Tetőtér beépítés és emelet-ráépítés - így lehet olcsóbb
A tetőtér-beépítés vagy az emelet-ráépítés jó módszer lehet arra, hogy megnöveljétek az élettereteket. De kinek éri meg és milyen támogatásokat vehettek igénybe hozzá? Megmutatjuk.
A felvett hitelt havonta egyenlő részletekben kell törlesztened a banknak. Ezek a törlesztőrészletek.
A hitel összegét a kamatokkal együtt törlesztőrészletekre osztják, amit aztán a teljes futamidő alatt fizetned kell. A törlesztőrészlet tőkéből és kamatból áll össze, de ezek aránya a futamidő alatt változik. A futamidő elején több benne a kamattörlesztés, a vége felé haladva pedig egyre több benne a tőketörlesztés. A törlesztőrészlet nagysága egy kamatperióduson belül változatlan.
Ha a hitel futamideje alatt több kamatperiódus is van, akkor az egyes kamatperiódusokban nőhet vagy csökkenthet is a törlesztőrészlet mértéke. Változó kamatozású hiteleknél akár háromhavonta is változhat a kamat, és vele együtt a törlesztőrészlet, fix kamatozású hiteleknél viszont a teljes futamidő alatt változatlan marad.
A tetőtér-beépítés vagy az emelet-ráépítés jó módszer lehet arra, hogy megnöveljétek az élettereteket. De kinek éri meg és milyen támogatásokat vehettek igénybe hozzá? Megmutatjuk.
5,85 és 7,99 százalék közötti kamattal kínálják piaci lakáshiteiket májusban a magyar bankok, így egy 15 millió forint hitel havi törlesztője banktól függően 106 871 és 126 410 forint között lehet 20 éves futamidőre. Vagyis összességében 4,7 millió forint múlik a megfelelő bank kiválasztásán.
A hitelt igénylők több, mint fele már több kölcsönt igényelt a lakásvásárláshoz, mint amekkora önerőt fel tudott mutatni 2024 szeptemberében – 28 százalékuknál az ingatlan értékének már 70 százalékát is meghaladta a folyósított hitel összege – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.