Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Az Euronet ATM-ek más üzleti modellel működnek, mint a bankok automatái. Érdemes őket elkerülni, mert jóval drágább velük készpénz felvétel.

Az Euronet ATM hálózata

Az Euronet ma már több mint 165 országban üzemeltet ATM-eket.

Az ATM-ek száma világszerte már több mint 50 000 körül van, Európában, Ázsiában és Amerikában.

Az Euronet Magyarországon

Magyarországon mintegy 600 ATM-et üzemeltet az Euronet, ezek kb. négyötöde képes euró és forint bankjegyek kiadására. Az Euronet ATM-eket általában forgalmas helyek, bevásárlóközpontok, közlekedési csomópontok és turisztikai helyek, külföldiek által látogatott szórakozó- vagy szálláshelyek, közelébe telepítik, nem véletlenül.

Egyes boltok tulajdonosai jutalékot kapnak, ha oda telepítheti az Euronet a gépet. Aztán egyszer csak közli az eladó a boltban, amikor vásárolsz nála, hogy a kártyaolvasó jelenleg nem működik, de pont itt van egy ATM az ajtóban.

Ekkor már biztos lehetsz benne, hogy átvertek. Jobb elkerülni az ilyet.

Az Euronet külföldön

Az Euronet Európában az alábbi országokban van jelen: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Fülöp-szigetek, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Izland, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Malajzia, Málta, Mexikó, Montenegró, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svédország, Szlovákia, Szlovénia.

Az Euronet ATM díjai

Az Euronet ATM-ek díjazásával kapcsolatban több probléma is felmerül.

Először is, nincs nyilvános és egységes díjtáblázatuk, amit előre megismerhetnél. A díjaik csak a tranzakció során, vagy utólag, a számlakivonatodról derülnek ki.

Ehhez jön még hozzá a bankod saját díjazása, ami az Euronettől független.

Az Euronet által felszámított díjak kétféle díjból tevődnek össze. Egyik az Euronet ATM tranzakciós díj, a másik az átváltáskor használt dinamikus devizakonverzió (DCC).

Bankautomata külföldön

Euronet ATM tranzakciós díj

A tranzakciós díjat a te bankod tranzakciós díján felül számítja fel az Euronet.

A forint alapú tranzakciókra, magyar bankkártyával, Magyarországon felvéve készpénzt, ez a díj nem vonatkozik. Viszont külföldön, magyar forint alapú bankkártyáddal ugyanúgy számítanod kell rá.

A díjat a művelet végrehajtása előtt kijelzi az ATM a képernyőn. Máshonnan nem tudhatod meg.

Az extra lehúzás a dinamikus devizakonverzió (DCC)

A dinamikus devizakonverzió (DCC) lényege, hogy a pénzfelvételkor garantálják neked az átváltási árfolyamot, szemben a bankod és a kártyatársaságod csak később megismerhető árfolyamával. Ilyen helyzettel találkozhatsz külföldön a bankkártyás vásárlások során is, amit nem az Euronet, hanem a helyi kártyaelfogadó bankok alkalmaznak.

A DCC lényege, hogy különlegesen rossz azonnali átváltási árfolyamot alkalmaznak a bankok és az Euronet.

Ezért a DCC során, mind az Euronet, mind a külföldi POS terminálok során válaszd a hagyományos konverziós utat, mellyel jobban jársz.

Az Euronet DCC-vel kínált deviza árfolyama ehhez képest ugyanis elérheti az 5-10 százalékos, esetenként még magasabb veszteséget is.

Euronet ATM alternatívák

Ha Magyarországon csak forintot veszel fel a forint alapú bankkártyáddal az Euronet ATM-ekből. Ekkor nincs semmilyen külön készpénz felvételi díj, semmilyen DCC, így nem tudnak lehúzni.

Ha külföldi bankkártyád van, vagy devizakártyád, akkor próbáld ki az alábbiakat.

Más magyar ATM

Más, nem euronetes ATM választása esetén hagyományos devizaváltás történik a forint felvételekor, mely a lehető legjobb árfolyam-elszámolást alkalmazza. Válaszd ezt!

Magyar eurós ATM-ek

Ha mindenképpen eurót szeretnél felvenni, akkor megteheted azt az OTP Bank eurót kiadó ATM-jeiben.

Turista bankautomatánál

Külföldön magyarként

Ha külföldön jársz, kerüld el az Euronet ATM-eket és vegyél fel készpénzt inkább egy másik, helyi bank által működtetett ATM-ből!

Ha mégis Euronet ATM-et használsz, akkor számíts arra, hogy DCC-s árfolyamot fog felkínálni, vagy ha a helyi valutában veszel fel készpénzt, akkor extra díjat számítanak fel.

Ha meg akarod szakítani ezt a műveletet, akkor ne az ATM képernyőjén szakítsd meg, hiszen ott csak magát a DCC-t lehet megszakítani, attól még a hagyományos konverziós művelet, az Euronet különdíjával együtt sikeresen végbemegy és kiadja a készpénzt. A művelet megszakítására használd az ATM billentyűzetének piros törlés (Cancel) gombját!

Külföldiként idehaza

Ha az OTP forint töltésű ATM-jeiből veszel fel külföldi bankkártyával forintot, akkor ugyancsak megjelenik a DCC szolgáltatás, mely a tranzakció napján érvényes első OTP deviza eladási árfolyamon történik, plusz az átváltási díj 12 százalék.

A külföldi kártyákra más bankok is alkalmaznak ilyen limiteket vagy külön díjat számítanak fel, netán DCC-vel kínálnak árfolyamot. Ilyen például hazánkban az Erste Bank vagy a K&H Bank.

Próbáld elkerülni ezeket az ATM-eket!

Gránit bankos Euronet ATM-ek

A Gránit Bank ATM-eket az Euronet üzemelteti.

A MagNet Banknál az Euronet ATM-ek saját ATM-nek számítanak, csakúgy, mint a Gránit Banknál.

Maradtak kérdéseid?

  • Mi történik, ha elnyeli az Euronet ATM a kártyádat?

    Ugyanaz, mintha bármely más bank által üzemeltetett ATM-ről lenne szó, a kártyádat nem kapod vissza. Ilyenkor célszerű a bankod telefonos ügyfélszolgálatát felhívni és letiltani a kártyát. Kapsz majd egy újat helyette. A letiltás eleve ingyenes, a kártyapótlás díját pedig valószínűleg elengedi majd a bankod. Beszélhetsz az Euronet ügyfélszolgálatával is, de ők sem fogják tudni megoldani a problémádat.
  • Működik a törvényi ingyenes készpénzfelvétel az Euronet ATM-eken Magyarországon?

    Igen, méghozzá felár nélkül.
  • Az Euronet ATM-eken elérhető az egyenleg lekérdezés?

    Ez a bankoddal történt megállapodástól függ. Ha elérhető, akkor az ATM felajánlja majd, nézd meg az Egyéb műveletek menüpontot is, ha van ilyen!
  • Be tudok fizetni a számlámra készpénzt az Euronet ATM-mel?

    Nem.
  • Ki áll az Euronet mögött?

    Az Euronet ötlete pont Magyarországon született meg 1994-ben. Az Egyesült Államokban megalapított kansasi cég azonban gyorsan fejlődött, és kisvártatva egy világcég lett belőle.

    Magyarországon az Euronet Banktechnikai Szolgáltató Kft. üzemelteti ezeket a gépeket.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában