Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

A Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP) az eurózóna inflációjához kötött kamattal szolgál 6 éven át. Ha további forintgyengüléstől tartasz, vagy egyszerűen szereted, ha a megtakarításaid nem csak forintban vannak, akkor jó módja lehet a biztonságos befektetésnek. Mutatjuk a részleteket és azt is, hogy mivel legyél óvatos.

Ennek az állampapír konstrukciónak a forgalmazása a meghirdetett keret kimerülésével 2023. március 16-án megszűnt.

Helyette a szintén inflációkövető, az EURIBOR kamatszintjéhez kötött EMÁP vásárolható.

Az útmutatóban olvasható információk a forgalomban lévő PEMÁP papírokra azonban továbbra is érvényesek.

A Prémium Euró Magyar Állampapír

A Prémium Euró Magyar Állampapír (kódja a PEMÁP) egy olyan magyar állampapír, mely nem egy forint alapú befektetési lehetőség, hanem devizabefektetésre szolgál. A biztonsága azonban azonos a forint alapú társaiéval.

Ahogy minden más állampapírnak, úgy a Prémium Euró Magyar Állampapírnak sincs kamatadója és szocho elvonása, ha 2019. június 1. után vásároltad.

A jogszabály az államkincstári állampapíros befektetéseket és a pénz lakossági oda-vissza utalását az állampapír-vásárlási számlára mentesíti a pénzügyi tranzakciós illeték alól is.

Ezért lehet érdemes az állampapírt választani, kiváltképp, ha még a kamat is valóban megfelel neked.

A Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP) kamatozása

A PEMÁP egy évente változó kamatozású, inflációkövető állampapír. Azonban nem a forint inflációját követi, hanem a kamatmegállapítást megelőző évi, átlagos éves eurózóna inflációját, amihez további évi 0,25 százalékos kamatprémium jön hozzá.

Például a 2028-ban lejáró, 2028/Y_EUR sorozatú Prémium Euró Magyar Állampapír kamata az első kamatperiódus alatt évi 8,4 százalék. A további évek kamatai az eurózónás inflációhoz kötöttség miatt előre nem ismertek. A folyamatosan frissített kamatokról - a teljes futamidő alatt - itt tájékozódhatsz.

A kamatprémium nélküli báziskamatot is ellenőrizheted ezen az oldalon. Itt az Európai Bizottság (Eurostat) által a Résztvevő Tagállamokra vonatkozóan végleges harmonizált fogyasztói árindexet kell figyelembe venni, méghozzá az adott kamatmegállapítás napját megelőzően időben utolsóként közzétett adatot.

Például, ha az „Euro area – 20 countries (from 2023)" sor utolsó évi (tehát például 2023-as év adata) 5,4 százalék, akkor a PEMÁP kamata a 0,25 százalékos kamatprémiummal együtt az adott évben évi 5,65 százalék lesz. Ha a közzétett infláció 0 vagy negatív, akkor a kamatbázis értéke 0 százalék, a teljes kamat pedig a kamatprémiummal együtt évi 0,25 százalék.

Nő laptopon visszaváltja a Prémium Magyar Euró állampapírját

A Prémium Euró Magyar Állampapír jellemzői

A Prémium Euró Magyar Állampapír futamideje 6 év. A kamatperiódus 1 év, a kamat a kamatperiódus végén, minden év augusztus 23-án lesz jóváírva. A kibocsátáskor az első kamatperiódus a következő augusztus 23-áig terjed. A kamatot század pontosságra (0,01 százalék) kerekítik. A befektetéssel kamatos kamat érhető el.

Az állampapírt belföldi és külföldi magánszemélyek (azaz devizabelföldi és devizakülföldi természetes személyek) vásárolhatják meg.

A PEMÁP alapcímlete 1 euró.

Mi történik, ha idő előtt visszaváltom a Prémium Euró Magyar Állampapírt?

A Prémium Euró Magyar Állampapírt a Magyar Államkincstárnál vagy a másodpiacon eladhatod a lejáratot megelőzően.

Ennek árfolyamáról itt találsz információt (jellemzően 1 százalékos veszteséggel válthatod vissza az állampapírjaidat). Az árfolyamon felül megkapod az időarányos kamatot is.

Mivel a befektetésed 1 euró névértékű állampapírokból áll, ezért csak annyi darab ilyen állampapírt kell visszaváltanod, amennyi pénzre éppen szükséged van, a többi változatlan feltételekkel kamatozik tovább. Nincs tehát a bankbetétnél ismert „részkivét" miatti kamatveszteség a továbbra is befektetés alatt álló hányad esetében.

A Prémium Euró Magyar Állampapír kockázatai

Az állampapír visszafizetését a magyar állam garantálja, ennyiből tehát egy kockázatmentes befektetésről van szó. A befektetésednek azonban van kétféle kockázata.

1. Kamatkockázat

Az egyik a kamatkockázat. Ez azt jelenti, hogy mivel a PEMÁP kamatozása a 6 éves futamidő alatt évente változó, azaz előre nem ismert, ezért más befektetésekhez (pl. egy fix kamatozású betéthez) képest hordoz kockázatot, bizonytalanságot a kamata.

