 0,6%33 841 Ft
OTPáltalános477 Ft + 1,49% 15 377 Ft
RaiffeisenAktív számla 1,5%,
minimum 1 500 Ft, maximum 30 000 Ft
15 000 Ft
Revolutáltalános2%20 000 Ft
UniCreditMobil Aktív Plusz számlacsomag 657 Ft + 1,468%,
minimum 1 144 Ft
15 337 Ft
UniCreditIkon Plusz
számlacsomag
657 Ft + 0,985%,
minimum 1 144 Ft
10 507 Ft

Tranzakciós illeték bankfióki készpénzfelvételnél

A 0,9%-os pénzügyi tranzakciós illetéket a bankok mindenképpen kifizettetik veled, azonban nem mindegyik bank tünteti fel elkülönítve. Ahol azt látod, hogy a díjat tartalmazó képlet végén szerepel egy külön 0,9%, ott külön tünteti fel, ahol pedig nem, ott bele van építve a díjba. De biztos nem úszod meg.

Ingyenes készpénzfelvétel

A magyarországi törvényi ingyenes készpénzfelvétel lehetővé teszi, hogy havonta legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb 150 000 forint készpénzt ingyen felvehess bármely magyarországi ATM-ből. 2025. január 1-től a postákra is kiterjed az ingyenes készpénzfelvétel lehetősége.

Ez a szolgáltatás teljesen ingyenes, ahogy a nyilatkozat is, még a pénzügyi tranzakciós illetéket sem kell megfizetned.

Amelyik banknál nyilatkoztál az ingyenes készpénzfelvételről, ott megillet az ingyenes készpénzátvétel kedvezménye is. Ez azt jelenti, hogy az erre felkészült boltokban havonta legfeljebb 2-szer, összesen legfeljebb havi 40 000 forintig ingyen vehetsz át pénzt a kasszánál a bankkártyáddal, ha tranzakciónként legalább 3 000 forintért vásárolsz a boltban. Egy ilyen tranzakció során legfeljebb 20 000 forintot vehetsz fel.

A MagNet ingyenes készpénzfelvétel trükk

A MagNet Banknál nem szükséges leadnod a nyilatkozatot a törvényi ingyenes készpénzfelvételre. Anélkül is megkapod, alapból.

Így – ha több számlád is van – választhatsz egy másik bankot, ahol viszont leadod ezt a nyilatkozatot. Ebben az esetben a két banknál együttesen 300 000 forintnyi készpénzt is felvehetsz ingyen, havonta.

Melyik bankszámlánál lehet sok pénzt felvenni ATM-ből?

Van néhány bank, ahol jobban jársz az ingyenes készpénzfelvétellel, mint a törvényi, havi 150 000 forintos készpénzfelvétel.

Nagy összegű készpénz felvételi díjak ATM-ből
BankBankszámlacsomagIngyenes
készpénzfelvétel
havonta
Efelett mennyibe
kerül?
1 millió forintot
mennyibe kerül
felvenni?
Gránit
Bank
Bajnok Plusz
bankszámla
4200 Ft + 0,75% ingyenes
(legfeljebb 2 tranzakcióval)
Raiffeisen
Bank
Premium
Banking
2 (saját ATM) – akciósan 2024.12.31-ig,
valószínűleg meghosszabbítják
1%, maximum 10 000 Ft ingyenes
(legfeljebb 2 tranzakcióval)
Raiffeisen
Bank
Premium
Banking Plus
3 (saját ATM) – akciósan 2024.12.31-ig,
valószínűleg meghosszabbítják
0,8%, maximum 10 000 Ft ingyenes
(legfeljebb 3 tranzakcióval)
UniCredit
Bank
Ikon Plusz számlacsomag 4 (saját ATM) – akciósan 2025.01.31-ig,
valószínűleg meghosszabbítják
0,48% + 336 Ftingyenes
(legfeljebb 4 tranzakcióval)

Készpénzfelvétel megtakarítási számláról

Ha a pénzed megtakarítási számlán tartod, hogy elkülönüljön a napi pénzköltési célokra szánt bankszámládtól, amelyhez a bankkártyád is tartozik, akkor problémás lehet ingyenesen hozzáférni a pénzhez.

Mégiscsak arról van szó, hogy a saját pénzed egyik számládról a másikra teszed át ugyanannál a banknál.

Vannak olyan megtakarítási számlák, amelyeknél díjmentes a pénzed visszavezetése, de például az OTP Banknak többféle megtakarítási számlája van – lényegüket tekintve ezek ugyanolyanok -, mégis, egyikről pénzbe kerül a pénzed visszavezetése, a másikról nem.

Készpénzfelvétel állampapír számláról

Ha a Magyar Államkincstárnál van értékpapírszámlád, amelyről állampapírt vásároltál, arra átutalhatsz pénzt. A bankod lehet, hogy továbbadja azt a kedvezményt, hogy erre az átutalásra nem kell pénzügyi tranzakciós illetéket fizetnie. Ekkor kedvező díjért utalsz erre a számládra, de létezik ingyenes átutalási lehetőség több banknál is.

Ha készpénzt vennél fel és átutalod ezt a pénzt a kincstári számládra, majd onnan felveszed a kincstárban készpénzben, akkor a tranzakcióért csak az átutalásért felszámított illetéket fizeted, ami nem csak kedvezőbb, mint a készpénzfelvételé, de felső összeghatárt is tartalmaz az illeték, ellentétben a készpénzfelvétellel.

Valuta felvétel bankfiókban

Ha külföldi pénznemben veszel fel pénzt a bankpénztárban a devizaszámla terhére, akkor figyelned kell arra, hogy nem minden fiókban van valuta kiadást biztosító pénztár.

Ha van is, figyelned kell arra, hogy egyszerre mekkora összeget vehetsz fel bejelentés nélkül. Ha be kell jelenteni, akkor előtte 1-2 nappal szólnod kell a banknak erről.

Készülj fel, hogy a bankpénztári készpénzfelvétel általában nagyon drága és semmilyen kedvezmény nem vonatkozik rá. A pénzügyi tranzakciós illeték ráadásul a deviza alszámlákra is ugyanúgy érvényes.

Bankfióki készpénzfelvétel költségeinek kiszámolása

Honnan éri meg felvenni készpénzt, ATM-ből vagy a bankfiókban?

Nem mindegy, hogy mekkora összegről van szó. Sok bank úgy árazza be a díjazását, hogy csak kisebb összeget éri meg felvenni a saját ATM-jéből. Ha nagyobb összeget szeretnél, már jobban megérheti idegen bank ATM-jében felvenni. Ezzel az a bankok célja, hogy a nagyobb készpénzlogisztikát a versenytársakra hárítsák át.

De az biztos, hogy ATM-ből éri meg felvenni a készpénzt. Kicsit is és nagyot is. A postai vagy idegen bankfióki készpénzfelvétel a legdrágább belföldi készpénzfelvételnek számít, általában jóval drágább, mint az ATM díja.

Ha külföldön jársz, az ATM az olcsóbb, mint a bankfiók, mert a bankfiókban hozzászámítják az élőmunka költségét is.

Figyelj erre is, hogy lehetnek korlátai annak, hogy egy bank egy művelettel legfeljebb mennyi készpénzt ad ki ATM-ből a nem saját ügyfelének. Ugyanis a bankok ezzel vágnak vissza azoknak a bankoknak, akik a nagyobb összeg felvételét kedvezőbbnek árazzák be egy másik bank ATM-jéből felvéve. Például az OTP Bank a nem saját ügyfeleinek csak 100 000 forintot enged felvenni egy tranzakcióval, miközben az ATM-jeik technikailag 800 000 forint kiadására is képesek lehetnének egy tranzakcióval.

Napi készpénzfelvételi korlátok

Az egy nap felvehető készpénz mennyiségét tehát egyszerre több korlátozás, limit is érintheti:

  • készpénzfelvételi limit a bankkártyádon (ez állítható bizonyos összeghatárok között)
  • az ATM limitje, amennyi pénzt legfeljebb egyszerre ki tud adni fizikailag
  • ha idegen ATM-ből veszel fel pénzt, az – az ATM limittől függetlenül – erősen korlátozhatja az egy tranzakcióval felvehető készpénz mennyiségét

A háromféle limit közül a legalacsonyabb fogja meghatározni, hogy egy művelettel, illetve egy napon belül legfeljebb mekkora összeget vehetsz fel.

ATM korlátok

Az ATM-ek korlátja lehet tehát, hogy egyszerre legfeljebb mennyi bankjegyet képesek kiadni és a legmagasabb címletű bankjegy mekkora a gépben. Erre egy bankon belül is lehet eltérő példa az egyes ATM-ek között.

A gépek márkái, típusai is jelenthetnek ilyen különbséget az egyszerre felvehető összegben.

Végül, a bank korlátozhatja az egy tranzakcióval felvehető összeget nem saját ügyfele készpénzfelvétele során.

Négy ATM egymás mellett készpénzfelvételhez

7 tipp, hogy olcsón juss készpénzhez

  1. Használd ki a törvényi ingyenes készpénzfelvételt havonta legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 150 000 forint értékben.
  2. Ha teheted, azzal a kártyáddal, melyre a törvényi ingyenes készpénzfelvétel vonatkozik, havonta legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb havi 40 000 forint értékben készpénzt vehetsz át ingyen az erre felkészült boltok pénztárosaitól, ha a bankkártyáddal egyidejűleg legalább 3 000 forintért vásárolsz.
  3. A Revolut havonta legfeljebb 5 alkalommal, összesen legfeljebb havi 75 000 forintig, a Wise havonta legfeljebb 2 alkalommal, összesen legfeljebb 80 000 forintig ingyenesen biztosítja a készpénzfelvételt itthon és külföldön.
  4. A MagNet Banknál nyilatkozat nélkül is él a törvényivel megegyező mértékű ingyenes készpénzfelvételi kedvezmény. Ha egy másik banknál leadod a nyilatkozatot, megduplázhatod a havi ingyenes készpénzfelvételi keretet.
  5. Legyen olyan bankkártyád, melynek elegendő (vagy ilyenre felemelhető) a készpénzfelvételi limitje.
  6. Ha nem a saját bankod ATM-jét használod, akkor vegyél fel készpénzt olyan ATM-ben, amely kiadja a szükséges összeget egy tranzakcióval a nem saját ügyfeleinek.
  7. Élj a készpénzfelvételhez kötődő kedvezményes csomagokkal (Erste és OTP Banknál vannak ilyenek), vagy vegyél fel olyan bankszámláról pénzt, ahol csomag nélkül is kedvező a díj (ilyen például a Gránit Bank).

Maradtak kérdéseid?

  • Kell-e devizaszámla, ha valutát akarok felvenni?

    Nem, de ha nincs devizaszámlád, akkor még drágább lehet a készpénzfelvétel, mert a bank azonnali árfolyamon váltja át a forintodat, mely lehet kedvezőtlen is.

  • Ha a bank ad ATM kedvezményt törvényi ingyenes készpénzfelvételi nyilatkozat nélkül is, akkor mi történik, ha kérem mellé a törvényi ingyenes készpénzfelvételt?

    A kettő nem adódik össze. A bank levonja a saját kedvezményeiből a törvényit és a törvényin felül csak a megmaradt kedvezményeket veheted igénybe.

  • Vonatkozik az ingyenes készpénzfelvétel a bankfiókra?

    Nem. A bankfióki készpénzfelvételre ez a kedvezmény nem vonatkozik.

  • Ha postán veszek fel pénzt, az mennyibe kerül?

    Ez a legdrágább készpénzfelvételt jelenti Magyarországon, azonos az idegen bankfióki díjjal. Ha teheted, kerüld el! 2025. január 1-től a törvényi ingyenes készpénzfelvétel a postai készpénzfelvételre is vonatkozik, de az idegen bankfiókra nem.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában