Cikkek  

A kedvelt üdülőhelyeket nem csak a turisták, hanem a bankkártyákra, banki adatokra vadászó bűnözők is előszeretettel látogatják. Az Erste Bank kampányt indított a biztonságos fizetés, bankkártya- és mobilhasználat népszerűsítésével a középpontban. Így tarthatjuk biztonságban a pénzünket.

Közhely, de a nyaralásunkon könnyen lankad a figyelmünk és talán kevésbé vagyunk óvatosak, mint a hétköznapokban. Tisztában vannak ezzel a csalók is. A forgalmas üdülőhelyeken, turistaközpontokban a zsebtolvajok mellett ma már olyan bűnözők is tevékenykednek, akik a banki adatokat igyekeznek megszerezni. A nyaralás alatt ezért éppúgy, vagy még jobban kell figyelni mindarra, amivel fizetünk, így a készpénzre, pénztárcára, fizikai és mobiltelefonba, okosórába digitalizált bankkártyára.

Egy illetéktelen hozzáférés a bankszámlánkhoz könnyen tönkreteheti a nyári vakációt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a bankkártyákkal elkövetett csalások nagy részében a bűnözők adathalászattal vagy pszichológiai manipuláció révén férnek hozzá az áldozatok kártyaadataihoz. A bankok olyankor vannak különösen nehéz helyzetben, amikor az ügyfelek maguk adják ki az adataikat a bűnözőknek.

Egy férfi bosszankodik, amiért visszaélést tapasztalt a bankszámláján. Azonnal cselekedj, tiltsd le a bankkártyád.

Két példa arra, hogyan lopnak a bűnözők...

Az Erste Bank egyik ügyfele például Olaszországba érkezése után rögtön egy turista bérletet vásárolt magának. Kártyával fizetett, és a PIN-kódját is meg kellett adnia. Később, a banktól kapott SMS-ekből értesült arról, hogy valaki más is használta a kártyáját – csak ekkor vette észre, hogy ellopták a pénztárcáját, amiben a bankkártya is volt. Mivel a PIN-kódot nem tárolta a kártyája mellett, a tolvaj valószínűleg a bérletvásárláskor figyelte ki azt.

Majdnem így járt egy másik ügyfél is, csakhogy ő jobban résen volt. Időben észrevette, hogy ellopták a bankkártyáját, és még azelőtt letiltotta, hogy a csalók vásárolhattak volna vele.

Előbb a George Appban ideiglenesen blokkolta a fizetési eszközt, majd a TeleBankot is felhívta, szintén a George Appból.

A bank munkatársai előbb véglegesen letiltották a kártyát, majd segítettek újat igényelni. Ezzel azonnal vásárolhatott is, hiszen George-ban rendelkezésre állnak a kártya adatai, így a mobiltelefonhoz hozzárendelve már lehet is használni.

Nyári jótanácsok az Erstétől

Az Erste Bank az alábbiakban foglalta össze tanácsait, melyeket minden ügyfélnek érdemes betartania, bármely banknál.

  1. A kártyádat tartsd jól védett helyen, a PIN-kódot pedig ne tartsd a közelében! Ha elfelejtenéd, használd a mobilapplikációt, amennyiben az képes ennek kijelzésére (Erste Bank, Gránit Bank, K&H Bank, Revolut Bank, UniCredit Bank, Wise).
  2. Ha kártyával fizetsz, a PIN-kódot úgy üsd be, hogy ne lássa más, csak te! Ennél is biztonságosabb, ha a kártyád telefonba költöztetett verzióját (Apple Pay, Google Wallet) használod, mert ekkor a PIN-kódodat sem kell megadnod.
  3. Gondoskodj róla, hogy a telefonodat jelszóval vagy PIN-kóddal lehessen feloldani! (Valamilyen képernyőfeloldási mód hiányában a banki mobilappok általában nem is használhatók.) Ennél is jobb megoldás, ha arcfelismeréssel, vagy ujjlenyomat-azonosítással engedélyezed az eszköz feloldását.
  4. Ha mindezek ellenére megtörtént a baj, és ellopták a kártyád, azonnal hívd fel a bankod telefonos ügyfélszolgálatát és kérd a kártyád tiltását! Azonnal használható digitális bankkártyát is igényelhetsz az Erste Banknál, Gránit Banknál, K&H Banknál, MBH Banknál (volt MKB), a Revolut Banknál és a Wise-nál, amit azonnal használhatsz fizetésre.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában