Önsegélyező pénztár – így nyerhetsz vele
Az önsegélyező pénztárak lehetőséget kínálnak a váratlan pénzügyi terhek enyhítésére, különösen olyan életesemények esetén, mint a gyermekszületés, lakáshitel törlesztése, beiskolázás vagy egy közeli hozzátartozó halála. A befizetéseidért ráadásul adóvisszatérítést kaphatsz. Bemutatjuk, mi is az önsegélyező pénztár, hogyan működik, és milyen előnyöket nyújthat számodra.
Mi az önsegélyező pénztár
Az önsegélyező pénztár egyike az önkéntes pénztáraknak, ez a harmadik típus az egészségpénztár és a nyugdíjpénztár mellett.
Ha egy ilyen esemény bekövetkezik az életedben, akkor ehhez – afféle magadnak nyújtott segélyként – a pénztári számládról adott összeget vehetsz fel. Ezzel biztosítod, hogy az adott eseménnyel járó nagy kiadás ne veszélyeztesse az anyagi jólétedet.
Érdekesség, hogy önálló önsegélyező pénztár már nem működik. 2016-tól az egészségpénztárak is nyújthatnak önsegélyező pénztári szolgáltatásokat, így ezeket minden egészségpénztár sorban felvette a tevékenységei közé. Ugyanez történt fordítva is, az eredetileg önsegélyező pénztárak ma már egyben egészségpénztárak is.
Az önsegélyező pénztár tehát lényegében az egészségpénztárak egy szolgáltatás típusát jelentik. Ha belépsz egy egészségpénztárba, akkor ott jogosult vagy egészségpénztári szolgáltatásokat is igénybe venni. Egy-egy önsegélyező szolgáltatás igénybevételéhez meg kell felelned az adott szolgáltatáshoz tartozó előírásoknak.
Hogyan működnek az önsegélyező szolgáltatások?
Az egészségpénztári és önsegélyező szolgáltatások összekapcsolásának van értelme, hiszen sok a hasonlóság a két típus között.
Közös jellemzőjük például, hogy – a nyugdíjpénztárakkal ellentétben – az önsegélyező és az egészségpénztárak egyikében sem a hosszú távú (például nyugdíjig tartó) takarékoskodás a lényeg. Sokkal inkább az a fontos, hogy az összegyűjtött pénzed szükség esetén használd fel, ezzel segítve magad.
Ugyanakkor az önsegélyező pénztárnak egyedi jellemzői vannak. A legfontosabb talán, hogy az önsegélyező pénztárban valóban előzetesen takarékoskodnod kell.
A pénztárnak 120 nappal korábban be kell jelentened, ha önsegélyező szolgáltatásra fel szeretnéd használni a keretedet, illetve annak egy részét.
Adóvisszatérítés
Az önsegélyező pénztárba történő befizetések után adóvisszatérítést vehetsz igénybe. Egész pontosan arról van szó, hogy az egészségpénztárba befizetett összeg 20 százalékát, legfeljebb évi 150 000 forintot adóvisszatérítés formájában visszaigényelhetsz az államtól függetlenül attól, hogy az összeget később egészségpénztári vagy önsegélyező szolgáltatásra költöd.
Néhány önsegélyező pénztári szolgáltatás
Az egészségpénztári és önsegélyező pénztári funkciót tehát valamelyest elkülönül egymástól, de ha például a teljes összeg a számládon pihen már fél éve, akkor az egészet költheted önsegélyező célra, ha szeretnéd.
Az önsegélyező pénztárból mindenféle okból igényelhetsz nagyobb pénzösszegeket, tényleg úgy, mintha segélyt adnál magadnak valamilyen életeseményhez.
Ezek lehetnek:
1. Születési támogatás
Ha gyermeked születik, akkor 120 napon belül kérheted a pénztári számládról 1 millió forint kifizetését. (Nem mindenhol ennyi, van, ahol 500 000 forint és van, ahol 2 millió, de a leggyakoribb az 1 millió forint.) Az így felvett pénzt már arra költöd, amire akarod, tehát nem csak egészségmegőrzéssel kapcsolatos termékeket vásárolhatsz belőle.
Ráadásul a gyermeked születése kapcsán nemcsak te veheted fel a számládról a születési támogatást, hanem egy hozzátartozód is, ha neki is van számlája. A részletes szabályoknak érdemes utánanézned, mert van különbség az egyes pénztárak között.
2. Gyermekgondozási támogatás
Ha gyermek születése vagy örökbefogadása miatt jogosult vagy állami ellátásra, például CSED-et, GYED-et, GYES-t vagy GYET-et kapsz, akkor ezek mellé a pénztárból kiegészítést kérhetsz. A támogatás összege legfeljebb az ellátás összege lehet.
3. Beiskolázási támogatás
Óvodás, általános vagy középiskolás, illetve főiskolás vagy egyetemista gyermekeid szeptemberi óvoda- és iskolakezdéséhez kérhetsz támogatást. Ez a beiskolázási vagy iskolakezdési támogatás nevű szolgáltatás. Iskolakezdésre az év első napján érvényes havi minimálbér összegét kérheted.
Vásárolhatsz belőle általános és középiskolásoknak tankönyveket, ruhákat, sportszereket, felsőoktatásban részt vevő gyermeked számára fizethetsz tandíjat, albérleti vagy kollégiumi díjat.
4. Támogatás lakáscélú jelzáloghitel törlesztéséhez
A számládon lévő pénzből fizetheted a lakáshiteled havi törlesztőrészletének egy részét, ez a lakáshitel törlesztése támogatás. A havi maximális összeg az év első napján érvényes minimálbér 15 százaléka lehet. Ezért is jó hír, hogy 2024-ben tovább nőtt a minimálbér összege, mert így a hitelednek is nagyobb részét törlesztheted a pénztári számládról.
Arra figyelj, hogy csak lakáscélú (azaz lakásvásárlási, felújítási vagy építési) hitelt törleszthetsz ilyen módon, személyi kölcsönt vagy más szabad felhasználású hitelt nem.
5. Táppénz-kiegészítés, rezsitámogatás, álláskeresési támogatás
Kérheted a táppénzed, vagy a havi rezsiköltséged kiegészítését, vagy kaphatsz támogatást, ha állást keresel.
6. Otthonápoláshoz, idősgondozáshoz támogatás
Kaphatsz támogatást akkor is, ha neked van szükséged pénzre, hogy otthoni ápolást kaphass, vagy ha te ápolsz közeli hozzátartozót.
7. Temetési költségek elszámolása
Közeli hozzátartozó halálakor a pénztár a számládon lévő összeg erejéig, a számlák alapján téríti meg neked a temetés költségeit. Ehhez 120 napon belül kell bejelentened a halálesetet.
Belépés az önsegélyező pénztárba
Mivel az önsegélyező pénztár egyben egészségpénztár is, és általában egészség- és önsegélyező pénztár a hivatalos neve, az egészségpénztár kalkulátorban kereshetsz az önsegélyező szolgáltatásokat kínáló pénztárak között is.
Ha pedig már tagja vagy egy egészségpénztárnak, akkor igyekezz a szolgáltatásait minél teljesebb körben használni, hiszen így járhatsz a legjobban.
Akármire is használod később a befizetéseidet, az adóvisszatérítésre ugyanúgy jogosult vagy.
A pénztárba a Belépési nyilatkozat kitöltésével léphetsz be, amelyet akár online is megtehetsz az online belépést kínáló pénztáraknál. A belépés után fizethetsz be pénzt a számládra. Ha önsegélyező szolgáltatást vennél igénybe, akkor figyelj arra, hogy a befizetéstől számított 180 napig várnod kell. A pénztár nem tudja elkülöníteni ezt a pénzt, neked kell figyelned arra, hogy ne költsd el.
Ha nem vagy elégedett a választott önsegélyező pénztárral, bármikor átléphetsz másik pénztárba, vagy kiléphetsz a pénztárból.
Maradtak kérdéseid?
-
Mi az önsegélyező pénztár célja?
Az önsegélyező pénztár célja, hogy segítsen felkészülni olyan életeseményekre, amelyek nagyobb anyagi megterhelést jelentenek, mint például gyerekszületés vagy lakáshitel törlesztése. -
Hogyan működik az önsegélyező pénztár?
Az önsegélyező pénztárban előzetesen takarékoskodni kell, és a pénzt legkorábban 180 nappal a befizetés után lehet felhasználni különféle támogatásokra.
-
Milyen előnyökkel jár az önsegélyező pénztárba történő befizetés?
Az önsegélyező pénztárba történő befizetések után 20%-os adóvisszatérítést lehet igénybe venni, legfeljebb évi 150 000 forintig.
-
Használhatom-e az önsegélyező pénztárt lakáshitel törlesztésére?
Igen, a számládon lévő pénzből fizetheted a lakáshiteled havi törlesztőrészletének egy részét, de csak lakáscélú hitelek esetén.
Szerintem a pénzügyek ismerete nem szükséges rossz, hanem alapvetően fontos dolog. Célom, hogy megmutassam, hogy pénzügyi témákról érthetően és érdekesen is lehet beszélni. Cikkeimmel igyekszem segíteni, hogy a legtöbbet hozhasd ki egy támogatásból vagy hitelből. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.