Cikkek  

Allianz Önkéntes Nyugdíjpénztár 2024

Nézd meg a nyugdíjpénztár kalkulátorunkat, hogy milyen törlesztővel és feltételekkel tudsz az Allianz Önkéntes Nyugdíjpénztár-tól nyugdíjpénztárt igényelni. Megmutatjuk azt is, hogy a többi banknál van-e olcsóbb ajánlat.
Mit mond szakértőnk?Bezár
Nézd meg a nyugdíjpénztár kalkulátorunkat, hogy milyen törlesztővel és feltételekkel tudsz az Allianz Önkéntes Nyugdíjpénztár-tól nyugdíjpénztárt igényelni. Megmutatjuk azt is, hogy a többi banknál van-e olcsóbb ajánlat.

Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár Magyarország egyik vezető önkéntes nyugdíjpénztára, amely biztonságos és kiszámítható nyugdíjcélú megtakarítási lehetőséget kínál a számodra. Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár szolgáltatásai között szerepel a rendszeres befizetések alapján történő megtakarítás, amely lehetőséget nyújt arra, hogy az aktív éveid alatt félretegyél, és nyugdíjas korodra biztosítsd az anyagi biztonságodat.

Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár nagy tapasztalattal és stabil pénzügyi háttérrel rendelkezik, ami garanciát jelent a megtakarításod megbízhatóságára és a befektetések hosszú távú növekedésére. A nyugdíjpénztár befektetési portfóliói diverzifikáltak, azaz megosztják a kockázatokat, így minimalizálják is egyben, miközben a lehetőséget nyújtanak számodra ahhoz, hogy a hozamokat maximalizáld a pénztár különböző portfólióinak teljesítménye alapján.

Emellett az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár előnyei közé tartozik a rugalmas befizetési lehetőség, az adókedvezmények kihasználása, valamint a személyre szabott tanácsadás, amely segít számodra a legmegfelelőbb befektetési stratégia kiválasztásában. A pénztár magas színvonalú ügyfélkiszolgálása és a széleskörű szolgáltatási paletta hozzájárul a hosszú távú pénzügyi biztonságod megteremtéséhez.

Az önkéntes nyugdíjpénztár egy remek lehetőség az időskori anyagi biztonságod elősegítésére. Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár a klasszikus önkéntes nyugdíjpénztári szolgáltatásokat nyújtja és megkaphatod a 20 százalékos adókedvezményt is a személyi jövedelemadódból. Ismerkedj meg a nyugdíjpénztárhoz kapcsolódó legfontosabb szabályokkal és lehetőségekkel ebből az útmutatóból!

Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztárban önként vállalva takarékoskodhatsz, amit nem vehet el az állam, a korábbi magánnyugdíjpénztári vagyontól eltérően. Minél fiatalabb vagy, annál biztosabb, hogy szükséged lesz öngondoskodásra, viszont annál több időd is van a szükséges mennyiségű pénz összegyűjtésére. Lássuk a részleteket!

Összefoglaló az Allianz Nyugdíjpénztárról: erre figyelj!

Az állami nyugdíj egyre kevesebbet ér majd, minél fiatalabb vagy, így érdemes kiegészítened.

Minél fiatalabb vagy, annál többel.

Több tízmillió forintnyi félretett vagyonban érdemes gondolkodnod az átlagos életkor és a jelenlegi nyugdíjkorhatár, valamint az átlagos életszínvonal eléréséhez. Ehhez már 18 éves életkorban is több tízezer, de akár 100 000 forintot is félre kell tenned havonta! Minél később kezded el, annál többet!

Az önkéntes nyugdíjpénztárra ezért ne úgy tekints, miután szerződtél rá, mint egy kötelező elem, amit fizetni egy nyűg, hanem sokkal inkább úgy, hogy ez egy pozitív dolog, hiszen magadnak teszel félre, ez a te pénzed lesz a nyugdíjas korodban. Ezért ne azzal számolj, hogy nem tudod fizetni a tagdíjat, hanem hogy legalább a minimális tagdíjat befizesd! Ez az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztárnál havi átlagban 8 000 forint, azaz évente 96 000 forint. Ezt mindenképpen fizesd be, különben a hozamodat terhelik meg, ami számodra veszteséget jelent.

Fontos még tudnod, hogy 10 évig egyáltalán nem férhetsz hozzá a pénzedhez. Bár ez nyugdíjra félretett pénz, a gyűjtögetés megkezdése után 10 év múlva adómentesen felveheted a hozamokat és – adókötelesen - a saját befizetett pénzed is, ha mégis szükséged van rá. A saját pénzed adókötelezettsége a befizetést követő második évtized alatt évi 10 százalékkal sávosan csökken, a 21. évben szűnik meg teljesen.

Ha pénzre van szükséged, válaszd inkább a tagi kölcsönt, mely a már megtakarított egyenleged arányában, 1 évre kérhető, először a megtakarításod megkezdését követő 3 év múlva.

Ne feledkezz meg az adó-visszatérítésről sem, hiszen a befizetéseid 20 százalékát, de legfeljebb évi 150 000 forintot visszaigényelhetsz a befizetett adódból. A teljes adó-visszatérítési összeg évi 750 000 forint befizetésével érhető el. Más adó-visszaigénylést biztosító lehetőségekkel együtt is legfeljebb évi 280 000 forintot tudsz visszaigényelni a személyi jövedelemadódból.

Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár története

Az 1890-ben, Berlinben alapított Allianz Csoport részeként 1997 óta működik hazánkban az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár. Mára 16 százalékos piaci részesedést ért el, amellyel a második legnagyobb pénztárt adja a magyar piacon.

Az eddigi piaci átalakulások nyomán 32 másik önkéntes nyugdíjpénztár olvadt már bele az Allianzba, összesen mintegy 170 ezres taglétszámot elérve.

A pénztár kezelt vagyona mára meghaladja a 200 milliárd forintot. A társaság vagyonát az Allianz vagyonkezelője kezeli, így a portfóliók teljesítményéért is ők felelnek.

Belépés az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztárba

Online be tudsz lépni a pénztárba az alábbi oldalon.

Az okmányaidra szükséged lesz, így a belépésed előtt készítsd elő a személyi igazolványodat és a lakcímkártyádat, illetve az adókártyádat. A személyi igazolványodat tudod helyettesíteni a vezetői engedély (jogosítvány) vagy útlevél okmányok bármelyikével.

Ha nincs lakcímkártyád, akkor a lakcímkártya számának helyére is a személyazonosító igazolvány számát írd be. Külföldi címet is megadhatsz.

A nyugdíjpénztári tagságod létrejöttéhez mindössze személyes adataid, elérhetőségeid megadása és néhány nyilatkozat megtétele szükséges csak.

A nyugdíjpénztárba történő belépés ingyenes.

A nyilatkozat kitöltését és beküldését követően a belépési szándék megerősítéséhez még szükség van az e-mail címedre érkező levélben található aktiváló linkre kattintással, a nyilatkozat beküldését követő 72 órán belül.

A tagság létrejöttéről és az egyéni számla megnyitásáról e-mailben kapsz tájékoztatást a belépési szándékod megerősítését követő 3 munkanapon belül.

Ha nem az interneten szeretnéd megnyitni a nyugdíjpénztári számládat, akkor töltsd le a belépési nyilatkozatot a honlapról és kitöltve küldd el postán az okmánymásolataiddal (személyi igazolvány vagy kártyás vezetői engedély vagy útlevél és lakcímkártya lakcímet tartalmazó oldala) együtt az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár 1242 Budapest, Pf. 471. címre vagy add le az Allianz fiókhálózatában a hozzád legközelebbi irodában.

Arra is van mód, hogy e-mailen küldd be a kitöltött belépési nyilatkozatot a nypenztar@allianz.hu címre, de ekkor AVDH hitelesítéssel kell ellátnod.

Tagi kölcsön szolgáltatás

A belépéshez képest 3 év elmúltával kérhetsz először tagi kölcsönt, mely az egyenleged 30 százaléka lehet legfeljebb.

