Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A svájci bankok híresek arról, hogy biztonsággal őrzik a pénzt és híres a svájci banktitok is. Épp ezért a svájci bankszámla egy egzotikus fogalommá vált a magyarok pénzügyi világában. Ma már azonban nem lehet elbújni a hatóságok szeme elől.

Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni Svájcban?

Míg a többi környező ország tagja az Európai Uniónak, Svájc nem, így nem lehetséges azt az alapszámlát megnyitni, ami minden EU-s állampolgár számára bármely EU-s országban akadály nélkül megnyitható.

Svájcban ez egy kicsit bonyolultabb, de elérhető a bankszámlanyitás magyar állampolgár számára Svájcban is. A külföldieknek drágább lehet a bankszámlavezetés, mint a svájci állampolgároknak, és lehet, hogy szükséged lesz némi készpénzre is a nyitóösszeghez.

A svájci bankszámlát is látja a NAV

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2018 óta látja automatikusan a svájci bankszámlák adatait az úgynevezett OECD Common Reporting Standard (CRS) keretében. A CRS egy globális információcsere-megállapodás, amelyben Svájc is részt vesz, és amely lehetővé teszi a tagállamok között az adózási szempontból releváns pénzügyi információk áramlását.

Svájc 2017-ben csatlakozott a CRS-hez, és az első adatszolgáltatást 2018-ban hajtotta végre. Ekkor osztottak meg tehát először adatokat, a 2017-es pénzügyi évre vonatkozóan.

A CRS szabályozása alá több mint 110 ország tartozik. Többek között az összes EU-tagállam, Svájc, Norvégia, és például Kanada, Ausztrália, Japán, Dél-Korea, Brazília, Szingapúr, Hongkong, vagy az Egyesült Arab Emírségek.

A magyar adóhatóság ma már automatikusan megkapja a magyar állampolgárok és a magyar adórezidensek svájci bankszámláinak egyenlegére és jövedelmére vonatkozó adatokat, és látja például a kamatokból vagy osztalékokból származó bevételeket is.

Nemcsak Svájccal, hanem az összes többi európai uniós országgal megvan ez az együttműködés, vagyis nem tudsz megmenekülni a NAV tekintete elől.

Számlanyitás feltételeit tanulmányozza egy férfi

Mikor kötelező a svájci bankszámla?

Ha Svájcban élsz, tanulsz vagy dolgozol, akkor nem tudod megúszni a svájci bankszámlát, hiszen készpénzzel nehezen boldogulsz Svájcban, ha szeretnéd befizetni a számládra. Bankszámlás fizetnivaló lehet például a svájci állami adók és egyéb kötelezettségek befizetése, a webáruházas megrendelések vagy a webes szolgáltatások kifizetése.

A svájci bankszámla előnyei

A svájci bankszámla gyakorlatilag ugyanazokkal az előnyökkel jár, mint bármely más országban egy helyi bankszámla akkor, ha ott dolgozol vagy tanulsz.

Minél hosszabb időtávon tartózkodsz Svájcban, annál inkább fontosak lesznek neked azok az érvek, melyek a helyi bankszámla mellett szólnak. Ezek az alábbiak:

  • a helyi tranzakciók egyszerűbbek: helyi bankszámla használatával gyorsabban és olcsóbban el tudod juttatni a készpénzed a bankszámládra, illetve sokkal olcsóbbak a Svájcban lebonyolított mindennapi belföldi tranzakciók, például a lakbérfizetés, számlafizetés.
  • biztonságos és elterjedt a kártyahasználat, hiszen Svájcban népszerűek a helyi bankok által kibocsátott bankkártyák – ezek elfogadottsága egyébként magasabb lehet, mint egy külföldi kártyáé
  • a svájci bankkártyák segítenek elkerülni a valutaváltási költségeket, hiszen svájci frankkal fizethetsz helyi tranzakciókat.
  • a svájci bankok híresek a stabilitásukról és az ügyféladatok magas szintű védelméről, megbízhatsz bennük
  • a svájci bankok világszerte elismert pénzügyi biztonságot nyújtanak, melynek te is a részese leszel, ha svájci bankszámlát nyitsz
  • lehet, hogy a munkaadód is elvárja, hogy a munkavállalójaként helyi bankszámlával rendelkezzél a jövedelmed érkezése céljából
  • ha már van bankszámlád, akkor elérhetsz olyan pénzügyi konstrukciókat is, mint amilyen például a nyugdíj-megtakarítási számla, ezek ugyanis általában helyi bankszámlán keresztül kezelhetők
  • a svájci bankszámla megléte egyszerűbbé teheti az adóbevallást és a helyi pénzügyi szabályoknak való megfelelést

Milyen a bankolás Svájcban?

A svájci bankrendszer több szempontból is egyedülálló a világon, és számos sajátosság jellemzi. Az ország hírneve a pénzügyi stabilitásban gyökeredzik. Az ország bankjai szigorú szabályozási környezetben működnek, és erős ügyfélvédelem biztosítja a betétek biztonságát. A svájci betétbiztosítás 100 000 svájci frankig védi az ügyfelek számláit.

Svájc továbbra is kiemelten kezeli az ügyféladatok védelmét. A bankok szigorúan titokban tartják az ügyfél-információkat, kivéve, ha jogilag kötelezettek azok megosztására.

A kantonális bankok, például a Zürcher Kantonalbank (ZKB), a helyi közösségekre koncentrálnak. Ezek az intézmények különösen erősek a megtakarítási és jelzálogpiacon, és állami garanciát élveznek, viszont lehet, hogy kevésbé nyitottak a külföldiek számlanyitására.

A svájci bankok jelentős digitális fejlesztéseket hajtottak végre az online és mobilbanki szolgáltatások terén, éppúgy, mint Magyarországon. Ezért az e-banking és a mobilapplikációk széles körben elérhetők, de az ügyfélkapcsolatok személyes jellege továbbra is megmaradt Svájcban.

Habár az országban egyre népszerűbb a digitális fizetés, a készpénzhasználat még mindig széles körben elterjedt. A helyi lakosok kedvelik a PostFinance Bank kártyáit, amelyeket számos helyen elfogadnak, különösen a kisebb üzletekben.

Noha Svájc nem része az euróövezetnek, sok bank biztosít euróban történő tranzakciókat, különösen határ menti régiókban. Természetesen ettől még a svájci frankban történő tranzakciók dominálnak az ország pénzforgalmában.

A svájci bankok az átlagosnál nagyobb figyelmet fordítanak az ügyfélkapcsolatokra, különösen a privát banki szektorban. A személyes banki tanácsadás és az exkluzív szolgáltatások (például vagyonkezelés) továbbra is népszerűek az országban.

Összefoglalva, Svájc továbbra is egyike a legfontosabb globális pénzügyi központoknak.

Bankkártyás fizetés online

Svájci bankszámla alternatívák

Ha Svájcban élsz, tanulsz vagy dolgozol, használhatsz alternatívákat.

Az országban működni fog a magyar bankkártyád, de lehetnek problémák az elfogadással, elsősorban kisebb boltokban. Fogsz tudni fizetni vele és fogsz tudni készpénzt is felvenni. Arra azonban figyelned kell, hogy Magyarországról nézve ez a legdrágább, külföldi tranzakció. Elsősorban vásárolj a kártyáddal és ne vegyél fel készpénzt, ha lehet.

Fokozottan figyelj arra, hogy ha forint alapú bankkártyával vásárolsz vagy veszel fel készpénzt, akkor találkozhatsz azzal, hogy helyben, a fizetéskor már át akarják váltani forintra a helyi költésedet. Ez egy DCC-nek hívott tranzakció, amelyik a hagyományos devizaváltást megkerülve azonnal átváltja forintra a svájci frankban fizetendő összeget, azonban jóval drágábban, mint a hagyományos út. Ezért, ha forintban látod a kijelzőn a tranzakciót, kérd inkább svájci frankban a terhelést!

Konverzióra akkor is sor kerülhet, ha svájci frank alapú devizaszámláról fizetsz, hiszen a terhelés a nemzetközi kártyatársaságon keresztül euróban történik. Tehát csak akkor nincs semmilyen konverzió – és semmilyen konverziós veszteség –, ha Svájcban euróban fizetsz az eurós devizaszámládról. Illetve értelemszerűen akkor sincs konverzió, ha svájci bankszámláról fizetsz Svájcban svájci frankban.

Ha Revolutod vagy Wise-od van, akkor ugyanezzel a helyzettel találkozol. Ezeknél a szolgáltatóknál is lehet svájci frankban a számlád, és mögé teheted a bankkártyádat, tehát úgy költhetsz, mint egy svájci bankszámláról, de lehet közte konverzió euróra és vissza. Mindkét szolgáltatónál ráadásul van ingyenes készpénzfelvétel, amely Svájcban is használható.

A svájci bankszámlanyitás feltételei

Mivel Svájc különleges szabályozásokkal rendelkezik, a bankszámlák nyitása során elengedhetetlen a megfelelő dokumentumok bemutatása, amit a bank kér tőled. Ilyen például a svájci tartózkodási engedély (Permit B, Permit C) vagy a személyi azonosítók, mint például az útleveled és a lakcímkártyád. A svájci bankok egyéb dokumentumokat is megkövetelhetnek, érdemes a kiválasztott bank honlapján részletesen informálódni a pontos dokumentumokról, melyek a bankszámlanyitáshoz szükségesek.

A svájci bankok általában megkövetelik azt is, hogy az ügyfél fizikailag jelen legyen a számlanyitáskor, bár egyes nemzetközi bankok kínálnak online bankszámlanyitási lehetőséget Svájcban is.

Ezzel együtt a legjobb, ha személyesen nyitsz számlát Svájcban. Nem csak a számla személyes megnyitása miatt, mely biztosabb, hanem azért is, mert a svájci bankszámla minimális nyitóösszeg csak helyben fizethető be, a számlanyitással egyidejűleg. Svájc minimum számlanyitási összeg bankonként változhat, ezért célszerű elindulás előtt érdeklődnöd és a pontos összeget magaddal vinned.

