Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Az azonnali fizetési rendszer keretein belül megsürgetheted, illetve kényelmesebbé is teheted a feladó számára az utalást azzal, hogy előre összekészíted az utaláshoz szükséges adatokat, így neki már csak jóvá kell hagynia. Megmutatjuk, hogyan.

Mi a fizetési kérelem?

Az azonnali fizetési rendszerrel része a fizetési kérelem. Egy előre előkészített átutalás, mely során a pénz címzettje (szaknyelven kedvezményezettje) állítja össze az átutalás adatait (címzett, összeg, közlemény).

Így a pénzt küldőnek már csak jóvá kell hagynia. Ez például nagyon jól jön akkor, ha valamilyen közműszolgáltatónak fizetsz: nem kell összeszedni az átutaláshoz szükséges adatokat, mert azok készen, összeállítva megérkeznek. De ez a fél lehet egy kisebb szolgáltató, mondjuk egy kereskedő vagy szakember, vagy akár egy villanyszerelő.

A fizetési kérelem minden olyan szituációban használható továbbá, amiben egy eseti átutalás. Tehát amikor a fizető félnél nincs elég készpénz, a kedvezményezettnél pedig nincs bankkártyás fizetési lehetőség.

Egy magánszemély lakástulajdonos megkönnyítheti így a bérlője fizetési kötelezettségét, de egy közös vacsora személyenkénti tételeit is beszedheti a végszámlát kifizető fél.

Nem szükséges hozzá külön alkalmazás, külön fizetési technológia, külön fizetési szolgáltató, hiszen a fizetési kérelem a mobilbankon keresztül érhető el.

A fizetési kérelem önmagában nem jár pénzmozgással. Akkor lesz belőle utalás, ha a fizető fél elfogadja azt.

A fentiekből következik, hogy a fizetési kérelmet kapó fél három dolgot tehet egy fizetési kérelemmel:

  • elfogadhatja,
  • visszautasíthatja, illetve
  • figyelmen kívül hagyhatja.

Nem muszáj tehát reagálnia rá, illetve ezt akár később is megteheti.

A fizetési kérelem indítása nem feltétlenül ingyenes szolgáltatás, a bank számíthat fel pénzt minden kiküldött fizetési kérelem után.

Fizetési kérelmet indít el egy családanya mobiltelefonról a kanapén ülve

A fizetési kérelem érvényessége

Minden fizetési kérelem legfeljebb 60 napig érvényes.

A kérelem kibocsátója megszabhat egy ezen belüli fizetési határidőt. Ez a fizetési határidő azonban csak tájékoztató adat, a fizetésre kötelezett fél a legfeljebb 60 napos érvényességi időn belül bármikor kifizetheti a kérelemben szereplő összeget.

A fizetési kérelem lehet a jövő számlafizetési módja

A közműszolgáltatók, a távközlési cégek számára a a qvik fizetési rendszer részét képező fizetési kérelem kitűnő lehetőség arra, hogy kényelmesebbé tegyék a számlafizetést, hiszen ettől kezdve csak egyetlen jóváhagyásról van szó. A csoportos beszedéssel szemben csak a számlatulajdonos tudtával és engedélyével megy végbe a tranzakció.

A fizetési kérelem választ ad ezekre a problémákra, hiszen minden pénzmozgás csak a te engedélyeddel zajlik, ugyanakkor nem kell semmilyen átutalás összeállításával foglalkoznod, hiszen azok készen megérkeznek. Neked csak jóvá kell hagyni.

A fizetési kérelem módosítása

A csoportos beszedéssel és a sárga csekkel ellentétben, a fizetési kérelem közlemény rovata mindig módosítható a jóváhagyás előtt.

Az összeg azonban csak akkor módosítható, ha a kérelem összeállítója ezt engedélyezte. A címzett, vagyis a kedvezményezett nem módosítható.

Fizetési kérelem másodlagos azonosítóra

A fizetési kérelem szintén hozzáfér ezekhez az úgynevezett másodlagos azonosítókhoz, ezért akár a bankszámlaszám nélkül is elindítható fizetési kérelem, ha a fizető fél rögzítette telefonszámát vagy e-mail címét a bankszámlaszámához a bankjánál. Ha ez nincs meg, akkor a telefonszámra, e-mail címre indított kérelem sikertelen lesz.

A fizetési kérelem ingyenes

A fizetési kérelemmel indított azonnali átutalás magánszemélyek számára mentes a pénzügyi tranzakciós illeték alól.

A fizetési kérelemmel indított azonnali átutalás magánszemélyek számára mentes mindenféle banki díjtól és költségtől, azaz teljesen ingyenes minden banknál, minden ügyfél esetében.

