Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A befizető ATM nemcsak kiad, de be is fogad készpénzt. Az ATM befizetést bankonként bemutatjuk.

Mi a befizető ATM?

Ahogy a neve is mutatja, a befizető ATM-be készpénzt tudsz befizetni. Kétféle van:

  1. Az azonnali jóváírós ATM-eknél a számládra azonnal rákerül a pénz, banki nyitva tartási időn túl is, hétvégén vagy éjszaka is.
  2. A régebbi, borítékos módszert használó ATM-eknél egy borítékba kell tenni a pénzt.

Minden hazai nagybank üzemeltet azonnali jóváírású ATM-et, az adott bank ATM keresőjével tájékozódhatsz arról, hol találhatók.

A K&H és OTP Bankoknál más számlájára is fizethetsz be pénzt a bankon belül, más bankoknál csak a saját számládra.

A befizetés során csak forintot fizethetsz be forint számlára

Hogy működik?

  1. Helyezd be a bankkártyád!
  2. Add meg a PIN kódod!
  3. Az idegen tárgyakat távolítsd el a bankjegyek közül, majd a bankjegyeket vízszintesen helyezd be a bankjegy-nyílásba!
  4. A gép megvizsgálja a bankjegyeket
  5. A vizsgálat után az ATM kiírja a jóváírandó összeget.
  6. Ha ezt elfogadod, a gép azonnal jóváírja az összeget a bankszámládon.

Mi történik a hamisgyanús bankjegyekkel?

A hamisgyanús bankjegyeket az ATM bevonja, majd a bank megvizsgáltatja a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB). Ezekről a bankjegyekről az ATM bizonylatot nyomtat, és tájékoztat a további teendőkről. Az MNB vizsgálata alapján nem hamis bankjegyeket a bank utólag jóváírja a számládon.

Két mosolygó fiatal készpénz fizet be ebbe az automatába

CIB Bank befizető ATM

A CIB Banknál a bankkártya ATM-be helyezése után megadod a PIN kódot, majd a Befizetés menüpontot választod.

A CIB-nél ezekkel a számlákkal is be tudsz fizetni ATM-be:

A jóváírás a kártya mögötti számlára történik, melyről bizonylat készül, címletjegyzékkel.

Az azonnali jóváírású ATM-ekben a hitelkártyás befizetés is azonnali, sőt, a teljes hitelkeret is visszafizethető így. A társkártyások, vállalkozások is használhatják.

A CIB Bank azonnali jóváírású ATM-jeinek befizetői kapacitása 200 darab bankjegy (tehát legfeljebb 4 millió forint) egy tranzakcióval. Ennél több bankjegyet több tranzakcióval fizess be.

A CIB Banknál a 2019. június 17. után megkötött bankszámla-szerződések esetén díja van az ATM befizetésnek.

Erste Bank befizető ATM

Bármilyen Erste Bank-os bankkártyát használhatsz, a Virtuális Kártya kivételével. Válaszd a Pénzbefizetés menüpontot, majd add meg a PIN kódot. Helyezd el a bankjegyeket a készpénzbefizető nyílásba. Figyeld a készülék visszajelzéseit, majd hagyd jóvá a befizetni kívánt összeget!

Ha nem akarsz további bankjegyeket befizetni, zárd le a tranzakciót. Csak akkor távozz az ATM-től, ha az üdvözlő képernyőt látod.

Az Ersténél ezekkel a számlákkal is be tudsz fizetni ATM-be:

A befizetés során a bankjegyeket széthajtva, rendezetten helyezd a nyílásba.

Maximum 50 darab bankjegyet fizess be egy tranzakcióval, tehát maximum 1 millió forintot. Ennél több bankjegyet a gép visszaadja.

A fel nem ismerhető bankjegyeket a gép visszaadja. Ezeket 2-3 alkalomnál többször ne próbáld meg befizetni, mert bevonhatja a gép.

Ezekre is figyelj oda készpénzbefizetésnél

A hitelkártyás befizetésnél figyelj erre, hiszen ott számíthat a befizetés napja. Mindig őrizd meg a befizetésről kapott bizonylatot! A tranzakció végén a bankkártya elvételére 30 másodperced van, az utolsó másodpercekben hang-, illetve fényjelzés is kíséri a figyelmeztetést.

A szolgáltatást csak érvényes tényleges tulajdonosi nyilatkozat megléte esetén veheted igénybe. Erre a pénzmosás megelőzéséről szóló törvény miatt van szükség. Ha ezzel a nyilatkozattal még nem rendelkezel, menj be bármelyik Erste Bank fiókba.

A készpénzbefizetés akciósan, visszavonásig díjmentes az Erste Banknál. Akkor is, ha a hitelkártya-tartozásod rendezed vele.

Értetlenül áll egy nő egy volt MKB-s ATM előtt mert nem tudja hogyan fizethet be készpénzt

K&H Bank befizető ATM

A K&H Banknál ezekkel a számlákkal is be tudsz fizetni ATM-be:

  • K&H okos kényelmi plusz számlacsomag
  • K&H prémium számlacsomag
  • K&H minimum plusz számlacsomag
  • K&H Lakossági Bankszámla

A K&H Banknál legfeljebb 200 bankjegyet fizethetsz be egy tranzakcióval, azaz 4 millió forintot. A befizetés akciósan díjmentes. A K&H hitelkártyákkal nem tudsz befizetni a hitelkártya-számlára ATM-en keresztül.

MBH Bank befizetős ATM

Az MBH Banknál a korábbi három bank sajátosságai miatt a teljes egységesítésig egyelőre korlátokkal tudsz pénzt befizetni ATM-en keresztül.

A korábbi MKB Bank és korábbi Budapest Bank által üzemeltetett ATM-eken veheted igénybe a szolgáltatást. A volt MKB-s kártyákkal csak az MKB ATM-ek használhatók, a volt Budapest Bank-os kártyákkal pedig csak a volt Budapest Bank-os ATM-ek.

A volt MKB-s ATM-ekben egy befizetés alkalmával legfeljebb 150 bankjegyet tudsz befizetni, ami legfeljebb 3 millió forint lehet. Több tranzakcióval is összesen legfeljebb 9 millió forintot tudsz egy nap befizetni.

A volt Budapest Bank-os ATM-ekben egy befizetés alkalmával legfeljebb 200 bankjegyet tudsz befizetni, ami legfeljebb 4 millió forint lehet. Itt bankkártyánként naponta legfeljebb 2 millió forintot tudsz befizetni.

A volt Takarékbank ügyfelei nem tudnak készpénzt befizetni ATM-en keresztül egyelőre.

Arról, hogy egy korábbi MKB Bank vagy korábbi Budapest Bank által üzemeltetett ATM-ről van szó, egy „Ön egy korábban MKB Bank által üzemeltetett ATM előtt áll.” vagy „Ön egy korábban Budapest Bank által üzemeltetett ATM előtt áll.” matricáról tájékozódhatsz.

Az MBH Banknál az ATM-en keresztüli befizetés díjköteles szolgáltatás.

OTP Bank befizető ATM

Forint alapú lakossági vagy üzleti kártyával használhatók az OTP Bank azonnali jóváírós ATM-jei. Egy tranzakcióval legfeljebb 200 darab bankjegy fizethető be, tehát maximum 4 millió forint. Ennél több bankjegy behelyezése esetén a befizetési művelet megszakad.

A bank ezt a szolgáltatást évente meghosszabbított akciók keretében ingyenesen biztosítja.

A befizetési művelet során a kártyaolvasó nyílás mellett az érintéses olvasó is használható.

Az OTP Banknál ezekkel a számlákkal is be tudsz fizetni ATM-be:

A PIN kód megadása után a Pénzbefizetést kell választani. A befizetés során kerülni kell a gyűrött bankjegyek befizetését, továbbá aprópénz sem fizethető be. Kapocs, papír, vagy más idegen tárgy nem lehet a bankjegyek között. A gép kijelzi a befizetendő címleteket és a befizetés összegét, amit jóváhagyhatsz.

Más OTP-s számlára is befizethetsz

Az OTP Banknál van mód más, OTP Banknál vezetett számlájára befizetni ATM-en keresztül. A Pénzbefizetés menüpont kiválasztása után a Befizetés más OTP számlára menüponttal érhető el ez a szolgáltatás. Ez a lehetőség azonban nem érhető el minden OTP bankkártyával és nem tudsz befizetni bármely bankszámlára sem.

A bank ezt a szolgáltatást ingyenesen biztosítja a lakosságnak és a vállalkozásoknak 2024. március 1-ig.

Banki készpénz befizetésre alkalmas ATM

Raiffeisen Bank befizető ATM

A szolgáltatást lakossági és Premium betéti bankkártyával, FWR Private Banking betéti kártyával és üzleti betéti kártyával rendelkező vállalati ügyfelek vehetik igénybe. A befizetés társkártyával is lehetséges.

Az azonnali befizetéshez helyezd a bankkártyádat az automatába vagy érintsd az érintéses jelhez. Add meg PIN-kódodat, majd válaszd a képernyőn megjelenő Befizetés funkciót. Miután megjelent a még befizethető napi limit összege, helyezd a forint bankjegyeket a befizetőnyílásba. Az automata megszámolja és ellenőrzi a bankjegyeket. A jóváhagyást követően visszaigazoló bizonylatot kapsz, ezzel a befizetés befejeződött. A Törlés funkcióval bármelyik lépésnél megszakíthatod a folyamatot.

A Raiffeisen Banknál visszavonásig díjmentes a befizetés.

A Raiffeisen Banknál ezekkel a számlákkal is be tudsz fizetni ATM-be:

  • Aktív számla
  • Yelloo Számla
  • Aktivitás számla

A befizetésre csak Raiffeisen betéti bankkártyával van mód, hitelkártyával nincs. Kizárólag forint bankjegyet fizethetsz be. Az automata szakadt vagy megragasztott bankjegyet nem fogad el, aprópénz, kapocs, idegen tárgy, boríték szintén nem helyezhető be az automatába.

Befizetésre napi 1 millió forintos limit áll rendelkezésedre.

UniCredit Bank befizető ATM

Az UniCredit Banknál is van lehetőség azonnali befizetésre ATM-mel aktív Mastercard, Maestro vagy VISA betéti bankkártyákkal, a hozzá kapcsolódó forint bankszámlára.

A befizetési művelet során az UniCredit betéti- vagy hitelkártyádat helyezd be az ATM-be, válassz nyelvet, add meg a PIN-kódodat, majd válaszd ki a „Készpénzbefizetés” menüpontot. Amikor kinyílik a készpénzbefizető modul ajtaja, helyezd be a bankjegyeket. Az ATM az összehajtott vagy összeragadt bankjegyeket visszaadja, amiket korrigálás után újra felhasználhatsz.

A befizetést követően az ATM megvizsgálja a bankjegyeket, és címletenként feldolgozza azokat. Ezután a képernyőn megjelenik a befizetett és elfogadott bankjegyek összege.

Ezt jóváhagyhatod, vagy megszakíthatod. Jóváhagyás esetén a pénz azonnal a számládra kerül, megszakításnál a gép visszaadja a bankkártyádat és a behelyezett pénzt. Betéti bankkártya szolgáltatás mögött az elsőként beállított forint bankszámlán jelenik meg az összeg. A befizetésről bizonylatot nyomtat az automata, melyen már a befizetéssel megnövelt, az adott időpontban rendelkezésre álló egyenleg szerepel.

Ezekkel a számlákkal tudsz befizetni UniCredit ATM-be:

Egyszerre legfeljebb 50 bankjegyet tudsz befizetni, így az egy tranzakcióval befizethető maximális összeg 1 millió forint. A pénzt széthajtogatva, hosszában kell betenni az ATM nyílásába, de nem szükséges őket szétválogatnod, sem címletek szerint sorba rendezned.

A befizetés ATM-mel szolgáltatás ingyenes az UniCredit Banknál.

A befizető ATM előnyei és hátrányai

  • a pénz a befizetési művelet lezárultával azonnal a számládra kerül az azonnali jóváírású ATM-ek használata esetén
  • egyes bankoknál bankon belül más számlájára is be tudsz fizetni ezzel a módszerrel
  • nem kell figyelned a bankjegyek címletezésére, sorba rendezésére
  • minden hazai nagybanknál elérhető az azonnali jóváírós ATM
  • nem minden banknál ingyenes az ATM befizetés szolgáltatás
  • nem minden ATM azonnali jóváírású még, így találkozhatsz borítékos befizetésű ATM-ekkel, melyeknél csak a következő munkanap írják jóvá a befizetett pénzt
  • az azonnali jóváírású ATM-ek érzékenyebbek a gyűrött, ragasztott, összefirkált bankjegyekre
  • meghatározott limit felett nem tudsz befizetni az ATM-be, vagy a fennmaradó bankjegyekkel meg kell ismételned a műveletet

Maradtak kérdéseid?

  • Az azonnali jóváírós ATM-eket hogyan tudom elérni?

    A legegyszerűbb erre a bankok ATM keresője, amelyekkel lehet szűrni erre a szolgáltatásra.

  • Mindig ingyenes az ATM befizetés?

    A CIB Banknál a 2019. június 17. után megkötött bankszámla-szerződések esetén kell fizetni díjat, az MBH Banknál pedig feltétel nélkül. A többi banknál ingyenes az ATM befizetés, de a legtöbb bank ezt csak akciósan, határidőig vagy visszavonásig nyújtja, így számítanod kell arra, hogy ennek előbb-utóbb több banknál is díja lesz.

  • Félnem kell attól, hogy hamis bankjegyet helyezek az ATM-be?

    A borítékos vagy a pénztári befizetéshez képest nem jelent semmilyen hátrányt egy esetlegesen hamis bankjegy befizetése az azonnali jóváírású ATM-mel sem. Természetesen a három közül egyik esetben sem adja vissza a bank a hamisgyanús bankjegyet, mert azt kötelező bevonnia.

  • Érintéses ATM-nél is használhatom a befizetést?

    Persze. Ugyanúgy, mintha készpénzt vennél fel. Azokkal az ATM-ekkel, melyeket már felkészítettek a digitális kártyákkal történő használatra, szintén megpróbálhatod a befizetést. Ezek az ATM-ek folyamatosan egyre többen lesznek az országban.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában