Cikkek  

Ha egészségpénztári tag szeretnél lenni, akkor valószínűleg te is a legjobb egészségpénztárat keresed. Azonban az, hogy melyik a legjobb, mindenkinek egy kicsit mást jelent. Ezért nem hirdetnénk győztest, inkább elmondjuk, mit nézz meg, ha a neked legmegfelelőbbet szeretnéd.

Mitől jó egy egészségpénztár?

Először is jó, ha tudod, hogy ha a saját zsebből fizetett egészségügyi kiadásaidat egy egészségpénztáron keresztül fizeted, akkor már jól jársz, és sokat tettél annak érdekében, hogy spórolj az egészségügyi kiadásaidon.

Az egészségpénztárak alapvetően ugyanazokat a szolgáltatásokat nyújtják, de – csakúgy, mint más szolgáltatók esetében – van olyan pénztár, amelyik ebben erős, van, amelyik abban.

A cél, hogy megtaláld azt az egészségpénztárat, amelynek a szolgáltatásai és folyamatai a te igényeidet legkinkább szolgálják.

Az egészségpénztár előnyei:

  • Adóvisszatérítés: Ez a megtakarítás legfontosabb eleme. Az egészségpénztári befizetéseid után évente 20 százalékos, legfeljebb 150 000 forint adóvisszatérítést kaphatsz, minden évben, amelyben fizettél be pénzt a pénztárba.
  • Széles körben használható: Az egészségpénztár számtalan helyen és formában használható, a gyógyszerektől kezdve a gluténmentes termékeken át a magánorvosi szolgáltatásokig. Az önsegélyező szolgáltatások révén a pénztár használhatósága tovább bővül, így lakáshitelt törleszthetsz vagy beiskolázásra költhetsz.
  • Hozam, biztonságos befektetés: Az egészségpénztárban tartott összeget a pénztár szigorú szabályok szerint befekteti, és utána negyedévenként hozamot fizet. Ezt a hozamot kamatadó, szocho és költséglevonás nem terheli, a pénztári számládról az összeget újra felhasználhatod.
  • Rugalmasság: Az egészségpénztár az igényeidnek megfelelően használható, a szolgáltatásokat akár a családtagjaidra is kiterjesztheted.

Szempontok a legjobb egészségpénztár kiválasztásához

Az előnyökön túl az is fontos, hogy az egészségpénztári számládat és kártyádat úgy tudd használni, ahogy az neked leginkább megfelel. Ez mindenkinél egy kicsit más, ezért mutatunk pár szempontot, ami alapján dönthetsz. Minden szemponthoz példát is hozunk, ahol szerintünk az adott dolog jól működik.

Költségek és díjak

Sokak számára a legfontosabb szempontok egyike, hogy mekkora költséggel jár az egészségpénztár fenntartása.

Az egészségpénztár kalkulátor megmutatja neked, hogy adott havi befizetés mellett évente mekkora költséggel számolhatsz. Direkt költséglevonást a számládról nem fogsz látni, mert az egészségpénztári számlának nem havidíja van, hanem minden befizetés adott százalékát vonja le a pénztár.

Az egyéni számládon már a költséglevonás utáni összeget látod, azt, amit el tudsz költeni.

Az egységes levonást alkalmazó pénztárak közül a legkedvezőbb az IZYS Egészségpénztár. 5,9 százalékot vonnak le, de ha MOST egészségkártyával töltöd fel a számlád, akkor csak 2,9 százalék a levonás.

A költséglevonás lehet sávos is. Ennek lényege, hogy az éves befizetés összegét nézik, és amint elér a befizetésed egy adott összeghatárt, onnantól kisebb levonás terheli a befizetéseidet. Itt az a jellemző, hogy kisebb összegből nagyobb, akár 8-9 százalék is lehet a levonás, míg ahogy nő a befizetésed, egyre kisebb akár 0 százalék is terhelheti.

Ha csak kis összeget tervezel befizetni az évben, akkor általában jobban jársz az egységes levonással, de ha összességében nagyot, akkor valószínűleg egy sávos olcsóbb lesz.

Havi 20 000 forintos befizetésnél például az Életút Egészségpénztár a legolcsóbb, ezt követi a Vasutas és a Vitamin Egészségpénztár. Ezek a pénztárak ugyan magas minőségben nyújtják a szolgáltatásaikat, de a kényelmi szolgáltatási palettájuk gyakran szűkebb lehet, mint a nagyobb pénztáraké.

Azt javasoljuk, hogy a költségek bár fontosak, ne legyenek egyedüli alapja a döntésnek. A legolcsóbb egészségpénztár nem feltétlenül a legjobb.

Az egészségpénztár kalkulátorban megtalálod az éves költégeket, de a részletek gomb alatt az egyéb díjakat is, például a belépés vagy kilépés díját, illetve a kártyadíjakat. Ezeket az éves költség nem tartalmazza.

Biztonság

Az egészségpénztárban tartott pénzed nem védi az OBA (Országos Betétbiztosítási Alap), mint a bankban tartott megtakarításod. A jelenleg elérhető egészségpénztárak ugyanakkor mind stabilan és régóta működik, a náluk kezelt vagyont pedig szigorú szabályok alapján fektetik be.

Az egészségpénztárak nagyságát általában a kezelt vagyonuk és a tagjaik száma alapján szokták meghatározni. Ennek alapján a legnagyobb egészségpénztárak jelenleg az OTP Egészségpénztár, a Prémium Egészségpénztár, mindkettő 300 000 feletti taglétszámmal és 20 milliárd forint feletti kezelt vagyonnal. Őket követi az MBH Gondoskodás Egészségpénztár és a Patika Egészségpénztár.

A biztonság szempontjából számíthat az is, hogy az adott pénztár mögött áll-e egy bank vagy biztosító, de sokan inkább azt kedvelik, ha az egészségpénztár független, így nem kell arra számítaniuk, hogy a pénztár más terméket is szeretne nekik népszerűsíteni.

Független egészségpénztár például a Prémium, a Patika, az Új Pillér, az IZYS és az Életút is.

Az egészségen túl a pénzügyi tudatosság is fontos, ezért válaszd a legjobb egészségpénztárat

Online belépés és ügyintézés

Online belépést jelenleg az OTP, a Prémium, a Patika és az IZYS kínál. Ezeknek az egészségpénztáraknak a honlapján űrlap formájában találod meg a Belépési nyilatkozatot, amelyet kitöltve az adataid azonnal a pénztár rendszerébe kerülnek.

Ne feledd, hogy az egészségpénztári számlád akkor tudod használni, ha az ügyfélazonosítást is elvégzed, és az első utalást is teljesíted. Az egészségpénztár a nyilatkozatodat 30 napon belül záradékkal látja el, innentől számítva vagy egészségpénztári tag.

Az elektronikus ügyintézés magában foglalja szolgáltatások megrendelését és lemondását, az egyenleged megtekintését online, illetve a számlák honlapra történő feltöltését. Erre többnyire a nagyobb pénztárak adnak lehetőséget, de e-mailben ma már szinte minden pénztár fogad be számlákat.

Egészségpénztár mobilapplikáció és modern egészségkártya

A mobilapplikáció nagyon kényelmes pénztárhasználatot tesz lehetővé. Kereshetsz szolgáltatót térkép alapján, látod az egyenleged és az adataidat.

Jelenleg négy egészségpénztárnak van mobilapplikációja: az OTP Egészségpénztárnak, a Prémiumnak, a Generali Egészségpénztárnak és az MBH Gondoskodás Egészségpénztár.

Az egészségkártyák legmodernebb generációját az automatikusan töltődő és bankkártyával összeköthető egészségkártyák képviselik. Ezekkel a kártyákkal két célt is megvalósíthatsz.

  1. Egyrészt nem kell folyamatosan nyomon követned az egészségpénztári egyenleged, ami, ha nem használod minden nap a kártyát, akkor nehézkes lehet.
  2. Másrészt akkor is ki tudsz egyenlíteni egy nagyobb számlát az egészségkártyáddal, ha amúgy nem akarsz komolyabb megtakarítást felhalmozni az egészségpénztárban.

Az egészségpénztár kalkulátorban ezekre a jellemzőkre is tudod szűrni a találatokat.

Szerződött szolgáltató partnerek és kártyaelfogadó helyek száma

Ha az egészségszámládat rendszeresen szeretnéd használni, ahogy azt célszerű is, akkor fontos lesz számodra, hogy az adott pénztár mennyire kiterjedt szolgáltató hálózattal rendelkezik, akár országos szinten.

Szolgáltatásokat ugyanis az egészségpénztári számlád terhére csak a pénztáraddal szerződött szolgáltatóknál vehetsz igénybe.

A legtöbb szerződött partnere a nagyobb pénztáraknak szokott lenni, de a legtöbb pénztár oldalán találsz szolgáltató keresőt, ahol meg tudod nézni, hogy adott szakterületen milyen rendelőket választhatsz.

Az egészségpénztár kalkulátorban a részletek gomb alatt meg tudod nézni, hogy az adott pénztárnak nagyságrendileg hány szerződött partnere van, de a találatokat is tudod szolgáltató partnerek és kártya-elfogadóhelyek száma alapján szűrni.

Mi történik, ha nem a legjobbat választottam?

Ha használat közben azt tapasztalod, hogy mégsem a neked legjobb egészségpénztárat választottad, esetleg egy pénztár előrukkol egy olyan kényelmi szolgáltatással, amire neked nagy szükséged volna, gond nélkül átléphetsz egy másik egészségpénztárba.

A pénztárváltást gyorsan és egyszerűen, egyetlen nyomtatvány kitöltésével el tudod indítani, ha már létrehoztad az új pénztári tagságodat is. Az átlépésnek általában párezer forintos díja van, de ezt az új pénztár előnyei remélhetőleg behozzák.

Maradtak kérdéseid?

  • Hogyan válasszam ki a legjobb egészségpénztárat?

    A legjobb mindenkinek kicsit mást jelent, ezért érdemes átgondolnod, hogy neked mitől jó egy pénztár. Lehet fontos az alacsony költség, a jól használható egészségkártya, az elektronikus ügyintézés lehetősége vagy a nagy méret. Ezeket az adatokat megtalálod az egészségpénztár kalkulátorban.
  • Miért legyen egészségpénztári számlám?

    Az egészségpénztárhoz állami támogatás kapcsolódik, amelynek révén spórolhatsz az egészségügyi kiadásaidon. Az egészségpénztári befizetéseid 20 százalékát, legfeljebb 150 000 forintot visszaigényelhetsz az adódból.
  • Mi történik, ha nem a legjobb egészségpénztárba léptem be?

    Ha menet közben meggondolod magad, akkor átléphetsz egy másik egészségpénztárba. Ezt gyorsan és egyszerűen megteheted. Néhány ezer forintos költséggel ebben az esetben számolnod kell, de könnyen lehet, hogy így is megéri a váltás.
Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egésszégpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában

  • Szemüveg kiválasztása egészségpénztárból

    150 ezer Ft pluszpénz évente! Érdekel?

    Akkor nyiss egészségpénztári számlát! Hiszen az egészségpénztári befizetések és az ahhoz kapcsolódó 20% adó-visszatérítés által évente akár 150 ezer Ft pluszt kaphatsz az egészségügyi és családi kiadásaidhoz! Nem beszélve az egyedi árkedvezményekről! Az exkluzív akcióknak köszönhetően olyan egészségügyi szolgáltatásokhoz juthatsz hozzá kedvezőbb áron, mint például a szemészet, a fogászat vagy a laborvizsgálat. Ismerd meg cikkünkből, hogyan lehet a tiéd az akár 150 ezer Ft pluszpénz!

    frissítve: 2024. szeptember 2.
  • Iskolakezdésre minden szükséges tanszert meg kell vásárolni, de egészségpénztárral könnyebb.

    Váratlan helyről kaphatunk akár 53 ezer forintot iskolakezdéshez

    Az iskolakezdés sok iskolás gyermeket nevelő szülő rémálma. Ismét elérkezik egy új tanév, amikor több tízezer forintjukat áldozhatják fel a gyermekük oktatása oltárán, a költségeken pedig alig-alig lehet spórolni. Pedig a beiskolázási támogatással 50 ezer forintot is lehetne fogni a költségeken, mégis kevesen ismerik ezt a lehetőséget. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint meglepő helyen lelhetünk anyagi segítségre. Ott, ahol az egészségünk is olcsóbb lehet: az egészségpénztárban. Tudatos tervezéssel és hosszú távú gondolkodással pedig jóval az infláció feletti mértékben spórolhatunk.

    frissítve: 2024. augusztus 25.
  • Az egészségpénztári egyenlegedet lekérdezheted az ügyfélfiókodban.

    Egészségpénztár egyenleglekérdezés – így kérdezd le a pénztári egyenlegedet

    Az egészségpénztári költés legegyszerűbb módja, ha az egészségkártyáddal fizetsz. Ehhez azonban a legtöbb esetben érdemes tudnod, hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatsz, azaz mennyi az egészségpénztári egyenleged. Mutatjuk, hogyan kérdezheted le.

    frissítve: 2024. augusztus 8.