A fizetési kérelem 7 korlátja

A fizetési kérelemnek van pár korlátja, amire figyelni kell. Nézzük meg őket:

  1. Egyrészt, legfeljebb 60 nap múlva lejár. Utána már nem lehet befizetni, csak egy új kérelemre vagy önállóan kezdeményezve az átutalást és kézzel megadva az adatokat.
  2. A fizetési kérelem papír alapon nem működik, vagyis netbanki vagy mobilbanki hozzáférés szükséges, tehát csak ilyen ügyfélnek lehet kiküldeni.
  3. További figyelmet igényel, hogy csak akkor lesz befizetve, ha a számlatulajdonos foglalkozik vele. Tehát egy nyaralás alatt is hasznos lehet rápillantani a pénzügyekre.
  4. A fizetési kérelemmel vissza lehet élni. Ha nem az a feladó adja fel, akinek vallja magát a fizetési kérelem összeállítója, akkor esetleg csalás áldozatává válhatsz. Ez inkább a jövőben lehet célpontja a csalóknak, ha a fizetési kérelem elterjedt fizetési mód lesz.
  5. A fizetési kérelemhez ismerni kell a fizető fél bankszámlaszámát, ami a sárga csekknél vagy egy átlagos számlakibocsátásnál nem fontos, hiszen a fizető fél bárhonnan befizetheti azt. A fizetési kérelem viszont konkrét bankszámlához van hozzárendelve.

    Megoldás lehet ilyenkor a másodlagos azonosítók (telefonszám, e-mail cím) használata, ezeket azonban nem biztos, hogy a számlatulajdonos hozzárendelte a bankszámlájához. Tehát nem lehet megúszni azt, hogy a fizetési kérelmet összeállító szolgáltatónak be kell kérnie ügyfelei bankszámlaszámát.
  6. A fizetési kérelemnél lehet akadály, hogy az ügyfél (még) nem engedélyezte a szolgáltatást. Már ahol ezt engedélyezni kell, hiszen a legtöbb banknál automatikusan igénybe vehető. Fontos tudni azt is, hogy a fizetési kérelem szolgáltatást 2024. április 1-től nyújtja minden hazai bank a küldési és a fogadási oldalon.
  7. Bár a bankkártyás fizetés alternatívájaként is megjelenhet, viszont ugyanúgy fizetnie kell érte annak a félnek, aki kapja a pénzt, ahogy a bankkártya esetében is.

A fizetési kérelem segítheti az olyan kisvállalkozók munkáját, akik számára a bankkártya-elfogadás körülményesnek tűnik, hiszen ahhoz kártyaelfogadási szerződés és kártyaelfogadó terminál kell. A fizetési kérelemhez elég egy mobilbankot futtató okostelefon.

Szomorú férfi akit átvertek csalók

Visszaélések a fizetési kérelemmel

A fizetési kérelem egy bejövő fizetési kérés, amit csak jóvá kell hagyni, és máris teljesül.

Minden fizetési kérelemnél győződj meg arról, hogy a feladó tényleg az a vállalkozás vagy magánszemély-e, akinek kiadja magát, például a közleményben, és neked valóban van-e fizetési kötelezettséged felé. Ellenőrizd az összeget is.

Ha ezek bármelyikénél felmerül a csalás veszélye, mindenképpen jelezd a bankod ügyfélszolgálatának.

Ellenőrizni kell az adatokat

Tehát fontos, hogy minden fizetési kérelmet mindig pontosan ellenőrizz le és csak azt fizesd ki, amelyben biztos vagy. A csalók gyakran csak kisebb összegeket, jellemzően néhány száz, de legfeljebb 2-3 000 forintokat kérnek, mert az kisebb figyelmet követel az áldozatoktól, vagyis könnyebben jóváhagyják azt.

A fizetési kérelemhez nem szükséges bankszámlaszám, az érkezhet telefonszámra is, ha te ilyet megadtál másodlagos azonosítóként. Ezért különösen figyelj a fizetési kérelmekre akkor, ha megadtál telefonszámot vagy e-mail címet másodlagos azonosítóként!

A kérelem nyomán elküldött pénz jogtalan fizetési igény esetén visszahívható, akárcsak a sima átutalás esetében, de jobb inkább előre ellenőrizni, hogy ki és mennyi pénzt készül beterhelni a bankszámládon, mint utólag kapkodni a pénzed után.

Maradtak kérdéseid?

  • Milyen gyorsan megy át a fizető félhez a fizetési kérelem?

    A fizetési kérelemre ugyanúgy vonatkozik az azonnaliság, mint magára az átutalásra. Az előírt 5 másodperces teljesítési idő akkortól számít, amikor a fizetési kérelem a pénzforgalmi szolgáltatóhoz beérkezett.

    Attól kezdve legfeljebb 20 másodpercen belül a fizető fél megkapja az értesítést még éjjel, hétvégén vagy ünnepnapokon is.

  • A fizetési kérelem bármikor megérkezhet, éjjel is?

    A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elvárása szerint a pénzforgalmi szolgáltatók legalább a fogyasztónak minősülő ügyfelek esetében folyamatosan, minden naptári napon benyújthatnak fizetési kérelmet.

    Üzleti ügyfelek számára azonban korlátozhatják a szolgáltatást, hétvégén például nem biztosítva ilyen szolgáltatást.

    Egyébként a magánszemélyek számára is megszabhat olyan intervallumot a bank, amikor benyújthatnak ilyen kérelmet, hogy például ne éjjel kettőkor csippanjon a mobiltelefonod egy fizetési kérelem miatt. Ez azonban csak egy lehetőség, így a fizetési kérelem valójában bármikor megérkezhet a bankszámládra, éjjel és hétvégén is.

  • Lehet-e részletfizetést felajánlani a fizetési kérelemben?

    Igen. A kérelem küldője részletfizetést is beállíthat a fizető fél számára. De ha nem így kaptad meg a fizetési kérelmet, akkor ezt te nem kérheted.

  • Ha kapok egy fizetési kérelmet, azt kötelező kifizetnem?

    Nem. A fizetési kérelem a fizető fél számára nem jelent automatikus fizetési kötelezettséget.

  • Honnan tudhatom, hogy melyik bank nyújt fizetési kérelem szolgáltatást?

    A szolgáltatást kínáló bankok listája a GIRO Zrt. honlapján, érhető el. A dokumentum neve GIROInstant átutalási limitösszeg és fizetési kérelem nyilvántartás. A listában külön bontva látható, hogy mely bankok tudnak küldeni és melyek fogadni fizetési kérelmet.

  • Hogyan érkezik meg egy fizetési kérelem?

    A fizető fél a netbankján vagy mobilapplikációján belül postaláda üzenetet, vagy push értesítést kap. A fizetési kérelemről szóló értesítés SMS-ben is megérkezhet.

  • Indokolhatom-e a fizetési kérelem elutasítását?

    Igen. A fizetési kérelem elutasításakor lehetőséged van arra, hogy a közlemény rovatban közöld az elutasítás indokát. Ezt megteheted a kérelem küldője által megadott közlemény kiegészítésével, vagy annak teljes felülírásával is.

  • Letilthatom a fizetési kérelmeket?

    Igen. Bankszámlánként letilthatod a beérkező fizetési kérelmeket. Ha erre a mobilapplikációd, netbankod nem alkalmas, akkor keresd fel a bankod telefonos ügyfélszolgálatát vagy valamelyik fiókját.

    Letiltás esetén mindaddig, amíg nem kéred ismételten az engedélyezést, nem fogsz fizetési kérelmet kapni.

    A letiltás pénzbe kerülhet.

  • Csak a netbankban tájékozódhatok a fizetési kérelem státuszáról?

    Nem. A bankod nyújthat olyan szolgáltatást is, amelynél SMS vagy e-mail értesítéseket is kapsz a beérkezett fizetési kérelemről, indított fizetési kérelem sikertelenségéről, fizetési kérelem visszavonásának státuszáról, valamint a lejáró beérkezett fizetési kérelmekről, például a lejárat előtt 1 nappal.

  • Megadhatok-e összeglimitet a fizetési kérelemre?

    Igen, a bankod nyújthat ilyen szolgáltatást, amellyel korlátozod, hogy milyen nagyságrendben kapj fizetési kérelmet. Erről a bankodnál kell érdeklődni, mivel nem kötelező szolgáltatásról van szó.

  • Küldhetek-e fizetési kérelmet euróban?

    Fizetési kérelem benyújtása csak belföldi, forint bankszámlák között lehetséges.

  • Visszavonható-e a kiküldött fizetési kérelem?

    Igen. A számlavezető azonban ezért díjat számíthat fel.

  • Legfeljebb mekkora összegre nyújthatok be fizetési kérelmet?

    Mivel a szolgáltatás az azonnali fizetési rendszerhez kapcsolódik, ahol tranzakciónként 20 millió forint a felső határ, ezért ennél magasabb összegű fizetési kérelem nem küldhető el.

  • Az azonnali fizetési rendszerre épülő fizetési kérelmen kívül milyen alternatívák vannak még?

    Ez egy eléggé elterjedt fizetési megoldás, így létezik alternatívája a nagyvilágban, sőt idehaza is.

    Bankkártya elfogadó cégek például a Mypos szolgáltatását használhatják, magánügyfelek pedig a Revolutot, ahol a pénzkérés (elérése a Revolut mobilalkalmazáson belül a Kérés gombbal) funkciót lehet használni ilyen célra.

    Ezek értelemszerűen nem a hazai azonnali fizetési rendszerre épülő megoldások, így például nem lehet másodlagos azonosítókat használni, vagy nem biztos például, hogy 60 napos érvényességi ideig fizethetők ki.

  • Miben különbözik a fizetési kérelem és a sárga csekk?

    A fizetési kérelmet gyakran nevezik a sárga csekk modern formájának. Ebben tényleg van valami, hiszen előre kitöltött átutalási megbízásról van szó, amit csak be kell fizetni. A fizetési kérelem abban is hasonlít a sárga csekkhez, hogy van rajta egy fizetési határidő ugyan, de befizethető utána is.
Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában