Cikkek  

Az ingatlan eladással járó legnagyobb költség az ingatlan eladás adó, amelyet főszabály szerint akkor kell megfizetned az ingatlanból származó nyereséged után, ha az ingatlan szerzése és eladása között kevesebb, mint 5 év telt el. Ezen felül azonban más kiadással is jár az ingatlan eladása. Mutatjuk, mire számíthatsz.

Adózás ingatlan eladás után

Egy lakás vagy ház eladásakor 15 százalékos adót kell fizetned a nyereség után (amivel eladási ár meghaladja a vételi árat), ha kevesebb mint 5 évig volt a tulajdonodban az ingatlan. Az adó mértéke több tényezőtől függ, többek között attól, hogy mennyi ideig volt a tulajdonodban az ingatlan, és milyen felújításokat végeztél rajta.

Az adó mértéke annál kisebb, minél később adod el annak megszerzésétől számítva, illetve adott esetben levonhatod például a felújítás, állagmegóvás költségeit vagy az ügyvédi költséget, így csökkentheted a fizetendő adó mértékét.

Az adón túl azonban nem csak a bevételről szól a lakáseladás, egyéb kiadással is számolnod kell. Ezeket járjuk most körbe.

Az ingatlanhirdetés

Az ingatlanhirdetés ugyan csak néhány 10 000 forintos kiadást jelent, de a hirdetőoldalak ingyenes lehetőségei általában nem elég széleskörűek ahhoz, hogy hozzásegítsenek egy sikeres eladáshoz.

Megéri befektetni a pár ezer forintos csomagokba, hiszen így lehetőséged van fotófeltöltésre vagy kiemelésre. Minél több emberhez jut el a hirdetésed, annál valószínűbb, hogy jó áron és gyorsan tudod eladni az ingatlanodat.

Az ingatlanközvetítés

Az ingatlaneladás sokszor nagyon energiaigényes feladat, ráadásul sokan tartanak attól, hogy nincsenek meg a feladathoz szükséges készségeik. Ha szeretnéd jó áron eladni az ingatlanodat és nem akarsz foglalkozni az érdeklődők megkereséseivel vagy a fotózással, akkor érdemes egy ingatlanügynökséghez fordulnod.

Egy ingatlanügynök általában a vételár 3-5 százalékát kéri el jutalékként. Ez egy 40 millió forintos lakás esetében ez 1,2 és 2 millió forint közötti kiadást jelent.

A felújítás

Ingatlaneladás előtt sokan felújítják az ingatlanukat. Ennek az az oka, hogy ha energiahatékonyabb az ingatlan, akkor gyorsabban és többért eladható. A munkálatok megkezdése előtt számold ki a felújítás költségeit és azzal is kerülj képbe, hogy mennyivel magasabb árat kérhetsz majd így a lakásodért.

Nem mindegy, hogy milyen nagyságrendű felújításról van szó. A tető, a fűtési rendszer vagy az elektromos hálózat cseréje drága lehet és érdemes átszámolni, hogy mennyi időn belül térül meg a befektetett összeg.

A költözés

A költözés nemcsak sok szervezést igényel, hanem komoly kiadást is jelenthet, amivel érdemes előre számolni. Gondolj például a költöztetők díjára, a dobozokra, a különböző takarítóeszközökre vagy az esetleges tárolásra.

Szerencsére egy kis odafigyeléssel lecsökkentheted a kiadásaidat. Ha kíváncsi vagy, hogy milyen módszerekkel csökkenthető a ráfordítás, akkor olvasd el erről szóló útmutatónkat is!

Az energetikai tanúsítvány

Az energetikai tanúsítvány egy olyan dokumentum, amely igazolja az ingatlan energetikai állapotát. Az eladó kötelessége, hogy elkészíttesse. A tanúsítvány összege természetesen függ az ingatlan nagyságától, de általában 15 és 30 000 forint között mozgó költségről van szó.

Simondán Eszter
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő
Linkedin
Simondán Eszter Pénzügyi szakértő

Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink lakáseladás témában