Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

SILEO Holding

A Sileo.hu egy 2020-ban indult cégértékelő, tanácsadó vállalkozás honlapja volt. A SILEO Holding azt a cél tűzte ki maga elé, hogy a családi vagy egyszemélyi tulajdonban lévő kis- és közepes cégeket olyan mértékben struktúrálja újra, hogy azok méretük és értékük többszörösére nőjenek a tulajdonos aktív tulajdonosi és egyre kevésbé operatív szerepvállalásával.

A leggyakoribb ok, amikor a cégét a tulajdonos értékesíteni szeretné, hogy az üzletrészek eladási ára egy megalapozott értékelésen alapuljon, ne pedig megérzés alapján, szubjektív módon alakuljon ki.

Amennyiben nem eladás történik, hanem befektetőt von be a tulajdonos, akkor is tisztában kell lenni a cégértékkel, mivel a befektető által jutatott tőke cégértékhez viszonyított aránya alapján kell kialakítani a tulajdoni arányokat. Ehhez ráadásul nemcsak az ún. “as-it-is” értékelést kell elkészíteni, hanem azt is látni kell, hogy a tőkebevonással mekkora mértékben növekszik a cég értéke.

A cégértékelésre számos konkrét megvalósítási verzió létezik. A gyakorlatban a Sileo a következők kombinációját alkalmazta: vagyontárgy alapú megközelítés, piac alapú megközelítés, jövedelem alapú megközelítés.

A háromféle megközelítést különböző helyzetekben alkalmazták, az alkalmazott módszer vagy ezek kombinációjának kiválasztását az értékelés célja határozta meg. Pénzügyi befektetés esetén a főként jövedelem alapú módszereket, szakmai befektető bevonása esetén inkább a piaci és vagyon alapú módszereket alkalmazták.

Fontos tudni, hogy a különböző módszerekkel számított cégérték jelentősen eltér.

Az egyes megközelítések szerint a cégérték számítást többféle konkrét módszerrel illetve ezek kombinációjával határozták meg, melyet a cégértékelés céljának, a tervezett befektetés jellegének és a piaci tendenciáknak megfelelően súlyoztak.

A végső cégérték pedig a vételár és annak jelenértékre diszkontált összege volt.

Konrét célja volt a vállalkozásnak, hogy a beavatkozás hatására a támogatott vállalkozások tulajdonosainak személyes részvétele és felelősségvállalása 3-5 éven belül a cég operatív működésében jelentősen csökkenjen. E helyett a tulajdonosok a stratégiai irányításban vegyenek részt, jövedelmük nagyobbrészt a társaság eredményéből (vagyis az osztalékból) származzon, a cég operatív üzemeltetésében pedig a lehető legkisebb mértékben vegyenek részt.

A Sileo 7 fős csapatának tagjai a szakterületükön több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkeztek. Ismerték a kis- és középvállalkozások napi működését, jellemző problémáit, a legtöbb esetben kész megoldási javaslatokkal érkeztek.

A Sileo.hu cégrtékeléshez köthető tartalma 3 éven át volt elérhető az interneten, mígnem 2023-ban megszűnt.