Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Február 4-én útjára indítja a legújabb Magyar Állampapír Plusz-sorozatot az Államadósság Kezelő Központ. A jó hír, hogy az ötéves futamidejű papír kamatán nem módosítottak, miközben abban sincs változás, hogy a kamatfizetést követő öt napon belül – az addig felhalmozott kamattal együtt – névértéken váltható vissza.

Megérte várni az állampapírban gondolkodó befektetőknek

Újabb Magyar Állampapír Plusz sorozat jelenik meg február 3-án a piacon: az Államadósság Kezelő Központ 2030. február 27-i lejárattal, százmilliárd forintos mennyiségben hozza forgalomba az N2030/M2 sorozatszámú papírt, amely – az előző sorozathoz hasonlóan – fix, és sávosan emelkedő kamatozású.

A jó hír, hogy az adósságkezelő a kamatokon sem változtatott a korábbiakhoz képest: így

  • az első évben 5,75 százalék,
  • a második évben 6 százalék,
  • a harmadik évben 6,25 százalék,
  • a negyedik évben 6,5 százalék,
  • az ötödik évben pedig 6,75 százalék

a kamat mértéke, amelyet minden évben február 27-én fizetnek majd ki. Ennek megfelelően a kumulált hozam a futamidő végére eléri majd a 35,40 százalékot. A természetes személyek által vásárolható értékpapír névértéke egy forint, egy vásárló egy forgalmazási helyen pedig legfeljebb 10 millió forintért vásárolhat belőle.

Az új sorozat elindítását az indokolja, hogy az állami adósságkezelő a múlt év júniusától kezdve adagolt kibocsátással hozza forgalomba az új MÁP Plusz-sorozatokat is: ez azt jelenti, hogy egy adott sorozatot egy hónapig tartanak a kínálatban, majd érkezik a következő. A Magyar Állampapír Plusz az értékesítési időszak alatt a felhalmozott kamattal növelt 100 százalékos nettó árfolyamon vásárolható meg.

A MÁP Plusz azoknak a kisbefektetőknek jelent érdemi alternatívát, akik mindenképpen több évig tartani tervezik a papírt.

Ennél a konstrukciónál nagy előny, hogy a forgalmazók a kamatfizetést követő öt napos időintervallumon belül 100 százalékos árfolyamon, plusz a visszavásárlás értéknapja szerinti felhalmozott kamaton jegyzik a vételi árat, vagyis minden év februárjában néhány napig ingyenesen ki lehet szállni a befektetésből. A MÁP Plusznak szintén nagy előnye, hogy a kamat újrabefektetésére sem kell külön figyelni, hiszen az automatikusan megtörténik.

Melyik állampapír a jó választás?

A MÁP Plusznak most a Fix Magyar Állampapír jelenti a legerősebb konkurenciát, amely három éves futamidejű, évi 6,5 százalékos a kamata, és a tört kamatot negyedévente fizeti ki. A Fix MÁP legújabb sorozatát január 20-tól kezdte értékesíteni az állami adósságkezelő.

A lakossági állampapírok piacán az a nagy kérdés, hogy a februárban és márciusban felszabaduló, nagyjából 1 400 milliárd forintos összegnek mekkora hányada talál vissza az állampapírpiacra, és mekkora hányada csatornázódik át egyéb befektetésekbe.

Az eredményt nagyban befolyásolja majd, hogy milyenek a lakosság várakozásai az inflációra és a kamatszintekre vonatkozóan, hiszen ez döntő abból a szempontból is, hogy végül milyen állampapírokat – vagy egyéb befektetéseket – választanak.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék