
Csak a "jóárasított" Széchenyi Kártya hiteleket keresik a vállalkozások
Barobbantották a kkv-hitelkeresletet az olcsóbb Széchenyi Kártya hitelek, derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium adataiból. 2025 február közepéig a havi hitelkérelmek száma 46 százalékkal, az igényelt átlagos összeg 40 zázalékkal emelkedett a megelőző 3 hónaphoz képest. Ugyanakkor jól látszik, hogy kizárólag az alacsony kamatú hitelek kellenek a vállalkozásoknak, ugyanis a folyószámla- és likviditási hitelek iránt is csak azt követően futott fel a kereslet, hogy február 17-től csökkent ezek kamata.
Miután 2024 novemberében a beruházási típusú Széchenyi Kártya termékek kamatszintje a korábbi 5 százalékról 3,5 százalékra csökkent, megugrott a kereslet az érintett hiteltermékek iránt: 2025 február közepéig az ügyfelek összesített havi hitelkérelmeinek átlagos darabszáma 46 százalékkal, az igényelt átlagos havi összeg 40 százalékkal emelkedett a megelőző 3 hónaphoz képest.
Az érintett időszakban így összesen 4 549 hitelkérelmet regisztráltak, ami 70 százalékkal haladta meg a 2024 augusztus-októberében befogadott hiteligények számát, míg az ügyfelek által igényelt 132,6 milliárd forintos összeg 62 százalékkal volt magasabb az előző 3 hónap 81,7 milliárdos értékénél.
2025 február 17-től a bankok és a Kavosz Zrt. önkéntes felajánlásának köszönhetően további 50 bázisponttal, 3 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya beruházási hiteleinek kamatszintje, ami a hitelkereslet további élénkülését hozta magával.
Ennek is betudható, hogy az ügyfelek által beadott hiteligénylési kérelmek havi átlagos darabszáma a november-február közepe közötti időszakhoz képest több, mint harmadával nőtt. De még plasztikusabb az összevetés a 2024 nyarához képest, amikor átlagosan 892 jelentkező volt, hiszen idén tavasszal havonta átlagosan 1 749 ügyfél igényelt Széchenyi Kártya beruházási hitelt.
Az ügyfelek február és április közepe között havi átlagban 53,5 milliárd forintot igényeltek beruházási célra a bankoktól, szemben a november-februári időszak 37,9 milliárdjával, miközben 2024 augusztusa és októbere között az átlagos havi kölcsönösszeg alig 27,2 milliárd forint volt.
A kamatcsökkentés után kellenek csak a folyószámla- és likviditási hitelek
Arra, hogy a kamatcsökkentés nagymértékben hat a keresletre a likviditási típusú Széchenyi Kártya termékek adatai szolgáltatnak kiváló példát. A folyószámla- és likviditási Széchenyi Kártya hitelek ugyanis kimaradtak a 2024 novemberi kamatcsökkentésből, ezzel együtt pedig a kereslet is lecsökkent irántuk.
Tavaly november és idén február között a megelőző 3 hónap adataival összehasonlítva a havi átlagos hiteligény darabszáma 12, az igényelt összeg pedig 46 százalékkal csökkent.
Az ilyen termékek részaránya az összes Széchenyi Kártya folyósításból történelmi mélypontra süllyedt: nem volt még példa arra, hogy egy adott időszakban az igényléseknek alig 50 százalékát adják a Széchenyi folyószámlahitelek, mint ahogy arra sem, hogy az igényelt összeg tekintetében az ügyfelek által kért forrásnak kevesebb, mint 40 százaléka legyen az, amelyet a vállalkozások napi működésük biztosítására igényeltek - részletezi a közlemény.
Akkor váltott a helyzet, amikor 2025. február 17-től a likvid típusú hitelek kamata 5-ről 4,5 százalékra csökkent, ami berobbantotta a folyószámla-jellegű Széchenyi Kártya termékek piacát. A kamatcsökkentést követő 2 hónapban havonta átlagosan 2 800 finanszírozási igény érkezett, ami 112 százalékkal magasabb az év eleji időszak átlagánál és 87 százalékkal haladja meg 2024 őszének adatait.
A havi átlagban igényelt 133,1 milliárdos összeg közel négyszerese a tavaly november és idén február közti időszak átlagának, de kétszer nagyobb annál a 66,4 milliárdos átlagos havi összegnél is, amennyi kölcsönre tavaly nyáron jelentkeztek az ügyfelek - tették hozzá.
Több mint két évtizede dolgozom újságíróként, azon belül a lakáshitelekkel, az otthonteremtési és családtámogatásokkal, valamint a lakossági pénzügyi termékekkel foglalkozom legszívesebben. Azt szeretem a munkámban, amikor az általam közölt információk kézzelfogható pénzügyi előnyt jelentenek az olvasóknak, vagy ezek segítségével sikerül megoldaniuk egy-egy olyan pénzügyi problémát, ami komoly kihatással lehet az életükre.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.