SEPA átutalás külföldre is belföldi díjért
A SEPA átutalás segítségével az Európai Unió, illetve az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiba ugyanolyan költséggel küldhetsz és fogadhatsz átutalást, mint belföldön. Íme a feltételek.
Mi az a SEPA átutalás?
SEPA (Single Euro Payments Area, vagyis magyarul egységes euró fizetési övezet) átutalásnak akkor minősül egy Magyarországról (vagy az EGT-n belül más országból) indított átutalás, ha:
- az Európai Unió 27 tagországának egyikébe, vagy Svájcba, Norvégiába, Liechtensteinbe, Monacóba, Izlandra, Andorrába, Vatikánba, valamint Nagy Britanniába irányul
- a küldés pénzneme euró
- a költségviselés módjának „SHA” módot állított be a küldő ügyfél, azaz a pénz küldője és a fogadója egyaránt viseli a saját bankja költségeit, közvetítő – levelező – banki költség pedig nincs
- a küldő ügyfél nem kérhet sürgősségi utalást
A SEPA átutalás feltétele még, hogy a kedvezményezett bank az EU-s SEPA megállapodáshoz csatlakozott pénzintézet legyen.
A SEPA átutalás az alábbi jellemzőkkel rendelkezik:
- a SEPA átutalás teljes összege jóváírásra kerül a kedvezményezett bankszámláján, az összegből sem a küldő, sem a fogadó bank nem vonhat le díjat. Azt külön kell felszámítania az ügyfelének.
- a SEPA átutalás automatikus feldolgozást takar
- a SEPA átutalást csak elektronikusan lehet benyújtani a banknak, telefonon vagy bankfiókban nem
- a SEPA átutalás a benyújtást követő munkanap végéig jóváírásra kerül a kedvezményezett számláján
A SEPA átutalással az európai uniós polgárok egyetlen bankszámlát belföldi díjazással használva küldhetnek pénzt euróban más tagországba, illetve bármely tagországban járva egységes belföldi díjazással vehetnek fel készpénzt a bankszámlájukról. Ez a magyar ügyfelekre is vonatkozik.
Nem kell több bankszámlát nyitnod
A magyarországi forint bankszámládról egységesen küldhetsz pénzt bármely EGT tagállamba belföldi díjjal, és ugyanígy fel tudsz venni pénzt bármely EGT tagállamban járva, szintén belföldi díjjal.
Belföldi díjat csak akkor számíthatnak fel a bankok egy pénzküldésért és készpénzfelvételért, ha az euróban történik.
A SEPA utalásokat elegendő csak az IBAN számlaszám használatával elküldeni, a BIC (SWIFT) kód használatára már egyáltalán nincs szükség.
A bank a feltételek fennállása esetén akkor is automatikusan SEPA átutalásként teljesíti a pénzküldést, ha ezt nem is kérted.
Nem SEPA átutalásként megy el a pénz abban az esetben, ha bankon belül küldöd! Egyes bankok a saját bankcsoportjukon belüli nemzetközi pénzküldést sem SEPA, hanem más néven nevezett, saját rendszeren belüli átutalásként teljesítik. Ilyen például az Erste Bank.
Hány napba telik a SEPA átutalás?
A SEPA átutalás összegét a feladás befogadását követő munkanap végéig írják jóvá a címzett bankszámláján (a hazai azonnali átutalás nem vonatkozik a SEPA utalásokra). Ha ennél sürgősebb átutalást szeretnél, akkor a bankod más – és drágább – átutalást fog neked felajánlani.
A SEPA átutalásnál nem kérhetsz más költségviselést, mint az SHA (osztott), azaz mindkét fél, a küldő és a fogadó is viseli a rá eső bankköltségeket.
Milyen árfolyamon váltják a pénzt a SEPA átutalás küldésekor és fogadásakor?
A SEPA átutalás kötelezően euróban kell küldeni. Küldéskor a forintszámláról átutalással kell kérned az összeg átváltását euróra.
A küldés devizaneme euró kell legyen. Erre átváltva megadhatod, hogy pontosan hány eurót küldjön el a bank. Ha forintban adod meg az összeget, ekkor a bankod a fix forint összeget fogja devizára váltani. A bankod deviza eladási árfolyamot használ, ha eurót küldesz. Ha eurót kapsz forint számlán, akkor deviza vételi árfolyamon számol.
Hol találom meg a SEPA átutalást a netbankomban?
A SEPA átutalást általában nem tüntetik fel külön a bankok a mobilapplikációban vagy az internetbankban.
A SEPA átutalás küldéséhez a menüben keresd meg az Átutalás -> Devizaátutalás vagy Nemzetközi forint átutalás menüpontot és innen tudod elküldeni az átutalást. Fontos, hogy a küldendő pénznemet euróra állítsd, különben nem SEPA átutalásként megy el és a díjazása sem belföldi lesz.
Mindezt forintszámláról is megteheted, mivel nem a számla devizaneme számít, hanem a pénzküldés devizaneme.
Belföldi díjazású készpénzfelvétel az Európai Unióban?
Forint vagy euró alapú kártyával is belföldi idegen ATM vagy bankfióki készpénzfelvétel díjjal vehetsz fel készpénzt euróban.
Forint alapú bankkártyával, forint számláról eurót felvéve is igaz ez a szabály.
A SEPA átutalás előnyei és hátrányai
- teljesen automatizáltan, emberi beavatkozás nélkül küldhetsz pénzt külföldre, ahogy azt belföldön is megszoktad
- minden egyes EGT-s IBAN számra eurót küldve igaz, hogy belföldi díjat fizetsz, nem csak egyes bankoknál vagy szolgáltatóknál
- nem kell hozzá devizaszámla: ha nem euró alapú devizaszámláról küldöd, akkor a bank automatikusan átváltja a pénzed euróra
- SEPA átutalás csak euróban történhet, ezért át kell váltanod a pénzed euróra, ami veszteséggel járhat
- még a SEPA átutalás sincs ott azonnal a címzettnél (Magyarországról küldve), így nem vetekszik a fintech cégek azonnali pénzküldésével
- a SEPA átutalás nem indítható minden bank mobilalkalmazásából, így lehet, hogy csak internetbankból tudod elküldeni a pénzt
- SEPA átutalást kizárólag elektronikusan kezdeményezhetsz, tehát bankfiókban, telefonon nem
- IBAN számlaszám kell a SEPA átutalás fogadásához
Maradtak kérdéseid?
-
Mobilról is küldhetek SEPA átutalást, vagy csak internetbankból?
Mobilapplikációból csak akkor tudsz küldeni SEPA átutalást, ha a devizaátutalás funkció elérhető a bankod mobilapplikációjában. Ha nem találod, akkor próbálj SEPA átutalást küldeni az internetbankban!
-
Mi történik akkor, ha a címzett számlájának devizaneme nem euró?
Pontosan ugyanaz történik, mint amikor a te magyar forintszámládra kapsz eurót: a bank automatikusan átváltja az eurót a számla devizanemére.
-
Tudok ingyen küldeni pénzt SEPA átutalással?
Kizárólag akkor, ha a számlacsomagodban a belföldre indított átutalás is ingyenes és pénzügyi tranzakciós illetéktől is mentes. Ekkor a SEPA átutalás is az lesz.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.