Cikkek  

Hozam

A hozam megmutatja, hogy egységnyi befektetett pénzzel mennyit kereshetsz. Bár konkrét forint (dollár, euró stb.) értékben is megadható, de általában százalékban adják meg, a leggyakrabban éves szinten.

Tehát ha egy bármilyen pénzbefektetés hozama 10 százalék, az azt jelenti, hogy 10 százalékkal több pénzzel gazdagodik a befektetésed. Így például 100 000 forintra egy év múlva 110 000 forintot kapsz vissza.

Ez azonban úgynevezett bruttó hozam. Amit ténylegesen szabadon felhasználhatsz, az a nettó hozam.

A kettő között az adó, kezelési költség, egyéb pénzintézeti költségek jelentik a különbséget.

Te értelemszerűen a nettó hozammal számolhatsz, mint szabadon elkölthető hozammal. Ha TBSZ számlán keletkezett a hozam, akkor 5 év leteltével a személyi jövedelemadót, kamatadót nem kell kifizetned.

Ezek is érdekelhetnek

  • Átvert befektető néz ki az ablakon szomorúan
    Befektetés

    Így viszik el a pénzed a csaló befektetések, ha nem figyelsz!

    Ma adsz nekem 100 ezret, én a jövő héten visszaadok neked 200 ezret! Ismerős? Valószínűleg igen, hiszen a befektetési csalások sajnálatosan gyakori jelenségek a pénzügyi világban. Pedig nem olyan nehéz felismerni ezeket önmagában a magas hozamról. Ebben az útmutatóban megismerkedhetsz a legfontosabb ilyen csalásokkal, melyek mellé megtörtént eseteket is hozunk.

    frissítve: 2024. augusztus 10.
  • Euró alapú megtakarítás szimbóluma
    Befektetés

    Megtakarítás euróban - megéri átváltani a megtakarításaimat?

    A forint rohamos gyengülését látva sokan gondoltak már arra, hogy inkább euróba váltják a megtakarításaikat. Ezt a döntést azonban nem érdemes elkapkodni! Ha szeretnél jól járni, akkor célszerű megismerned a forint gyengülése mögött meghúzódó folyamatokat, az átváltási költségeket és tájékozódnod a további alternatívákról is! Segítünk átlátni a helyzetet és döntést hozni.

    frissítve: 2024. augusztus 12.
  • Ideges és csalódott befektető akinek a beva az utolsó reménye, hogy visszakapja a pénzét
    Befektetés

    BEVA: Minden, amit a Befektető-védelmi Alapról (BEVA) tudnod kell 2024-ben

    A Befektető-védelmi Alap (rövidítve BEVA) akkor kártalanít, ha a befektető - a BEVA tagjaként - értékpapírja vagy befektetett pénze befagy. A kártalanítás nem vonatkozik a befektető befektetési kockázataira, csak arra a pénzre, amely a befektetést kezelő szervezet hiányosságaiból, szabálytalan működéséből ered. Lépésről lépésre elmondjuk hogyan kaphatod vissza a pénzed és mennyit kaphatsz vissza, ha véletlenül olyan szerencsétlenség érne, hogy a BEVA kártérítésére szorulsz.

    frissítve: 2024. augusztus 11.