Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Ha éppen költözés előtt állsz, vagy befektetési céllal vásárolnál ingatlant, felmerülhet a kérdés, hogy vajon megéri-e felújítandó lakást vásárolni. Milyen előnyei és hátrányai vannak? Sok hasznos tanácsot adunk, hogy elkerüld a váratlan költségeket.

Mennyi ideig tart egy lakásfelújítás?

Sajnos a felújítás elég hosszú időre, akár hónapokra vagy egy évre is elnyúlhat. Ezért ha szeretnél új lakásba költözni,, hogy mennyire sürgős a távozás a régi otthonodból.

Rengeteg stresszel járhat a költözés, főleg ha közben már eladtad a régi lakásodat, és közeledik a határidő, amikor el kell költöznöd.

Rendkívül kényelmetlen dolog, ha egy felszedett padlójú és poros lakásba tudsz csak beköltözni, mert nem találsz rendes szakembert, vagy a munkát képtelenek befejezni az adott határidőre.

Szorosabb időbeosztásban, munka mellett mindenképpen kalkulálj vele, hogy nem fogsz gyakran ráérni a felújítással foglalkozni.

Valószínűleg sokszor el kell menj a lakásba és beszélni a felújítást végző munkásokkal, arról nem is beszélve, ha esetleg te magad akarsz bizonyos dolgokat megbütykölni a házon.

A saját ízlésedre formálhatod

Nagy valószínűséggel mindenki számára létezik álomlakás, vagy legalábbis olyan részlete egy lakásnak, amire titokban mindig is vágyott. Az ilyen részleteket nagyon könnyű megtalálni olyan ingatlanokban, ahol gyakorlatilag már csak be kell rendezkedned egy kicsit.

Ezzel ellentétben egy felújításra szoruló lakást úgy formálhatsz, ahogy szeretnél. Azt is jó ötlet végiggondolnod, hogy mennyire lényeges számodra, hogy minden az elképzeléseid szerint alakuljon.

Ha úgy érzed, hogy abszolút megéri a fáradozás a hozzád tökéletesen passzoló lakásért cserébe, akkor jó döntésnek bizonyulhat egy felújítás, sőt esetleg az építkezés is.

Ezenkívül nem csak az ízlés kérdése miatt lehet fontos, ha a saját kezedbe akarod venni az ügyet. A műszaki paramétereket ugyanúgy alakíthatod, mint a külsőségeket, amivel sokkal olcsóbbá teheted az otthonod későbbi fenntartását.

Gondolj például a fűtési rendszerre vagy esetleg a szigetelésre, nyílászárókra. A rezsid költségein meg fog látszani, ha a felújítás során kellő figyelmet fordítasz a minőségi megoldásokra.

Felújítási költségek átnézése

Ezekre a költségekre számíthatsz helyiségenként

Szerencsés helyzetben vagy, ha ezermester vagy és meg tudod oldani a felmerülő problémákat, szereléseket, vagy ha van a családodban olyan, aki szívesen segít és ért is az ilyen munkákhoz.

Sajnos a legtöbb ember nem az a típus, aki meg tudja javítani az elromlott fűtőrendszert vagy felszedi a padlót. Ilyen esetekben meg kell találnod a megfelelő szakembert, aki nem kér el csillagászati összegeket, de minőségi munkát végez. Ez valószínűleg nem lesz könnyű feladat.

Már az elején törekedj arra, hogy megtaláld a megfelelő szakembert

Érdemes körbekérdezni az ismerősöktől a közösségi portálokon, hogy tudnak-e jó szívvel ajánlani valakit az adott munkákra, akivel már van tapasztalatuk.

Ha több szakághoz is ért valaki, attól se ijedj meg, mert szerencsére léteznek még ilyen mesterek. Azonban az ilyen ajánlásnak tényleg nézz utána, mert sokan szerintük mindenhez értenek, de aztán kiderül, hogy csak szeretnének, és ennek te fogod megfizetni az árát. Ha csak egyvalamihez ért, de ahhoz nagyon, már az főnyeremény.

Viszont a mindenhez értő szaki jobban fel tudja mérni a várható munkák idejét és költségét, nem kell egyik szakembernek a másikra várnia, illetve nem barmolja össze az egyik a másik munkáját.

Kérj be több ajánlatot

Egy-egy szakágra minimum 2-3 helyről kérj be ajánlatot, hogy reális képet kapj és nyugodtan tudj dönteni.

Hallgass a megérzéseidre és a kis jelekre. Felveszi elsőre a telefont? Ha nem, visszahív? Értelmesen beszél és általában megbízhatónak tűnik?

Ha rossz érzésed van már az elején, akkor inkább keress tovább.

A lakásban tervezett változásokról legyen minél pontosabb elképzelésed, és ne bízd a munkát elvégző szakemberre a dolgot, mert ő lehet, hogy amellett dönt majd, amivel jobban jön ki anyagilag.

Egy felújítandó lakásban nagyon változó, hogy mihez kell nyúlni, ezért a költségvetés is széles skálán mozog.

Általánosságban elmondható, hogy az alábbi munkálatokat nagy valószínűséggel el kell végezni, hogy egy szép, új, komfortos otthonba költözhess.

Ezekhez árakat is írunk neked segítségül, de azt mindenképp tudnod kell, hogy hozzávetőleges költséget tudunk csak megadni, mert az anyagárak, munkadíjak folyamatosan változnak.

Fürdőszoba

Itt jelentős munkálatokra lehet számítani, mert általában egy lelakott lakásban ez a helyiség igen ramatyul szokott kinézni. Valószínűleg az összes szanitert le kell cserélni (kád, zuhanyzó, wc, mosdókagyló, csapok) és a burkolatokat is le kell verni, hogy szép új kerülhessen a helyére.

A szanitereket, burkolatokat a nagyobb barkácsáruházakban jó áron be lehet szerezni azonnal. Közép árkategóriában körülbelül ennyiért:

  • wc (tartállyal és szerelvényekkel): 30-40 000 forint
  • kád: 70-90 000 forint és/vagy
  • zuhanykabin: 90-120 000 forint
  • mosdó: 30-45 000 forint
  • csaptelep: 20-30 000 (kádhoz is kell)
  • fürdőszobabútor és világítás: 50 000 forint

Ha drágább, jobb minőségű darabokra vágysz, akkor is érdemes spórolni. Erre jó módszer, ha előre kinézed magadnak a fürdőszobaszalonokban, hogy mit szeretnél pontosan, aztán megrendeled azokat nagyobb szaniter webshopokból.

A fürdőszobai hidegburkolatok világában is el lehet veszni, de négyzetméterenként 6 000 forintért már lehet szépeket kapni, persze a határ a csillagos ég. Itt persze ne csak a vízszintes alapterülettel számolj, hanem a falakkal is!

Felújított fürdőszoba

Munkadíj tekintetében elmondható, hogy van, aki projekt áron dolgozik, négyzetméterre számol díjat, és van, aki órabérben adja meg, hogy mennyiért dolgozik. Utóbbi jellemzően azért szerencsésebb, mert alaposabb, szebb munkát ad ki a keze közül.

Aki projekt áron dolgozik, az általában próbálja minél kevesebb idő alatt elvégezni és bezsebelni a pénzt, illetve az is előfordul, hogy a felmerülő köztes problémákat nem oldja meg, vagy borsosan rászámol még valamennyit.

Összességében egy 10 négyzetméteres fürdő felújítása új burkolatokkal, szaniterekkel, bútorral, világítással munkadíjjal körülbelül legalább 6-800 000 forintba kerül.

Konyha

Itt is nagyobb beruházás várható, mert a konyhabútort szereti az új tulajdonos a saját ízlése szerint kialakítani, és egy használt lakásban ez szintén elhasznált szokott lenni. Konyhabútort vagy asztalossal lehet csináltatni, vagy elemes bútort vesz az ember például az Ikeában.

Szerintünk az Ikea konyhák nagyok jók. Asztalossal csak akkor csináltass konyhabútort, ha nagyon egyedi igényeid vannak vagy a konyhád adottsága, elrendezése azt mindenképp megkívánja, mert a sztenderd bútorokat képtelenség belepasszintani.

Az Ikea konyha olcsóbb is, mint egy egyedi konyhabútor, segítenek a tervezésben, de van tervezőprogramjuk. Sokféle szín és stílus közül lehet választani, segítenek összerakni is (erre egyébként már vannak vállalkozók, akik olcsóbban megcsinálják, mint az Ikea). Egy normál méretű konyha gépekkel együtt kihozható egymillió forintból forintból.

Könnyen összejöhet így több milliós költség is.

Szobák

A szobákban általában festeni kell és padlót cserélni. Egy 12 négyzetméteres szoba kifestése anyagdíjjal és munkadíjjal körülbelül 100 000 forint is lehet attól függően, hogy hányszor kell átfesteni vagy hogy mennyi munka van a festés előtti előkészítéssel (vagyis milyen állapotban van a fal).

A padlóra a legjobb megoldás a laminált parketta, ami munkadíjjal szintén 80-100 000 forintból kihozható.

Nyílászárók

Ha ablak- és ajtócsere is szükséges, akkor egy bejárati, biztonsági ajtó körülbelül 100 000 forint, egy beltéri pedig 40 000 forint.

Az ablakok tekintetében nagyon függ az ár a mérettől, az anyagtól, de a legelterjedtebb a műanyag ablak, ebből egy 1 m × 2 m-es 70 000 forint.

Világítás

A lámpák cseréje is esélyes, ezeket is érdemes megnézni online boltokban (méretekre nagyon odafigyelve) és 2-300 000 forintot szánni rá.

Nagyobb munkálatok lehetnek a falbontások és -építések, a fűtési és elektromos rendszer felújítása, számolni kell az építési törmelék elszállításával, konténer bérlésével is, ez körülbelül 40 000 forint.

Segítségül itt még rengeteg felújítással kapcsolatos cikket találsz.

A költözés ilyen fárasztó is lehet

Ez a 4 legköltségesebb része a lakásfelújításnak

1. A fűtési rendszer

Hatalmas költségeket jelenthet, ha nem veszed észre, hogy a fűtési rendszer elavult, és esetleg kimarad a költségek közül, amivel számoltál.

A legrizikósabb helyzet akkor áll fenn, ha egy cirkós gázkazánnal felszerelt lakáson akad meg a szemed, mert itt bizony elég sok minden romolhat el vagy szorulhat korszerűsítésre.

A régebbi típusúakra az a jellemző, hogy a lakás levegőjét használják fel, de ezt ma már csak zárt égésterűre tudod kicserélni. Ez nagyon költséges és bonyolult lehet, hiszen szükséges, hogy csövön keresztül vezesd be a levegőt az épületbe.

Ha az ingatlan távhős fűtésre van tervezve akkor viszont sokkal kevésbé kockázatos vétel, mert ilyenkor maximum egy radiátorcsere jöhet szóba.

Ha a fűtés konvektoros, akkor nézd meg mindenképp a konvektorok állapotát és a kéményt se felejtsd ki, mert egy teljes csere azért nem olcsó mutatvány.

2. Az elektromos hálózat

Ha az első látogatáskor régi bakelit kapcsolókkal és olvadt biztosítékokkal szembesülsz, akkor legyél nagyon óvatos, mert ez a másik olyan felújítási elem, ami sok pénzt vihet el.

Az is probléma, hogy egy ilyen rendszer egyáltalán nem igazodik a korszerű háztartási és technikai eszközök fogyasztásához. Akkor lehetsz egészen biztos benne, hogy tényleg modern rendszerrel van dolgod, ha rézvezetékek vannak alumínium anyagúak helyett.

3. A szerkezeti hiba vagy a tető

Ha az alapokkal van probléma, süllyed a fal vagy repedezik, akkor bizony nagy a baj. A tetőt is érdemes megvizsgálnod, és ne csak a cserepekre, de a szerkezet anyagára is fordíts figyelmet.

A régen nem lakott házak esetében a könnyezőgomba veszélye is fenn áll, amit szinte lehetetlen kiirtani a fából.

Ha az egész lakásfelújítás gondját kiadod egy vállalkozó számára, az látszólag nagyon kényelmes megoldás, ugyanakkor ennek 200 és 300 000 forint között mozog az ára négyzetméterenként.

Ha úgy vagy vele, hogy nem hajt a tatár és bőven ráérsz a költözéssel, akkor még jól is járhatsz egy rosszabb állapotú lakással. Az olcsóbb a négyzetméterár miatt megmaradó összeget fordíthatod az épület kicsinosítására, javítására.

Összességében a legjobb stratégia, ha nagyjából kiszámolod, hogy mennyit kellene ráköltened a lakásra a vétellel és a renoválással együtt. Ezt az összeget vesd össze a hasonló paraméterekkel rendelkező, de felújított lakások árával, és nagyjából látni fogod, hogy melyik opció esetén jönnél ki jobban.

A kalkulációból ne felejtsd ki a te rááldozott idődet és energiádat sem, főleg, ha a két összeg nagyon hasonló. Ha a különbség nem fedezi legalább fél évi nettó fizetésedet vagy 2 millió forintot, akkor szerintünk nem érdemes a felújítással bajlódnod, hiszen bármilyen jól számolsz, lesznek meglepetések.

Felújítás miatt idegeskedő család

4. Eltitkolt hibák

Használt és rosszabb állapotú lakások esetén sokkal kevésbé kell számítanod a gipszkartonnal kikozmetikázott hibákra, az eltitkolt rossz vezetékekre vagy akármilyen gyanús dologra.

Ha a felújított lakás mellett döntenél, akkor is érdemes ezt a csapdát elkerülni azzal, hogy a felújítás dokumentációja után érdeklődsz, és (ha van neki) alaposan megvizsgálod a részleteket. Figyelj arra, hogy a csinos külsővel ne tévesszenek meg!

Költözz vagy inkább a meglévő lakásodat újítsd fel?

Lehet, hogy az új lakásba költözés gondolata elsőre ijesztő, de ha a lakásodat nem tudod megszeretni egy kisebb vagy nagyobb felújítás után sem, akkor kár belefektetni a sok munkát és pénzt. Érdemes elgondolkozni és tisztázni, hogy tényleg a foltok zavarók a falon vagy igazából csak nem bírod elviselni a szomszédokat.

Ha úgy gondolod, hogy jót tenne neked a teljes váltás, akkor mindenképp figyelj rá, hogy a számodra megfelelő lakásméretet válaszd. Egy hatalmas, kihasználatlan térnek nemcsak a megvásárlása és fenntartása drága, de valószínűleg otthonosan sem fogod érezni magad benne.

A legjobban nyilván akkor jársz, ha a korábbi lakásod eladási árával nagyjából egyező, vagy akár olcsóbb ingatlant sikerül találnod.

Továbblépés vagy maradás kérdésében olyan szempontokat is fontolj meg, mint a környék, a munkahelyed vagy épp a helyi közösség.

Mire figyeljek oda, ha befektetésből vásárolsz?

A köztudatban az az elképzelés él, hogy lakást venni soha nem lehet rossz befektetés. Ha te is egy ilyen vállalkozásba fognál, jól jöhet, ha van egy kiindulópontod, hogy mi is az, amire érdemes rögtön lecsapnod, akár eladásban, akár lakáskiadásban gondolkodsz.

A megtérülés szempontjai teljesen eltérőek lehetnek, ha hosszú távú befektetésben gondolkodsz, azaz a megvásárolt és felújított ingatlant kiadni szeretnéd, nem pedig eladni.

Nagyon sok belefektetett munkát jelent és inkább vállalkozás, ha arra utazol, hogy rosszabb állapotú lakásokat vásárolsz, majd a felújítást követően jóval magasabb piaci áron adod el őket.

Bodor Anna
Bodor Anna Pénzügyi szakértő
Bodor Anna Pénzügyi szakértő

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakásvásárlás témában