
Növekedési részvények: Hogyan válassz ígéretes growth részvényeket?
A jelentős felértékelődési potenciállal rendelkező növekedési részvények a piaci hozamokat messze felülmúló hozamlehetőségeket kínálnak a magasabb kockázatot vállalni hajlandó befektetőknek. Cikkünkből megtudhatod, mire érdemes figyelni a növekedési részvények kiválasztásánál, és hogyan építhetsz belőlük sikeres növekedési portfóliót.
Mi azok a növekedési részvények?
A növekedési (vagy growth) részvények olyan vállalatok részvényei, amelyek saját piacukon, az ágazati átlagnál gyorsabb ütemben növekednek.
Az ilyen cégek jellemzően nem fizetnek osztalékot, hanem nyereségüket visszaforgatják újabb beruházásokra, üzletfejlesztésekre vagy felvásárlásokra a növekedésük felgyorsítása érdekében.
E mögött az a meggyőződés áll, hogy a vállalat tőkéje jobban hasznosul, ha a megtermelt eredményt a méretnövelést szolgáló cégfelvásárlásokra és beruházásokra fordítják, mintha azt a részvényeseknek fizetnék ki.
Rendszerint erős innovációs háttérrel rendelkeznek, jelentős összegeket fordítanak kutatás-fejlesztésre, és gyakran eleve az újításokban és a meglévő piaci viszonyokat felforgató, diszruptív megoldásokban élen járó ágazatokból kerülnek ki. Ilyen iparágak például a technológia, az egészségügy, vagy a megújuló energiát hasznosító vállalatok.
A növekedési részvények árfolyama volatilisebb, vagyis nagyobb árfolyam-ingadozások jellemzik, ezért kockázatosabb befektetést jelentenek, mint a kiszámíthatóbb, stabilabb árfolyammozgású értékalapú részvények.
Tipikus növekedési cég a mikrochipeket gyártó Nvidia, amely újabban a mesterséges intelligencia futótűzszerű terjedése miatti óriási keresletnövekedésből tudott nagyot profitálni. Az elektromos és az önvezető járművek gyártása területén élen járó Tesla ugyancsak tipikus növekedési sztori.
A magyar tőzsdén is találni növekedési részvényt. A 4iG a távközlési piacon való terjeszkedés mellett az infokommunikáció, a védelmi ipar és az űrtechnológia területén is egyre erősebb pozíciókat épít ki magának itthon és külföldön egyaránt.
Miért érdemes növekedési részvényekbe fektetni?
A growth részvények vonzereje, hogy a vállalat iparági átlagot felülmúló növekedését rend szerint a részvényárfolyamba is beépül, így a piaci hozamokat túlszárnyaló árfolyamnyereségre tehetsz szert velük.
Emellett kiaknázhatod az új gazdasági trendekben (például technológia, mesterséges intelligencia, zöld energia) rejlő piaci lehetőségeket. Feltéve, ha megfelelően azonosítottad és választottad ki őket, és a cég növekedési stratégiája is sikeres.
A növekedési részvényekbe történő befektetésnél a magasabb kockázat miatt fokozottan ügyelni kell a diverzifikációra és a megfelelő, aktív portfóliókezelésre.
Hogyan válassz növekedési részvényeket?
A növekedési részvények kiválasztásánál fontos szerepe van a kutatómunkának, a vállalatok pénzügyi kimutatásának, az adott iparág trendjeinek, valamint a piac és a versenytársak ismerete és elemzése egyaránt elengedhetetlen hozzá, amit érdemes kiegészíteni néhány fontosabb vállalatértékeltségi mutatóval (P/E, P/S) is.
Az alábbi információk segítenek megállapítani, hogy mekkora növekedési potenciált tartogathat a vizsgált részvény:
Kulcsfontosságú pénzügyi mutatók
- Bevételnövekedés éves üteme (százalékos arányban)
- Nettó profit és eredménykimutatás elemzése
- Árfolyam/nyereség (P/E) és árfolyam/bevétel (P/S) mutatók
Iparági trendek és piacfigyelés
- Tech szektor, e-kereskedelem, biotechnológia
- Új piacok és fejlesztési irányok
Növekedési részvények vs. osztalékrészvények
A növekedési részvények és az osztalékot fizető cégek részvényei más-más befektetési stílushoz illeszkednek, mert tulajdonságaik, árfolyamkilátásaik, a hozamszerzés módja és a optimális tartási időtávuk is nagyban különbözik egymástól.
Az osztalékfizető cégek jellemzően saját piacukon erős pozíciókkal és stabil eredménytermeléssel rendelkeznek, részvényeik árfolyamkockázata és volatilitása ebből adódóan alacsonyabb a növekedési részvényekénél, melyek agresszív növekedési stratégiát követnek a piaci méretük növelése érdekében.
A növekedési részvényeket kibocsátó cégekre jellemző, hogy nyereségüket a további növekedés felgyorsítása érdekében visszaforgatják a vállalkozásba, hozamot elsősorban a részvényárfolyam emelkedése esetén realizálhat a befektető.
Az osztalékcégek ezzel szemben stabilabb és kiszámítható bevételt biztosítanak a rendszeres időközönként kifizetett pénzbeli részvényesi juttatáson keresztül.
A növekedési részvényeket hosszú távra – legalább öt éves időtartamra – érdemes megvásárolni a várható felértékelődés érdekében, míg az osztalékpapírok rövid távú kereskedésre is jók lehetnek, hiszen osztalékra a részvény néhány napos tartásával is jogosultságot lehet szerezni.
Maradtak kérdéseid?
-
Milyen kockázatokkal jár a növekedési részvényekbe való befektetés?
A növekedési részvények árfolyama nagyobb mértékű hullámzásokat mutat, mint a hagyományos, értékalapú papíroké. Az új, innovatív szektorokban tevékenykedő feltörekvő cégek elvérzik az éles piaci versenyben, így körükben magasabb a csődkockázat is.
-
Hogyan lehet minimalizálni a veszteségeket egy növekedési portfólióban?
Diverzifikálj, vagyis tőkédet oszd meg több egyedi részvény, szektor és földrajzi régió között. Így egy-egy rosszul teljesítő, esetleg becsődölő cég nem sem okoz jelentős veszteséget a portfóliódban.
-
Milyen szektorokban érdemes növekedési részvényeket keresni?
Az ágazati átlagot meghaladó növekedést mutató részvényeket bármely szektorban találni, de az innovációban élen járó, így például a technológiai, egészségipari és a megújuló energiacégek körében jellemzően magas a gyors növekedési potenciállal rendelkező vállalatok aránya.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.