
Long pozíció: hogyan profitálhatsz az árfolyam-emelkedésből?
Tőzsdei hozamokra legegyszerűbben az árfolyam-emelkedésre alapozó befektetési stratégiával tehetsz szert, melynek első lépése a long pozíció megnyitása. Cikkünkből megtudhatod, mit jelent a long pozíció, hogyan kereshetsz pénzt az árfolyam-emelkedésből és azt is, hogy mikor érdemes longba lépni.
Mi az a long pozíció?
A tőzsdei befektetés legszokványosabb módja, amikor az árfolyam emelkedésére spekulálva vásárol részvényt a kereskedő. A legtöbb befektető vételi stratégiát követ, azért vesz részvényt, hogy később magasabb áron adja majd el. Az ilyen ügyletet long pozíciónak nevezzük. A long pozíció felvétele mindig egy vételi megbízással indul, és eladással zárul.
A longolt befektetési terméken akkor keletkezik nyereség, ha az eladási ár magasabb, mint a vételi árfolyam. Elképzelhető ugyanakkor az is, hogy a megvásárolt részvény árfolyama esésnek indul, és a vételi árnál alacsonyabb árfolyamon zárható a pozíció. Ebben az esetben árfolyamveszteséget realizál a kereskedő. A longolás ellentéte a short ügylet, amivel az árfolyam csökkenése esetén kereshetsz pénzt.
A long pozíció típusai
A long pozícióba legegyszerűbben az adott eszköz megvásárlásával léphetsz, de különböző származtatott (derivatív) ügyletekkel és határidős instrumentumokon keresztül is nyitható ilyen pozíció.
Derivatív long ügyletek
A derivatíva vagy származtatott ügylet olyan tőzsdén vagy tőzsdén kívüli piacon kereskedhető termék, melynek árfolyama egy másik termék vagy értékpapír árának alakulását követi. A derivatív ügyletek előnye, hogy nem szükséges a mögöttes terméket birtokolni, így a követett eszköznél lényegesen olcsóbbak, és a részvényindexek költséghatékony kereskedését is lehetővé teszik.
A költségeket tovább mérsékli, hogy a derivatív ügyletek tőkeáttétes termékek, ezért nem kell a teljes pozíciónak megfelelő összeget az értékpapírszámlán tartani. A tőkeáttétel alkalmazása ugyanakkor a kockázatokat is jelentősen növeli, mivel akár a teljes tőkénél nagyobb veszteséget is eredményezhet.
Long call opció
A long call opció a származtatott ügyletek egyik fajtája, jogot ad a mögöttes termék rögzített áron történő megvételére egy előre meghatározott lejárati időpontig. A long call részvényopcióval a részvényárfolyam emelkedésére fogadsz.
A vételi jogot akkor érdemes érvényesíteni, ha az opció lejártakor a piaci árfolyam magasabb a szerződésben rögzített árnál. Ellenkező esetben nem éri meg lehívni az opciót, ekkor az opciós díj összege lesz a veszteséged.
Long put opció
A call opció fordítottja a long put opció, ami egy eszköz eladására biztosít jogot a szerződésben rögzített kötési árfolyamon, a megadott lejáratig. A put opcióval a mögöttes részvény árának csökkenésére spekulál a kereskedő.
Az ügyleten akkor jársz jól, ha a lejáratkori árfolyam alacsonyabb a kötési árnál. A put opciót csak ekkor érdemes lehívni, a nyereség pedig az opciós díjjal csökkentett árfolyamkülönbözet. A le nem hívott put opció esetén csak az opciós díjat bukja a spekuláns.
Határidős ügyletek
A határidős ügylet – angolul futures – olyan tőkepiaci tranzakció, amit a piaci ártól eltérő, határidős áron kötnek a felek, és aminek a teljesítése a jövőben történik. A határidős termékekkel megkötött szerződések is származtatott ügyletek. Az opciókkal ellentétben azonban a szerződés megvásárlójának nincs mérlegelési lehetősége, a határidő lejártakor vételi kötelezettsége van a mögöttes termékre.
Mikor érdemes long pozíciót nyitni?
Az árfolyam-emelkedésre építő növekedési stratégia során a részvénypiac vételi jelzéseinek felismerése segíthet a hozamok maximalizálásában. A long pozíció megnyitásnak a következő piaci körülmények kedveznek:
- Erős vállalati eredmények – a piaci várakozást felülmúló gyorsjelentéseket gyakran követi pozitív árfolyamreakció, a piac hamar beárazza a társaság javuló eredménytermelő képességét, a vezetőségi célok felminősítését.
- Kedvező gazdasági környezet – mivel a tőzsdei részvényeket kibocsátó cégek részei a gazdaságnak, az általánosan javuló makrogazdasági környezet az ő kilátásaikat is javítja, miközben a prosperáló gazdaság a befektetők kockázati étvágyát és hangulatát is javítja, ami szintén kedvez a tőzsdei befektetéseknek.
- Pozitív hírek és elemzések – a vállalati eredmények mellett a cégekről érkező pozitív híreket, valamint az elemzői céláremeléseket és felminősítésekre is érdemes figyelni, melyek ugyancsak a részvényárfolyam katalizátorai lehetnek
Mikor érdemes eladni a részvényeket?
A long poziciót lezárni és ezáltal hozamot realizálni minden esetben eladási megbízással tudsz. A hosszú távú árfolyam-emelkedés reményében vásárolt részvények eladása a hozamcélok elérésén túl a piaci, gazdasági kilátások romlása, vagy a vállalat fundamentumainak változása esetén is megfontolandó, mivel ezek akár tartós árfolyamcsökkenést indíthatnak el.
A részvényeladás időzítéséhez a short kereskedésről szóló cikkünkben olvashatsz további részleteket.
Maradtak kérdéseid a long pozícióval kapcsolatban?
-
Hogyan léphetek long pozícióba?
A részvény közvetlen megvásárlása mellett különböző származtatott ügyletekkel, call és put opciókon, valamint határidős ügyleteken keresztül. -
Mi a különbség az opciók és a határidős ügyletek között?
A két származtatott ügylet közötti alapvető különbség, hogy az opció vételi/eladási jogot biztosít a tulajdonosának, amivel nem kötelező élni. A határidős ügylet megkötése ellenben vételi kötelezettséget ró a mögöttes eszköz későbbi megvételére.
-
Milyen piaci események adnak vételi jelzést?
Az erős vállalati gyorsjelentések mellett a pozitív céges hírek és az elemzői kommentárok is a részvényárfolyam emelkedését idézhetik elő. A kedvező gazdasági környezet szintén kedvez a tőzsdei áremelkedésnek.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.