Svájcba kell utaznom bankszámlát nyitni?

A számlanyitáskor azt javasoljuk, hogy igen, menj el személyesen. Nem biztos, hogy az online folyamatot magyar állampolgárként, a magyar személyi azonosító irataiddal végig tudod vinni.

Csak akkor próbáld online megnyitni a bankszámlát, ha a honlapon egyértelműen szerepel, hogy magyar ügyfélként, vagy európai uniós ügyfélként meg tudod nyitni a svájci bankszámlát.

Bankszámla költségei Svájcban

A svájci bankoknál az alábbi kondíciókkal találkozhatsz a legnagyobb bankok esetében:

Svájci banki díjak
BankSzámlaHavidíjÉves kártyadíj Magyarországra
utalás költsége
ATM készpénzfelvétel
költsége Magyarországon
UBSUBS key410 CHF0 CHF0,3 CHF2%, minimum 1 CHF
Raiffeisen
Group
MemberPlus5 CHF48 CHF1 CHF4,5 CHF
Zürcher
Kantonalbank
(ZKB)
ZKB
Privatkonto
0 CHF0 CHF0 CHF5 CHF
PostFinanceBankpaket
Smart
5 CHF0 CHF0 CHF5 CHF

Természetesen a kisebb svájci bankokban, illetve globális bankok svájci leánybankjainál is nyithatsz bankszámlát magyar állampolgárként.

Hogyan lehet Svájcból Magyarországra utalni?

Svájcban ugyanúgy működik az IBAN szám, mint az európai uniós országokban, így fogsz tudni svájci bankszámláról Magyarországra utalni.

Ugyanígy, Magyarországról is fogsz tudni utalni a svájci bankszámládra.

A svájci frankos (CHF) átutalásod is működni fog, hiszen a svájci frank egy erős és elterjedt, ismert nemzetközi deviza. Ha a bankok csak néhány devizanemben vezetnek devizaszámlát Magyarországon, azok között a svájci frank mindenhol biztosan megtalálható.

A legnépszerűbb bankok Svájcban

A legnagyobb svájci lakossági bankok közé tartoznak az alábbi pénzintézetek:

  • UBS: Svájc legnagyobb bankja, amely lakossági, vállalati és privát banki szolgáltatásokat kínál. A teljes eszközállománya 425 milliárd CHF körül van, és jelentős piaci részesedéssel bír a svájci pénzügyi szektorban.
  • Raiffeisen Group: Svájc második legnagyobb lakossági bankja, amely körülbelül 300 helyi, szövetkezeti alapon működő bankból áll. Főként lakossági és vállalkozói ügyfeleket szolgál ki, és jelentős szereplője a svájci banki piacnak.
  • Zürcher Kantonalbank (ZKB): a legnagyobb kantonális bank Svájcban, amely széles körű lakossági és üzleti banki szolgáltatásokat nyújt, különösen a megtakarítási és jelzáloghitelezési szektorban erős.
  • PostFinance: az állami tulajdonú Swiss Post leányvállalata, amely széles körű lakossági banki szolgáltatásokat nyújt, beleértve a folyószámlákat, a hiteleket és a befektetési megoldásokat is.

Megemlíthető még a Credit Suisse (Schweiz) AG, mely a második legnagyobb svájci bankként működött 2023-ig, amikor is beolvadt az UBS-be. Ez a bank szintén lakossági, vállalati és befektetési banki megoldásokat kínált és önálló márkája van Svájcban.

Maradtak kérdéseid?

  • Magyar állampolgárként nyithatok bankszámlát Svájcban?

    Igen. De nem nyithatsz alapszámlát, mivel Svájc nem uniós ország, így el kell fogadnod a svájci bankok által kínált bankszámla nyitási feltételeket.
  • Hogyan tudok gyorsan pénzt mozgatni a svájci és a magyar számlám között?

    Svájcban még nincs azonnali átutalási rendszer és a SEPA azonnali eurós átutalási rendszerhez sem csatlakoztak, így azonnal nem tudsz pénzt küldeni Svájcba, csak olyan bankszámlára, ami nem svájci, de a tulajdonosa Svájcban tartózkodik. Ilyen például egy Revolut vagy Wise bankszámla.

  • A Revolutot használhatom Svájcban?

    Igen, ugyanúgy, mint bármilyen másik országban. Mivel a Revolut központja Litvániában van, nem pedig Svájcban, ezért Svájc nem minősül helyi országnak, ha magyar állampolgárként regisztráltál. Így nem biztos, hogy díjmentesen küldhetsz pénzt (bár a Revolut mobilalkalmazás azt mutatja, hogy egy svájci IBAN számlaszámra küldve a pénzt, díjmentes a tranzakció).

  • Nyithatok alapszámlát Svájcban?

    Nem, mert Svájc nem EU-tag.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában