
Mekkora lakást érdemes venni?
Lakásvásárlás előtt nem árt, ha tisztában vagy a saját szükségleteiddel, illetve azzal, hogy mennyi pénzt tudsz fordítani a lakásvásárlásra, majd már leszűkítve a kört kezdheted a keresgélést a lehetőségek között. Segítünk megtalálni a jó válaszokat.
A saját helyzeted
Nagyon lényeges, hogy tisztázd magadban, hogy miért is szeretnél lakást venni. Csak azért, mert mindenki más így tesz a környezetedben, vagy mert folyton azt hallod másoktól, hogy csak akkor lesz jó életed, ha saját lakásban élsz, nem éri meg egy ilyen komoly döntést meghozni.
Ha valahol veszel egy ingatlant, akkor az bizony oda is köt, legalábbis amíg el nem adod, ami nem minden esetben könnyű (még akkor sem, ha az ingatlannal minden rendben van és reális árat kérnél érte).
Az is lehetséges, hogy pár éven belül annyira megváltoznak az életkörülményeid, hogy egyelőre okosabb, ha az albérletnél maradsz. Ez különösen jellemző fiatalkorban.
25 évesen hiába veszel egy kis garzonlakást, ha pár év múlva már túl kicsi lesz számodra, vagy másik városba kell költöznöd egy állás miatt.
Természetesen sok mindenen múlik, hogy mennyire kockázatos a döntésed, hiszen például a belváros forgalmas pontjain elhelyezkedő lakásodat valószínűleg könnyen és jó áron adhatod el, vagy akár bérlőt is pillanatok alatt találhatsz bele.
Mennyit tudsz szánni rá?
Egy túlságosan drága ingatlan megvásárlása bajba sodorhat, amiből nehéz lesz kievickélni. Ha minden többletpénzed arra megy majd el, hogy a lakáshitelt törleszted, az egy idő után nagyon megterhelő lesz.
Ilyenkor könnyen elfoghat az az érzés, hogy csak folyik ki a pénz a kezeid közül valamire, amit már régen a sajátodnak érzel, de egyben már teher is.
Persze ki lehet jönni jobban a hiteltörlesztéssel, mintha lakást bérelnél, de fontos, hogy utánaszámolj.
Vedd figyelembe a környék bérleti díjait, és hogy mennyire biztosan maradsz majd az adott településen az elkövetkezendő nagyjából 10 évben. Megfontolandó ugyan, hogy nem a legjobb ötlet olyan pénzt elkölteni, ami még nem a tied, de nem kell minden esetben úgy tekinteni a hitelre, hogy az csak a banknak jó.

Gondold át az anyagi helyzetedet
Mindig maradj a jelenlegi bevételeidnél számolgatás közben, és ne abban gondolkodj, hogy 5 éven belül úgyis előléptetnek majd és máris megoldódik minden pénzügyi problémád.
Számolj inkább az esetleges buktatókkal, vagy mondjuk a nyugdíjas éveidre félretett megtakarítással, a váratlan kiadásokkal, amik majdnem minden hónapban előbukkannak, vagy a családi nyaralás extra kiadásaival.
Semmiképpen ne az legyen a fő szempontod, hogy maximum mennyi lakáshitelt kaphatsz.
Arról se feledkezz meg, hogy az ingatlanvásárláskor nem az ingatlanár az egyetlen költség. Valamiből fel kell újítani, be kell rendezni a lakást, az ügyvéd sem dolgozik ingyen és még vagyonszerzési illeték is terheli.
A magyar állam többféle állami támogatást, kedvezményes hitelt is biztosít. Például a CSOK Plusz vagy a Babaváró hitel nagyon jól jöhet a megtakarított pénz mellé, akár mint önerő.
Mennyi hitelt kaphatsz?
A hitelfelvételkor érdemes előre tudni, hogy minek a megvásárlásához kérsz segítséget a banktól, illetve, hogy pontosan mennyi pénzre lenne szükséged. Sajnos, könnyen lehet, hogy nem kapod meg a kért hitelösszeget, vagy esetleg nem épp olyan feltételek mellett, mint amire számítottál.
Mekkora lakást vegyél?
Az ár, a praktikum, a rezsi vagy felújítás és fenntartás költségeinek szempontjából is fontos, hogy pontosan mekkora az adott ingatlan. A döntés során ezeket a szempontokat egyensúlyba kell hozni, és kimatekozni a legtökéletesebb megoldást.
A legjobb, ha úgy próbálsz tervezni, hogy több évre megfelelő élettér legyen számodra a megvásárolt ingatlan, és jelenlegi életviteledhez is igazodjon.
Ne legyen megterhelő a fenntartása, vagy ha esetleg úgy érzed, hogy túl nagy, add ki a felesleges helyiségeket bérlőknek, fogadj lakótársakat.
Nem csak a négyzetméterek számítanak, hiszen egy tetőtéri lakás esetében sokkal több lesz a kihasználatlan tér a tető lehajlása miatt, de az elsőre jól kinéző, ám nem túl praktikus terek is csak látszólag teszik nagyobbá a lakást.

Érdemes más szemmel megnézni a jelenlegi lakásod
Érdemes szétnézni akár a saját lakásodban, vagy ha az első költözés előtt állsz, akkor a szüleid ingatlanjában vagy az albérletedben.
Hogy van kihasználva a tér?
Nagyon sokszor meg lehet figyelni, hogy hiába van egy családnak hatalmas nappalija, nem ott folyik a családi élet, hanem sokkal inkább a konyhában.
Előfordulhat az is, hogy ha ételrendelős vagy munkahelyen evős típus vagy, akkor a nappaliban folynak a közösségi események. Közben ugyanennek a családnak lehet egy szép nagy terasza is, amit csak nyaranta pár alkalommal használnak, de előfordulhat, hogy akkor is inkább csak letakarítják.
Nagyon sokat segíthet a tér maximális kihasználásában, ha felméred az igényeket. Például, ha szeretsz kertészkedni, akkor nagyon jó ötlet egy nagy kert, de ha még a fűnyírás gondolatától is kiráz a hideg, akkor jobb egy társasházi lakásban gondolkodni.
Gondold végig az igényeidet, és alakítsd aszerint a lakásméretet, hogy milyen helyiségekre van szükséged.
Új legyen vagy használt?
Mindkettőnek megvannak a maga előnyei és hátrányai is, úgyhogy ebben az esetben sincs kész recept arra vonatkozóan, hogy melyik a jobb. Neked kell mérlegelned a lehetőségeket, és fontos, hogy ne utasítsd el azonnal egyiket se.
Az új építésű lakások általában drágábbak, mint a hasonló paraméterekkel bíró használtak, de sokszor alacsonyabb a rezsiköltségük, jobban kihasználhatóak a tereik, illetve inkább megfelelnek a modern életstílus elvárásainak.
A használt lakások esetében sokszor kell számolnod a felújítás költségeivel, az esetlegesen magasabb rezsivel, a rejtett hibákkal, de ha megbízható eladókkal sikerül összeakadnod, akkor nem kell félned a kellemetlen meglepetésekről.

Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.