Költözés tudnivalók
Hogyan érdemes nekifogni a költözés leszervezésének? Olvasd el ezt az útmutatót a gyors és stresszmentes költözéshez!
Ez az első költözés?
A legtöbb ember számára a költözés egy stresszes helyzet.
Kényelmetlen, és a legtöbb ember komfortzónáján kívül esik. Ugyanakkor jó benyomást szeretnél tenni a környéken élőkre.
Az új kezdet rengeteg lehetőséggel kecsegtet, amiket érdemes megragadnod!
Ellenőrizd, hogy minden rendben van a lakással!
Sajnos előfordulhat még a legalaposabb vevővel is, hogy hiába néz be minden sarokba és hiába vizsgál át minden konnektort, mégis marad valami rejtett hibája a lakásnak.
Egyáltalán nem kínos, ha kipróbálod a nyílászárókat, ha ugrálsz a küszöbön, vagy ha meggyőződsz róla, hogy a konnektorok valóban működnek.
A furcsa foltokra a falon, a repedésekre és a tető állapotára jó, ha külön figyelmet fordítasz mert ezeket a szerkezeti elemeket nagyon költséges később kicserélni.
Ne csak egyszer és ne csak egy napszakban nézd meg az adott ingatlant, hanem több látogatást is tegyél.
Ha a legnagyobb óvatosság ellenére is becsúszott valami probléma, akkor sem kell megijedned. A lakás hibáit nem szabad a szőnyeg alá söpörni, hanem minél gyorsabban meg kell találnod őket.
Intézd el a hivatali ügyeket
A legfontosabb feladatod az új lakcímed bejelentése, hiszen ezt rögtön az első 3 napban el kell intézned. Nagyon figyelj a határidő betartására, mert akár 30 000 forintos bírságot is kiszabhatnak rád, ha halogatod ezt a feladatot.
Ne hagyd ki a közműveket és a telekommunikációs szolgáltatókat sem az ügyintézésből. 15 napod van arra, hogy náluk is jelezd a lakcímváltozásod, kivéve a víz esetében, ahol 30 nap a határidő.
Az ügyeket egy részét már el tudod intézni online.
Erre a 6 dologra figyelj oda költözésnél
Ha szeretnéd egy kicsit felgyorsítani a beilleszkedés folyamatát, akkor van egy pár dolog, amit megtehetsz az ügy érdekében.
1. Mit kell rendbe rakni?
Az új ingatlanodban számtalan dolog vár rád elintézetlenül, kezdve a költöztetődobozok kipakolásától egészen a takarításig, úgyhogy jobban jársz, ha listába szeded és beütemezed a tennivalókat. Jó ötlet, ha beírod a feladatokat a naptáradba, így biztosan lesz idő elvégezni őket.
2. Hogyan működik a lakásom?
Nem árt feltérképezned, hogyan működnek az elektromos berendezések az új lakásodban, különös tekintettel a fűtési, szellőztetési és hűtési rendszerre.
Ha megvan a papírjuk ezeknek az eszközöknek, akkor olvasd át alaposan őket, keress rá az interneten az adott termékre, de szakértői segítséget sem szégyen kérni.
3. Bemutatkoztál már a szomszédoknak?
Ha rögtön az elején bekopogtatsz a szomszédhoz, azzal megalapozhatod a jó kapcsolatot, arról nem is beszélve, hogy sok hasznos tanácsot kaphatsz. Az is fontos, hogy ne csak az ott lakókkal, de magával a környékkel is alaposan megismerkedj.
4. Ideje kipróbálni a helyi kávézót
Amikor új helyre költözöl, akkor a felfedezés egyik legjobb módja, ha a közeli szolgáltatásokat kipróbálod. Lehet ez a sarki kávézó vagy pékség, de akár piac is. Kicsit olyan élmény lesz, mint amikor külföldre mész, hacsak nem nagyon közel költöztél az előző lakásodtól.
Ezeken a helyeken találkozhatsz a szomszédokkal és új embereket ismerhetsz meg.
5. Ismered a szabályokat?
Még akkor is vonatkoznak rád írott és íratlan szabályok, ha önálló kertes házba költöztél. Itt sem állhatsz neki a fűnyírásnak este 10 órakor és általában a házad elé eső utcarészért is felelős vagy.
Ha társasházi lakó lettél, akkor különösen fontos, hogy megismerd a lakóközösség szabályait, mert ezek teszik lehetővé a kellemes együttélést a többi emberrel.
Ha egy szomszédodnál érdeklődsz a tudnivalók iránt, akkor két legyet üthetsz egy csapásra.
6. Megvannak a jótállások?
A cipők, háztartási eszközök és telefonok jótállásai, papírjai és szerződései a legtöbb háztartásban egy idő után eltűnnek örökre a lomok süllyesztőjében, és soha többé nem kerülnek elő.
Ne hagyd, hogy ez történjen az adásvétellel kapcsolatos dokumentumokkal is, hiszen ezek fontos papírok. Tedd őket biztos helyre.
Egyetemi hallgató vagyok, aki ha nem ír, akkor olvas. Cikkeket, novellákat, verseket. Fontosnak tartom a pénzügyi tudatosságot és úgy gondolom, hogy a gazdasági kérdések nem is olyan ijesztőek, ha hétköznapi nyelven, akár egy kis humorral fűszerezve beszélünk róluk. Szeretem az őszt, a forró tejeskávét és a hosszú sétákat. Amiben leginkább jártas vagyok az az egészségbiztosítás, nyugdíjbiztosítás és a nyugdíjmegtakarítás területe.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.