Ebbe bele kell érteni az igénylési költséget is, amely 10 000 forint és az utalás tényleges bankköltsége.

Az igénylésed 30 napon belül bírálják el.

A tagi kölcsön 1 évre szólhat legfeljebb, a kamata a jegybanki alapkamat 5 százalékkal növelt értéke.

Az egy éven túl vissza nem fizetett tagi kölcsön összegére maximum 6 hónapig késedelmi kamatot számít fel a pénztár, melynek mértéke a mindenkori jegybanki alapkamat 10 százalékkal növelt értéke.

Egymás után több tagi kölcsönöd is lehet, de egyszerre csak egy lehet érvényben.

Azt kell még róla tudnod, hogy nem az egyenlegedből vonják le a kölcsönt, hanem a pénztár a saját alapjából biztosítja, így a pénzed változatlanul be van fektetve és kamatozik.

A tagi kölcsön egy jobb lehetőség, mint a személyi kölcsön. Nem csak a kamata alacsonyabb, de biztosabb is, hogy megkapod és a tagi kölcsön nem érinti a banki hitelképességedet.

Tagi lekötés szolgáltatás

A tagi lekötés egy kicsit hasonló a tagi kölcsönhöz, de ezt nem kapod meg, hanem fel tudod ajánlani önerőként jelzálog-fedezetes hitelhez bármelyik banknál.

A tagi lekötés fennállása során nem vehetsz fel tagi kölcsönt.

Az egyéni számlád 50 százalékáig terjedhet a követelés.

A követelés csak akkor kerül rá a számládra, ha a hiteligénylést a bank elfogadta. Pontosabban, ha nem fogadja el, akkor az erről kapott igazolással töröltetned kell a tagi lekötést.

Mi történik, ha nem fizeted a havi kötelező tagdíjat?

A pénztár által küldött fizetési tájékoztatók adnak tájékoztatást az esetleges tartozásodról, melyet a nyugdíjpénztár negyedévente ellenőriz.

Ha ezek nyomán nem fizeted be a tagdíjtartozásod, akkor a pénztár a hozamaidból levonhatja a minimális tagdíj eléréséhez szükséges részt.

A pénztár ugyanakkor a befizetésből az egyéni számládon már jóváírt pénzed és a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól kapott adó-visszatérítésed összegét nem terhelheti meg akkor sem, ha tartozol a minimális tagdíj összeggel.

Hogyan osztja fel a befizetéseidet a nyugdíjpénztár?

Az egyéni számládra 10 000 forint éves befizetésig a befizetés 90 százaléka, afelett évi 200 000 forintig a befizetés 94 százaléka, afelett évi 550 000 forintig a befizetés 97 százaléka, afelett évi 750 000 forintig a befizetés 98,5 százaléka, míg onnantól felfelé a befizetés 99 százaléka kerül.

Működési tartalékba évi 10 000 forint befizetésig a pénzed 9,9 százaléka, a további fenti összegsávokban pedig a befizetésed 5,9 százaléka, 2,9 százaléka, 1,4 százaléka és 0,9 százaléka kerül.

Likviditási tartalékba minden befizetésedből egységesen a pénzed 0,1 százaléka kerül.

A havonta előírt minimálisan befizetendő tagdíj 8 000 forint.

De ennél többet bármikor befizethetsz, akár esetileg is. A befizetés átutalással és bankkártyával is lehetséges, sőt csoportos beszedéssel és fehér csekkel is.

Milyen portfóliók közül választhatsz?

Klasszikus, Kiegyensúlyozott, Növekedési és Kockázatvállaló portfóliókból választhatsz.

Ezek egyre növekvő kockázattal fektetnek be, cserébe egyre nagyobb hozamod is lehet, de ezt csak hosszú távon lehet igazán mérni. A nyugdíjadra történő befektetésedben 1-2 évnek ugyanis nincs jelentősége.

Az egyes portfóliók teljesítménye hosszú távon tükrözi a kockázatvállalási hajlandóságot, mert a nagyobb kockázat tényleg nagyobb hozamot hoz a múltbeli eredmények alapján.

A legtöbben a Kiegyensúlyozott portfólióban tartják a nyugdíjvagyonukat az Allianznál.

A portfólióváltás korlátlan számban ingyenes és online is lehetséges.

Az egyes portfóliók teljesítményét az alábbi oldalon követheted.

Hogyan szüntetheted meg az önkéntes nyugdíjpénztári tagságodat?

A megszüntetés legkorábban a nyitástól számított 10 év múlva lehetséges. Ha 10 év után megszünteted, akkor nem csak a hozamokat, de a teljes egyenlegedet is megkapod, viszont akkor személyi jövedelemadót (-15 százalék) és szociális hozzájárulási adót (-13 százalék) kell fizetned a betett pénzed 89 százaléka után (az adómentes hozam kivételével).

Egész pontosan úgy szól a szabály, hogy a befizetett pénzed adóalapja a 11. évben még 100 százalék, ami évente 10 százalékkal csökken és így a 21. évre csökken 0 százalékra, azaz ekkor válik adómentessé. Ezek nem a szerződés megkötésétől, hanem a befizetés időpontjától számítják, így csak az válik adómentessé 20 év múlva, amit 20 éve fizettél be, nem pedig a teljes, 20 év alatt összegyűjtött pénzed.

De nem érdemes megszüntetni a nyugdíjpénztári tagságod, mert a nyugdíjas korodig még gyűjtögethetsz rajta. És ha csak a hozamot veszed ki 10 év után (és utána 3 évente), akkor adót egyáltalán nem kell fizetned, miközben a nyugdíjra gyűjtögetett pénzed is megmarad.

Tehát ha lehet, ne mondd fel a tagságodat soha és ha ki is veszel pénzt, minél többet tarts meg a befizetett pénzedből, hogy az tényleg a nyugdíjadról szóljon!

A tagság felmondható még úgy is, hogy másik nyugdíjpénztárba átviszed a vagyonodat. Az első 10 év várakozási idő ilyenkor folytatódik, azaz nem kezdődik elölről.

Ha nyugdíjba mész, akkor sem kell megszüntetni a tagságod! Az Allianznál van lehetőséged arra, hogy a pénzed 90 százalékát kikérd és a 10 százalékát megtartsd, aminek akkor van jelentősége, ha nyugdíj mellett tovább dolgozol, így az adó-visszatérítést továbbra is igénybe veheted.

Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár előnyei és hátrányai

  • már havi 8 000 forinttal is félretehetsz a nyugdíjas éveidre
  • 20 százalékos adó-visszatérítés kapcsolódik a befizetéseidhez az szja-dból
  • nincs kamatadó az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokon
  • díjmentes a belépés az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztárba
  • 4 különböző kockázatú portfólió közül választhatsz és korlátlan számban válthatsz közöttük ingyenesen, online is
  • ha elkezdtél takarékoskodni, nem hagyhatod abba a díjfizetést, különben elveszted a hozamod vagy annak egy részét
  • nem férhetsz hozzá a megtakarításodhoz az első 10 évben
  • ha 10 év után hozzá is férsz, csak a hozam adómentes, a tőke már adóköteles
  • rövidebb távon, pár év időszakában a hozam lehet kedvezőtlen, esetleg negatív is
  • az adó-visszatérítést csak akkor kapod meg, ha a bevallásban külön kéred azt, nem pedig automatikusan

Maradtak kérdéseid?

  • Mennyi a kötelezően fizetendő tagdíj havonta az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztárnál?

    Havi átlagban 8 000 forint, de a pénztár negyedévente vizsgálja a befizetéseket.

  • Hol tudom ellenőrizni az egyed portfóliók teljesítményét?

  • Örökölhető-e a nyugdíj-megtakarítás?

    Igen. Sőt, kedvezményezetteket is megadhatsz, amivel kihagyható az örökösödési eljárás az önkéntes nyugdíjvagyonod tekintetében.

  • Elveheti-e a nyugdíj-megtakarításomat a végrehajtó?

    Nem. A pénztártag számláján elhelyezett összegekre sem a pénztártag hitelezői, sem kívülálló harmadik személy hitelezői nem tarthatnak igényt.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók ajánlatait is!