Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Hitelfelvétel esetén, legyen az lakáscélú vagy szabad felhasználású hitel, a bankok számára az elsődleges szűrő a nettó jövedelem. Azaz a rendszeres bevétel, amiből majd a havi törlesztőrészletet fizetni fogjuk. Hogyan vizsgálják a bankok és milyen jövedelmeket fogadnak el a hitelfelvételnél, mi az oka annak, hogy eltérően vizsgálják a különböző bevételeket, akkor is, ha rendszeresen kapjuk? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe a cikkünkben.

Ahhoz, hogy a bank eldöntse, mennyire tart minket hitelképesnek, számos szempontot megvizsgál: például a végzettséget, a családi állapotot, az eltartottak számát, a legnagyobb súlya pedig a havi bevételünk összegének van.

Az ingatlanfedezet nélkül igényelhető hiteleknél - mint például a személyi kölcsön - szinte kizárólag a jövedelmünkre tudja alapozni a vizsgálatot. A fedezettel rendelkező hiteleknél, mint amilyenek a lakáshitelek és az otthonteremtési programok kamattámogatott hitelei is, - például a CSOK Plusz vagy a szeptember elsején induló Otthon Start lakáshitel - a jövedelmen kívül a fedezetül szolgáló ingatlan értéke is számít. Ez ad biztosítékot arra, hogy a felvett hitelt fizetni tudjuk majd.

Otthon Start hitel - Ellenőrizd a jogosultságodat!

Van, vagy volt már 50%-ot meghaladó tulajdonjogod belterületi lakóingatlanban?

Nem vagy jogosult az Otthon Start hitelre!

Viszont piaci lakáshitelt és CSOK Plusz lakáshitelt akkor is tudsz igényelni, ha már van ingatlanod.

Van legalább 2 év folyamatos magyarországi TB jogviszonyod?

Nem vagy jogosult az Otthon Start hitelre!

A hitel igénylési feltétele a legalább 2 éves TB jogviszony, amelyben 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. Ha még nincs meg a 2 év TB jogviszonyod, akkor várj az igényléssel.

Büntetlen előéletű vagy?

Nem vagy jogosult az Otthon Start hitelre!

Az Otthon Start hitelhez büntetlen előélet szükséges, amelyet erkölcsi bizonyítvánnyal kell igazolni.

Szerepelsz a KHR-ben negatív státusszal?

Nem vagy jogosult az Otthon Start hitelre!

Igyekezz minél előbb rendezni a még fennálló tartozásod. A rendezés után 1 évet kell várnod, míg lekerülsz a negatív adóslistáról.

Olvasd el, hogyan kérheted le ingyenesen, online a KHR státuszodat.

Jogosult lehetsz az Otthon Start hitelre!

Várhatóan szeptembertől lehet igényelni az Otthon Start lakáshitelt. Addig még változhatnak az igénylési feltételek.

A jövedelem terhelhetőségének szabályai

A rendszeres és igazolt jövedelem mértéke alapvetően meghatározza, hogy maximum mekkora összegű törlesztőrészlet fér bele. Minden esetben a nettó összeget veszik figyelembe:

  • alkalmazottak esetén a bankszámlára érkező munkabért, jellemzően az utolsó 3-6 havit, amit munkáltatói igazolással is alátámasztanak,
  • vállalkozóknál a legutóbbi éves bevételt, amit külön szabályok szerint „nettósítanak”, gyakran a saját vállalkozásból származó leadózott bevételt is csökkentik, eltérően súlyozzák.

A bank által elfogadhatónak – azaz a belső szabályozás alapján megítélt – havi nettó jövedelem adja az jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) alapját is. Ez a szabály úgy rendelkezik, hogy 600 ezer forint alatt maximum 50 százalék, míg 600 ezer forinttól 60 százalékig terhelhető hitellel a jövedelem. Lakáshiteleknél, abban az esetben, ha nem fix vagy legalább 10 éves kamatperiódusú konstrukciót választunk, ennél jóval szigorúbb a szabályozás. Például 5-10 év közötti kamatperiódusnál, 600 ezer forint alatti fizetést csak 35 százalékig engednek terhelni.

Ez a szabály azonban a maximumot határozza meg, aminél a bankok lehetnek óvatosabbak.

Emiatt is fontos, hogy tisztában legyünk azzal, mit tekintenek és fogadnak el önálló, rendszeres jövedelemként a bankok, és arra is felkészüljünk, hogy esetleg lesz olyan, ahol nem kaphatunk akkora összeget, amennyit a bevételünk alapján mi magunk reálisnak tartottunk. A hitelkalkulátorok ebben nagy segítséget nyújtanak, de célszerű olyan bevételeket megadnunk, amivel jó eséllyel sikeres lehet a hitelfelvétel.

Nem minden jövedelmet fogadnak el a bankok

Hiteligénylésnél a legtöbb esetben nem elég az elmúlt három hónapban a bankszámlára érkezett jövedelem átlagával számolnunk, ugyanis a bank sem így kalkulál majd.

Nem mindegy, hogy mióta dolgozunk az aktuális munkahelyen, esetleg van-e tulajdoni részünk a cégben. Az is számít, hogy mióta működik a cég, ahol dolgozunk, sőt, ellenőrizhetik azt is, hogy pénzügyileg stabil-e. Egészen más, ha a saját vállalkozásunkban dolgozunk, mint ahogy az is, ha éppen a kisgyerekünkkel vagyunk otthon. Mindezek befolyásolják a jövedelem elfogadását és vizsgálatát.

Alapvetően elsődleges és másodlagos, vagyis kiegészítő jövedelmeket különböztethetünk meg, melyek a következők:

Elsődleges jövedelmek

Elsődlegesnek az alkalmazotti jövedelmet, azaz a munkabért, a saját vállalkozásból származó jövedelmet és az öregségi nyugdíjat tekinthetjük. Fontos azonban, hogy bankonként változó lehet az elfogadásul és bírálatuk.

Külföldi alkalmazotti munkabért például nem mindenhol fogadnak el, és jellemzően azt is csak akkor, ha EGT tagországban dolgozik az igénylő. Külföldön bejegyzett, saját vállalkozásból származó jövedelemmel döntő többségben nem számolnak a magyarországi bankok.

Az öregségi nyugdíj attól függően elfogadható, hogy mennyi idős az igénylő. Sok banknál 70 év a felső korhatár, azaz a hitel futamideje alatt az adós nem töltheti be ezt az életkort. Sőt, előfordul, hogy már 65 év felett is fiatalabb adóstárs bevonását kéri a bank.

Szintén önálló jövedelemként elfogadható a szolgálati járandóság és a rokkantsági ellátás (amennyiben van végleges határozat), valamint több banknál a külföldi nyugdíj is.

Saját vállalkozásból származó jövedelem akkor elfogadható, ha már van legalább egy teljes lezárt üzleti év, amiről NAV jövedelemigazolás állítható ki. Társas vállalkozásból származó jövedelem esetén is ez adja a számítás alapját és nem az, hogy aktuálisan mekkora munkabért fizet magának például a Kft. tulajdonosa.

Osztalékkal önálló jövedelemként elvétve, kiegészítő jövedelemként pedig néhány banknál számolhatunk.

Frissen, illetve az igénylés évében indított vállalkozással nem fognak tudni számolni, ugyanis erről még nem készült adóbevallás, így nem vizsgálható az éves bevétel.

Másodlagos, avagy kiegészítő jövedelmek

Ide tartozik minden olyan típusú jövedelem, amit önállóan nem fogadnak el a bankok, csak az elsődleges kiegészítéseként. Ha olyan jövedelemtípusunk is van, amit az adott pénzintézet beszámít, akkor a havi bevételünket és ezzel az esélyeinket is tudjuk növelni. Vagy pedig a főadós mellett, ha adóstársat is bevonnak, az ő jövedelem másodlagos is lehet.

Néhány, több banknál is elfogadott kiegészítő jövedelem:

  • munkáltatói, béren felüli juttatások, mint például: cafetéria, bónusz, prémium, jutalom, mozgóbér;
  • családtámogatási ellátások, mint például: CSED, GYED, GYES, családi pótlék;
  • osztalék;
  • ingatlanbérbeadásból származó jövedelem;
  • ösztöndíj.

Szintén pénzintézetenként eltérő ezen jövedelemtípusok megítélése, és nem fogadják el mindegyiket mindenhol.

Fontos szempont, hogy rendszeres juttatásról legyen szó, mint például cafetéria, de ilyen lehet a rendszeres, minden hónapban teljesítménytől függetlenül kifizetett pótlék is.

A bónuszok, prémiumok és teljesítmény alapú béren felüli juttatások elfogadása is eltérő: van ahol a negyedéves, féléves prémiummal, bónusszal is számolnak, az évessel azonban nem, és az is előfordulhat, hogy egyikkel sem. Ezeket mind adható és teljesítményfüggő kiegészítésnek tekintik, és nem biztosított, hogy mindig meg fogja kapni az alkalmazott.

Amennyiben elfogadják, a számítási mód akkor is eltérő lehet:

  • Vegyünk példának egy havi nettó 350 ezer forintos alapbért.
  • Az alapbéren felül 20 ezer forint havi bónusz jár teljesítmény alapon – ezt az elmúlt 3 hónapban mindig teljesítette a munkavállaló.
  • Ezen felül 20 ezer forintot kap havonta SZÉP-kártyára.
  • Elszámolják a túlórákat, és a dolgozó jellemzően minden hónapban túlórázik is. Hitelbírálatkor az utolsó 3 havit vizsgálják ( 28 540 forint áprilisban, 39 620 forint májusban és 30 560 forint júniusban).
  • Valamint fél évente prémium is jár neki, ami 300 ezer forint.

Az egyik bank elfogad minden juttatást, a prémiumot elosztja a 12 hónapra, hiába fél éves, a túlórából pedig a középértéket veszi, tehát 30 560 forintot. Így mindösszesen 445 560 forint havi nettó keresettel számolnak. Ha semmi más hitele nincs az igénylőnek és a bank engedi 50 százalékig terhelni, akkor 222 780 forint lehet a hitel maximális törlesztője.

A másik bank: csak az alapbért, a cafetériát és a túlórát fogadja el, ez utóbbit átlagolja, azaz 32 906 forinttal számol. Így 402 906 forint a havi nettó bér, amiből maximum 201 453 forint terhelhető hitellel.

Milyen nettóval számolj?

Alkalmazotti bér esetén érdemes az utolsó 3 havi átutalt összeget megvizsgálni, és adott esetben a bérpapír alapján szétbontani. Vegyük az alapbért, és minden olyan juttatást, ami rendszeres, és nem teljesítményfüggő, azaz minden hónapban számolhatunk vele. Az így kapott jövedelem lehet egy biztonságos alap a kalkulációhoz. Ennél jó eséllyel pedig csak több lehet a bank által is lefogadható fizetés, ha még vannak extra juttatások, amiket kapunk a munkáltatónktól.

Az utolsó három havi átutalást átlagolhatjuk is, vehetjük a középső értékét és a legkisebbet is – ezáltal többféle eredmény kaphatunk, és felmérhetjük a reális és ideális eseteket.

Vállalkozóknál sem egyszerű a helyzet. Ha már régebbi alapítású a cég, az előző év igazolt, leadózott jövedelmét veszik alapul, ehhez a NAV jövedelemigazoláson szereplő összegeket vizsgáljuk meg.

A legegyszerűbb a KATA-s jövedelem számítása: a bevétel 60 százaléka szerepel már az igazoláson, ezt elosztva 12-vel megkaphatjuk a havi nettó összeget. Előfordulhat azonban olyan eset, amikor a bank ebből még levon költséget (például a havi 50 ezer forintot), vagy csak bizonyos százalékát (70-85%) veszi figyelembe, így célszerű lefelé kerekíteni.

Az átalányadózóknál a bankok a költséghányaddal csökkentett bevételből indulnak ki a nettó jövedelem meghatározásánál. Ebből még levonásra kerülnek az adók, járulékok.

Tételes költségelszámolású egyéni vállalkozók, társas vállalkozásból származó jövedelmek esetén a kifizetett munkabért, vállalkozói kivétet veszik alapul, és általában a 15%-os SZJA levonása után osztják 12-vel. Osztalékkal inkább kiegészítő jövedelemként számolnak a bankok.

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában