Cikkek  

Mit tehetsz, ha egy külföldi ingatlanhoz jelzáloghitelre van szükséged? Egyre többen élnek és dolgoznak külföldön, a kérdés tehát egyre aktuálisabb. Sokan jó befektetési lehetőséget látnak egy külföldi ingatlanban, vagy szeretnének egy nyaralót. Hogyan lehet megoldani a külföldi ingatlan hitelezését?

Jelzáloghitel külföldi ingatlanra magyar banktól

Kezdjük a legfontosabbal: egyetlen magyarországi bank sem ad hitelt külföldi ingatlanra.

A lakáshitelnél minden banknál alapfeltétel, hogy az ingatlanfedezet csak Magyarország területén lévő per- és tehermentes ingatlan lehet. Így sem lakáshitelt, sem szabad felhasználású jelzáloghitelt nem tudsz külföldi ingatlanfedezet mellett igényelni.

Ugyan jogszabály nem tiltja, hogy külföldi ingatlan legyen a lakáshitel biztosítéka, a bankok több okból sem szeretik. Például nehézségekbe ütközik az értékbecslés, és a földhivatali ügyintézés is bonyolult.

Ugyanígy nem fogadják el a külföldi ingatlant szabad felhasználású jelzáloghitelhez sem, tehát akkor sem, ha a hitel összegét nem az ingatlan megszerzésére használnád.

Külföldi ingatlanra magyar ingatlan fedezettel

A legtöbb lakáshitelnél a hitel fedezete maga a megvásárolni kívánt ingatlan. Ebben az esetben a hitelcél és a hitel fedezete ugyanaz a lakás. Ez a klasszikus felállás: lakáshitelt igényelsz ahhoz, hogy megvegyél egy lakást, ami egyben a hitel fedezete is.

A hitel célja és a fedezetként felajánlott ingatlan azonban lehet eltérő is, lehet egy hitel mögött több fedezet, sőt, az sem feltétlenül szükséges, hogy a fedezetnek te legyél a tulajdonosa.

Így elvileg lehetséges lenne, hogy a külföldi ingatlan megszerzéséhez egy másik, Magyarországon lévő lakást használj. A bankok azonban azt sem teszik lehetővé, hogy a hitelcél egy külföldi ingatlan legyen. A hitel így lakáshitel nem, legfeljebb szabad felhasználású jelzáloghitel lehet.

Jelzáloghitel külföldi ingatlanra külföldi banktól

Ez az út járható lehet. Ha mind az ingatlan, mind te megfeleltek a bank elvárásainak, akkor külföldi banktól kaphatsz külföldi ingatlanra lakáshitelt.

Itt a helyi szabályok lesznek érvényesek, tehát meg kell felelned mind a jogszabályi előírásoknak, mind a bank által támasztott követelményeknek.

Lakáshitel külföldön külföldi jövedelemmel

Ha van külföldi lakcímed, és a jövedelmed is ebből az országból származik, akkor valószínűleg könnyebb dolgod lesz. Mint ahogy a magyar bankok is adnak hitelt külföldi állampolgároknak, akik itt élnek és dolgoznak, te is lehetsz jogosult külföldi lakáshitelre.

A hiteligénylés az adott országban érvényes jogszabályok és a bank szabályai szerint zajlik. A környező országok vonzó célpontok lehetnek hitelfelvétel szempontjából, és viszonylag sokan is dolgoznak itt.

Egy család házat vásárol külföldön, amelyhez magyar jövedelemmel vettek fel lakáshitelt.

Lakáshitel Ausztriában

Ausztria kifejezetten kedvelt, hiszen a gazdasága fejlett és stabil. A nagyobb banki verseny miatt egyszerűbb folyamatra, kedvező kamatra és alacsonyabb induló költségekre számíthatsz.

Ausztriában szükséged lesz személyi igazolványra és letelepedési engedélyre. Munkaviszonyt a legtöbb esetben igazolnod kell, kivéve a szabad felhasználású jelzáloghitelnél. Kérhetnek az utolsó 3 hónapra vonatkozó jövedelemigazolást is, de jelzáloghiteleknél nem feltétlenül.

Lakáshitel Szlovákiában

Szlovákiában szintén a Magyarországihoz hasonló feltételekkel találkozhatsz. Legalább 6 hónapos szlovák munkaviszonyra lesz szükséged, amelyből helyben fizeted az adót, és helyi lakcímmel is rendelkezned kell. Ha állandó lakcímmel rendelkezel Szlovákiában, akkor a helyi lakosokhoz hasonlóan kaphatsz hitelt, állandó lakcím nélkül azonban csak kivételes esetben.

Lakáshitel Romániában

Romániában szintén csak romániai állandó lakcímmel igényelhetsz külföldiként jelzáloghitelt. Ha van román lakcímed, de Magyarországon élsz, és forintban keresel, attól még kaphatsz jelzáloghitelt, amely akár olcsóbb is lehet a magyarországinál. Arra viszont figyelj, hogy a hitelt lejben kapod, törlesztéskor pedig a forintot előbb euróra, majd lejre kell váltanod. Így dupla árfolyamkockázattal kell kalkulálnod.

Jelzáloghitel külföldi ingatlanra magyar jövedelemmel

Az EU-s jogszabályok szerint egy EU tagállam állampolgáraként jogod van ahhoz, hogy az Unió területén jelzáloghitelt vegyél fel. A banki szabályozás az EU-n belül egységes, de az egyes bankok ezen belül a saját szabályaik szerint nyújtanak hitelt.

Az Európai Unión kívül is igényelhetsz hitelt, ha az adott ország és bank szabályai ezt megengedik.

Még adott országon belül is vannak eltérések bank és bank között. Míg az egyik elutasít, a másiknál hitelképesnek számítasz. A lakáshitel pontos feltételeit mindig az adott banktól fogod megtudni, ezért ott kell érdeklődnöd.

Magyar jövedelemmel elvileg kaphatsz lakáshitelt külföldön, de érdemes kiszámolnod, hogy megéri-e, hiszen a hitelt az adott ország pénznemében fogja neked folyósítani a bank, és abban a devizában is kell törlesztened.

A lakáshitelek kamatai a cikk írásakor 6-7 százalék között mozognak Magyarországon, 6,75 százalékos jegybanki alapkamat mellett. Az eurózónában például 4,25 százalék, az Egyesült Királyságban 5 százalék, Romániában pedig 6,75 százalék az alapkamat, tehát akár találhatsz a magyar hiteleknél kedvezőbbeket is külföldön.

Egy alacsonyabb kamat mellett igényelt hitelnél több millió forintot tudsz spórolni, de érdemes figyelned a hiteligényléssel járó egyéb költségeket, és a hitel kamatperiódusát is.

Devizában felvett hitelnél azonban számolnod kell az árfolyamkockázattal, ez pedig a fennálló hiteltartozásodat és a törlesztést is érinti. Ha a forint nagyobb mértékben gyengül a hiteled devizájához képest, akkor komoly árfolyamveszteséget is elszenvedhetsz.

Törlesztésnél szintén lesznek többlet kiadásaid, mint például az átváltási költség, vagy az utalás költsége.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egésszégpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáshitel témában

  • KHR-es ügyfél előrébb jut

    Egyre rövidebb a banki feketelista

    Már csak 545 ezer lakossági hitelszerződés van a banki feketelistán, a KHR-ben. A nem teljesítő hitelek aránya a lakossági kölcsönök alig 3,5 százalékára zsugorodott, a lakáshiteleknek mindössze 2 százalékát nem fizetik rendben az adósok – derül ki a BiztosDöntés.hu összevetéséből.

    frissítve: 2024. szeptember 12.
  • Új építésű lakás épít a daru

    Hiába pörög a lakáshitelezés, ez a hiteltípus teljes csőd

    Hiába a lakáshitel-boom, kis túlzással eltűnt az új lakások finanszírozása a bankokból: az év első 7 hónapjában aláírt hitelszerződések több, mint 77 százaléka használt lakás vásárlást finanszírozott, új lakásra 4 hónapja a folyósított hitelek kevesebb, mint 9 százaléka jut – figyelmeztet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

    frissítve: 2024. szeptember 8.
  • Lakáshitel felvételén gondolkodik hiteligénylő

    Soha nem volt még ekkora egy átlagos lakáshitel induló törlesztőrészlete

    Már a 19 millió forintot közelíti egy átlagos lakáshitel összege, és az ezért felvállalt törlesztőrészlet mértéke immár meghaladja a 140 ezer forintot – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor az ügyfelek továbbra is konzervatívak, és továbbra is csak a nettó átlagbér 30 százaléka körüli törlesztőrészletet vállalnak csak, de vannak figyelmeztető jelek.

    frissítve: 2024. szeptember 5.