Hitelbírálat

A hitelbírálat az a folyamat, amelynek során a bank megvizsgálja, hogy egy adott személynek adhat-e hitelt, milyen összegben és mekkora kamat mellett.

Ehhez a bank megállapítja, hogy hitelképes vagy-e, azaz megfelelő-e az életkorod, van-e magyarországi lakcímed, bankszámlád, tudsz-e megfelelő munkaviszonyt igazolni és szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján.

A hitelbírálat során dönti el a bank, hogy a jövedelmed alapján mekkora hitelösszeget kaphatsz. Ehhez minden bank a saját szabályzatát használja, azaz az egyes bankok hitelbírálati folyamatai között lehet némi eltérés. Ezért lehet az, hogy egyik bank nem talál hitelképesnek, míg a másik nyújt neked hitelt.

Személyi kölcsön estén a jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató (JTM) segítségével számolja ki a felvehető hitelösszeget. Ez azt mutatja meg, hogy a béred milyen mértékben terhelhető törlesztőrészlet fizetésével. Ez függ a jövedelmed nagyságától, illetve attól, hogy milyen hitelt veszel fel.

Jelzáloghitel esetén a banknak a JTM mellett a hitelfedezeti mutatót (HFM) is figyelembe kell vennie. A hitelbírálat során a fedezetként felajánlott ingatlant is megvizsgálja. Erre értékbecslést készíttet, így megállapítja az ingatlan piaci vagy forgalmi értékét. A HFM szabály értelmében a fedezet értékének 80%-ánál magasabb összeget nem adhat hitelként.

Végig FIX Lakáskölcsön
  • 15 millió Ft 15 évre 134 704 Ft törlesztővel, THM: 7,36%
  • A kamat a futamidő végéig változatlan marad
  • Most akár 40 000 Ft jóváírás
Részletek
PROMÓCIÓ

Ezek is érdekelhetnek

  • Ez a férfi örül, mert megkapta az igényelt hitelt
    Lakáshitel

    Hiteligénylés vállalkozóként – mikor melyiket igényeljem?

    Ha magánjellegű céljaidat – például költözés, korszerűsítés, autóvásárlás, nagyobb családi esemény lebonyolítása – szeretnéd megvalósítani, akkor többféle lakossági hitel közül választhatsz még akkor is, ha saját vállalkozásodban dolgozol. A választékban nincs ugyan különbség, de mikor melyik hitel a megfelelő, és miben más ezeket vállalkozóként igényelni?

    frissítve: 2024. március 18.
  • Férfi házakat néz és a lakáshitel önerő összegén gondolkodik ami kell majd a vásárláshoz
    Lakáshitel

    Lakáshitel önerő: mennyi kell és hogyan teremtsem elő?

    A lakáshiteleknek – és minden jelzáloghitelnek – sarkalatos pontja az önerő. Ez a hitelfelvétel mumusa, az az adott esetben több millió forint, amit neked kell beletenned a hiteledbe. Miért van erre szükség egyáltalán? Honnan teremtsd elő? Mi lehet önerő és mi nem? Segítünk, hogy megvehesd a kinézett lakást és a lakáshitel önerő ne okozzon gondot.

    frissítve: 2024. február 22.
  • Két nő beszélget építési hitelekről
    Lakáshitel

    Építési hitel - kalkulátor és feltételek

    Ha új lakást vagy családi házat építenél, amihez az állami támogatásokon és a saját pénzeden kívül még hitelre is szükséged van, akkor erre építési hitelt tudsz igényelni. Ez egy kicsit máshogy működik, mint egy sima lakásvásárlási hitel. Elmondjuk a különbségeket, segítünk ajánlatot választani és elmondjuk, hogy min szoktak mások elcsúszni.

    frissítve: 2024. január 24.