Cikkek  

A bankoknak kerülnek majd többe a megugró földhivatali díjak – a pénzintézetek döntő része ugyanis a megemelt összegek ellenére változatlanul átvállalja ezen díjak jó részét a tőlük hitelt felvevő ügyfelektől – derül ki a BiztosDöntés.hu körképéből. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hitel gyors felmondása és visszafizetése esetén a bankok visszakövetelhetik a korábban adott kedvezményeket.

Hétfőtől jelentősen, a legtöbb szolgáltatás esetén 60 százalékkal emelkednek a földhivatali eljárási díjak, de például a térképmásolat (helyszínrajz) Takarnetes lekérdezéséért korábbi 2 400 forintos díj több, mint dupláját, 5 000 forintot kérnek a Földhivatalok – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu összegzése szerint azzal, hogy az e-hiteles tulajdoni lap másolat lekérése a korábbi 3 000 forint helyett 4 800 forint lesz, és a Földhivatalok a tulajdoni lapra a korábbi 12 600 forint helyett 20 000 forintot számolnak fel, míg a korábbi 6 600 forint helyett 10 600 forintba kerül majd egy-egy korábbi bejegyzés törlése, egy-egy hitelből történő ingatlanvásárlás költsége minimum 20-30 ezer forinttal drágul majd.

Öröm az ürömben az, hogy a BiztosDöntés.hu körképe alapján a bankok nem változtatnak eddigi bevett gyakorlatukon, azaz a földhivatali költségeket részben/egészben átvállalják az ügyfelektől. A megemelt díjak kapcsán ugyanakkor fontos azt látni, hogy melyik bank, milyen kedvezményt ad.

Lakásba költözés földhivatali díjak kifizetése után

Eltérő vállalások

Általánosnak mondható, hogy minden bank kifizeti az ügyfél helyett az első tulajdoni lap lekérdezés és az első térképmásolat Takarnetes lekérésének díját. Ugyanakkor az Ersténél és az MBH-nál 2-2, a MagNet Banknál 3 tulajdoni lap lekérés is ingyenes a hirdetmény szerint. Ugyanakkor Gergely Péter szerint nincs veszélyben az az általános tapasztalat sem, hogy a bankok zöme adott esetben több alkalommal is lekér e-hiteles tulajdoni lapot, anélkül, hogy annak költségét utólag ráterhelné az ügyfélre.

Érdekesebb kérdés a bank zálogjogának ingatlannyilvántartásba történő bejegyzési költségének átvállalása. A 12 600 forint helyett immár 20 000 forintba kerülő bejegyzési kérelem költségét elengedi a CIB és a RaIffeisen Bank, míg az MBH Bank a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt felvevő ügyfeleinek téríti vissza az immár emelt összeget – összegzi vizsgálatuk eredményét a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A többi banknál ezt a költséget az ügyfélnek kell állnia, és a legtöbb esetben neki magának kell gondoskodnia arról, hogy a hitelnyújtás feltételeként megszabott jelzálog-bejegyzési kérelem eljusson a Földhivatalba és a bank követelése széljegyen megjelenjen a tulajdoni lapon.

Visszakérhetik

Fontos ugyanakkor tudni azt, hogy a bankok ezeket a kedvezményeket annak reményében nyújtják, hogy a banktól most hitelt felvevő ügyfelek a futamidő végéig, de legalábbis huzamosabb ideig velük maradnak. Abban az esetben, ha az ügyfél úgy dönt, hogy rövid időn belül (jellemzően ez 3-5 év) visszafizeti a kölcsönt, főleg, ha azt egy másik banktól felvett másik hitelből törleszti, a bankok visszakövetelhetik a szerződéskor adott kedvezményeket – így a földhivatali ügyintézés átvállalt díjait is – figyelmeztet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu korábbi áttekintése szerint van bank, amely a korábban adott kedvezményeket akár 6 év múlva is visszakövetelheti szerződéses feltételei szerint. Ez pedig – a szintén általánosan elengedett hitelbírálati díjjal, folyósítási jutalékkal, részben/egészben átvállalt értékbecslési és közjegyzői díjjal – akár félmilliós extra kiadást is jelenthet.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában

  • KHR-es ügyfél előrébb jut

    Egyre rövidebb a banki feketelista

    Már csak 545 ezer lakossági hitelszerződés van a banki feketelistán, a KHR-ben. A nem teljesítő hitelek aránya a lakossági kölcsönök alig 3,5 százalékára zsugorodott, a lakáshiteleknek mindössze 2 százalékát nem fizetik rendben az adósok – derül ki a BiztosDöntés.hu összevetéséből.

    frissítve: 2024. szeptember 12.
  • Új építésű lakás épít a daru

    Hiába pörög a lakáshitelezés, ez a hiteltípus teljes csőd

    Hiába a lakáshitel-boom, kis túlzással eltűnt az új lakások finanszírozása a bankokból: az év első 7 hónapjában aláírt hitelszerződések több, mint 77 százaléka használt lakás vásárlást finanszírozott, új lakásra 4 hónapja a folyósított hitelek kevesebb, mint 9 százaléka jut – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

    frissítve: 2024. szeptember 8.
  • Lakáshitel felvételén gondolkodik hiteligénylő

    Soha nem volt még ekkora egy átlagos lakáshitel induló törlesztőrészlete

    Már a 19 millió forintot közelíti egy átlagos lakáshitel összege, és az ezért felvállalt törlesztőrészlet mértéke immár meghaladja a 140 ezer forintot – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor az ügyfelek továbbra is konzervatívak, és továbbra is csak a nettó átlagbér 30 százaléka körüli törlesztőrészletet vállalnak csak, de vannak figyelmeztető jelek.

    frissítve: 2024. szeptember 5.