ATM bankautomaták
Megismerhetsz minden olyan fontos információt, amelyet az ATM automatákról érdemes tudnod.
Mi az ATM bankautomata?
Az ATM, vagy más nevén bankautomata, bankjegy-automata egy olyan gép, mely készpénzt ad ki, és a legtöbbjük pénzbefizetést is fogad.
Ma már minden magyar ATM minden bankkártyával használható. Idehaza alapvetően két nagy kártyatársaság, a Mastercard és a Visa van jelen.
Válassz egy kedvező ATM díjú bankszámlát, és tartsd alacsonyan a bankköltségeidet!
- Számlanyitási akció szerint
- Mobilbanki ügyintézés szerint
- Havi összköltség szerint
- Készpénzfelvétel díja szerint
-
Mobilbanki ügyintézés Mi ez?Havi összköltség 378 Ft Kezdetben 315 FtKészpénzfelvétel díja 0 Ft 90 000 Ft felvétele esetén
- Nyisd meg szelfivel az appban akár 0 Ft-os havi számlavezetési díjjal!
-
Mobilbanki ügyintézés Mi ez?Havi összköltség 1 206 Ft Kezdetben 693 FtKészpénzfelvétel díja 0 Ft 90 000 Ft felvétele esetén
- Nyiss számlát mobilappon, szelfis azonosítással!
-
Mobilbanki ügyintézés Mi ez?Havi összköltség 5 813 Ft Kezdetben 806 FtKészpénzfelvétel díja 0 Ft 90 000 Ft felvétele eseténPROMÓCIÓ
-
Mobilbanki ügyintézés Mi ez?Havi összköltség 10 000 Ft Kezdetben 9 238 FtKészpénzfelvétel díja 0 Ft 90 000 Ft felvétele eseténPROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.
- a bankszámla havi számlavezetési díja
- a bankkártya éves díja
- a digitális szolgáltatások díja (ha van)
- a tranzakcióid díjai (mint pl. átutalások, készpénzfelvételek).
Minden kedvezményt figyelembe vettünk. A ma ismert díjakkal számoltunk, mely az inflációval nőhet évente. További részletek a "Feltételek, díjak" linkre kattintva, adatok módosítása a kalkulátor tetején.
ATM szolgáltatások
A legfontosabb művelet a készpénzfelvétel biztosítása. Emellett olyan banki műveletek is elérhetők az ATM segítségével, mint egyenleg lekérdezése, bankkártya aktiválása, bankkártya PIN kód változtatása (ez utóbbi általában díjköteles szolgáltatás).
Sok ATM alkalmas arra is, készpénzt fizess be, vagy vásárlásokat, számlabefizetéseket végezz vele. Fel tudod tölteni a feltöltőkártyás mobilegyenlegedet, tudsz venni Szerencsejáték Zrt. által forgalmazott termékeket, tudsz utasbiztosítást kötni, és bizonyos cégek háztartási számláit is be tudod fizetni.
Készpénzfelvétel ATM-ből
A leggyakoribb, készpénzfelvételes művelet úgy zajlik, hogy először az ATM-be kell helyezni a kártyádat. Ha gyanús, szokatlan „előtétet” látsz az ATM-en a kártyabehelyező nyílásnál, finoman mozgasd meg! Ha a kezedben marad, akkor biztos lehetsz benne, hogy meg akarnak lopni. Hagyd ott az ATM-et és keress egy másikat!
A kártyád behelyezése és kiadása történhet rezgő működéssel. Ennek célja, hogy a kártya mágnescsíkjáról történő esetleges adatkinyerést megzavarja az illegálisan, a tolvajok által elhelyezett mini kártyaolvasók előtt.
A kártya elhelyezését követően nyelvválasztás történhet, majd általában bekéri a PIN kódodat a berendezés. Ha rossz kódot adsz meg, azt ilyenkor még nem ismeri fel a gép, mert a PIN kódodat az adatlekérdezéskor ellenőrzi csak, amikor a már összeállított készpénzfelvételi tranzakciós adataidat egyben elküldi a bankodnak.
Ezután a főmenüben találod magad, ahol a készpénzfelvétel és egyéb műveletek közül tudsz választani.
Ha minden rendben ment, az ATM végrehajtja a kért műveletet és kijelzi az eredményét vagy odaadja a készpénzt, kinyitja a pénzbefizető nyílást, stb.
A művelet zárultával kell elvenned a bankkártyádat, melyre egy idő után hangjelzéssel is figyelmeztethet a gép. Egyes gépek azelőtt is kiadják a kártyádat, mielőtt befejeznék a műveletet, hogy biztosan ne felejtsd ott. Ha nem veszed el, az ATM pár másodperc után bevonja, hogy más ne vihesse el az ottfelejtett kártyádat.
Az ATM-en van három színes gomb a billentyűzet jobb szélén:
- A piros (törlés, cancel) gombbal bármilyen műveletet azonnal megszakíthatsz és visszakapod a bankkártyádat.
- A sárga (javítás, correct, clear) gomb egy beadott összeg vagy számsor javítására szolgál.
- A zölddel (OK, enter, accept) pedig jóváhagyhatod a beütött összeget, számot.
Ezek a gombok a képernyő melletti gombokkal párhuzamosan is működhetnek, tehát mindegy, hogy melyiket használod.
Érintéses ATM
Ebben az esetben kártyát nem szükséges a gépbe helyezned, elég csak odaérintened. Ez nemcsak gyorsítja és kényelmesebbé teszi a kártyahasználatot, de egyúttal azt is segíti, hogy a kártyádat biztosan ne felejtsd a gépben vagy az ne nyelhesse el.
A mobiltelefonos vagy okosórás készpénzfelvétel még csak az ATM-ek egy részénél működik, a teljes ATM hálózat átállítása folyamatban van.
Az UniCredit Bank ügyfelei a bank saját magyarországi ATM-jeiből bankkártya nélkül is vehetnek fel készpénzt. Ez azonban nem érintéssel működik, hanem a bank mobiltelefonon futó mobilapplikációja kapcsolódik össze az ATM-mel a bank szerverén keresztül. Egy mobiltelefonon kijelzett kódot használva tudsz készpénzt felvenni az ATM-ből azt követően, hogy a készpénzfelvételi tranzakciót a mobilalkalmazással összeállítottad.
A befizető ATM működése
A készpénz befizetés ATM-be jelenleg kétféle folyamatban működik. Az újabb berendezések azonnal jóváírják a befizetett pénzt, míg a régebbiek egy borítékban őrzik meg mindaddig, míg a bank pénztárosa jóvá nem írja azt a következő banki munkanapon.
Díjak az ATM használata során, ingyenes készpénzfelvétel
Az ATM használata alapesetben pénzbe kerül, viszont még mindig ez a legolcsóbb készpénzfelvételi mód az összes többi lehetőség (bankfiók, posta) közül. Ugyanakkor a készpénzfelvételi díjak között elég nagy eltérések vannak bankonként.
Egyes bankok korlátozzák a nem saját ügyfelek kiszolgálását és csak limitált összeget adnak ki egy művelet során. Készpénzlogisztikai okból igyekeznek távol tartani a nem saját ügyfeleket akkor, ha sok készpénzt vinnének el tőlük.
Havonta kétszer jár az ingyenes készpénzfelvétel
A törvényi ingyenes készpénzfelvétel bármely magyarországi ATM-ből havonta legfeljebb kétszer, összesen legfeljebb 150 000 forint felvételét teszi lehetővé, teljesen ingyen ha nyilatkoztál róla a bankodnak.
Nem kell leadnod semmilyen nyilatkozatot, ha a MagNet Bank ügyfele vagy, vagy ha alapszámla konstrukciót veszel igénybe.
Ingyen vehetsz fel készpénzt a Revoluttal is bármely magyarországi vagy külföldi ATM-ből, havi 75 000 forint mértékéig.
ATM-es lehúzás a dinamikus devizakonverzióval (DCC)
A DCC, azaz a dinamikus devizakonverzió során fizetéskor a kijelzés forintban történik. Nagyon rossz árfolyamon váltanak.
Ha forintban látsz összegkijelzést egy külföldi ATM-nél, mely - értelemszerűen - nem forintot fog kiadni, akkor biztosan DCC-vel találkozol.
Találd meg a legközelebbi ATM-et!
Ma már nagyon könnyen megtalálhatod a legközelebbi ATM-et. Alapesetben a bankod honlapját vagy mobilappját ajánljuk, de a Google Maps vagy más térképszolgáltató is feltünteti ezeket a gépeket.
A bankok adatszolgáltatásától függően a gép paramétereit, szolgáltatásait, korlátait is leolvashatod a térképről az ATM ikonjára kattintva.
Bővül a hazai ATM hálózat
A kibocsátott bankkártyák számának arányában kell az ATM-hálózatot üzemeltetniük a bankoknak.
A megszűnt bankpénztári be- és kifizetési lehetőségeket is ATM-mel kell pótolniuk a bankoknak, a megszűnés helyén egy ATM-mel, az adott településen (fővárosban kerületen) belül pedig egy másik ATM-mel, melyet olyan infrastrukturális csomópontban kell elhelyezni, ahol egyéb szolgáltatások (így például orvosi ellátás, kiskereskedelmi üzlet, postai szolgáltatás, közösségi közlekedés) is működnek.
Az ATM előnyei-hátrányai
- emberi beavatkozás nélküli működés
- éjjel-nappali kiszolgálás
- nemcsak pénzfelvételre, de befizetésre és egyéb banki műveletekre is alkalmas
- a befizetés lehet azonnali jóváírású is
- különféle termékek is vásárolhatók vagy befizethetők a segítségével
- a pénzforgatós ATM-ek képesek kiadni a befizetett bankjegyeket akkor, ha a bank által elhelyezett bankjegyek már kifogytak belőle
- limit vonatkozik a működésére – nemcsak a kártyád, de maga a berendezés is limitáltan ad ki és fogad be készpénzt egy tranzakcióval
- egyes bankok ATM-jei csak nagyon kevés pénzt (például 100 000 forintot) adnak ki egy idegen bank kártyájára egy tranzakció során (de a tranzakció többször is megismételhető)
- bár egyre csökkenő mértékben fordulnak elő ilyen esetek, de az ATM-eket csalók átalakíthatják úgy, hogy helyetted hozzájussanak a pénzedhez
- előfordulhat, hogy az ATM – hibás működésből kifolyólag – elnyeli a kártyád, ekkor valószínűleg újat kell igényelned; ha lehetséges, vegyél fel készpénzt érintéssel
Maradtak kérdéseid?
-
Mit tegyek, ha az ATM elnyelte a bankkártyámat?
Ha az ATM mögött bankfiók van, menj be és kérj segítséget! Elképzelhető, hogy soron kívül le tudják állítani a berendezést és kiveszik belőle a kártyádat. Erre elsősorban akkor van lehetőség, ha ugyanannak a banknak a kártyáját használtad, mint amelyhez az ATM is tartozik. Ha a fiók nincs nyitva, vagy nem kérsz ügyintézést, akkor a kártyád a honos bankfiókodban veheted át egy későbbi időpontban.
Ha az ATM-et a bankkártyádat kibocsátó banktól eltérő bank üzemelteti, vagy bankfüggetlen szolgáltató, akkor általában biztonsági okokból nem szolgáltatják vissza a kártyádat. Ekkor a bankodnál újat kell kérni.
-
Az ATM levont díjat a megszokott banki díjon felül. Ez hogyan lehetséges?
Vannak olyan ATM-ek, melyek önállóan is díjat vonnak le vagy speciális árfolyamot alkalmaznak. Idehaza is találkozhatsz ilyennel, például az Euronet ATM hálózatban.
Ezek az ATM-ek a művelet előtt kiírják a képernyőre, hogy speciális díjat vonnak le, vagy egyedi árfolyamot használnak. Ilyenkor lehetőséged van megszakítani a tranzakciót ezek elfogadása nélkül.
-
Mikor állították üzembe az első ATM-et?
Az első ATM-eket a brit Barclays Bank állította fel 1967-ben. A gépekkel az volt a cél, hogy automatizálják a bankpénztárosok munkáját és levegyék a vállukról a terhek egy részét. -
Miért kapnak más-más lehetőséget különböző bankok ügyfelei ugyanannál az ATM-nél?
Nem ajánl fel minden bankkártyára minden műveletet az ATM, például az ATM-et üzemeltető bank több lehetőséget felajánlhat a saját ügyfeleinek, mint egy másik bank ügyfelének. -
Mit jelent az ATM?
Az ATM az angol Automated Teller Machine (automata bankpénztáros) kifejezés rövidítése, ma már mozaikszóként is önálló értelemmel bír és széleskörűen elterjedt kifejezésről van szó.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.