Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

CSOK: minden, amit tudnod kell róla 2024-ben

A korábban népszerű CSOK támogatás 2023. december 31. óta nem igényelhető. Helyét a CSOK Plusz, a családok otthonteremtését támogató kedvezményes hitelprogram vette át. Az új CSOK Plusz hitel gyermekvállalás esetén elérhető, mutatjuk a bankok ajánlatait.

Erre figyelj kalkuláláskor és hiteligényléskor!Bezár

A CSOK Plusz egy kamattámogatott hitel, amelyet otthonteremtéshez igényelhetnek (további) gyermeket tervező házaspárok. A kamattámogatás miatt az igénylő párnak legfeljebb 3 százalékos kamatot kell fizetnie a hitelért, amelyet használhatnak új lakás építésére, vásárlására, illetve használt lakás vásárlására vagy bővítésére.

A lehetséges hitelösszeg a meglévő és vállalt gyermekek számának figyelembe vételével 1 gyermek mellé 15 millió forint, 2 gyermek mellé 30 millió forint, 3 gyermek mellé pedig 50 millió forint lehet legfeljebb. A lehetséges hitelösszeg a jövedelmetek függvénye is.

A CSOK Plusz csak lakáscélra használható, ahol a fedezet maga a megvásárolni, építeni vagy bővíteni kívánt ingatlan. A hitel összege legfeljebb az ingatlan értékének 80 százaléka lehet, azaz a CSOK Pluszhoz legalább 20 százalékos önerő kell. Speciális esetben az önerő első lakásszerzők esetében, megfelelő jövedelem mellett 10 százalék is lehet, de ehhez meg kell felelni a jogszabályi követelményeknek.

A bankok CSOK Plusz ajánlatai, bár a jogszabályi előírások miatt hasonlóak, nem teljesen egyformák. Az egyes konstrukciókban némileg eltérhet a kamat, és így a törlesztőrészlet és a visszafizetendő összeg nagysága is, illetve az egyes bankok más-más az akciókat kínálnak.

A neked megfelelő CSOK Plusz hitelt megtalálhatod, ha a kalkulátort személyre szabod. Pár kattintással megkaphatod a saját listádat.
Állítsd be a hitelösszeget, hogy a lehetséges 10-25 évből milyen futamidőt szeretnél, illetve hogy hány gyermeket terveztek, és mikor. A gyermekek tervezett születési dátumát azért kérjük el, hogy a kalkulátor tudjon számolni a hitelelengedés támogatással is. Az első gyermek születése után egy éves törlesztési szünetet is kérhettek, de ezzel a kalkulátor nem számol.
Ha a háztartásod jövedelmét is beállítod, akkor látod, hogy az adott összeg elérhető-e számodra a választott futamidő mellett, és a kalkulátor a kedvezményekkel is tud számolni.

Ha egy lakáshitel felkeltette az érdeklődésed, akkor a találatra kattintva a bank oldalára irányítunk, ahol elolvashatod a részletes feltételeket, és fel tudod venni a kapcsolatot a bankkal. Mi is összeszedtük neked a legfontosabb tudnivalókat az igénylési feltételekkel és a hitel adataival, ezeket a találatok alján láthatod.

Jó, ha tudod, hogy van néhány alapfeltétel, amelyet minden banknál teljesítened kell, ezekkel vagy csak hitelképes.
- Az igényléshez legalább 3-6 hónap munkaviszony, és igazolható jövedelem szükséges.
- A jövedelmednek legalább a havi nettó minimálbért el kell érnie.
- Legalább nagykorúnak kell lenned, de egyes bankoknál magasabb is lehet az elvárt életkori minimum.
- Nem szerepelhetsz a KHR negatív adóslistáján.
CSOK Plusznál a fentieken felül a jogszabályi előírásokat is teljesítenetek kell. Ilyen a köztartozásmentesség és a büntetlen előélet, de a minimum 2 éves TB jogviszony is, utóbbit elég az egyikőtöknek igazolni. Az ingatlanra felső értékhatárok, és minimum mérethatárok vannak.

Jó, ha tudod, hogy preferált kistelepüléseken a CSOK Pluszt falusi CSOK támogatással is kombinálhatod.
A CSOK Plusz Babaváró hitellel is kombinálható, ahol a Babaváró hitel (legalább egy része) önerőként is felhasználható.

Görgess lejjebb és nézd meg a bankok CSOK Plusz ajánlatait!

promóció
Bezár
Hitelösszeg
Futamidő
Havi nettó jövedelmetek
Meglévő gyermekek
Vállaltok további gyermeket?
1. gyerek születési idő
2. gyerek születési idő
3. gyerek születési idő
További beállítások
Bezár

Ha tudod előre, hogy hamarabb vissza tudod fizetni, állítsd be, hány év múlva, hogy még kedvezőbb lakáshiteleket tudjunk mutatni.

Csak ezektől a bankoktól szeretnék lakáshiteleket látni


				
Bezár
Kondíciók frissítve: 2024. november 20.
Rendezés:

CSOK Pluszt az összes gyermekszám alapján (meglévő + vállalt) 1 gyermekre legfeljebb 15 millió, 2 gyermekre 30 millió, 3 vagy több gyermekre 50 millió forint összegben igényelhetsz. A gyermekvállalás a hitelprogram kötelező eleme.

Válassz a kiemelt hitelek közül!
További hitelek
  • CSOK Plusz hitelprogram
    Törlesztő 73 126 FtAz első 12 hónapban 37 500 Ft
    THM 3,04%
    Visszafizetendő 21 510 424 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • Hitel teljes díja: 6 510 424 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • CSOK Plusz Kamattámogatott Lakáshitel
    Törlesztő 73 126 FtAz első 12 hónapban 37 500 Ft
    THM 3,11%
    Visszafizetendő 21 570 087 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,06% - 3,57% • Hitel teljes díja: 6 570 087 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • CSOK Plusz hitel
    Törlesztő 73 450 FtAz első 12 hónapban 38 021 Ft
    THM 3,16%
    Visszafizetendő 21 629 714 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,14% - 4,33% • Hitel teljes díja: 6 629 714 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • CSOK Plusz hitel
    Törlesztő 73 450 FtAz első 12 hónapban 38 021 Ft
    THM 3,16%
    Visszafizetendő 21 694 514 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,11% - 4,62% • Hitel teljes díja: 6 694 514 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • CSOK Plusz Kamattámogatott hitel
    Törlesztő 73 450 FtAz első 12 hónapban 38 021 Ft
    THM 3,16%
    Visszafizetendő 21 703 631 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,10% - 4,86% • Hitel teljes díja: 6 703 631 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • CSOK Plusz Kamattámogatott hitel
    Törlesztő 73 126 FtAz első 12 hónapban 37 500 Ft
    THM 3,19%
    Visszafizetendő 21 749 274 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,10% - 5,29% • Hitel teljes díja: 6 749 274 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
  • Évnyerő CSOK Plusz Lakáshitel
    Törlesztő 73 450 FtAz első 12 hónapban 38 021 Ft
    THM 3,22%
    Visszafizetendő 21 793 414 Ft
    Részletek
    átirányítunk partnerünk oldalára
    Futamidő: 120-300 hó • THM: 3,17% - 8,47% • Hitel teljes díja: 6 793 414 Ft • Kamat típusa: 5 évre rögzített kamat • Kamat: 3,00%
9 / 9 találat

A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek. Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások. A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk. További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!

További szöveg megjelenítése

Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók lakáshiteleit is!

A CSOK, vagy Családok Otthonteremtési Kedvezményére vonatkozó rendeletek 2016-ban jelentek meg, és évekik segítették a gyermeket nevelő vagy tervező családokat az otthonhoz jutásban. 2023. végével a városokban a normál CSOK nem igényelhető tovább, helyette egy kamattámogatott hitel, a CSOK Plusz elérhető gyermeket vállaló házaspárok számára. A CSOK preferált kistelepüléseken igényelhető változata, a falusi CSOK továbbra is él, méghozzá emelt összegekkel. Az útmutatóban röviden írunk a változásokról, majd az eredeti CSOK feltételeket olvashatod.

Írta: Gergely Péter, pénzügyi szakértő

Jó, ha tudod

A CSOK támogatás tehát 2024. január 1-jétől nem igényelhető. Továbbra is, illetve újonnan igényelhető támogatási formák otthonteremtésre:

  • Falusi CSOK
    Kissé eltérő szabályokkal, de sok esetben változatlan feltételekkel igényelhető a CSOK a jogszabályban listázott preferált kistelepüléseken. Az összegek magasabbak, a támogatás mellé pedig kamattámogatott CSOK hitelt igényelhetnek a gyermeket már nem tervező szülők, de a gyermeket vállaló házaspárok számára a CSOK Plusz is elérhető.
  • CSOK Plusz
    Földrajzi megkötés nélkül igényelhető kamattámogatott hitel, amelyet azok a házaspárok igényelhetnek, amelyek a jövőben még gyermeket szeretnének, és a feleség nem töltötte be a 41. életévét. A konstrukció hitelelengedés támogatást is tartalmaz, amelyet a második megszületett gyermektől kezdve igényelhetsz.
  • Falusi CSOK hitel
    A falusi CSOK mellé legalább 2 gyermek mellé igényelhető kamattámogatott hitel. Vállalt gyermekekre is igényelhető, de mivel ebben az esetben a CSOK Plusz kedvezőbb lehet, a CSOK hitelt meglévő gyermekekre érdemes igényelni.

Új CSOK Plusz szabályok

A 2023. október 25-i kormányinfón számos részletet tudtunk meg a 2024. január 1-jétől elérhető CSOK Pluszról. A részletes szabályokat tartalmazó rendelet 2023. november 30-án jelent meg a Magyar Közlöny ez évi 171. számában. A CSOK Plusz igénylési feltételeit a 518/2023. (XI.30) Kormányrendelet foglalja össze. Lássuk a szabályokat részletesen.

  • A CSOK Plusz - a 2023. december 31-ig elérhető CSOK-kal ellentétben - nem vissza nem térítendő támogatás, hanem egy kamattámogatott hitel, ami támogatási elemként a második gyermek születésétől hitelelengedést tartalmaz.
  • A CSOK Pluszt csak vállalt gyermekek mellé igényelheted, meglévő gyermekre tehát nem elérhető. A hitelt csak házasok igényelhetik, ahol a feleség nem lehet több 41 évesnél. A következő két év átmeneti időszak lesz, ahol a CSOK Pluszt a 41 feletti nők is igényelhetik, ha 12 hetet meghaladó várandósságot tudnak igazolni.
  • A CSOK Plusz tehát egy kamattámogatott hitel, amelyet legfeljebb 3 százalékos kamat mellett törleszthetsz. A futamidő 10-25 év között lehet. A lehetséges hitelösszegek: 1 gyermek mellé 15 millió forint, 2 gyermek mellé 30 millió forint, 3 gyermek mellé pedig 50 millió forint.
  • A törlesztő első évében a tőkét nem kell törleszteni, csak a 3 százalékos kamatot.
  • A második gyermek születésétől kezdve a tartozásotokból 10 millió forintot elenged az állam. Fontos azonban tudni, hogy a hitelengedés támogatásnál a meglévő gyermekek nem számítanak, tehát a CSOK Plusz hitelszerződés megkötésétől számított második gyermek megszületésétől jár.
  • A gyermekek születése után egy éves törlesztési szünetet kérhettek.
  • A CSOK Pluszból vásárolt otthonra értékbeli és méretbeli megkötés is van. Az első ingatlan legfeljebb 80 millió, a bővített vagy újabb ingatlan pedig 150 millió forint lehet. A lakás hasznos alapterületének el kell érnie a 40, a családi ház alapterületének pedig a 70 m2-t. Ez a minimális érték, de a gyermekszámtól függően növekszik az elvárt alapterület nagysága.
  • Az első közös lakásukra gyűjtő házaspárok számára elegendő lesz 10 százalék önerőt összegyűjteni. Akik már nem az első lakásukba költöznének, azoknak továbbra is minimum 20 százalék önerőre lesz szükségük. Ha a pár tagjainak külön-külön volt már lakásuk, az nem kizáró ok.
  • A korábban vásárolt ingatlant nem kötelező eladni, de az CSOK Plusz segítségével vásárolt újabb ingatlannak az előző lakásnál nagyobbnak kell lennie. Az új lakásnak kell lennie az állandó lakhelyeteknek, a következő 10 évben csak kivételes helyzetekben élhettek máshol.
  • A CSOK Pluszból telekvásárlást nem finanszírozhattok. Az építkezők részére a kormány ingyenes típusterveket tett elérhetővé, ezzel csökkentve a tervezés költségeit.

A CSOK Plusz összegek tehát jelentősen emelkedtek, ugyanakkor kiesett belőle a futamidő elején kapott támogatás, az csak kamattámogatott hitel formájában igényelhető. Ezek az összegek már elengedőek ahhoz, hogy akár ne is legyen szükség mellé piaci lakáshitelre.

Ugyanakkor az új családtámogatási elem számos szigorítást is tartalmaz. Ilyen például az, hogy meglévő gyermekekre nem igényelhető. A meglévő gyermekek annyiban számítanak, hogy ha már van egy gyermeketek, de bővítenétek a családot, akkor ő már a sorban a második gyermek, így a két gyermek mellé igényelhető 30 millió forint elérhető számotokra. Ugyanez a további gyermekeknél is, a gyermekszámot tehát a már meglévő gyermekekkel együtt kell számolni.

A CSOK Plusz mellé illetékmentesség is elérhető.

Az új CSOK Plusz a 2024-től változó falusi CSOK mellé is elérhető lesz. Ha ti már a korábbi rendszerben vettetek fel CSOK támogatást és esetleg hitelt is, de erre a CSOK Pluszra is jogosultak lennétek, akkor a kormány ígérete szerint lezárhatjátok a szerződéseteket (ekkor vissza kell fizetnetek a kapott támogatásokat és hitelt), és igényelhetitek az új támogatott hitelt.

Az új CSOK Plusz hitelt bővítésre is használhatjátok majd.

Boldog fiatal pár az első közös lakásukban

Változás a CSOK és falusi CSOK szabályaiban 2024-től

2023. július 11-én megjelent a 302/2023. sz. Kormányrendelet a kistelepüléseken nyújtható otthonteremtési támogatásokról, amely részletezi a CSOK és falusi CSOK 2024. január 1-jétől érvényes változásait. A jövő év elejétől hatályba lépő változásokat az alábbiakban részletezzük. Alatta a 2023-ban még érvényes szabályokról olvashatsz.

2024. január 1-jétől a CSOK támogatás 5 000 fő feletti lakosú településeken, városokban nem igényelhető, így a városokban és a legnagyobb, úgynevezett óriásfalvakban a CSOK támogatás megszűnik. Az 5 000 főnél nagyobb településeken a kormány tervei szerint új támogatást dolgoz majd ki.

Ezzel együtt a falusi CSOK támogatási összegei emelkednek, és a feltételei is változnak.

Az 5 000 fő alatti településeken új lakóház építésére és vásárlására is igényelhető lesz a támogatás, a használt lakás vásárlására és ezzel egyidejűleg történő bővítésére és korszerűsítésére a támogatási összegek emelkednek:

  • 1 gyermek esetén 1 millió forint,
  • 2 gyermek esetén 4 millió forint,
  • 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint.

(A korábbi támogatási összegek: 600 000 forint, 2,6 millió forint és 10 millió forint voltak.)

A támogatás felhasználhatósági köre az építkezéssel bővül. 2024-től új társasházi lakásokra nem igényelhető a támogatás, az 5 000 főnél kisebb településeken sem. Ha építenél, vagy új lakást vásárolnál, akkor a támogatást csak egylakásos lakóépületre igényelheted.

Használt lakás vásárlására, ahol nem történik bővítés, illetve korszerűsítés, a támogatás nem igényelhető. Ez tehát kötelező elem, és a támogatás felét erre kell költeni.

Meglévő lakás korszerűsítésére és bővítésére az alábbi összegek lesznek elérhetők a falvakban:

  • 1 gyermek esetén 600 000 forint,
  • 2 gyermek esetén 2 millió forint,
  • 3 vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint.

(A jelenlegi összegek 300 000 forint, 1,3 millió forint és 5 millió forint.) Ha tehát csak munkálatokat végeznél a jelenlegi otthonodon, akkor erre a teljes támogatási összeg felét kérheted.

Fáradt nő olvassa a szeptemberi csok jogszabály változásokat

Eszerint az alábbi célokra igényelhető a támogatás, kizárólag az 5 000 főnél kisebb településeken:

  • Új egylakásos lakóépület építésére vagy vásárlására,
  • Használt lakás vagy egylakásos lakóépület vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére,
  • Meglévő használt lakás (itt: lakás vagy egylakásos lakóépület) bővítésére, illetve korszerűsítésére.

A támogatás mellé legalább 2 gyermek esetén továbbra is igényelhető a CSOK hitel, melynek összege változatlan marad.

Új lakás építésére vagy vásárlására, valamit használt lakás vásárlására és bővítésére, illetve korszerűsítésére az alábbi hitelösszegek elérhetők:

  • 2 gyermek esetén 10 millió forint,
  • 3 vagy több gyermek esetén 15 millió forint.

Ahogy eddig is, meglévő lakás bővítése, illetve korszerűsítése esetén a fenti összegek fele igényelhető.

  • 2 gyermek esetén 5 millió forint,
  • 3 vagy több gyermek esetén 7,5 millió forint.

A CSOK támogatáshoz kötődő áfa-visszatérítési támogatás megmarad, de itt is van némi változás.

  • Az új lakás építéséhez vagy vásárlásához kapcsolódó 5 százalékos áfa továbbra is visszaigényelhető, ugyanakkor ez a támogatás most már a CSOK igénybevételéhez kötött. (Korábban az új lakások kedvezményes, 5 százalékos áfáját a CSOK támogatástól függetlenül is lehetett igényelni.)
  • Az építkezés 27 százalékos áfája szintén visszaigényelhető legfeljebb 5 millió forint értékhatárig, de ebben az esetben csak ez, az 5 százalékos áfa nem.
  • Korszerűsítés, illetve bővítés esetén visszaigényelhető a munkálatok 27 százalékos áfája, legfeljebb 5 millió forintig.

A preferált kistelepülések listája továbbra is 2 630 települést tartalmaz majd, és a támogatás tanyákon, birtokközpontokon is elérhető marad.

A továbbiakban a már nem igényelhető CSOK támogatás teltételeit olvashatod.

Változás a CSOK szabályaiban 2023. szeptember 1-jétől

A támogatás szabályai több ponton módosultak 2023. szeptember 1-jétől. Ezek kisebb módosítások, és nem érintik a 2024-ben életbe lépő változásokat.

  • Korábban a CSOK támogatásoknál legfeljebb 2 gyermeket lehetett vállalni. Kivételt ez alól csak a 10 millió forint összegű támogatás jelentett, ahol új lakás vásárlására vagy építésére akár 3 vállalt gyermekre is lehetet kérni a támogatást. A változás értelmében a jövőben a CSOK bármelyik formája igényelhető 3 vállalt gyermekre.
  • Amennyiben a támogatást vállalt gyermekre vette fel a házaspár, de az egyik házasfél meghal mielőtt a gyermekvállalás teljesülne, akkor azt teljesítettnek kell tekinteni.
  • A CSOK támogatással érintett ingatlanra vonatkozó szabályok is módosultak. Ha olyan lakás épül, amelyre nem kell építési engedélyt kérni, és egyszerű bejelentési kötelezettség sem áll fenn, akkor ilyen dokumentumot a támogatásnál sem kérnek.
  • A CSOK hitelre vonatkozóan is változott némileg a jogszabály. A CSOK hitelt vállalt gyermekekre is igénybe lehet venni, ha azonban a gyermekvállalásra vonatkozó feltételt nem teljesíti a pár, akkor a kamattámogatást vissza kell fizetni. A módosítás értelmében, ha a támogatási jogosultság a meglévő gyerekszámra is kiterjed, akkor nem kell visszafizetni a támogatást. Azaz, ha például a pár 3 vállalt gyermekre 10 millió forint vagy annál kevesebb kölcsönt vett fel, és csak 2 gyermekük született, akkor a kamattámogatásra továbbra is jogosultak.
  • A TB-jogviszony számításánál figyelembe kell venni azt is, ha az igénylő Magyarországon dolgozik, de külföldön adózik.
  • Nem minősül a TB-jogviszony megszakításának az, ha a TB-jogviszonyát az igénylő szünetelteti.
  • Ha az igénylők úgy döntenek, hogy visszafizetik a támogatást, és ezt úgy teszik, hogy a gyermekvállalást nem teljesítették, akkor a támogatás összegén túl büntetést is fizetniük kell. Ennek mértéke legfeljebb 5 százalék.

Mi az a CSOK és miért szeretik ennyien?

A CSOK, a Családok Otthonteremtési Kedvezménye egy olyan, akár 10 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás, amelyet lakás vásárlásához, építéséhez, vagy bővítéséhez tudsz felhasználni. A támogatás mértéke a vállalt vagy meglévő gyermekek számától függ.

És hogy mitől lesz még vonzóbb ez a támogatás?

A CSOK mellé akár 15 millió forint kedvezményes, fix kamatozású lakáshitelt is igényelhetsz. Ez a CSOK hitel.

A legjobb, hogy ehhez bárhol építhetsz vagy vehetsz lakást.

A CSOK esetében nincs a településekre vonatkozó megkötés, a támogatás feltételeinek bármelyik városban vagy faluban lévő ingatlanok megfelelhetnek. A lakás értéke sincs maximálva.

Van a CSOK-nak egy speciális formája is, ez a falusi CSOK. Itt nem ilyen szabad a helyszínválasztás, mert a falusi CSOK-ot csak a jogszabályban meghatározott településeken vagy külterületen lévő lakások vásárlására és bővítésére tudod felhasználni. Ez közel 2 700 preferált kistelepülést jelent. Ha ezek egyikén tervezel lakásvásárlást, bővítést vagy korszerűsítést, akkor érdemes átnézned a falusi CSOK-ról szóló útmutatónkat.

Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a támogatást.

CSOK támogatás megkapásához a lakás méretét is meg kell nézni a banki ügyintézőnek

Mire érdemes figyelnem?

A CSOK nem elérhető mindenki számára. Az igényléshez teljesítened kell a jogszabályban meghatározott személyi feltételeket. Ha hitelt is veszel fel a támogatás mellé, akkor keresztül kell menned a bank hitelbírálati folyamatán is. Ez a bankok saját szabályai alapján történik, ami bankonként eltérő lehet, és ebben az esetben a CSOK feltételein túl további követelményekkel is számolnod kell.

A bank minden hitelnél ezt alkalmazza, tehát ha hitelképesnek ítél, akkor felveheted a kedvezményes CSOK hitelt, de normál lakáshitelt is választhatsz.

A meglévő vagy vállalt gyermekek számán túl a jogszabály a kiszemelt vagy építendő ingatlanra vonatkozóan is tartalmaz kritériumokat. Meghatározza például azok minimális hasznos alapterületét.

Ez minden?

Nem. Mind a családnak, mind a választott ingatlannak sok kitételnek kell megfelelnie a CSOK igénylésénél. A CSOK-ot arra találták ki, hogy segítsék a családokat megfelelő lakáshoz jutni. A támogatás ideje 10 év, tehát hosszú távú elköteleződést jelent.

A támogatás igénybevételével azt is vállalod, hogy a következő 10 évben abban a lakásban élsz majd a családoddal.

Ezért ha a feltételeknek meg is felelsz, akkor is érdemes tájékozódnod, és alaposan megfontolni a választást.

A CSOK felvételekor az állam a lakásra 10 évre jelzálogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztet be, ez idő alatt az ingatlant sem eladni, sem albérletbe kiadni nem lehet, hiszen a családnak magának kell ott laknia. Nem használható más hitelhez fedezetként, és nem lehet a lakásban a támogatottakon kívül másnak bejelentett lakcíme.

A CSOK ugyanakkor hatalmas segítség lehet lakáscél megvalósításakor, és a lehetőséggel sokan élnek is. De milyen előnyöket nyújthat a CSOK neked és a családodnak?és n

A következőkben bemutatjuk, hogy mikor vagytok jogosultak a kedvezményre, milyen feltételeknek kell megfelelnie a választott ingatlannak, mekkora összegre számíthattok, és hogyan tudjátok igénybe venni a kedvezményt.

Mennyi pénzt kaphatok?

Az elérhető összeg két részből áll.

Egyrészt van egy vissza nem térítendő állami támogatás, a Családok Otthonteremtési Kedvezménye, azaz a CSOK. Másrészt, ha legalább 2 gyereket neveltek vagy vállaltok, akkor felvehetsz mellé egy kamattámogatott hitelt, vagy más néven CSOK hitelt.

Ha megkaphatjátok a maximális, 3 gyerek után járó CSOK-ot, és ehhez CSOK hitelt is felvesztek, akkor ez önmagában 25 millió forint. Ebből 10 millió a támogatás, amit nem kell visszafizetnetek, a 15 milliós hitel pedig a kamattámogatás miatt nagyon kedvező.

De ez nem minden, további kedvezmények is vannak.

Új lakás vásárlása után a 27% helyett kedvezményes 5%-os áfát kell csak felszámítani a vásárláskor, de CSOK igénylésekor ezt nem kell megfizetnetek. Az új lakás vásárlásához tehát áfa-visszaigénylési lehetőség kapcsolódik.

CSOK feltételeivel ismerkedik egy fiatal házaspár számítógépről

Építéshez és bővítéshez igénybe vehettek adó-visszatérítést, így ha megfelelő számlákkal tudjátok igazolni a munkálatokat, gyakorlatilag áfa-mentesen építkezhettek.

Vásárláskor elengedik a vagyonátruházási illetéket, ha CSOK támogatást is igényeltek. Ezt normál esetben új vagy használt lakás vásárlásakor kell megfizetni, és a vételár 4%-a.

A CSOK-hoz tehát még jelentős könnyítéseket is kaphattok. Ezeknek az értéke összesen akár magasabb is lehet, mint maga a támogatás. Ha például 50 millióért vesztek lakást, akkor csak az illeték 2 millió forint, amit nem kell az államnak befizetnetek.

A támogatási összegek a gyerekek száma mellett attól is függenek, hogy építésre vagy használt lakás vásárlására fordítod a pénzt. Egy gyerek esetén építésnél és vásárlásnál is 600 000 forintot kaphattok, ez a támogatás minimuma. Ehhez még nem igényelhettek CSOK hitelt, de az áfa-visszatérítést ekkor is megkapjátok, és a vagyonátruházási illetéket sem kell megfizetnetek.

Ha több gyereketek is van, vagy többet vállaltok, akkor a támogatási összegek már eltérnek. CSOK hitelt is igényelhettek, és a többi kedvezmény is jár. A jogszabály pontosan meghatározza, hogy melyik ingatlancélhoz és milyen gyerekszámhoz pontosan mennyi támogatást kérhetsz.

CSOK Támogatási összegek új lakás építésénél

Ha új lakást, házat építtetsz, akkor ezeket a támogatási összegeket kaphatod meg:

  • 1 gyerek esetén 600 000 forint,
  • 2 gyerek esetén 2 600 000 forint,
  • 3 vagy több gyereknél 10 000 000 forint.

2 vagy több gyerek esetén a támogatást kiegészítheted a CSOK hitellel, ennek a legmagasabb összege:

  • 2 gyereknél 10 000 000 forint,
  • 3 vagy több gyereknél 15 000 000 forint.

Természetesen ennél alacsonyabb összegű hitelt is felvehetsz, de arra figyelj, hogy a minimális hitelösszeg az egyes bankoknál eltérő lehet.

Táblázat CSOK támogatás és hitel összegekkel új építésű lakásra

Támogatási összegek használt lakás vásárlásánál, bővítésénél

Használt lakás vásárlásánál a támogatás kevesebb, mint új ingatlan vásárlásánál. Az állam azért támogatja jobban az új építésű ingatlanokat, mert azok korszerűbbek, mint a régiek, és ezek megépítése sokaknak munkát ad.

Ha használt lakást vásárolsz vagy bővítesz, akkor az alábbi támogatási összegekre és hitelösszegekre számíthatsz:

  • 1 gyereknél 600 000 forint,
  • 2 gyereknél 1 430 000 forint,
  • 3 gyereknél 2 200 000 forint,
  • 4 vagy több gyereknél pedig 2 750 000 forint.

Itt is érvényes, hogy 1 gyerek mellé még nem vehetsz fel CSOK hitelt. Több gyerek esetén viszont itt is ugyanakkora összeget igényelhetsz, és ugyanannyi kamattámogatás jár hozzá, mint az új lakások esetében. A CSOK hitelt vásárláshoz vagy építéshez veheted igénybe, már meglévő lakás bővítéséhez nem.

Táblázat CSOK támogatás és hitel összegekkel használt lakáshoz

A CSOK támogatást ezekre kaphatod meg:

  • új lakás vagy ház építése,
  • új lakás vagy ház vásárlása,
  • tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés, ha ezzel új lakás jön létre,
  • használt lakás vagy ház vásárlása,
  • meglévő lakás bővítése.

Felújításra tehát a CSOK-ot nem használhatod, ha a használt lakáson munkát végzel, akkor muszáj bővítened. A bővítés azt jelenti, hogy az eredeti lakásodat legalább egy helyiséggel megtoldod, így az alapterülete nagyobb lesz, mint korábban volt. Ezenkívül bővítésnek számít az olyan tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés, amikor így nem jön létre új lakás.

Ez azért érdekes, mert ilyenkor a támogatási összeg is kevesebb, és a CSOK hitel is csak fele az építéskor vagy vásárláskor igénybe vehetőnek.

  • Ha tehát a tetőtér-beépítéssel egy teljesen új, külön telekkönyvön szereplő lakást hoztok létre, az építésnek minősül, és magasabb összegek tartoznak hozzá,
  • ha a meglévő lakásotokat bővítitek egy tetőtérrel vagy új emelettel, az bővítés, és alacsonyabb támogatás és hitel jár mellé.

Vásárláshoz már a folyamat elején igényelned kell a CSOK-ot. Ha viszont a már meglévő ingatlanodat bővítenéd vagy korszerűsítenéd, akkor bármikor igényelheted, azaz utólag is, ha vannak olyan gyermekeid, akik után korábban még nem vetted igénybe a CSOK-ot.

Ha terven felül bővülne a család

Egy gyerek után tehát csak egyszer igényelheted a támogatást.

És ha több gyerekünk lesz, az már nem is számít?

De igen! Ha olyan gyereketek születik, aki korábban nem szerepelt a megelőlegezett CSOK támogatási szerződésetekben, vagyis ha például vállaltatok 3 gyereket, de végül lett egy negyedik is, akkor ő a korábbi vállalásotokon felül született, és utólag rá is igénybe lehet venni kedvezményt. Ennek a pótlólagos kedvezménynek az összege gyerekenként 400 000 forint.

Persze a támogatás nem bővíthető akármeddig.

Ha korábban már igénybe vettétek a maximális 10 millió forintos kedvezményt, akkor a vállaláson felül született gyerekek után sem kaphattok további támogatást, a 10 milliós vissza nem térítendő támogatás tehát a plafon.

Adó-visszatérítési támogatás új lakásoknál

Jó hír, hogy a legfeljebb 150 m2 alapterületű új építésű lakások, és a legfeljebb 300 m2 alapterületű új házak áfája 2021. január 1-től 5%. Ezt a kedvezményt nemcsak a CSOK-ot igénylők kapják, hanem bárki, aki új építésű ingatlant vesz.

Ezen túl, ha új lakást építtettek, akkor az építés költségeit is 5%-os áfa terheli, ha az építést generálkivitelező végzi, és nem saját erőből építkeztek.

Az építkezés költségeinek 5%-os áfáját utólag, a bemutatott számlák alapján visszatérítik nektek.

Ha új lakás vásárlásakor 5%-os áfával számolhattok, akkor azt ki sem kell fizetnetek. Az adásvételi szerződésbe bele kell foglalnotok az áfa összegét is, és a CSOK igényléssel együtt a bankhoz benyújthattok egy kérelmet az áfa elengedéséről. Ilyenkor az áfát nem kell kifizetnetek, azt az állam a banknak utalja át, a bank pedig az ingatlan vételárával (vagy annak utolsó részletével) együtt az eladónak.

Ebben nemcsak az a jó, hogy az áfát átmenetileg sem kell kifizetned, hanem az, hogy technikailag így az áfa összege önerőnek számít.

Az áfa-visszatérítési támogatást akkor is igényelhetitek, ha 2020. január 1. és 2021. január 1. között igényeltetek CSOK-ot. Kivétel az, ha már vettetek igénybe adó-visszatérítést preferált kistelepülésen épített lakás után.

Új lakás építése CSOK és generálkivitelező segítségével

Ha a generálkivitelezővel a szerződést 2021. január 1. előtt kötöttétek, az adó-visszatérítési támogatást akkor is igénybe vehetitek, de a 2020-ban kiállított számlák áfáját nem kapjátok vissza, csak azon számlák áfáját, amelyeket 2021. január 1. után állított ki a kivitelező.

Ez a támogatás önmagában is nagy segítség, mert így lényegében áfa-mentesen tudtok új lakást vásárolni vagy építtetni. Ettől persze nem feltétlenül lesz olcsóbb maga a lakás, mert előfordulhat, hogy a lakásárak is emelkednek közben.

Más a helyzet, ha saját lakást építetek

Ha a lakásépítést saját erőből végzitek, és nem kivitelezővel építtettek, akkor a munkálatok 27%-os áfáját igényelhetitek vissza. Itt van felső korlát is, maximum 5 millió forintot kaphattok így vissza. Az adó-visszatérítés a 2018. január 1. után kiállított számlákra érvényes.

A telekár 27%-os áfáját is visszaigényelhetitek, ha a számla 2018. január 1. után készült. Ezt egy összegben folyósítja a bank, miután a számlát bemutattátok.

5%-os és 27%-os áfát tartalmazó számlát egyidejűleg nem nyújthattok be, tehát vagy az egyik, vagy a másik áfa-kulccsal kiállított számlák után igényelhetitek vissza az adót.

De ez még mindig nem minden.

CSOK illetékmentesség

Ha új építésű vagy használt lakást, házat vásárolsz, akkor a vásárlás után vagyonátruházási illetéket kell fizetned. Ez az illeték a lakás értékének 4%-a. Ha a vásárláshoz CSOK támogatást igényelsz, akkor ezt az illetéket nem kell megfizetned, az állam elengedi. Mivel a lakások ára elég magas, ez egy komoly összeg is lehet. Egy 50 millió forintos lakás esetében például 2 millió forint.

Az illetékmentességet úgy kaphatod meg, hogy az adásvételi szerződésbe bele kell írnod, hogy CSOK támogatást is igénybe fogsz venni a vásárláshoz. Ekkor a vagyonszerzési illetéket már ki sem szabják, így azt nem kell befizetned.

A CSOK illetékmentesség alapesetben vásárlásnál jár.

De mi a helyzet a bővítéssel?

Ha a saját tulajdonodat bővíted, akkor illeték-kötelezettséged nem keletkezik, de az erre igényelhető CSOK összege is alacsonyabb. Ha viszont más tulajdonában lévő ingatlant bővítesz, akkor más a helyzet.

CSOK támogatást akkor is igényelhetsz - méghozzá magasabb összegben -, ha

  • tetőtér-beépítéssel, vagy
  • emelet-ráépítéssel hoznál létre új ingatlant.

Ilyenkor közös tulajdon jön létre, és ez már illetékköteles.

Egy törvénymódosítás szerint viszont akkor is jogosult vagy rá, ha más tulajdonának bővítésével hoznád létre az új lakásod. Ha tehát CSOK támogatást igényelsz, akkor a más ingatlanán tetőtér-beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrejövő lakás illetékmentes.

A CSOK támogatás feltétele, hogy a tetőtér-beépítéssel vagy emeletráépítéssel új, különálló, külön helyrajzi- vagy albetétszámmal rendelkező lakás jöjjön létre.

Összességében, bár a CSOK önmagában is jól jöhet, ha lakást vagy házat szeretnétek a családotok számára, a mellé járó többi lehetőség, visszatérítések és elengedések, kiegészítve a kedvezményes hitelfelvételi lehetőséggel már komoly segítséget nyújthat nektek.

CSOK hitel segítségével vásárolt lakás kulcsa

CSOK hitel: ha még nem elég a pénz a kiszemelt lakásra

A CSOK egy vissza nem térítendő támogatás, tehát nem kell visszafizetned. A mellé 2 vagy 3 gyerek esetén igényelhető CSOK hitelt viszont minden más hitelhez hasonlóan törlesztened kell. A könnyebbséget itt elsősorban a kedvezményes kamat jelenti. Ennek mértéke 3%, és a futamidő teljes hossza alatt fix. A futamidő hossza maximum 25 év, de ennél rövidebbet is választhatsz.

A CSOK hitel akkor hasznos, ha a CSOK támogatáson túl még szükségetek van több pénzre. De magát a támogatást a CSOK hitel nélkül is igényelhetitek. A hitelfelvétel tehát nem feltétele a támogatásnak, hanem egy lehetőség, ha teljesítitek a feltételeit.

Akkor CSOK hitelt is kaphatunk támogatás nélkül?

Nem. A CSOK hitelt csak a támogatás mellé igényelhetitek, és akkor is csak akkor, ha legalább 2 gyermekre kéritek, és ha hitelképesek vagytok.

Mennyi hitelt kaphatok?

CSOK hitelnél 2 gyereknél 10 millió forint, 3 gyereknél 15 millió forint a maximálisan igényelhető hitelösszeg.

A CSOK hitel új lakás építéséhez és új vagy használt lakás vásárlásához elérhető. Használt lakás bővítéséhez akkor kapjátok meg, ha a lakást is akkor vásároljátok.

Mindegy melyik banknál veszem fel?

A CSOK hitel nem vehető fel bármelyik bankban, a hitelfelvételnél pedig a bank szabályai irányadók. A hitelbírálatnál az adott bank saját szabályzata szerint jár el, azaz a jövedelmed és a fedezet alapján vizsgálja meg a hitelképességedet. Csak akkor kaphatod meg a CSOK hitelt, ha a bank hitelképesnek ítél.

A kölcsönnek mindenképp feltétele, hogy nem szerepelhetsz negatív státusszal a KHR listán, ez minden banknál megegyezik.

És mi a helyzet a fedezettel?

A hitel fedezetéül szolgáló ingatlannak, azaz annak a lakásnak amire a CSOK-ot felveszed, meg kell felelnie a bank feltételeinek. Itt már lényeges különbségek lehetnek bankonként. Van, ahol bizonyos ingatlanokat elfogadnak, míg máshol nem.

Ez például külterületi ingatlan vásárlásánál lehet fontos, mivel nem minden bank fogad el bizonyos tanyákat, vagy vályogból épült épületeket fedezetként.

A jövedelmedhez képest A CSOK hitelnél sem lehet túl nagy a törlesztő

A hitel törlesztőrészletének bele kell továbbá férnie a JTM korlátba (Jövedelemarányos Törlesztőrészlet Mutató). A JTM korlát egy olyan mutató, ami meghatározza, hogy a jövedelmed mekkora törlesztőrészletet bír el, azaz mennyi törlesztő fizetését vállalhatod be anélkül, hogy túlzottan eladósodnál vagy veszélybe kerülne a megélhetésed.

Ezt a korlátot a bankok jogszabály alapján határozzák meg. Az alacsony és fix kamatozás nagy segítséget jelent az alacsony jövedelműek számára, mivel ők a JTM korlát miatt hosszú futamidő mellett vehetnek igénybe hitelt annak érdekében, hogy a havi törlesztőrészlet alacsony maradjon. Az alacsony, a futamidő végéig fix kamat pedig kiszámíthatóvá teszi a kölcsönt.

Vannak olyan bankok, ahol a hitelnél felhasználhatod önerőként a CSOK támogatás már meglévő gyerekeitekre igénybe vett részét, ami jelentős könnyítés lehet a gyereket nevelő családok számára.

A Babaváró hitel ezen felül is besegíthet

Ha Babaváró támogatást is igényeltek, akkor az is beszámítható önerőként, de nem mindig teljes egészében. Ha a Babaváró igénylése és a lakásvásárlás között kevesebb, mint 3 hónap telik el, akkor jellemzően csak a 75%-a lehet önerő.

Arra is figyeljetek, hogy a Babaváró szintén egy hitel, amit – hacsak nem szüneteltetéssel indítjátok a futamidőt – törlesztenetek kell. Előnye viszont, hogy szabad felhasználású, és ha a futamideje alatt újabb gyermeketek születik, akkor végig kamatmentes.

Érdemes tehát körültekintőnek lenned a bankválasztásnál, és megkeresned azt az ajánlatot, amely a te jövedelmedhez és vásárolni kívánt ingatlanodhoz a legjobb feltételeket biztosítja.

CSOK igénylése hitel nélkül

A CSOK nagy előnye, hogy nem kell visszafizetni, viszont az elérhető összegek nem túl magasak. A CSOK hitel már látható részt képvisel egy lakás árában, viszont nem biztos, hogy tudod igényelni.

Kaphatok CSOK hitelt és támogatást egymástól függetlenül is?

Igen, de nem akárhogy. CSOK támogatást kaphatsz CSOK hitel nélkül is, CSOK hitelt viszont csak akkor vehetsz fel, ha a támogatást is igényeled. A CSOK hitel támogatás nélkül tehát nem elérhető.

Akkor sem tudsz CSOK hitelt igényelni, ha 1 gyermekre veszed fel a támogatást, mert a hitel csak 2 vagy annál több gyermek esetén elérhető.

És ha a támogatáshoz nem igényelnék hitelt, később meggondolhatom magam?

Nem. A támogatásra és a hitelre együtt kell beadnod az igénylésedet. Előre el kell tehát döntened, hogy csak támogatást kérsz, vagy támogatást és hitelt együtt. De légy körültekintő! Ha a hitelkérelmedet elutasítják, akkor a támogatást sem kaphatod meg, függetlenül attól, hogy a támogatásnak nem feltétele, hogy hitelképes legyél.

Mindjárt elmagyarázom.

Korábban már volt szó róla, hogy a CSOK hitelhez hitelképesnek kell lenned, azaz nem szerepelhetsz a KHR negatív adóslistáján. A támogatás viszont nem hitel, így a KHR-ben negatív státusszal szereplők is megkaphatják.

Minden egyéb feltétel azonos a támogatás és a hitel esetében, kivéve a hitelképességet. De mikor nem vagy hitelképes?

Az előbb említett negatív KHR státusz mellett ilyen az is, ha nem tudsz megfelelő jövedelmet igazolni. A bankok elvárása a minimális jövedelemre vonatkozóan különbözhet, de általában legalább 155 000 forint havi jövedelmednek lennie kell.

A bank nem ad neked hitelt, ha egy korábbi hiteltartozásod miatt, vagy a nem megfelelő jövedelmed miatt nem vagy hitelképes. És mivel a támogatásra és a hitelre együtt kell benyújtanod az igénylésed, ha az egyiket elutasítják, akkor a másikat is.

Mire elég a CSOK támogatás hitel nélkül?

A CSOK támogatás összege szinte sosem éri el a 3 millió forintot, kivéve akkor, ha 3 vagy annál több gyermekre igényeled, és a pénzből új lakást építesz vagy vásárolsz. Ekkor a támogatás összege 10 millió forint lehet. Ha 1 gyermekre kérsz CSOK-ot, akkor mindössze 600 000 forintot kaphatsz.

Mire elég ennyi pénz?

A támogatást önerőként használhatod más hitelekhez, illetve ezzel kipótolhatod az önerőre félretett pénzed. Ez jól jöhet, mert az önerő gyakran jelent problémát a hitelfelvételnél. Arra figyelj, hogy van olyan bank, amelyik a vállalt gyermekekre adott támogatást nem fogadja el, csak a meglévő gyermekek után kapott összeget.

A támogatás összegét arra is használhatod, hogy megtoldd vele a korábbi lakásod eladásából kapott pénzt, így szebb vagy nagyobb ingatlant vásárolhatsz. Hiszen gyakran egyébként is emiatt költözik egy család, mert kinőtték a korábbi lakásukat, vagy mert jobb állapotú otthont szeretnének.

Most lássuk, hogy milyen feltéteket kell teljesítened, ha támogatást szeretnél!

A CSOK igénylési feltételei

A támogatás igénybevételéhez magyar állampolgárnak kell lenned, vagy legalább 3 hónapja Magyarországon kell élned és rendelkezned kell letelepedési engedéllyel. Lehetsz harmadik országbeli állampolgár is bevándorolt, letelepedett vagy hontalan státusszal.

És házasoknak kell lennünk? Egyedülállóként nem igényelhetem?

A támogatást az élettársak és házaspárok kérhetik, ilyenkor együttes igénylőnek számítotok és mindkettőtök támogatott személynek minősül. Ha a kedvezményt meglévő gyerekek után vennétek igénybe, akkor a házasság nem feltétel, és életkori megkötés sincs. Meglévő gyerekek után egyedül élő szülő is igényelheti a CSOK-ot, ha a gyerekeket a saját háztartásában neveli.

Ha vállaljátok, hogy a jövőben még születik gyereketek, akkor rájuk is igényelhettek CSOK-ot, viszont ebben az esetben házastársaknak kell lennetek és legalább az egyikőtöknek 40 év alatt kell lennie. Ezt hívják megelőlegezett CSOK-nak.

A CSOK-ot nem kaphatod meg, ha az előző öt évben bármilyen lakáscélú támogatás visszafizetésére köteleztek, azaz ha vettél már igénybe más támogatást, de a feltételek nem teljesítése miatt vissza kellett azt fizetned.

CSOK igénylés alapfeltételek átnézése és aláírása banki ügyintézőnél

CSOK Alapfeltételek

Az igényléshez büntetlen előélet szükséges, amelyet erkölcsi bizonyítvánnyal tudsz igazolni. Továbbá a támogatásra csak akkor vagy jogosult, ha nincs az adóhatóságnál nyilvántartott, 5 000 forintot meghaladó köztartozásod. Ha a pároddal közösen igénylitek a CSOK-ot, akkor ezek mindkettőtökre kell, hogy teljesüljenek.

Ha van köztartozásotok, és az több mint 5 000 forint, akkor sem utasítják el a kérelmeteket emiatt. 14 napotok van arra, hogy rendezzétek a tartozást, és így az igényléseteket elfogadhatják.

Akkor negatív KHR státusszal sem kapom meg a CSOK-ot?

De igen. A CSOK nem hitel, hanem támogatás, ezt nem kell visszafizetnetek. Itt nem feltétel az, hogy nem szerepelhettek a KHR negatív adóslistáján. Ha viszont CSOK hitelt is igényelni szeretnétek, ott negatív státusz mellett már nem kaphattok hitelt.

Legalább féléves társadalombiztosítási jogviszonyodnak kell lennie

A CSOK feltétele, hogy az igénybe vevő, ha párként igénylitek, akkor legalább az egyik fél, 30 napnál frissebb okirattal igazolni tudja, hogy TB támogatott. Társadalombiztosítási jogviszonyod akkor van, ha munkaviszonyból vagy vállalkozásból származó jövedelmed van.

Lehetsz továbbá közalkalmazott, őstermelő vagy katás, és a munkádat végezheted megbízási vagy vállalkozási szerződés keretében is. Dolgozhatsz teljes vagy részmunkaidőben, és akkor is TB támogatott vagy, ha éppen nincs munkád, de álláskeresési támogatást kapsz.

Az is megfelel a feltételeknek, ha Magyarországon dolgozol, de külföldön adózol.

A közfoglalkoztatási jogviszonyt viszont új ingatlan esetében nem fogadja el a jogszabály, csak használt lakás vásárlásánál, de a lehetőségek korlátozottak.

Az sem megfelelő, ha fizeted magad után a TB-t, mert az egészségbiztosítási jogviszony nem egyenlő a társadalombiztosítási jogviszonnyal.

A CSOK-ot nyugdíjasként is igénybe veheted, ha a nyugdíj mellett dolgozol, és vér szerinti, vagy örökbefogadott gyermeket nevelsz. A gyermekre és a TB jogviszonyra is ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint minden más esetben.

A CSOK-hoz elvárt TB jogviszony hossza attól függ, hogy milyen lakáscélból és hány gyerek után kéred a támogatást. Az elvárt minimum idő 180 nap, amelyben maximum 30 napos megszakítás lehet. A jogosultsági időszakokat összeszámítják. Ha ezekben több kisebb, 30 napnál rövidebb megszakítás van, azt az időszakot folyamatosnak tekintik.

A 30 napnál hosszabb megszakítás tehát csak akkor számít, ha egybefüggő. A több rövidebb megszakítás nem adódik össze. Ha mondjuk állást váltottál háromszor, és közben egyszer 10, egyszer 25 napig nem volt TB jogviszonyod, az nem probléma. Ha viszont egyszer váltottál, és 35 napig nem volt állásod, az kizáró ok.

2023. szeptember 1-től nem számít a TB jogviszony megszakításának az, ha szünetelteted a jogviszonyodat. Ha tehát hosszabb ideje vállalkozásod van, de egy időre szüneteltetted a tevékenységed, akkor ez az időszak nem minősül a TB jogviszony megszakításának.

Ezt a fél évet kell teljesítened, ha új lakást veszel vagy építtetsz és 1 vagy 2 gyerek után veszed igénybe a támogatást, vagy ha használt lakást vásárolsz vagy bővítesz. Három vagy több gyerek után új lakás vásárlására vagy építésére viszont csak akkor kérhetsz CSOK-ot, ha legalább 2 éves társadalombiztosítási jogviszonyod van.

Táblázat CSOK elvárt TV jogviszony adataival

Ha a munkádat a veszélyhelyzet alatt veszítetted el, akkor ebből az időszakból legfeljebb 180 nap is beleszámít a folyamatos TB jogviszonyba. Ha pedig a veszélyhelyzet lejárta után 90 napon belül munkát vállalsz, akkor a TB jogviszonyt folyamatosnak tekintik.

Az elhunyt házastárs TB jogviszonya is számít

Ha a családban bekövetkezett tragédia folytán egyedülállóként igényelnéd a támogatást, de te nem rendelkezel az ehhez szükséges TB jogviszonnyal, a házastársad viszont rendelkezett, akkor így is teljesítheted a TB jogviszonyra vontakozó előírást. Ezt akkor érvényesítheted, ha a házastársadat egy éven belül veszítetted el, és a halálát megelőző 3 hónapon belül volt TB jogviszonya.

Ha külföldön dolgozol

A külföldi TB jogviszony is elfogadható, ha a külföldi hatóság erről igazolást állít ki. Ez alól van egy kivétel, ha az Egyesült Királyságban dolgozol. Angliai munkavégzés esetén nem szükséges ezt az ottani hatósági igazolással bizonyítanod, erre megfelelő egy, a brit foglalkoztatód által kiállított munkáltatói igazolás is.

A munkáltatói igazolás akkor elfogadható, ha 30 napnál nem régebbi teljes bizonyító erejű közokiratba foglalták, és hivatalos magyar fordítás van róla. Ha 2 év TB jogviszonyt kell igazolnod a CSOK-hoz, akkor figyelned kell arra, hogy munkáltatói igazolással csak legfeljebb 1 évet igazolhatsz. A másik 1 évről a brit hatóság által kiállított igazolást kell benyújtanod.

Ezzel a szabállyal a Nagy-Britanniában élő és dolgozó családok hazatérését szeretnék megkönnyíteni, de ez a könnyítés nem automatikusan jár, hanem egy lehetőséget jelent abban az esetben, ha a bank elutasítja a pár kérelmét. Ilyenkor kérelmet kell benyújtani a kormányhivatalnak, ahol méltányossági alapon döntenek arról, hogy a hatósági igazolás helyett a munkáltatói igazolást is elfogadják.

És mikortól kell itthon laknunk?

Külföldi TB jogviszony esetén nyilatkozni kell arról is, hogy legalább az egyik igénylő 180 napon belül Magyarországon lesz TB támogatott. Ha tehát a pároddal külföldön éltek, akkor vállalnotok kell, hogy a következő fél éven belül legalább egyikőtök Magyarországon vállal majd munkát.

Ha itthon dolgozol, de külföldön adózol, az beleszámít a TB jogviszonyodba.

Én még nem dolgozom

Ha még nem dolgozol, akkor is lehetsz jogosult a CSOK-ra, ha egy középfokú vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos diákja vagy.

Erről egy olyan teljes bizonyító erejű magánokiratban szükséges nyilatkoznod, amely tartalmazza az iskola adatait, valamint a képzésre vonatkozó információkat, kezdetét és a befejezés várható időpontját is.

Külföldön tanulok

A TB kötelezettségre vonatkozó feltételnek akkor is megfelelsz, ha külföldön tanulsz. Ha külföldi felsőoktatási intézmény hallgatója vagy, akkor ezt az időszakot is elfogadják a TB jogviszony igazolásához.

Ha ezeknek a személyi feltételeknek megfelelsz, jogosult vagy a családok otthonteremtési kedvezményére.

Ki számít gyereknek CSOK igénylésnél?

A támogatás célja a családi otthonteremtés, azaz kifejezetten gyermeket nevelő vagy vállaló családokat célozza. Ezért a CSOK egyik legfontosabb eleme a gyerek. A jogszabály meghatározza, hány éves korig igényelheted utána a támogatást, mennyit vállalhatsz és hány éven belül kell teljesülnie a gyermekvállalásnak.

Gyermekek életkora

Gyereknek számít a magzat (vagy ikermagzat) a várandósság 12. hetét követően, a vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek, akivel egy háztartásban élnek, és az újonnan épített vagy vásárolt lakásba is együtt költöznek.

Fiatal diák aki a CSOK igénylésnél gyermeknek számít

A CSOK vonatkozásában a gyerek nem nagykorúságának időpontjáig számít gyereknek, hanem 25 éves koráig. Ha a gyermek megváltozott munkaképességű, akkor nincs felső határ, lehet 25 évnél idősebb is.

És a gyerekeknek is 10 évig az új lakásban kell lakniuk?

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a következő 10 évben a nagykorúvá váló gyerekek nem költözhetnek el otthonról. Ha egy 24 éves gyermeketekre is felveszitek a támogatást, akkor sem kell 34 éves koráig veletek élnie. A jogszabály nem tekinti a támogatási feltételek megszegésének azt, ha a nagykorú gyerekek elköltöznek, vagy a tanulmányaik miatt ideiglenesen máshol laknak.

Ha van nem közös gyerekünk, utána is felvehetjük a CSOK-ot?

A támogatás mértékének alapjául szolgáló gyerekszám meghatározásához figyelembe kell venni a veletek egy háztatásban élő közös és nem közös, valamint az együtt vállalt közös gyerekeiteket. A CSOK-ot igénybe lehet venni a közös és a nem közös gyerekek után is. Ha nem közös gyerekekre is szól az igénylés, akkor kicsit máshogy kell számolni.

  • Közös gyerekek után a támogatás teljes összege jár,
  • Csak az egyik fél saját gyerekei után is a teljes összeg jár, ha a pár együttes igénylőként szerepel,
  • Nem közös gyerekek esetén ki kell számolni, hogy mekkora támogatást vehetnének igénybe, ha külön-külön igényelnék a CSOK-ot a saját gyerekeik után, és a számukra kedvezőbbet kell figyelembe venni a támogatás meghatározásakor,
  • Ha közös és az egyik fél saját gyerekei után igénylitek a támogatást, akkor szintén a teljes összegre vagytok jogosultak,
  • Ha közös és mindkét fél saját gyerekei után igényelnétek, akkor itt is ki kell számolni, hogy mekkora támogatásra számíthatnátok külön-külön (a közös gyerekeket csak az egyikőtöknél lehet figyelembe venni), és a kedvezőbbet kell elfogadni.

Mi már vettünk fel lakáscélú támogatást korábban, akkor mi a helyzet?

A CSOK támogatás igénylésekor egy gyereket csak egyszer vehettek figyelembe. Ha már más lakáscélú támogatást is kaptatok valamelyik gyerek után, akkor azt a CSOK összegéből le kell vonnotok, vagy ha úgy kedvezőbb, akkor azt a gyereket az igénylésnél figyelmen kívül kell hagyni.

A CSOK összegéből nem kell levonni a 2011. december 31. után igényelt és a jelenlegi CSOK igénylésetek benyújtása előtt már visszafizetett lakáscélú állami támogatást.

Nézzünk egy példát

Ha korábban már felvettetek 2 gyerekre új lakás vásárlásához 2 600 000 forint CSOK támogatást, és születik még egy gyermeketek, és most bővíteni szeretnétek, akkor dönthettek úgy, hogy

  • a most 3 gyerek után a bővítéshez járó 2 200 000 forintból levonjátok a korábban kapott 2 600 000 forintot, de ezzel nem kapnátok újabb támogatást, vagy
  • figyelmen kívül hagyjátok a korábbi támogatáskor már meglévő gyerekeket, és felvesztek most 1 gyerek után 600 000 forintot.

De ha korábban használt lakás vásárlásához 1 430 000 forintot igényeltetek a 2 gyerekre, közben megszületett az újabb gyereketek és most bővítenétek a lakást, akkor 3 gyerek után 2 200 000 forintot kaphatnátok. Ebből vagy

  • levonjátok a korábban már 2 gyerek után kapott támogatást, és felvesztek 3 gyerekre 770 000 forintot, vagy
  • figyelmen kívül hagyjátok a korábban már meglévő gyerekeket és felvesztek egy gyerek után 600 000 forintot.

Az első esetben a második, míg a második esetben az első számítási mód volna számotokra a kedvezőbb.

Egy új CSOK támogatást és hitelt igényelnek ettől a baki ügyintézőtől telefonon

CSOK és CSOK hitel újra? Lehetséges!

Mivel a 2011. december 31. után felvett és már visszafizetett lakáscélú támogatást és kölcsönt nem kell figyelembe venni a CSOK támogatásnál, azt is megtehetitek, hogy visszafizetitek a korábban igényelt CSOK-ot, mert ilyenkor újra a teljes összeget igényelhetitek.

Ha kaptatok korábban más lakáscélú támogatást, akkor gyereket csak akkor vállalhattok, ha a korábbi vállalásaitok már teljesültek, azaz a korábbi szerződésben vállalt gyerekeitek már megszülettek.

Értem, de miért venném fel a támogatást újra?

A CSOK-hoz sok olyan kedvezmény társul, amelyek korábban még nem voltak elérhetők. Ilyen például az illetékmentesség vagy az 5%-os áfa visszatérítése.

Mit tehetek ilyen esetben?

Érdemes megfontolnod, hogy visszafizeted a korábban felvett CSOK-ot és újra igényled. Így az új kedvezményeket is megkaphatod.

Ez még akkor is megérheti, ha vállalt gyermekekre vettétek fel a CSOK-ot és a CSOK hitelt, és büntetőkamatokat is fizetnetek kell. Mindenesetre nem árt utánaszámolni. A büntetőkamat mértéke korábban a jegybanki alapkamathoz volt kötve, de 2022. október 1-től 5%-ban maximálták.

Arra figyeljetek, hogy ha azért fizettétek vissza a CSOK-ot, mert nem teljesítettétek a feltételeket és erre köteleztek titeket, akkor a következő 5 évben nem adhattok be új igénylést.

Az építés befejezéséig CSOK többször is felvehető

Ha új ingatlan építésére kéritek a támogatást, akkor kétszer is felvehetitek. Ezt akkor tehetitek meg, ha mégis több gyermek után igényelnétek, mint amennyi után eredetileg terveztétek.

Ha tehát neveltek vagy vállaltatok 2 gyermeket, de született egy harmadik is, vagy vállalnátok egy harmadikat, akkor rá újra igényelhetitek a CSOK-ot. Ilyenkor a korábban kapott támogatást levonják a most igényelhető összegből, és a kettő különbözetét kapjátok meg.

Az újabb igénylés csak akkor lehetséges, ha az építkezés még folyamatban van, és a használatbavételi engedélyt még nem kapta meg a lakás. Ha egyszerű bejelentéshez kötött, akkor pedig még nem jelentettétek be, hogy elkészült.

Mire figyeljünk?

Ez kicsit olyan, mintha meggondoltátok volna magatokat, és az eredeti tervhez képest mégis inkább több gyermeket szeretnétek. Ha módosul a terv, akkor módosulnak a feltételek is.

Ha tehát nem két gyermek lesz, hanem három, akkor az építési terveket is ennek megfelelően kell módosítani. Három gyermekhez ugyanis nagyobb az előírt minimális hasznos alapterület mint kettőhöz. Ezzel együtt a költségvetés is módosulni fog, és ezeket újra be kell adni a bankhoz.

Figyeljetek arra, hogy a TB jogviszony minimális hosszában is lehetnek változások. Két gyermek után elég fél év TB jogviszonyt igazolni, de három gyermek után két év az előírt minimum, így ezt tartanotok kell.

Hány gyereket vállalhatunk? (Megelőlegezett CSOK)

A kedvezményt igénybe vehetitek akkor is, ha vállaljátok, hogy a jövőben gyereketek születik majd. Ebben az esetben házasoknak kell lennetek.

2023. szeptember 1-jétől a támogatás minden formáját igénybe vehetitek akár 3 vállalt gyermekre is.

A gyerekvállalást örökbefogadással is teljesíthetitek, illetve ha egy pár elveszít egy gyermeket, akkor a vállalást a jogszabály tejesítettnek tekinti.

A gyermekek születését 90 napon belül kell bejelentenetek.

Kisgyermekek költöznek be a CSOK támogatással kifizetett házba boldogan

Megelőlegezett CSOK újra

Megelőlegezett CSOK támogatást többször is felvehettek.

Ezt csak akkor tehetitek meg, ha a korábban vállalt gyermekek már megszülettek, vagy ha a vállalt, de meg nem született gyermekek után kapott támogatást visszafizettétek.

Ilyenkor az újabb vállalt gyermekekre újra felvehettek megelőlegezett támogatást. Ez jellemzően újabb lakáscélnál szokott előfordulni.

Mi a helyzet a Babaváró hitellel?

Talán felmerül benned, hogy akkor a Babaváró hitelt sem kaphatjátok meg ugyanarra a gyerekre, akit a CSOK-nál már figyelembe vettetek.

A Babaváró hitel nem lakáscélú támogatás. A CSOK és a Babaváró hitel nem zárják ki egymást, mivel más típusú kedvezményekről van szó, így mindkettőt igénybe tudjátok venni ugyanazon gyerekek után is.

Hány éven belül kell teljesíteni a gyerekvállalást?

A gyerekvállalás ennyi időn belül kell megtörténjen:

  • egy gyerek esetén 4 év,
  • két gyerek estén 8 év,
  • 3 gyermek esetén 10 év.

2023. szeptember 1. előtt volt egy olyan könnyítés, hogy ha egy pár a támogatást 10 millió forintra igényelte, akkor a gyermekszámtól függetlenül 10 év állt rendelkezésükre a gyermekvállalásra. A könnyítést a módosítás megszüntette, de a már folyamatban lévő igényléseknél még megmaradt.

Örökbefogadásnál, ha a gyerekvállalásra szánt időkeret hamarosan lejárna, de a pár még ezt megelőzően bemutatja az örökbefogadásra való alkalmasságukat igazoló határozatot, a határidő két évvel meghosszabbodik.

Amennyiben a házaspár egyik tagja meghal még mielőtt teljesülne a gyermekvállalás, akkor azt teljesítettnek kell tekinteni, és a támogatást nem kell visszafizetni.

A lakásra vonatkozó CSOK előírások

A jogszabály számos előírást tartalmaz az ingatlanra vonatkozóan. A lakásnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy egy család benne éljen, tehát meg kell lennie az ehhez szükséges hasznos alapterületnek és a megfelelő helyiségeknek. Kell legyen benne egy minimum 12 m2 alapterületű lakószobának, főzésre alkalmas helyiségnek, fürdőnek és mellékhelyiségnek.

Lennie kell elektromos áramnak, fűtésnek, vezetékes víznek (vagy ennek hiányában ivóvizes kútnak) és megfelelő szennyvíz-elvezetésnek (vagy emésztőnek).

Használt ingatlan esetén a lakásnak nemcsak funkcionálisan kell megfelelnie egy lakással szemben támasztott követelményeknek, hanem a telekkönyvön is lakóingatlanként kell szerepelnie.

Nem vásárolhatsz meg egy olyan ingatlant, amely nem alkalmas az ottlakásra azzal, hogy majd később lakóépületté alakítod.

Hasznos alapterület

A jogszabály meghatározza a lakás minimális hasznos alapterületét. A hasznos alapterület számításánál az alábbi helyiségeket veheted figyelembe:

  • előszoba, közlekedő,
  • nappali,
  • hálószoba,
  • étkező,
  • konyha, étkezőkonyha,
  • fürdőszoba,
  • WC,
  • kamra, tároló,
  • gardrób,
  • mosókonyha,
  • kazánhelyiség és
  • egyéb fűthető helyiség.

A hasznos alapterületbe nem számít bele a garázs, a terasz és a pincehelyiségek. Minden helyiségnek fűtöttnek kell lennie, csak így számítanak bele a hasznos alapterületbe.

Lássuk a mérethatárokat:

Táblázat CSOK mérethatárokkal új lakás építéséhez, vásárlásához

A jogszabály használt lakásokra is hasonló minimális hasznos alapterületet határoz meg, de ott külön kitér a 4 gyerekes családok otthonainak méretére is.

Táblázat CSOK mérethatárokkal használt lakás vásárlásához, bővítéséhez

A minimális hasznos alapterülettől természetesen felfelé el lehet térni, a jogszabály nem határoz meg felső korlátot a lakások mérete tekintetében, nagyobb házad, lakásod tehát lehet.

Figyelj arra, hogy az adó-visszatérítési támogatásnál viszont van méretkorlát. Csak akkor kaphatsz adó-visszatérítést, ha a lakás legfeljebb 150 m2, a ház pedig 300 m2 alapterületű.

Három gyermekem van, de csak kettő után veszem igénybe a CSOK-ot. Mekkora lakásom lehet?

A hasznos alapterület számításánál figyelembe kell venned az összes veletek költöző gyereket, nem csak azokat, akikre a támogatást igénybe veszitek. Tehát ha van a családotokban olyan gyerek, aki után nem igényeltek kedvezményt (például mert már korábban kaptatok utána más lakáscélú támogatást), akkor a minimum négyzetmétert úgy kell kiszámolnotok, mintha utána is kapnátok CSOK-ot.

A támogatásként elérhető összeg ettől függetlenül csak az igénylésben szerepeltetett gyerekszám esetén járó összeg lesz.

Tulajdonviszonyok

A lakásban kizárólag az igénylő szerezhet tulajdonrészt. Ha nem egyedülálló szülőként igényled a CSOK-ot, akkor a pároddal mindkettőtöknek szerepelnie kell a tulajdoni lapon. Ez alól kivétel, ha az igénylő pár valamelyik tagjának halála miatt valaki más (például a gyerekek, vagy más személy) öröklés révén szerez haszonélvezeti jogot vagy tulajdonrészt a lakásban.

A gyermek tulajdonos lehet akkor is, ha korábban örökölte a lakás egy részét, és a túlélő szülő, gyám vagy örökbefogadó szülő újabb lakást venne vagy bővítene CSOK támogatással.

Nem fordíthatod tehát a támogatást házrész vásárlására, és nem bővítheted például a szüleid házát egy olyan külön lakrésszel, ami a tiétek lesz majd. Ha a szülők is tulajdonosok maradnak, akkor az ingatlan nem felel meg a feltételeknek.

A lakás lehet több lakásból álló osztatlan tulajdonban lévő ingatlan is, de ekkor nyilatkoznod kell arról, hogy az a lakás, amelyben a te családod lakik, a ti kizárólagos használtatokban van.

A lakás megvásárlása vagy elkészülte után korábban 90 napon belül lakcímkártyával kellett igazolni, hogy valóban ott laktok (az egész család, gyerekekkel együtt).

2023. július 1-jétől nem szükséges lakcímkártyával igazolni, hogy beköltöztetek. Ezt az ellenőrzést a Magyar Államkincstár végzi el 90 napon belül.

Ha az automatikus ellenőrzés során a MÁK azt találja, hogy mégsem a CSOK-kal érintett lakás a lakcímetek, akkor erről ő értesíti a kormányhivatalt.

És mi a helyzet, ha a vállalkozásomat is a lakásomban működtetném?

A jogszabály lehetővé teszi, hogy a lakás vállalkozás székhelye legyen, ami jelentős könnyítés azok számára, akik kisvállalkozást működtetnek. Ez az őstermelői tevékenységre is érvényes. Arra figyelj, hogy ebben az esetben egy nyilatkozatot kell benyújtanod a bankhoz csekély összegű (vagy „de minimis”) támogatás igénybevételéről.

Ez azért kell, mert a CSOK összege ilyen csekély összegű támogatásnak minősül, és ezt az igénylésben is fel kell tüntetni.

Arra is van lehetőség, hogy utólag jelentsd be a vállalkozásod a CSOK-kal szerzett ingatlanba. Ez olyankor jelenthet segítséget, ha a vállalkozói tevékenységedet később kezded el, mint ahogy megvásároltad vagy megépítetted a lakást. A de minimis támogatásról ebben az esetben is nyilatkoznod kell.

A CSOK-os ingatlan földterületének egy részén, illetve a melléképületében végezhetsz a saját gazdasági tevékenységet (az őstermelők is), de bérbe vagy hasznonbérletbe nem adhatod. Ha a telken vagy a melléképületben gazdasági tevékenységet végeznél, akkor erről nyilatkoznod kell.

Ezen felül külön kell meghatározni a lakóingatlan és a földterület vagy melléképület vételárát vagy építési költségét, azaz a teljes vételárat meg kell bontani a két funkció között. Ez azért szükséges, mert CSOK-ot csak a lakóépületre vehetsz fel, azaz a CSOK összege nem haladhatja meg a lakórész árát.

Tetőtér ami CSOK segítségével lesz beépítve

Hogyan építhetem be CSOK-kal a tetőteret?

Ha beépítenéd a tetőteret, vagy egy új emeletet építenél a meglévő házra azért, hogy így új lakás jöjjön létre, akkor arra figyelj, hogy az az épület, ahol a tetőtér vagy új emelet épül, NEM lehet a

  • a tulajdonodban, vagy a gyermeked tulajdonában,
  • olyan vállalkozás tulajdonában, amelynek te is tulajdonosa vagy,
  • olyan egyesület vagy alapítvány tulajdonában, amelyiknek te is alapítója vagy,
  • olyan osztatlan közös tulajdon, amelyikben te is kizárólagos használó vagy.

Tetőtér-beépítéskor vagy emelet-ráépítéskor tehát egy teljesen új, új telekkönyvi bejegyzéssel rendelkező lakást kell létrehoznod, és igénylőként te ennek az új lakásnak leszel a tulajdonosa.

A lakáshoz vezető lépcső lehet közös használatú területen, a CSOK-ot ennek megépítésére is felhasználhatod.

Ha a tetőtér-beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel nem hoztok létre új lakást, akkor az bővítésnek minősül, erre az új lakás építéséhez használható CSOK összegeket nem kapjátok meg, csak a bővítéshez igényelhető összegek járnak rá.

A lakás értéke

Lakásvásárláskor a lakást ingatlan-értékbecslő is megnézi, és megállapítja, hogy az általatok választott ingatlan megfelel-e az előírt lakhatási követelményeknek, azaz alkalmas-e arra, hogy a családoddal ott éljetek.

Ha az értékbecslő lakhatásra nem találja alkalmasnak az ingatlant, akkor felkérhetsz egy statikust, aki szakmai véleményével igazolja, hogy a lakás alkalmas a benne lakásra. Ebben az esetben a bank már nem utasítja el a kérelmedet.

A lakás vételára maximum 20%-kal lehet magasabb annál az értéknél, amelyet az értékbecslő megállapított. Erre különösen oda kell figyelni olyankor, amikor a lakásárak magasan vannak, vagy ha olyan helyen vásárolnál, ami népszerű a vásárlók körében, és ezért emelkednek az árak.

A lakás vételárának maximum 10%-át fizethetitek készpénzben. Erre érdemes már előre figyelni, és gondolj arra, hogy a foglaló is beletartozik a vételárba.

Új lakás építésénél elszámolható munkálatok

Új lakás építése esetén, ha az építkezéshez nem kell építési engedélyt kérni, és egyszerű bejelentési kötelezettség sincs, akkor ilyen dokumentumot a CSOK igényléshez sem kérnek.

Építési és felújítási munkák keretében sem számolható el minden felmerülő költség teljes mértékben. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, hogy pontosan milyen munkálatokra veheted igénybe a CSOK-ot új lakás építése esetén, és hogy mi számít bővítésnek egy használt lakásnál.

Új lakásnál nem számít bele az ingatlan árába a telek ára. A bekerülési költségek az alábbi tételeket tartalmazhatják:

  • az új lakás épületszerkezeteinek, közös használatra szolgáló helyiségeinek és központi berendezéseinek építési költségeit,
  • helyiségeinek, tárolóhelyiségeknek (ideértve a különálló épületben lévő tüzelőanyag-tárolót, a lomkamrát), melléképítményeknek (ideértve a hulladéktartály-tárolót, a közműpótló építményeket és berendezéseket, a közmű-becsatlakozás építményeit), egyéb építményeknek (ideértve a lakótelek homlokvonalán álló kerítést, az építésügyi hatóság által előírt kerítést, az épület megközelítését szolgáló tereplépcsőt, lejtőt és járdát, valamint támfalat és szivárgó övárkot), valamint garázs építési költségeit,
  • a közműbekötések építési költségeit,
  • a lebonyolítási költségek, köztük a műszaki tervezés, a hatósági engedélyezés és a műszaki ellenőrzés költségeit,
  • az útépítési és közművesítési hozzájárulást,
  • a távfűtés bekapcsolási díjat,
  • az elektromos hálózat fejlesztési hozzájárulásokat,
  • az új lakáshoz kapcsolódó közterületi út, járda és közműépítési költségeket és hozzájárulásokat,
  • az új lakás megépítéséhez szükséges földmunka elvégzésének költségeit,
  • az új lakás megépítése érdekében felmerült építménybontási költségeket,
  • a tetőtér-beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrehozott új lakáshoz vezető lépcső kialakításának költségeit.
Új lakás építése, illetve bővítés és korszerűsítés esetén van lehetőségetek arra, hogy a munkálatok elvégzésére szabott határidőn belül egyszer módosítsátok a költségvetést.

Ha azonban a módosítás nyomán csökken a munkálatok költsége, akkor csak ezt a csökkentett összeget kaphatjátok meg támogatásként. Ha viszont egy adott munkára már megkaptátok a támogatást, és úgy módosul alacsonyabb összegre a költségvetés, akkor a többletet vissza kell fizetnetek.

Ez alól kivételt jelent az, ha más munkákat viszont fedez az az összeg, amelyet végül mégsem használtok fel. Ha tehát úgy alakítjátok át a költségvetést, hogy az egyik munkának kisebb, míg cserébe egy másiknak magasabb a költségigénye, akkor nem kell visszafizetnetek a már megkapott támogatást.

Lakáskulcs amit a CSOK kifizetése után ad át a mosolygó eladó

CSOK-os bővítés

Használt lakásoknál bővítésnek minősül, ha legalább egy lakóhelyiséggel megnöveled a lakás alapterületét, vagy ha beépíted például a tetőteret. Ebben az esetben a tetőtér-beépítéssel nem lehet két külön lakást létrehozni, tehát a meglévő lakáshoz kell tartoznia a tetőtérnek vagy új emeletnek is. A bővítéshez a költségvetést be kell nyújtanotok a banknak, ahol jóváhagyják. Bővítés lehet:

  • a lakás épületszerkezeteinek, közös és tároló helyiségeinek építési költsége (különálló épületben ezek nem építhetők meg),
  • műszaki tervezés, hatósági engedélyeztetés és műszaki ellenőrzés költsége,
  • a bővítéshez szükséges földmunka költsége,
  • a bővítéshez szükséges épületbontás költsége.

Hogyan kaphatom meg CSOK-ot? Hogyan és milyen ütemezés szerint folyósítják a pénzt, és mit kell igazolni?

A CSOK-ot az erre kijelölt bankoknál igényelheted. A választott bank ellenőrzi, hogy jogosultak vagytok-e a támogatásra, és a pénzt is ő folyósítja. A bank minden szükséges dokumentumot ellenőriz, és ha nem felelsz meg a feltételeknek, a kérelmedet elutasíthatja.

Milyen dokumentumok szükségesek a CSOK igényléshez?

A falusi CSOK és normál CSOK igényléséhez is ugyanazokra a dokumentumokra lesz szükség.

Egyrészt kellenek személyes dokumentumok:

  • személyi azonosságot igazoló dokumentum (személyi igazolvány)
  • lakcímkártya
  • adókártya (az igénylők és gyermek adókártyája is kell)
  • külföldi állampolgár tartózkodási, letelepedési engedélye
  • 30 napnál nem régebbi igazolás a TB jogviszonyról (az egyik fél részéről)
  • ha az igénylő elvált, akkor a válási határozat, illetve rendelkezés a gyermek elhelyezéséről
  • várandósság esetén várandósgondozási könyv vagy orvosi igazolás a várandósságról

Szükség van továbbá a lakással kapcsolatos dokumentumokra:

  • adásvételi szerződés
  • építési engedély vagy határozat, de ha az építésre egyikhez sincs szükség, akkor a támogatáshoz sem kérik
  • tervdokumentáció
  • költségvetés az építéshez, bővítéshez (ehhez a bank formanyomtatványt ad)
  • társasház esetén alapító okirat
  • osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztás (ezt ügyvéd is ellenjegyzi), illetve ha vásároltok is, akkor a többi lakó nyilatkozata az elővásárlási jogról való lemondásról.

Azért, hogy az ügyintézés egyszerűbb legyen, számos dologról elég nyilatkozni, nem kell mindenről hivatalos igazolás. A nyilatkozatok tartalmát a NAV ellenőrizni fogja. Nyilatkozatot adhattok be:

  • a büntetlen előéletről
  • arról, hogy nincs köztartozásotok
  • hogy házastársak vagytok (ha gyermeket is vállaltok, és ez feltétel)
  • a meglévő gyermekekről
  • arról, hogy a gyermekek az igénylővel közös háztartásban élnek
  • az örökbefogadásról
  • arról, ha a gyermek az igénylő gyámsága alatt áll
  • a hallgatói jogviszonyról
  • arról, hogy külföldről hazaköltözve vállalod, hogy 180 napon belül Magyarországon lesz TB jogviszonyod
  • arról, hogy az ingatlant nem családtagtól vásárolod
  • a korábban felvett támogatásokról.

A nyilatkozat lehetősége segítséget jelenthet a dokumentumok összeállításában, de természetesen az eredeti dokumentumokat is benyújthatjátok a nyilatkozatok helyett.

Építésnél az építési költséget és a vételárat számlákkal kell igazolnod.

CSOK támogatás banki szerződéskötés utáni kézfogás

Mikor fizeti ki a CSOK-ot a bank?

Használt lakás vásárlása esetén a vételárat egy összegben fizeti ki a bank. Vásárláskor a vételár 100%-át kell számlával igazolnod. Az értékbecslő által meghatározott érték és a tényleges vételár legfeljebb 20%-os mértékben térhetnek el, ennyivel veheted meg olcsóbban vagy drágábban a lakást.

Ha építtetsz, az építési költség legalább 70%-áról kötelező számlát bemutatnod. Ezeket akkor fogadja el a bank, ha a te nevedre (azaz az építtető, vagy ha korábban cég volt az építtető, akkor az ő nevükre) szólnak. A telekár nem számít az építési költségek közé.

Ha új lakást építesz, de az építkezés már elkezdődött, akkor csak a CSOK szerződés megkötése után felmerülő költségeket utalja neked a bank. A pénzt a bemutatott számlák alapján kapod meg utólag. A költségek közül a lakás készültségi fokának megfelelőeket fogadják csak el, tehát nem számolhatod el az alapozás költségét egy félig kész házra, de a tető építését igen.

Ez érvényes a bővítésre is. Minden esetben akkor fizet a bank, amikor az építkezésre, vásárlásra szánt önerődet már felhasználtad.

De én nem csak új építőanyagot használnék. Lehet?

Építéskor és bővítéskor bontott anyagot is felhasználhatsz, amelyről nem kell számlát bemutatnod. Ilyenkor a számlabemutatási kötelezettség a bontott anyag értékével csökkenthető. Az ebből adódó csökkentés legfeljebb a számlabemutatási kötelezettség 20%-a lehet.

Az utolsó részletet a használatbavételi engedély, vagy a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány bemutatása után kaphatod meg.

Miután a munkálatokkal elkészültetek, 90 napon belül a gyerekekkel együtt be kell jelentkeznetek a lakásba vagy házba.

CSOK visszafizetés - ellenőrzés és visszafizetési kötelezettség

A feltételek teljesítését a NAV hivatalosan ellenőrizheti, azaz vállalnod kell, hogy az erre kirendelt személyt a lakásba beengeded, és az ellenőrzést lehetővé teszed. Az ellenőrzés lehet visszamenőleges is.

A lakás állapotát, feltételek meglétét értékbecslő állapítja meg. A feltételek nem teljesítése esetén visszafizetési kötelezettséged van, azaz a teljes CSOK támogatást vissza kell fizetned, egy összegben és késedelmi kamatokkal növelten.

A büntetőkamat eredetileg a jegybanki alapkamathoz volt kötve, ami a gyorsan emelkedő alapkamat miatt elég veszélyes volt a CSOK-ot igénylők számára, és valószínűleg még arra is alkalmas volt, hogy elriassza a párokat a CSOK igénylésétől. 2022. október 1-jei hatállyal ez a szabály változott, a büntetőkamat legfeljebb 5% lehet. A szabály azokra is érvényes, akik már korábban igényeltek CSOK támogatást.

A visszafizetési kötelezettség nemcsak a CSOK kedvezményt, de – ha igénybe vetted – az adó-visszatérítési támogatást és a vagyonszerzési illeték elengedését is terheli.

A visszafizetés kétféle módon történhet:

  • Visszafizetitek a kapott támogatást önként, de ha a vállalt gyermekek nem születtek meg, akkor a támogatásra büntetőkamatot is fizetnetek kell. Ennek mértéke legfeljebb 5 százalék.
  • Vagy köteleznek a visszafizetésre, egy összegben, késedelmi kamattal együtt. Fontos különbség, hogy ekkor a következő öt évben nem kaphattok CSOK-ot újra.

Milyen esetekben kell visszafizetnünk a támogatást?

A CSOK-ot például akkor kell visszafizetnetek,

  • ha a vállalt gyerekek nem születnek meg, (ha kevesebb gyerek születik, mint amennyit vállaltatok, akkor a különbözetet kell visszafizetnetek),
  • ha elváltok,
  • ha a lakásra vonatkozó feltételek nem teljesülnek (eladjátok, kiadjátok, lebontjátok vagy nem lakáscélra használjátok),
  • ha az építési vagy bővítési munkák nem készülnek el, vagy nem időben és megfelelő mértékben,
  • ha a beadott nyilatkozatok tartalma nem valós.

A korábban elengedett vagyonszerzési illetéket utólag akkor kell megfizetnetek, ha megelőlegezett CSOK-ot vettetek fel, de a vállalt gyermekek nem születtek meg a megadott határidőre, és

  • ezért a támogatást vissza kell fizetned, vagy
  • magad döntesz úgy, hogy visszafizeted a támogatást, úgy, hogy nem születtek meg a vállalt gyermekek.

Muszáj mindig visszafizetni a támogatást?

Léteznek olyan esetek, amikor el lehet tekinteni a visszafizetéstől, ilyen például az igénylő házaspár egyik tagjának a halála, megváltozott munkaképességűvé válása, vagy ha igazolják, hogy a gyermekvállalás orvosilag ellenjavallt vagy nem lehetséges számukra. A jogszabály tételesen felsorolja ezeket az eseteket.

Ha a házaspár egyik tagja meghal, akkor a támogatást nem kell visszafizetni, még akkor sem, ha a vállalt gyermekek nem születtek meg.

Boldog új lakás tulajdonos aki kihasználta a CSOK-os adóelőnyöket

A vagyonszerzési illetéket akkor sem kell utólag kifizetni, ha

  • meglévő és vállalt gyermekekre is felvettétek a támogatást, de a vállalt gyermekek, vagy egy részük nem született meg. Ebben az esetben valamennyi CSOK-ra továbbra is jogosultak vagytok a már meglévő és megszületett gyermekek miatt, így az illetékmentesség is marad.
  • a gyermekek egészségügyi ok miatt nem születhettek meg.

Kirepülnek a gyerekek a 10 év letelte előtt, akkor is vissza kell fizetnem a CSOK-ot?

Bár a jogszabály kiköti, hogy 10 évig a CSOK-kal támogatott ingatlanban kell élnie a családnak, ez alól is vannak kivételek. Elköltözhetnek a nagykorúvá váló gyerekek, távol lehetnek tanulás miatt, és a szülők is munka miatt (ilyen esetben legfeljebb 5 évet lehet más településen tartózkodni, és ez természetesen a gyerekekre is kiterjed, azaz munkavégzés miatt a gyerekekkel együtt élhetsz 5 évig máshol is).

Ha munkavégzés vagy tanulás miatt távol laknak a családtagok, akkor nekik nem kell 90 napon belül bejelentkezniük a lakásba. Ezt akkor kell megtenniük, amikor újra visszaköltöznek a család többi tagjához.

Távol lehet továbbá lenni akkor, ha a támogatott személyek egy közeli családtagot ápolnak, illetve akkor is, ha valamelyik támogatott börtönbüntetését tölti (remélhetőleg erre nem kerül sor).

Mi történik, ha elválunk?

Ha meglévő gyermekekre vettétek fel a CSOK-ot, akkor azt nem kell feltétlenül visszafizetnetek. Vállalt gyerekekre, akik nem születnek meg a válás miatt, viszont igen, méghozzá kamatokkal növelten. A büntetőkamat legfeljebb 5% lehet. Ebben az esetben, ha vettetek fel CSOK hitelt, annak a kamattámogatását is elveszítitek, és a hitel sima piaci kamatozású lakáshitel lesz a válás után.

A válásnál az lehet a probléma, ha el szeretnétek költözni.

A lakást, amire a CSOK-ot felvettétek, ugyanis nem adhatjátok el a támogatás időszaka alatt. Ha az egyik fél a lakásban marad a gyerekekkel együtt, és a másik fél tulajdonrésze is az övé lesz (átruházza vagy kivásárolja), akkor a támogatást nem kell visszafizetni. A válást a banknak be kell jelentenetek, és azt is, hogy az egyik fél már nem támogatott. Ilyenkor a CSOK szerződést módosítani kell, amelynek költsége is van.

Ha viszont mindenképpen a költözés mellett döntötök, és eladnátok a lakást a 10 éves időkereten belül, akkor a CSOK-ot vissza kell fizetnetek. A fizetési kötelezettség a vagyonmegosztás arányában terheli a házastársakat.

CSOK visszafizetés önként

A CSOK támogatást önként is visszafizetheted a támogatási időszak, azaz a 10 év lejárta előtt. Ebben az esetben büntetőkamatot akkor kell fizetned, ha vállalt gyermekekre vettétek fel a támogatást, de a vállalást nem teljesítettétek.

Ezután újabb lakáscélra újra igényelhetsz CSOK-ot.

Mikor lehet ennek értelme?

Például akkor, ha közben olyan támogatásra is jogosult lettél, amely korábban, amikor igényelted a CSOK-ot, még nem volt elérhető. Ilyen lehet például az áfa-visszatérítés vagy az illetékmentesség, amelyek 2021-ben jelentek meg.

CSOK hitel visszafizetése

A CSOK hitelt vállalt gyermekekre is igényelhetitek. Ugyanakkor ha a vállalt gyermekek nem születnek meg, akkor a CSOK hitelhez kapott kamattámogatást is vissza kell fizetnetek.

Ez alól van egy kivétel. Ha a vállalt gyermekek közül nem születik meg mindegyik, de a CSOK hitelre való jogosultság alacsonyabb gyermekszám mellett is fennáll, akkor a kamattámogatást nem kell visszafizetni.

Ez bonyolultan hangzik, de mondok rá egy példát.

Ha például 3 vállalt gyermekre veszitek fel CSOK hitelt, de nem a maximális összeget kéritek, hanem 10 millió forintot vagy annál kevesebbet, akkor az 2 gyermek mellé is elérhető volna. Ha végül csak 2 gyermeketek lesz, akkor erre az alacsonyabb összegre is jogosultak lettetek volna. A kamattámogatás így megmaradhat.

Ha mégis megszabadulnál CSOK-os ingatlanodtól: hogyan válts úgy, hogy a támogatás összegét ne kelljen visszafizetned

Hiába terveztél alaposan és gondoltad át részletesen, hogy milyen ingatlanra van szüksége a családodnak, mégis előfordulhat, hogy a 10 éves ottlakási kötelezettség lejárta előtt másik lakásba vagy házba szeretnétek költözni.

Ennek számos oka lehet, például az, hogy te vagy a párod másik városban fogtok elhelyezkedni, vagy mert a jelenlegi lakásotok már kicsi. Tekintve, hogy az állam jelzálogot és elidegenítési jogot jegyeztet be a CSOK-kal támogatott ingatlanokra, azokat nem lehet eladni, de még elcserélni sem.

Természetesen dönthettek úgy, hogy visszafizetitek a CSOK-ot és úgy vesztek új lakást, de ez talán kevésbé valószínű, mint az, hogy olyan utat kerestek, ahol lakhelyet válthattok, de a támogatást is megtarthatjátok. Erre is van lehetőség, bár meglehet, hogy pénzbe fog kerülni.

CSOK-os ügyfél aki egy új házba való költözésen gondolkodik

Dönthetsz úgy, hogy előbb eladod a CSOK-os ingatlanodat, majd 60 napon belül vásárolsz egy új lakást. A lakásotok eladását 30 nappal korábban be kell jelenteni az illetékes járási hivatalnál, és 60 nap áll rendelkezésetekre az új ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés megkötésére.

Az újonnan megvásárolt lakásnak mind hasznos alapterület, mind érték tekintetében nagyobbnak kell lennie a korábbi lakásnál, mert csak ebben az esetben tarthatod meg a támogatás teljes összegét. Ha az új lakás értéke vagy alapterülete kisebb a meglévőnél, akkor ki kell számolni, hogy milyen összeget kellene visszafizetned az értékkülönbözet miatt, és milyet az alapterület-különbözet miatt, és a kettő közül a magasabbat kell visszatérítened.

Lehetőséged van arra, hogy építtess vagy vásárolj egy új lakást, és a régi CSOK-os ingatlant egy éven belül eladd. Ezeket a tranzakciókat is be kell jelentened az illetékes hivatalnál, de ebben az esetben a támogatás átkerül az új ingatlanra.

Egy jogszabály-módosítás szerint nem kell kivárni a korábban érvényes 5 éves időkeretet az új vásárlással.

Ennél a megoldásnál hátrányt jelent az, hogy az újabb ingatlanvásárlást le kell bonyolítanod anélkül, hogy közben számíthatnál az eladott ingatlanodból befolyt összegre, tehát lennie kell annyi pénzednek, hogy eladás nélkül is megvehesd az új lakást vagy házat.

Ha eladod a CSOK-os ingatlanod, de nem tudsz 60 napon belül új lakást venni, akkor ideiglenesen vissza kell fizetned a támogatást. Ha viszont 1 éven belül sikerül új lakást vásárolni vagy 3 éven belül építtetni, akkor a támogatást is visszakapod. Ezeket a határidőket egy alkalommal 2 évvel meghosszabbíthatod.

Ebben az esetben is nagyobbnak kell lennie az új lakásnak a réginél. Itt az jelenti a nehézséget, hogy a támogatást bár ideiglenesen, de vissza kell fizetned.

Nem árt, ha felkészülsz arra, hogy bár ezek a megoldások papíron működnek, az ügyintézés nehézkes is lehet.

A CSOK tehát egy rendkívül jó lehetőség azoknak a pároknak, amelyek megfelelnek a feltételeknek. De a CSOK hosszú távú elköteleződést jelent a család számára, ezért érdemes alaposan meggondolnod, és részletesen tájékozódnod. A CSOK-ra vonatkozó szabályokat részletesen a 16/2016. és a 17/2016. számú a kormányrendeletek tartalmazzák.

Maradtak kérdéseid?

  • CSOK hitelt szeretnék felvenni. Lehetséges?

    A CSOK hitelt, a legalább 2 meglévő vagy vállalt gyermekre igényelhető kamattámogatott hitelt 2024. január 1-től csak falusi CSOK mellé igényelheted preferált kistelepüléseken.
  • Igényelhetek meglévő gyermekekre CSOK támogatást?

    Nem. A CSOK támogatás 2024. január 1-jétől nem igényelhető. A falusi CSOK viszont maradt, így a preferált kistelepüléseken építkezők, vásárlók, illetve meglévő lakásukat bővítők, korszerűsítők számára továbbra is elérhető. A gyermeket tervező házaspárok számára elérhető a CSOK Plusz, amely egy hitelengedéssel (2 gyermektől) kombinált kamattámogatott hitel.
  • Kötelező a CSOK hitel mellé támogatást is felvenni?

    Igen, de fordítsuk meg a dolgot. A támogatásnak (most már csak a falusi CSOK) nem kötelező eleme a CSOK-hitel. A kedvezményes kamattámogatott CSOK hitel egy lehetőség, és nem is minden esetben elérhető. CSOK hitel 2024. január 1-től csak a falusi CSOK mellé kérhető. Vállalt gyermekekre az új kamattámogatott konstrukció, a CSOK Plusz igényelhető.
Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

  • Lakáshitel termékváltozás összefoglalók

    2024-11-12 - K&H Bank - Minősített Fogyasztóbarát hitel és Zöld Hitel kamatemelés

    2024.11.12-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitele és a K&H Zöld lakáshitel kamatait minden hitelösszeg- és jövedelemsávban egységesen 0,3%-al.
    Így az eddigi 6,79-7,79% között mozgó kamatok most 7,09-8,09%-ra emelkednek.

    2024-10-28 - MBH Bank - Egyedi kamatkedvezmény

    2024.10.28-tól az MBH Banknál az egyedi kaatkedvezmény feltételei az alűbbiak szerint alakulnak:
    Egyedi árazási kedvezmény abban az esetben adható, ha Budapesten minimum 18 millió Ft, vidéken minimum 12 millió Ft az igényelt hitel összege.
    Alacsonyabb összegre is adható egyedi árazási kedvezmény, ha például a CSOK Plusz vagy Babaváró kölcsön és a kiegészítő forrásként felvett piaci lakáshitel összege együttesen eléri a 12, ill. a 18 millió Ft-ot.
    Az egyedi árazáson belül új elemként minimum kamatszintet vezet be a bank 2024. október 28-tól, melynek mértéke 5,95%.

    2024-10-21 - Erste Bank - kamatkedvezmény törlesztési biztosítás esetén

    A Bank Az alábbi kamatkedvezményeket adja, ha az ügyfél 5 éves-, 10 éves kamatperiódusú, valamint 15 éves, 20 éve FIX HUF alapú piaci kamatozású lakáshitel mellé törlesztési biztosítást igényel.
    -  „A" - Teljes csomag esetén 0,20%
    -  „B" - Élet csomag esetén 0,15%
    CSOK hitelre nem vonatkozik a kedvezmény.

    2024-10-20 - CIB Bank - Új jóváírási akció zöld kamatkedvezményes jelzáloghitelekhez

    A bank jóváírási akció keretében egyszeri 200 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján, amennyiben a hitel célja új lakás vásárlás, illetve építés vagy használt lakás vásárlás és 2024. október 21. – 2024. december 31. között a hitelkérelem hiánytalanul befogadásra kerül és a választott kamatkedvezmény Zöld Kamatkedvezmény, melynek feltételeit az ügyfél teljesíti (Zöld Kamatkedvezmény feltételei: a hitelcél ingatlan vonatkozásában az energetikai besorolás legalább AA++, AA+, AA vagy BB besorolású, valamint az ingatlan primer energiaigénye nem haladja meg a 80kWh/év/m2 értéket), és a befogadott hitelkérelem alapján legkésőbb 2025. szeptember 30-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.

    2024-10-09 - Raiffeisen Bank - Tervezőasztalos termék indulása

    2024.10.08-től a bank bevezeti a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakások vásárlására fordítható termékeit.
    Az alábbi két termék kerül bevezetésre:
    - Raiffeisen Lakáshitel új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül
    - CSOK Plusz hitelprogram új lakás vásárlására használatbavételi engedély nélkül

    Az új termékek paraméteri mindenben megyeznek a sima Lakáshitel és CSOK Plusz hitel paraméterivel (kamat, díjak, induló díjak elengedése, akciók).
    Plusz akció, hogy a 2024. december 31-ig beadott kölcsönök esetén a használatbavételi engedéllyel nem rendelkező új lakás vásárlásakor a bank elengedi a helyszíni szemle díját.

    2024-10-07 - OTP Bank - Hűség kamatkedvezmény akció

    2024. október 7-től november 30-ig Hűség kamatkedvezmény akció keretében a 900 000 Ft feletti jövedelmeknél plusz kamatkedvezmény jár az eredeti havi jövedelem-átutalás kedvezményen felül.
    900 000 – 1 299 999 Ft között 30 bázispont helyett 70 bázispont a kedvezmény mértéke
    1 300 000 Ft, illetve a felett pedig 50 bázispont helyett 120 bázispont.

    2024-10-01 - OTP Bank - Díjelengedési akciók meghosszabbítása

    A 2024. október 1-ei hirdetményben a bank meghosszabbítja 2025. március 31-ig az alábbi díjelengedési akcióit:
    - OTP ingatlanhitel értékesítési akció
    - OTP Díjnullázó akció
    - Támogatott hitel értékesítési akció
    - Összevont támogatott hitel értékesítési akció

    2024-10-01 - MBH Bank - Kezdeti díjakhoz tartozó dokumentumok pontosítása

    2024. október 1-től módosul az értékbecslés díj, helyszíni szemle díj megfizetését igazoló dokumentumok köre, pontosításra kerül előbbiek kapcsán a visszatérítés feltétele.

    2024-10-01 - K&H Bank - Kamatemelés

    2024. október 1-től a bank megemeli a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kamatait egységesen minden futaidőre és hitelösszegsávra vonatkozóan 0,1%-al. Így jelenleg a kamatok 6,79% és 7,79% között mozognak.

    2024-10-01 - Raiffeisen Bank - Kezdeti költség akciók meghosszabbítása, promóciók pontosítása

    2024.10.01-től az alábbi díjelengedési akciókat hosszabbítja meg a bank a lakáshitelek igénylésekor:
    - Az értékbecslési díjat a bank átvállalja - 2024. december 31.
    - A hitelbírálat díját elengedi - visszavonásig
    - A hitel befogadásához szükséges tulajdoni lap lekérésének díját elengedi - visszavonásig
    - A kifizetéshez kapcsolódó fedezetellenőrzési díjat elengedi 2024. december 31.
    - Az ingatlannyilvántartásba történő bejegyzés díjmentes - 2024. december 31.
    - Közjegyzői díj visszatérítés 50 ezer forintig 5M felett - 2024. december 31.

    Illetve az eddig Lakáshitel mellé igényelt CSOK Plusz és/vagy Babaváró hitel együttes igénylésekor 0,1 kamatkedvezmény járt, ami most módosul, összevonható lesz külön-külön a 2 hiteltípusra adott együttes igénylési akció, tehát Lakáshitel mellé igényelt CSOK PLusz után is jár a 0,1% kamatkedvezmény és a Lakáshitel mellé igényelt Babaváró mellé is jár a 0,1% kamatkedvemény.

    2024-10-01 - CIB Bank - CSOK Plusz jóváírási akció módosítása

    2024. október 1-től módosítja a bank a CSOK Plusz hitelek igénylésekor, akció keretében kapható jóváírás összegét 120 000 forintól 200 000 forintra.
    Illetve az eddigi 2 plusz 40 ezres jóváírást megszűnteti (CSOK Plusz online igénylés esetén és Babaváró Kölcsön egyidejű igénylése esetén).
    Tehát most a 200 000 forint jóváírás plusz feltételek nélkül kapható.

    2024-10-01 - UniCredit Bank - Támogatott hitelek megszűnése

    2024.10.01-től a bank megszűnteti az alábbi termékek forgalmazását:
    - UniCredit támogatott lakáscélú jelzáloghitelek
    - UniCredit Otthonteremtő hitelek használt lakás vásárlására/korszerűsítésére/bővítésére 

    2024-10-01 - Erste Bank - 100 ezer forint jóváírás CSOK Plusz és Piaci lakáshitel együttes igénylésekor

    A bank akciót hirdet 2024. október 1-től, melynek keretében 100 000 forintot jóváír Piaci kamatozású lakáshitelek (beleértve a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket is) és CSOK Plusz kamattámogatott hitelek egyidőben történő igénylése esetén.
    Az akciók érvényessége: 2024.10.01-től - 2024.12.31-ig.
    Feltétel, hogy mindkét hitel 2025.06.30-ig folyósításra kerüljön.

    2024-09-01 - MBH Bank - Diákhitel számla kamatkedvezmény

    Feltűntetésre került a szeptember 1-ei hirdetményben a szeptember 30-ig érvényben lévő, 1,36%-os kamatkedvezmény, melyet az MBH Diákhitel számlával rendelkező ügyfelek kapnak jelzáloghitel igénylésekor.

    2024-09-01 - UniCredit Bank - Takarnet díjával kapcsolatos pontosítás

    A bank pontosította a hirdetményben, hogy a Piaci Lakáshitel és Fogyasztóbarát Lakáshitel igénylés ügyintézése során ingatlanonként 1 db tulajdoni lapot kér le a Takarnet rendszerből.

    2024-08-30 - Raiffeisen Bank - CSOK Plusz jóváírási akció, Lakáshitel akció bővítése

    CSOK Plusz hitelprogram igénybevétele esetén a bank 100 000 Ft-ot jóváír az ügyfél bankszámláján, ha az igénylés 2024. szeptember 1. és 2024. december 31. között történik és a hitel 2025. március 31-ig folyósításra kerül. A jóváírást a kölcsönösszeg kifizetését követő 30 napon belül teljesíti a bank.

    A Raiffeisen Lakáshitel akció új érvényessége: 2024. szeptember 1. - 2024. december 31., mely szeptember 1-től a CSOK plusz hitelprogrammal bővül.
    Az akció keretében 0,1% kamatkedvezmény kapható, ha a Raiffeisen Lakáshitel és CSOK plusz hitelprogram és/vagy Babaváró kölcsön együttes igénylése esetén, illetve amennyiben a Lakáshitel igénylése a Babaváró kölcsön/CSOK plusz hitelprogram folyósítását követő 180 napon belül történt.
    A kedvezmény igénybevétele a 10 éves kamatperiódusú, illetve a 10 évig végig fix kamatozású Raiffeisen Lakáshitel mellé vehető igénybe.

    Valamint nő az elsődlegességi kedvezmény (havi jóváírási kötelezettség és elvárt tranzakciószám teljesítésének vállalása) mértéke 0,15-ről 0,35%-ra a Raiffeisen Lakáshitelnél és a Raiffeisen Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelnél.

    2024-08-30 - CIB Bank - Online jelzáloghitel igénylési akció

    A bank jóváírási akció keretében egyszeri 120 000 forintot ír jóvá az ügyfél bankszámláján amennyiben a hitel a cib.hu weboldalon keresztül online csatornán, videóbankár segítségével hiánytalanul kerül befogadásra 2024. szeptember 2 – 2024. október 31. között és legkésőbb 2024. december 31-ig megtörténik a kölcsön folyósítása.
    Az alábbi hitelek vesznek részt az akcióban:
    - CIB Végig Fix Lakáskölcsön
    - Végig Fix Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
    - CIB 10 Éves Kamatperiódusú Szabadfelhasználású Ingatlanfedezetes Kölcsön
    - CIB 10 Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel
    A jóváírás a folyósítást követő 30 naptári napon belül történik.
    Az online jóváírási akció nem vonható össze a „Jóváírási akció” keretében kapható 40 000 forintos jóváírással.

     

     

     

Itt találkozhattál velünk
telex forbes Hold hvg szamlazz.hu hazipatika.hu

Legfrissebb lakáshitel útmutatóink