Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A tőzsdei kereskedés során nem csak az árfolyamok emelkedésén érhetünk el hozamot, hanem a részvények árának csökkenésén is. Ezt a stratégiát shortolásnak, rövidre eladásnak nevezzük. Ismerd meg, hogyan működik a shortolás, és hogy milyen előnyei, kockázatai vannak a csökkenő árfolyamokra épülő stratégiáknak! 

Mi az a short pozíció?

A shortolás olyan kereskedési ügylet, amivel az árfolyam esésére spekulálva lehet nyereséget realizálni. A short pozícióba lépés mindig egy részvényeladással indul és vétellel zárul, tehát pont fordítva, mint egy hagyományos long ügyletnél.

Shortolásnál árfolyamnyereséged akkor keletkezik, ha az eladott eszközt később alacsonyabb áron tudod visszavenni. Az eladási és a vételi ár különbsége a shortoló nyeresége. A short ügylethez szükség van egy brókerre vagy befektetési alapra is, ami a részvényeket kölcsönadja a spekulánsnak.

Nézzünk egy példát!

Miután alaposabban megvizsgáltad a cég pénzügyi mutatóit, úgy ítéled meg, hogy a Palantir részvényei rendkívül túlárazottak, ezért arra spekulálsz, hogy a techcég árfolyama hamarosan lefelé veszi az irányt. Egy brókercégtől Palantir részvényt kölcsönzöl, majd rögtön eladod a tőzsdén, 90 dolláros piaci árfolyamon.

Várakozásod beigazolódik, a részvény ára a következő egy hónapban 60 dollárra esik. Ezen az árfolyamon a részvény visszavásárlásával lezárod a short pozíciót, a visszavett részvény pedig visszakerül a brókerhez. Az ügyleten az eladási és a vételi ár különbözete, vagyis 30 dollár a hasznod.

Mi a meztelen shortolás?

A meztelen (naked) shortolás fedezetlen short ügyletet jelent, melynek végrehajtása során nem kérték kölcsön a részvényeket, vagyis a kereskedő ténylegesen nincs birtokában azoknak az értékpapíroknak, amiket elad a későbbi alacsonyabb áron történő visszavétel reményében. A csupasz shortolás a részvényügyletek megvalósulása és elszámolása közötti időbeli eltérés miatt kivitelezhető.

Az ilyen short pozíciót néhány nap alatt szükséges zárni. Rövid idő alatt jelentős méretű short érdekeltség kialakítását teszi lehetővé, a tőkepiacok stabilitása érdekében ezért a meztelen shortolás számos országban tiltott, de legalábbis korlátozott tevékenység.

Short pozíció előnyei és hátrányai

Shortolással akkor is kereshetsz pénzt a tőzsdén, ha pesszimizmus uralja a piacokat, a befektetők eladnak, az árfolyamok pedig tartósan lefelé tartanak (medvepiac).

A megfelelően kiválasztott short pozícióval aránylag kisebb tőkével is magas hozamokra tehetsz szert, de egy alapvetően árfolyamemelkedésre építő portfóliót kiegészítve fedezetként is használhatod a kockázat mérséklésére.

A short pozíció legnagyobb hátránya, hogy jellegéből adódóan sokkal kockázatosabb, mint egy long pozíció: mivel az árfolyam emelkedésének nincs felső korlátja, így elméletben korlátlan veszteséged keletkezhet.

Például egy 25 ezer forintért megvásárolt OTP-részvényen legfeljebb a teljes befektetett tőkédet, 25 ezer forintot veszítheted el, mivel az árfolyam nem lehet kisebb nullánál. A bankrészvény shortolásakor ugyanakkor, ha az árfolyam a spekulációval ellentétben makacsul emelkedik, és 100 ezer forinton zárod a pozíciót, a tőkéd háromszorosát veszíted el az ügyleten.

A shortolás további hátrányaként említhetők a részvénykölcsönzéshez kapcsolódó díjak, illetve, hogy az árfolyamveszteség ellensúlyozására (a pozíció kényszerzárásának elkerülésére) tőkéd egy részét fedezetként kell elkülönítened.

Milyen kockázatai vannak a shortolásnak?

Az árfolyam felülről nem korlátos, emiatt a short ügyleten potenciálisan realizálható veszteséged maximuma sincs behatárolva. Ez jelentős kockázatot jelent.

A tőkeáttételes kereskedés lehetővé teszi, hogy a tőkéd méreténél akár sokkal nagyobb pozíciót is fel tudsz venni. Ez egyfajta befektetési hitel, amihez elég egy meghatározott összeget fedezetként elkülöníteni. Az elérhető hozamod ezáltal megnő, ám ezzel együtt a kockázatod is, mivel potenciális veszteséged is az eredeti többszöröse lehet.

A tőkeáttételes short pozícióval történő kereskedés így exponenciálisan növelheti a potenciális veszteségeket.

Ebben az esetben tisztában kell lenned a likvidálási kockázattal is. Emelkedő eszközár esetén az árfolyamveszteség ellensúlyozására a bróker fedezet befizetését kérheti, ellenkező esetben kényzerzárja a pozíciót, realizálva a veszteséged. A tőzsdei zsargonban ez a felhívás a margin call.

A veszteséges short pozíciók sorozatos zárása short squeeze, avagy a shortosok “kifacsarása”, amikor a shortosok egymást követő pozíciózárása a vételi megbízásokon keresztül tovább hajtja felfelé az árfolyamot, ami újabb likvidálásokhoz vezet.

Mikor érdemes short pozíciót nyitni?

Mivel a részvény- és az eszközárfolyamok mozgása nem lineáris, hanem jellemzően emelkedő és csökkenő szakaszok követik egymást, ezért a shortolásra széles körben lehetőségük van az árfolyamcsökkenésre spekuláló részvénypiaci kereskedőknek.

A short stratégia szempontjából vannak azonban olyan piaci helyzetek, melyek nagyobb valószínűséggel vezetnek árfolyameséshez. Ilyen lehet egy csalódást keltő vállalati eredménybeszámoló, ha a vállalat túlértékeltté válik, vagy medvepiac alakul ki a tőzsdén.

Érdemes az így megnyíló lehetőségeket felismerni és ezekhez igazítani a short pozíció megnyitását:

  • Túlértékelt részvények esetén – amikor a vállalat fundamentumaihoz, eredmény- és készpénztermelő képességéhez képest “előreszalad” az árfolyam, a befektetők túlzottan optimisták a társaság jövőbeli teljesítményét illetően.
  • Gyenge vállalati jelentések után – ha a vállalat időszaki teljesítménye elmarad a piaci várakozásoktól, az gyakran indít negatív korrekciót a részvényárfolyamban, érdemes tehát a gyorsjelentések időpontját figyelemmel kísérni.
  • Negatív piaci hangulatnál – elképzelhető, hogy a vállalattal nincs probléma, az általános pesszimista befektetői hangulat hatására azonban a részvényárfolyam is esik a szélesebb piacot követve.

Maradtak kérdéseid a shortolással kapcsolatban?

  • Mi a short pozíció?

    Egy eladással indított és vétellel lezárt tőkepiaci ügylet, ami árfolyamesés esetén biztosít pozitív hozamot.

  • Miért kockázatosabb a shortolás, mint a hagyományos részvénykereskedés?

    Mivel a részvényárfolyam elméletileg a végtelenségig emelkedhet, a veszteségednek nincs felső korlátja, shortolásnál akár a befektetett tőkéd többszörösét is elveszítheted, ha csökkenés helyett felfelé tart az árfolyam.

  • Milyen piaci körülmények ideálisak a shortoláshoz?

    A huzamosabb ideig tartó, erőteljes és széles körű árfolyameséssel és pesszimista befektetői hangulattal jellemezhető medvepiac kialakulása, a részvényárfolyamban kialakult túlárazás, valamint a várakozásoktól elmaradó vállalati jelentések.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink befektetés témában