Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Egy lakáshitel mennyi idő alatt érkezik meg a számlámra? Tudd meg, hogyan rövidíthető le a lakáshitel átfutási idő!

Milyen hosszú a lakáshitel folyósítás ideje?

A lakáshitel folyósítás ideje átlagosan 4–6 hét. Pontos időtartama függ a banktól, az ügyfél felkészültségétől, az ügylet összetettségétől (CSOK, Babaváró, többszereplős ügylet), az ingatlan és a dokumentáció rendezettségétől.

Szakaszai:

Előminősítés vagy előzetes hitelbírálat

A bank megvizsgálja, hogy jogosult vagy-e hitelre, és mekkora összegre számíthatsz. Ellenőrzik az életkorod, a jövedelmed, a munkaviszonyod, a meglévő hiteleidet, az ingatlan típusát stb.

Az előminősítés ma már online is elvégezhető, akár 24 óra alatt, de általában 1-3 nap.

Az előminősítés nem garantálja a végleges pozitív elbírálást, de felgyorsíthatja a folyamatot, ha ugyanannál a banknál történik a hitelkérelem.

Dokumentumok összegyűjtése és beadása

Időtartama az ügyfél gyorsaságától és precizitásától függ, általában néhány nap és egy hét között változik.

A hiteligényléshez szükséges dokumentumok: személyes iratok, jövedelemigazolás, munkáltatói igazolás, bankszámlakivonatok, adásvételi szerződés, tulajdoni lap, helyszínrajz vagy térképmásolat stb., de a bankok erről listát adnak.

Minél pontosabb és teljesebb a dokumentáció, annál gyorsabb a továbblépés.

Hitelbírálat és ingatlan értékbecslés

A lakáshitel hitelbírálat ideje általában 1-3 hét. A hitelbírálat során a bank alaposan megvizsgálja az igénylő pénzügyi helyzetét, hiteltörténetét, valamint az ingatlan értékét értékbecsléssel.

Érdemes tudni, hogy Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetén a banknak a hiánytalan dokumentáció és az értékbecslés beérkezése után legfeljebb 15 munkanap áll rendelkezésére a hitelbírálatra, de állami kamattámogatott kölcsön esetén ez meghosszabbodhat 20 munkanapra.

Szerződéskötés

A szerződéskötésre jellemzően néhány napon belül sor kerül a hitelbírálatot követően. A bank jóváhagyta a hitelkérelmet, elkészíti a hitelszerződést és a közjegyzői okiratot.

Törvényi előírás (2009. évi CLXII. törvény a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról), hogy a szerződést az aláírás előtt 7 nappal meg kell kapnod, hogy legyen időd átolvasni és átgondolni a szerződést.

Az aláírásra bankfiókban kerül sor, de a szerződésből közjegyzői okirat is készül, aminek aláírása egy közjegyző előtt történik.

Mikor utalják a lakáshitelt?

A szerződés aláírása után, ha minden feltétel teljesült (földhivatali bejegyzés, önerő befizetése, biztosítás megkötése), a bank elindítja a folyósítást, és a lakáshitel kifizetés néhány napon belül megtörténik.

A banknak a folyósítási feltételek teljesülése után Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel esetén 2 munkanapja van a hitelösszeg kiutalására, de kamattámogatott konstrukcióknál ez az idő akár 5 munkanap is lehet.

Mi befolyásolja a lakáshitel átfutási idejét?

A lakáshitel jóváhagyási idő számos tényező függvénye.

1. A bank gyorsasága: vannak gyorsabb és lassabb bankok, azonban a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek (MFL) esetében a bankoknak garantált határidőket kell tartaniuk (15, illetve kamattámogatott hitelnél 20 munkanap a bírálatra, 2-5 munkanap a folyósításra).

2. A szezonalitás: vannak olyan időszakok, amikor nagyobb a bankoknál az ügyfelek rohama (támogatások bevezetése, lejárata), ahogy az ünnepek, szabadságolások, év végi zárlat miatt is hosszabb lesz a lakáshitel folyósítási ideje.

3. A dokumentumok beadásának gyorsasága és hiánytalansága az ügyfélen múlik. A hiányzó vagy hibás dokumentum gyakori oka a lakáshitel jóváhagyási idő növekedésének. Ha hiánypótlásra van szükség az további napokat jelent.

4. Az ügylet összetettsége: CSOK, Babaváró, több tulajdonos, haszonélvezeti jog, pótfedezet, adóstárs, építkezés, külföldi jövedelem stb. mind bonyolítja az ügyintézést, így hosszabbra nyúlik a lakáshitel hitelbírálat ideje.

5. Az értékbecslés gyorsasága és eredménye: bizonyos időszakokban az értékbecslők is túlterheltek lehetnek, de befolyásolja az értékbecslés gyorsaságát az ingatlan bonyolult jogi státusza, esetleg műszaki jellegzetességei. Ha probléma merül fel (hiányos adatok, elegendő-e a fedezeti érték), akkor tovább csúszhat a folyamat.

6. Tulajdoni lap és energetikai tanúsítvány megléte: előfeltételei az értékbecslésnek és a hitelbírálatnak.

7. A szerződés létrejöttében közreműködő partnerek gyorsasága: eladó, ügyvéd, értékbecslő, közjegyző, banki ügyintéző együttműködési sebessége is meghatározó tényező.

Mikor utalják a lakáshitelt?

A lakáshitel folyósítására a hitelszerződés aláírása és a folyósítási feltételek teljesítése után kerülhet sor, általában néhány napon belül. Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetén legfeljebb 2 munkanapon belül megtörténik.

Államilag kamattámogatott konstrukciók (pl. CSOK Plusz) esetén az időkeret akár 5 munkanapra is meghosszabbodhat a folyósítási feltételek teljesülésétől számítva. A folyósítás néhány feltétele:

  • önerő befizetése,
  • földhivatali bejegyzés igazolása,
  • biztosítás megkötése,
  • közjegyzői okirat megléte
  • de a bankok egyéb feltételeket is szabhatnak.

Hogyan gyorsíthatod meg a lakáshitel kifizetés folyamatát?

  • Előminősítést kérsz: ez a banknál is felgyorsíthatja a hitelbírálatot.
  • Bankfüggetlen hitelszakértőt vonsz be, ami azért rövidíti le az időt, mivel ők ismerik a bankok folyamatainak sebességét, segítik a legmegfelelőbb konstrukció kiválasztását, és koordinálják a folyamatot.
  • Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelt választasz, mivel ehhez rögzített banki határidők tartoznak: 15 vagy 20 munkanap a bírálat ideje és 2 vagy 5 munkanap a folyósításé.
  • Teljes és hibátlan dokumentációt adsz le, a hiánypótlás mindig csúszást eredményez.
  • Gyorsan reagálsz a banki megkeresésekre: ha a bank mégis hiánypótlást kér, minél előbb pótolod a hiányzó dokumentumokat.
  • Tulajdoni lap, energetikai tanúsítvány előzetes beszerzése, adásvételi szerződés gyors aláírása.
  • Legyél rugalmas, amikor értékbecslési időpontot egyeztetsz, biztosítsd a hozzáférést az ingatlanhoz!
  • Időben teljesítsd a folyósítási feltételeket: önerő befizetése és igazolása, biztosítás megkötése stb.
  • Kommunikálj rendszeresen a bankkal, tájékozódj, hogy hol tart a folyamat, okoz-e valami probléma késedelmet.

Miért csúszik a lakáshitel folyósítás?

A lakáshitel elbírálásának és folyósításának ideje számos tényező miatt csúszhat.

A leggyakoribb okok:

  • Hiányos vagy hibás dokumentáció: a legtöbbször az okozza a problémát, ha a bank nem kapja meg időben az összes dokumentumot hibátlanul. Ide tartoznak az elfelejtett aláírások, elírások, például a téves dátumok, hiányzó mellékletek, elmaradt igazolások, lejárt iratok, nem megfelelő formátum stb.
  • Tulajdoni lap problémák: be nem jegyzett tulajdonos, haszonélvezeti jog, esetleg olyan elidegenítési és terhelési tilalom szerepel rajta, mely korábban nem lett tisztázva a bankkal. Így a bank nem fogadja el fedezetként, a helyzet rendezése pedig időigényes.
  • Ingatlan értékbecslés: nem sikerül időpontot egyeztetni a te vagy az eladó rugalmatlansága, esetleg az értékbecslő túlterheltsége miatt. Az is előfordul, hogy az ingatlan megállapított értéke alacsonyabb, mint amire számítottál, a bank így kevesebb hitelt nyújthat, ezért újra kell tervezni a finanszírozást, például új önerőt kell bevonni.
  • Megváltozó ügyfélhelyzet: megszűnt munkahely, új munkahely, jövedelemcsökkenés, próbaidő, hosszabb betegség (betegállomány, táppénz), KHR-státusz változása okozhat gondot. Jobb esetben csak új hitelbírálatra, friss dokumentumokra van szükség, rosszabb esetben elutasításra kerül sor.
  • Adásvételi szerződés módosítása: ha változik az ár, a vevő vagy az eladó, új szerződés és új bírálat is szükséges lehet.
  • Állami támogatások bevonása (például CSOK Plusz, falusi CSOK, Babaváró) további igazolásokat, hatósági dokumentumokat és a hatósági egyeztetések miatt hosszabb ügyintézést igényel.
  • Földhivatali bejegyzés késlekedése, közjegyzői időpont csúszása, biztosítás hiánya vagy késedelme: ezek nélkül a bank nem folyósít.
  • Banki belső folyamatok lassúsága akár szabadságolások, túlterhelt ügyintézők miatt, de előfordulhatnak technikai problémák vagy adminisztratív hibák (például egy hibás adatrögzítés) a banki rendszerekben.

Maradtak kérdéseid?

  • Mi az első lépés a lakáshitel igénylésében?

    Az előminősítés, melynek során kiderül, jogosult vagy-e hitelre, és ha igen, milyen összegűre.

  • Mennyi idő alatt történik meg a hitelbírálat?

    Körülbelül 1-3 hét, banktól és hiteltől függően. Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetén a banknak a hiánytalan dokumentáció és az értékbecslés beérkezése után legfeljebb 15 munkanap áll rendelkezésére a hitelbírálatra.

  • Mi gyorsítja a folyósítást?

    Leginkább az, ha nem merülnek fel különleges körülmények, extra igények, teljes és hibátlan dokumentációt adsz le a banknak, valamint gyorsan és rugalmasan reagálsz.

Kapcsolódó címkék