Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Még egyáltalán nem biztos, hogy a Revolut ügyfeleinek is meg kell fizetniük a pénzügyi tranzakciós illetéket. Nézzük meg részletesebben, hogy miről van szó, és hogy ez revolutosként érinteni fog-e téged!

Tranzakciós illeték a Revolut felhasználóknak is

A hivatalos szabályozás szerint minden, a magyaroknak külföldről határon átnyúló szolgáltatás keretében szolgáltató pénzügyi intézmény legkésőbb a pénzügyi tranzakciós illeték alanyává vált 2022. július 1-től.

A pénzügyi tranzakciós illetéket úgy háríthatják át az ügyfelekre, ha közben egyéb szabályokat is betartanak.

Folyamatosan nő az illeték

Átutalásnál a tranzakciós illeték 0,45%, maximum 20 000 forint. Magánszemélyek esetében létezik egy 50 000 forintos illetékmentes határ. Készpénzfelvételnél 0,9%, és nincs se illetetékmentes, se felső határ, kivétel viszont a havonta garantált ingyenes készpénzfelvétel.

Az illetéket a banknak kell fizetnie, de ő továbbháríthatja az ügyfélre. A bankok nem feltétlenül adnak át minden kedvezményt, viszont nem is mindig számítják fel az ügyfélnek azt az illetéket, amit ők befizetnek.

Valószínűleg ingyenes marad a Revolut

Két szabály is akdályozza, hogy a Revolut tranzakciós díjat számoljon fel.

Az egyik az, hogy a díjszámítás módját nem változtathatják meg. Ez azt jelenti, hogy ha mondjuk egy átutalásért eddig a szolgáltató fix díjat alkalmazott, akkor nem egészítheti ki vagy nem térhet át százalékos, azaz a tranzakció összegétől függő díjra. A pénzügyi tranzakciós illeték márpedig ilyen.

A másik az, hogy az egyoldalú kedvezőtlen szerződésmódosítás nem történhet új díjfajta bevezetésével. Márpedig a korábbi „díjmentes, ingyenes, 0 forintos” tranzakció fizetőssé tétele ilyen, hiszen új díj bevezetését jelenti a Magyar Nemzeti Bank állásfoglalása szerint.

Mit jelent ez?

Azokat a díjakat (beleértve a havi díjat és a Magyarországra irányuló átutalás díját is), melyeket eddig nullán tartott például a Revolut, azokat nem emelheti meg és nem is tehet mellé százalékos díjösszetevőt.

Más szóval, ami eddig nulla volt, az is marad.

Ez csak egy új (fizetős) díjcsomag bevezetésével kerülhető ki, melyre átszerződtetik az ügyfeleket. Ezt azonban nem valószínű, hogy a magyaroknak külön bevezeti egy globálisan működő és gondolkodó fintech cég.

Ezekről beszéltünk a Millásreggeliben is.

5 módszer a tranzakciós illeték elkerülésére

  1. A legfontosabb, hogy ahol lehet, vásárolj bankkártyával. Ezért nem kell sem banki díjat, sem illetéket fizetni, ez majdnem az összes bankszámla-konstrukcióra igaz. Ez az egy kedvezmény a cégekre, egyéni vállalkozókra is igaz.
  2. Ha átutalsz, és a bankod nem alkalmaz fix díjat egy átutalásért, tehát például nincs a díjban olyan, hogy mondjuk 75 forint, beleértve a minimumdíjat is, amit egy átutalásért mindenképpen fizetni kell, akkor utalj maximum 50 000 forintos részletekben! Ekkor ugyanis nincs illeték az átutaláson, így biztosan kevesebbet fogsz fizetni, mert a megmaradó banki díj a legtöbb esetben sokkal kevesebb, mint az illeték.
  3. Ha érdekel a készpénz, használd ki a törvényi ingyenes havi 150 000 forintos készpénzfelvételt! Erre illetéket sem kell fizetni, sőt, banki díjat sem.
  4. Fektess be állampapírokba a Magyar Államkincstárnál! Ez nemcsak teljesen illetékmentes, de kamatadó-mentes is.
  5. Ahol megmarad az illetékmentesség (pl. Revolut, de egyelőre várd ki a végét!) a fintech megoldások továbbra is illetékmentesen használhatók maradnak!
Gergely Péter
Gergely Péter pénzügyi szakértő
Linkedin
Gergely Péter pénzügyi szakértő

Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában