Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Euróra van szükséged, de elkerülnéd a lehúzós díjakat? Szeretnéd tudni, hogy hol tudsz Magyarországon eurót felvenni? Ebben segít neked ez az útmutató.

Magyarországi eurós ATM-ek

Magyarországon az OTP Bank üzemeltet eurót kiadó bankjegy-automatákat, ezen kívül pedig az Euronet, de azt nem ajánljuk. Bármelyik bankfiókból vehetsz fel euró bankjegyet a bankkártyáddal, csak drágább lesz a díja, mintha ATM-ből vennéd fel.

Euró felvétel OTP-s ATM-ből

Az OTP Bank fiók és ATM keresőjében az eurós és a forint ATM-eket külön-külön listában találod. Ezek az eurót kiadó ATM-ek nem csak OTP bankkártyával működnek, de nem minden kártyát fogadnak el. Egy tranzakcióban maximum 400 eurót ad ki az OTP eurós ATM.

Kerüld az Euronet ATM-eket!

Az Euronet ATM-ek úgynevezett dinamikus devizakonverziót alkalmaznak, amely minden esetben drágább, mint a klasszikus hagyományos devizaváltás.

Ráadásul megtévesztő módon nem a megszokott "egy euró hány forint" árfolyamot jelzi ki az Euronet ATM, hanem fordítva: "egy forint hány euró". Ezáltal nem ismered fel, hogy az árfolyam megfelelő-e a számodra, vagy esetleg túl drága.

Azt javasoljuk, kerüld el az euronetes ATM-eket. Egy bankfiókban valószínűleg kedvezőbb árfolyamon váltják át számodra az euród, ha nem euró alapú bankkártyával veszel fel készpénzt. Illetve kiadnak eurót euró számláról is. A készpénzfelvétel díja eltérő a bankfiókban és az ATM-nél, erről a bankod ad felvilágosítást.

Euronet ATM-ből és devizapénztárral rendelkező bankfiókban bármilyen kártyával felvehetsz eurót Magyarországon.

Euró felvétel Magyarországon devizaszámláról

A devizaszámla arra szolgál, hogy azon tartsd, vagy arra kapd jövedelemként a devizádat. Vagy ha van devizakártyád, és csak Euronet ATM-et érnél el, akkor lehet, hogy jobban jársz, ha a bankod fiókjában devizapénztárból veszel fel készpénzben eurót – vagy más devizát - valutában bankkártyával vagy anélkül.

Euró felvétel Magyarországon forintszámláról

Nemcsak eurószámláról lehetséges euró készpénzfelvétel, hanem olyan bankszámláról is, amelynek a devizaneme forint. Ebben az esetben a művelettel egy időben a bank átváltja a forint vagy más devizaszámládról a pénzt euróra és euró bankjegyben fizeti ki neked.

A devizaárfolyam mindig kedvezőbb, mint a valutaárfolyam, ezért vedd fel közvetlenül az eurót, vagy más devizát a forintszámláról, ne válts készpénzt!

A bankfiókban sajnos nem tudod igénybe venni az ingyenes készpénzfelvételt. De azt valutában amúgy sem tudod igénybe venni, hiszen a törvény csak a forint töltésű ATM-ekre írja elő az ingyenesség biztosítását.

Készpénzfelvétel revolut kártyával

Euró felvétel Revolut kártyával

A revolutosok számára az ingyenes készpénzfelvétel bármely országban elérhető és bármilyen valutában. A havi 75 000 forintnyi összeget Magyarországon, nemcsak forintban, hanem euróban is felvehetsz, bankjegyben.

Az ingyenes készpénzfelvételek legfeljebb havi öt tranzakcióból állhatnak össze. Ha bármelyik keretet túlléped, azért már drága díjat kell fizetni.

Euró felvétel Wise kártyával

A Wise is biztosít havonta 80 000 forint ingyenes készpénzfelvételt, havonta összesen legfeljebb 2 tranzakcióból. A Revoluthoz hasonlóan ez is bármilyen valutában és bármelyik országban érvényes. Magyarországon az Euronet valószínűleg nem fog engedni eurót felvenni eurószámláról, csak olyan számláról, ahonnan konvertálni tud.

Deviza felvétel forint egyenlegből

Már van olyan megoldás, amelynél a devizaszámla a forintkártya mögé átkapcsolható. Így a bankkártyáddal el tudod érni a forintszámládat és a devizaszámládat is, egyetlen éves kártyadíjért. Ilyen rendszert alkalmaz például az Erste bankszámlák, vagy a Raiffeisen bankszámlák esetén. Elég csak az applikációban átkapcsolni a bankkártyádat a devizaszámla mögé, majd amikor végeztél a deviza tranzakcióval, akkor a kártyát visszakapcsolhatod a forintszámládhoz.

Amikor kártyával vásárolsz, akkor is működik ez a rendszer, például az UniCredit Banknál, illetve a Revolutnál is egy meghatározott sorrendben terhelik meg az egyes devizanemű számláidat. Utóbbinál figyelembe veszik, hogy ha van annyi pénz azon a devizaszámládon, amilyen devizában a vásárlás történik, akkor lehetőleg elkerüld a konverziót.

A Wise is képes megterhelni több devizanemű számládat is, ha a főszámládon nincs elég pénz, vagy nem azon a számlán van a pénzed, ahol elkerülhetnéd a konverziót.

Mi a devizakártya?

A devizakártya egy olyan bankkártya, amely kizárólag a devizaszámládat éri el, és általában külön éves bankkártya díjjal terheli meg azt.

Mi az a dinamikus devizakonverzió (DCC)?

A DCC során az ATM-en, vagy kártyás vásárláskor a POS terminálon forintban pontosan megmondják, hogy mekkora lesz az az összeg, amit a számlakivonatodon beterhelnek majd. Ez az átváltási árfolyam szinte biztos, hogy kedvezőtlenebb, mintha a klasszikust választanád. Ezért ha felteszik azt a kérdést, hogy forintban szeretnéd-e a tranzakció elszámolását, akkor mondd, hogy nem és válaszd az euróban (vagy az adott külföldi devizában) történő terhelést!

Mit jelent az, hogy hagyományos konverzió?

A konverzió a klasszikus esetben úgy zajlik, hogy a bankkártyával felvett készpénzt vagy a kártyával levásárolt árut vagy szolgáltatást először Európában euróra, Európában kívül amerikai dollárra konvertálja át a kártyatársaság. Értelemszerűen nincs konverzió ha Európában euróban, Európán kívül pedig amerikai dollárban vásárolsz.

A bankodhoz tehát euróban vagy amerikai dollárban érkezik meg a terhelés. A bankod ezt deviza eladási árfolyamon átváltja a forint vagy más devizanemű számládra. Nincs konverzió abban az esetben, ha az euróban érkező terhelés az eurószámládra, az amerikai dollárban érkező terhelés pedig az amerikai dollár számládra érkezik.

Nincs egyáltalán semmilyen konverzió, ha Európában euróban vásárolsz, vagy veszel fel készpénzt az eurószámládról, Európán kívül pedig amerikai dollárban teszed ugyanezt.

Minden más esetben egy vagy két konverzió felmerül. Ezek viszont még összeadva is valószínűleg olcsóbbak, mint a dinamikus devizakonverzióval már a tranzakció időpontjában megajánlott árfolyam.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában