Cikkek  

Az izmos béremelkedés ellenére az infláció egy év alatt 2,5 millió forintot vett el a lakásvásárlásban gondolkodó családoktól. Ennyivel kisebb piaci lakáshitelre elég ugyanis a magyar polgárok felének keresete – derül ki a BiztosDöntés.hu számításaiból.

Nem csak a boltokban érezzük az inflációt

Ugyanakkor a foglalkoztatottak fele ennél kisebb jövedelemből kénytelen tervezni a jövőjét. Ebbe a jövőbe pedig ma már aligha fér bele az, hogy a hitel segítségével oldják meg lakhatási gondjaikat – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu hitelszakértője.

2021 novemberében a medián nettó átlagkereset a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelfék szabályait figyelembe véve még 19,5 millió forintnyi 20 éves futamidejű, 10 évre fix törlesztést biztosító lakáskölcsön felvételére volt elegendő. A tavaly novemberi bérstatisztikákban szereplő jövedelemből ugyanakkor már 2,5 millió forinttal kisebb, maximum 17 milliós piaci kamatozású kölcsön törlesztésére futja.

Ezt is csak akkor, ha az adós elmegy a falig, azaz vállalja, hogy havi keresetének 50 százalékát a kölcsön törlesztésére fordítja. A jelenlegi inflációs időkben erre egyszerűen nincs lehetőség, ez a magyarázata annak, hogy miért produkál mélyrepülést a lakossági hitelpiac – mondja a BiztosDöntés.hu szakértője.

Gergely Péter szerint a helyzeten láthatóan az sem segít, hogy a bankok messze nem érvényesítik teljes mértékben kamataikban az infláció miatt megugró pénzpiaci kamatváltozást. 2021 novemberében a 10 évre fix törlesztéssel bíró lakáshitelek átlagosan 4,14 százalékos kamatszinten (4,61 százalékos teljes hiteldíj mutató – THM – mellett) voltak elérhetőek, ami a 10 éves, 4,1 százalékos pénzpiaci kamatszint (10 éves BIRS) szintje feletti kölcsönkamatot jelentett.

Tavaly novemberben ugyanakkor a 7,11 százalékos átlagos hitelkamat (THM: 8,38%) közel 1 százalékponttal kisebb volt annál a 8,04 százaléknál, amely kamatszinten a bankok egymásnak adtak kölcsönt.

Az ingatlanárak nem kompenzálják a megugró költségeket

A potenciális hitelfelvevőket az is távol tartja a piactól, hogy a kisebb hitelkeret messze nem elég álmaik lakásának megvásárlására. Bár a lakáspiacon is érződik a fékeződés, ám az ingatlanpiaci árak csak nagyon lassan korrigálnak. Az értékesítésben gondolkodók döntő része inkább kivár, s csak azok az eladók viszik le az áraikat, akiknek nagyon sürgős az eladás.

Az alkuk során elérhető kedvezmény pedig nem feltétlenül kompenzálja a vevőket abban, hogy a lakásukra összességében sokkal többet kell költeniük. Míg 2021. novemberében az akkori, 19,5 millió forintos hitelt felvevő ügyfél azzal számolhatott, hogy a 20 éves futamidő végéig visszafizetendő teljes költsége 30 millió forint alatt marad, addig a tavaly novemberben átlagkamaton hitelt felvevő ügyfél közel ötödével, több, mint 5 millió forinttal magasabb, 35,1 millió forintos visszafizetési teherrel kalkulálhat a BiztosDöntés.hu számításai szerint.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink hírek témában

  • „Minden vállalkozás egy történet”

    „Minden vállalkozás egy történet”

    Az UniCredit Bank – a nemzetközi bankcsoporttal összhangban – kiemelt figyelmet fordít a kis- és középvállalkozásokra – és ezt most az „UniCredit a vállalkozásokért” kezdeményezés és kampány teszi még láthatóbbá.

    frissítve: 2024. augusztus 29.
  • A bankszövetség és a felügyeletek sosem kommunikálnak ügyfelekkel. Ők a bankokat felügyelik.

    A bankfelügyelettől, bankszövetségtől hívnak? Valószínűleg csalással állsz szemben!

    Mint arra a MagNet Bank felhívja a figyelmet, új pénzügyi csalás terjed. Banki belső érintettségre (tehát csalásra), adatszivárgásra hivatkoznak a csalók, miközben érzékeny adatokat kérnek az ügyféltől. Ne dőlj be, a bankfelügyelet, bankszövetség nevében sosem hívnak fel ügyfeleket!

    frissítve: 2024. augusztus 8.
  • A vásárlók többsége szívesebben fizet mobiltelefonnal vagy kártyával.

    Egyre inkább ciki készpénzzel fizetni

    Azok a cégek, amelyek nem veszik figyelembe, hogy az ügyfelek közel fele kártyával fizetne hátrányba kerülhetnek: egyharmadukkal fordult már elő, hogy valaki nem tudott náluk vásárolni, mert nem volt nála elég készpénz. Hasonló arányban vannak azok, akiknél azért hiúsult meg vásárlás, mert nem tudtak nagyobb címletből visszaadni.

    frissítve: 2024. augusztus 8.