Itt a kockázat csak a kamatra vonatkozik, a tőkére nem.

2. Árfolyamkockázat

Ez pedig azt jelenti, hogy ha a befektetésed eredetileg nem euróban volt, akkor a PEMÁP megvásárlásához azt át kellett váltanod euróra. Akkor is számolhatsz ezzel a kockázattal, ha a befektetésed eredetileg euróban volt, de a lejáratkor forintban lesz rá szükséged.

Itt ha az euró forintárfolyama növekszik, azzal jól jársz, ha pedig csökken, akkor veszítesz.

Ez a kockázat a tőkére és a kamatra egyaránt vonatkozik. Nincs azonban semmilyen árfolyamkockázatod abban az esetben, ha a megtakarításod, amiből a PEMÁP-ot megvásároltad, eredetileg is euróban volt és a lejárat után továbbra is euróban szeretnéd tartani.

Fontos, hogy ezeket a kockázatokat, közülük főleg az árfolyamkockázatot mérlegeld a befektetés előtt!

Itt tudod megvásárolni a Prémium Euró Magyar Állampapírt

A Prémium Euró Magyar Állampapír új kibocsátásban már nem vásárolható meg 2023. március 16 óta.

A másodpiacon azonban hozzájuthatsz, ha valaki el szeretné adni a PEMÁP értékpapírjait.

A Magyar Államkincstárnál jelenleg csak a Euró Magyar Állampapír (EMÁP) konstrukciót tudod megvásárolni, amelynek a kamatozása másképp működik.

A Prémium Euró Magyar Állampapír (PEMÁP) legfőbb előnyei és hátrányai

  • teljes kockázatmentesség euróban, azaz semmilyen összegben nincs kitéve a tőkéd az elvesztés kockázatának
  • az állampapír mögötti garancia a kamat kifizetésére is vonatkozik, nem csak a befektetett pénzedre
  • az állami garancia nemcsak a betétbiztosításnál ismert 42 millió forintig, hanem korlátlan összegig érvényes
  • kamatadó-mentesség és szocho-mentesség vonatkozik minden, a 2019. június 1-től megvásárolt magyar állampapírra
  • könnyű a visszavásárlás, vagyis rugalmasan válthatod vissza a befektetésed, ha a futamidő alatt szükséged lenne a pénzedre
  • a PEMÁP árfolyamkockázatot hordoz abban az esetben, ha a befektetésed eredetileg nem euróban volt, hanem azt csak a PEMÁP-ba történő befektetés érdekében váltottad át euróra
  • az illetékmentesség érdekében a befektetést a Magyar Államkincstárhoz szükséges utalnod, nem pedig a bankodnál fektetheted be
  • a kamatkockázat is jelentkezik a futamidő alatt, amely miatt más kamatozású befektetésekhez képest veszteség érhet a PEMÁP választása esetén
  • Magyarország hitelminősítő cégek általi leminősítése esetén a magyar állampapírok árfolyama leromolhat
  • a PEMÁP kibocsátása 2023. márciusában megszűnt, azóta már csak másodlagos piacon tudod megvásárolni

Maradtak kérdéseid?

  • Örökölhető a Prémium Euró Magyar Állampapír?

    Igen. Az állampapírok, így a PEMÁP is örökölhető és hagyatékba vehető, méghozzá az egyéb ingóságokkal ellentétben egyenesági és nem egyenesági öröklés esetén is illetékmentesen.

  • Mennyit fektethetek be a Prémium Euró Magyar Állampapírba?

    Ilyen korlátozás nincs, tehát akár a teljes befektetendő pénzed is beleteheted.

    Érdemes viszont inkább megosztanod a befektetésedet más befektetési formák között a kockázatok csökkentése érdekében (itt kamatkockázatról és árfolyamkockázatról egyaránt beszélünk). Ezt szaknyelven diverzifikálásnak hívjuk.

  • Lehet-e más állampapírban is a pénzem, mint PEMÁP-ban?

    Igen. Ha a megtakarításod forintban (is) van, akkor célszerű a forint befektetési formák (köztük a forint alapú állampapírok) között is körbenézned, mielőtt a pénzed befektetéséről döntesz.

Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Alábbi tájékoztatás a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény vonatkozó rendelkezései alapján kereskedelmi kommunikációnak minősül, és nem tekinthető ajánlattételnek, teljes körű tájékoztatásnak, befektetési vagy adótanácsadásnak. Az egyes állampapírok forgalomba hozatalának és forgalmazásának általános feltételei (így különösen a kamatszámításra vonatkozó részletes szabályok) a vonatkozó ismertetőben és a nyilvános ajánlattételben szerepelnek az adott állampapír termékoldalán, a Részletek gombra kattintva. A BiztosDöntés.hu felhívja a befektetők figyelmét, hogy valamennyi befektetési kockázatot és lehetőséget a befektetőnek kell felmérnie és mérlegelnie!

Kapcsolódó címkék