Milyen ingatlanokra nem vehetsz fel lakáshitelt? Mi a megoldás?
Nem minden ingatlanra adnak a bankok lakáshitelt. Megmutatjuk, milyen esetekben utasíthatják el a hitelkérelmed, és mit tehetsz ilyen helyzetben.
Ha a hiteledet vagy személyi kölcsönödet szeretnéd előtörleszteni, azaz a rendes hiteltörlesztődön felül szeretnéd visszafizetni a hiteled egy részét vagy akár a teljes hitelt, akkor erre a futamidő alatt bármikor van lehetőséged.
A bank az előtörlesztésért díjat számít fel, ami a tőketartozás 1-2%-a szokott lenni.
Jelzáloghitelnél a díj nem lehet magasabb 2%-nál, személyi kölcsönnél pedig 1%-nál, de általában több tényezőtől is függhet. A hitel futamideje alatt is változhat a díj mértéke, és néhány banknál az sem mindegy, hogy a kamatperiódus fordulónapján, vagy a kamatperióduson belül előtörlesztenél.
A fogyasztóbarát lakáshitelek és személyi kölcsönök esetében például az MNB (Magyar Nemzeti Bank) maximálja a díj mértékét. Lakáshitelek esetén a díj nem lehet több az előtörlesztett összeg 1%-ánál, de ha lakás-takarékpénztárból törlesztenél elő, akkor az díjmentes. Személyi kölcsönnél a díj legfeljebb 0,5%, de ha a futamidő utolsó évében díjmentes.
Nem minden ingatlanra adnak a bankok lakáshitelt. Megmutatjuk, milyen esetekben utasíthatják el a hitelkérelmed, és mit tehetsz ilyen helyzetben.
Júniusban a Gránit Bank kínál a legkedvezőbb, 6,18 százalékos kamattal 10 éves kamatperiódusú lakáshitelt - 15 millió forint hitelösszeg, 20 éves futamidő, 600 ezer forint nettó jövedelem - míg a végig fix kamatú lakáshitel az Erste Banknál a legolcsóbb. A kamat ez utóbbinál 6,85 százalékos.
Továbbra is tervezhetnek – ráadásul a támogatásokat együtt kihasználva immár akár önerő nélkül is - a városban családot alapítani akaró fiatalok. Az első ránézésre hiperkedvező CSOK+ induláskor összességében nem kedvezőbb, mint a jelenleg még elérhető megoldás, ám a 2. és 3. gyermekek megszületésével ez változik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu.