Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Friss közleményben hívja fel az ügyfelek figyelmét egy újfajta csalásra a Nemzeti Kibervédelmi Intézet. A csalók az egyetemisták miatt augusztus-szeptemberben épp megélénkülő lakásbérleti piacon lépnek fel eladóként miközben semmi közük a kiadandó lakáshoz. De mielőtt teljesen eltűnnének, a pénzt elkérik érte.

Elterjedt csalási forma az úgynevezett albérletes csalás, melynek egyik leggyakoribb elkövetési módszere röviden az, hogy az elkövető meghirdet valamilyen platformon, például közösségi médiában – de akár népszerűbb online hirdetési felületen – egy lakást bérbeadásra, majd ezt az ingatlant több személy részére is megpróbálja bérbe adni.

A bérbeadással kapcsolatos díjakat (lakásbérleti díj, kaució) kifizeti a károsult, majd a hirdető csaló elérhetetlenné válik.

Ezután többnyire kiderül, hogy a hirdető személyazonossága nem volt valós és/vagy az ingatlan kiadására nem volt jogosult, mivel nem volt tulajdonos. A megbeszéléskor jellemző az, hogy valamilyen külső helyszínen találkozik az elkövető a gyanútlan albérletet kereső személyekkel.

Vagy akár amiatt, hogy ne csússzon le egy online fotók alapján különösen jónak tűnő ajánlatról a bérlő, még a folyamat legelején, a szerződéskötés előtt kér tőle az elkövető, például foglaló címén.

A csalók jól kitalált történeteket tudnak köríteni a pénzed megszerzése érdekében, hogy miért cselekedj sürgősen és utald a pénzt mihamarabb.

Sajnos előfordul az is, hogy a lakáskeresők a hirdetővel még csak nem is találkoznak személyesen, csak online tartják a kapcsolatot, és az ingatlan megtekintése nélkül írnak alá e-mailben küldött szerződést, majd utalják el a kért díjat.

A felvételi ponthatárok kihirdetését követően sokan kezdenek lakásbérlet keresésébe. Különösen, ha például vidékről költözik valaki egy távolabbi városba vagy országrészbe, előfordulhat, hogy egy utazást meg akar spórolni a lakás bérbevétele előtti megtekintés kihagyásával.

Azonban ezzel mindenki komoly kockázatot vállal.

A Nemzeti Kibervédelmi Intézet az alábbi tanácsokat adja az ilyenfajta csalások kivédésére.

Olvass alaposan!

Tekintsd meg a hirdetést alaposan, hogy rábukkansz-e valamilyen árulkodó jelre, hogy gond lehet a hirdetéssel. Például a rossz helyesírásra, vagy arra, hogy a leírás túlságosan rövid vagy általános, még a lakás legalapvetőbb tulajdonságait sem tartalmazza, amit a tulajdonosnak tudnia kellene. Gyanús lehet az irreálisan alacsony, "bérlő csalogató" ár. Önmagában ezek a dolgok természetesen nem jelentenek automatikusan csalási szándékot, de az összképet segíthetnek átlátni.

Nézz utána!

Kutass az interneten! Sok esetben hoznak létre a károsultak a közösségi médiában csoportokat, melyben megosztják azokat a hirdetéseket, amelyek által sértetté váltak. Ha gyanús jeleket észlelsz egy ingatlan kapcsán, érdemes ezeket a csoportokat is átnézni! Érdemes lehet azt is ellenőrizned a képkereső szolgáltatással, hogy ezeket a hirdetési képeket felhasználtak-e már valahol az interneten.

Kutass!

Nézd meg, hogy más oldalakon is meg van-e hirdetve az adott lakás/ingatlan, és ugyanazok-e a feltételek és információk!

Kérd le a tulajdoni lapot!

Némi pénzbe kerülhet, de még mindig sokkal kisebb veszteség, mint a csalónak utalt kaució, ha mindenfajta szerződéskötés és pénzátadás előtt lekéred az ingatlan tulajdoni lapját a földhivatali nyilvántartás online felületén. Ez tartalmazza a lakás alapvető tulajdonságait és a tulajdonos(ok) nevét, születési évét. A hirdetővel való kapcsolatfelvétel és kapcsolattartás során gondosan figyelj rá, hogy kivel beszélsz, milyen néven mutatkozik be, illetve rákérdezhetsz arra is, hogy övé-e a lakás?

Figyelj rá, hogy esetleg előad-e bármilyen történetet a lakással kapcsolatban (pl.: édesanyámtól örököltem, bátyámmal közös lakás, stb.), ugyanis ezek az információ morzsák mind ellenőrizhetők, és ezáltal válhat hitelessé a hirdető. Önmagában azt kell ilyenkor tisztáznod, hogy egyáltalán jogosult-e a hirdető kiadni neked az ingatlant!

Ne feledd, a valódi bérbeadó mindig lehetővé teszi, hogy megtekintsd a lakást.

Beszélgess!

Kérdezd ki a tulajdonost az ingatlanról, a környékről, közlekedésről és a bérleti feltételekről. Egy valódi tulajdonos általában részletes információval szolgálhat. Gyanús lehet, ha nem tud ezekre a kérdésekre válaszolni a hirdető.

Ismerd a jogi alapokat!

Légy tisztában az ingatlankiadás jogi procedúrájának alapjaival, és tudd, hogy a folyamat mely szakaszában, milyen pénzösszeget kell átadnod a főbérlőnek, ugyanis a csalások során gyakran kérnek el olyan összegeket, amelyek nem tartoznak az ügylethez (pl.: foglaló). Az ingatlanbérlés folyamatának átlátását nagyban megkönnyítik az internetes szaksajtóban megtalálható rövid összefoglaló cikkek.

Ne hagyd magad siettetni!

Ne engedj a sürgetésnek! A csalók sok esetben gyakorolnak valamiféle pressziót a leendő áldozatokon, akik emiatt nem veszik észre az egyéb intő jeleket. Ilyen presszió lehet az időfaktor egy lakásbérlet keresése során, vagy éppen egyéb komoly érdeklődőkre való hivatkozás. Megoldás az, hogy gondolatban lépj egy kicsit hátrébb a szituációtól, és próbáld meg higgadtan, objektíven áttekinteni a helyzetedet!

Nézd meg az ingatlant!

Árulkodó jel lehet, ha nem lehet a bérbe adandó ingatlant megtekinteni. Jellemzően ilyenkor valamilyen ürügy hangzik el, hogy miért nem tekinthető meg az ingatlan (pl.: még laknak benne, felújítás alatt áll jelenleg, stb.), azonban egyik fenti indok sem zárhatja ki önmagában azt, hogy ingatlan megtekinthető legyen. Ha valaki valóban az ingatlan tulajdonosa – vagy az ügylet tényleges megbízottja – akkor biztosan lehetővé tudja számodra tenni az ingatlan megtekintését.

Ragaszkodj a szerződéshez!

Mindenképpen ragaszkodj a szerződéshez, hiszen egy komoly anyagi vonzattal járó polgárjogi ügyletről van szó. A szerződéskötést megelőzően mind a bérbeadó, mind pedig a bérlő adatait rögzíteni kell a szerződésben. Ilyenkor nem szabad szemérmesnek lenni, mindenképpen el kell kérni a személyazonosító okmányát vagy egyéb hitelesnek tekinthető okmányát (személyazonosító igazolvány, vezetői engedély, útlevél megfelelő, DE fényképes kondibérlet, könyvtárjegy stb. NEM) a másik szerződő félnek. Az okmányon szereplő fényképet össze kell hasonlítani a jelen lévő személlyel, az adatokat pedig szükséges összevetned a szerződésben rögzített adatokkal.

Ebben a helyzetben nem kell kényelmetlenül érezned magadat, egy jóhiszemű bérbeadó magától értetődőnek fogja venni ezt a procedúrát. Ha valaki elzárkózik ettől, akkor az legyen gyanús! (A tulajdoni lapon rögzített adatokról se feledkezz meg!)

Lásd át!

Nézd egészben a képet, és az ingatlannal kapcsolatos történetet. Vedd figyelembe az összes fenti körülményt és adatot. Ha végiggondolod fejben az egész szituációt, akkor kiszűrheted az esetleges csalásra utaló jeleket.

Összefoglalva

  • Ami túl szép, hogy igaz legyen, az nem is igaz!
  • Ellenőrizd a főbérlő/tulajdonos személyét!
  • Ne engedj a sürgetésnek!
  • A kaució kifizetése előtt mindenképpen nézd meg élőben az ingatlant!
  • Szerződést ne online köss!
  • Nézd meg az összképet!
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink hírek témában