Cikkek  

Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár 2024

Az önkéntes nyugdíjpénztár, így az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár is biztosítja a nyugdíjad kiegészítését azokban az években, amikor majd csökken a jövedelmed. Olvasd el útmutatónkat, hogy milyen szabályok betartásával gyűjtögetheted a pénzedet!

Mit mond szakértőnk?Bezár

Az önkéntes nyugdíjpénztár, így az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár is biztosítja a nyugdíjad kiegészítését azokban az években, amikor majd csökken a jövedelmed. Olvasd el útmutatónkat, hogy milyen szabályok betartásával gyűjtögetheted a pénzedet!

A magyarországi nyugdíjpénztárak, köztük az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár olyan befektetési lehetőséget kínálnak a tagok számára, amellyel a megtakarítók hozzájárulnak saját hosszú távú anyagi biztonságuk és a nyugodt nyugdíjas évek megteremtéséhez. Mára már világos, hogy az öngondoskodás a társadalom elöregedése következtében egyre fontosabbá válik az egyének életében.

További előny, hogy a megtakarításra hozam jár, melynek mértékét befolyásolja, hogy milyen portfóliót választasz. Tudsz biztonságosabb, de cserébe alacsonyabb hozamú, és kockázatosabb, de cserébe várhatóan magasabb hozamú befektetést választani.

Szintén előnyös jellemzőjük az önkéntes nyugdíjpénztáraknak, hogy a befektetések, egész pontosan a pénztári befizetések után adóvisszatérítés jár. Ezzel évente akár 150 000 forintot is kaphatsz az államtól, ami növeli a nyugdíj-megtakarításod értékét és kamatos kamat hatással jár.

A nyugdíjpénztárakban professzionális vagyonkezelés zajlik. Az Aranykor Nyugdíjpénztárnál is szakértők figyelik a piaci trendeket és a gazdasági helyzetet, hogy a tagok megtakarításait optimálisan kezelhessék. Ez biztosítja, hogy a megtakarításod értéke folyamatosan növekedjen, a lehető legkisebb kockázat mellett.

A magyarországi nyugdíjpénztárak sokat segítenek abban, hogy biztonságos és kényelmes nyugdíjas éveket élvezhess anyagilag is. Az adóvisszatérítés, a rugalmas portfólió választási lehetőségek, a professzionális vagyonkezelés és mindezzel együtt a pénzügyi tudatosság növelése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a nyugdíjpénztárak vonzó megoldást jelentsenek a hosszú távú megtakarításaid terén. Így van ez az Aranykor nyugdíjpénztárral is, melyről részletesen olvashatsz ebben az útmutatóban.

Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár összefoglaló: erre figyelj!

  • Az Aranykor Nyugdíjpénztárban ötféle megtakarítási portfólió közül választhatsz. Arra figyelj, hogy a magasabb hozamhoz magasabb kockázat tartozik, azaz kevésbé biztosan kapod meg, mint az alacsonyabb hozamot. De minél hosszabb távon tartod benne a pénzed, annál biztosabb, hogy a várt hozamot valóban meg is kapod.
  • A kockázatmegosztás és hozam maximalizálás érdekében lehetőséged van portfólió megosztásra is, azaz a befektetésed egyidőben két különböző portfólióban is tarthatod.
  • Évi 150 000 forintban maximálva a nyugdíjpénztári befizetéseid után 20 százalékos plusz pénzt kaphatsz vissza a befizetett személyi jövedelemadódból, ami a nyugdíj-megtakarításodat gyarapítja.
  • Figyelj a pénztári minimális havi (éves) tagdíj befizetésére (mely a mindenkori minimálbér 5 százaléka, 2024-ben havi 10 000 forint), ellenkező esetben a hozamodat terhelik meg a minimális éves költséggel.
  • Tagi kölcsönt is kérhetsz a befektetésed fedezetére, ha anyagilag megszorultál, illetve tagi lekötéssel hitelfelvételhez is felhasználhatod a megtakarításodat.
  • Ha pedig a nyugdíjas korod előtt is szeretnél hozzáférni a megtakarításodhoz, akkor a hozamot adómentesen, a tőkét leadózva veheted fel 10 éves nyugdíjpénztári tagságot követően.
Egy pár néz a naplementébe, és arra gondol, hogy életük alkonyán anyagi biztonságban lesznek az Aranykor Nyugdíjpénztárban lévő megtakarításuknak köszönhetően.

Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár előnyei

A magyarországi nyugdíjcélú megtakarítási számlák 70-75 százalékát önkéntes nyugdíjpénztárakban vezetik. Az önkéntes nyugdíjpénztárakban kedvező költség mellett, szakemberek végzik a vagyonkezelést. Alacsony költségek mellett jó hozameredmények és legkorábbi hozzáférhetőség jellemzi.

Adó-visszatérítést kapsz a befizetéseid után, ráadásul ez a munkáltatótól kapott juttatásra is érvényes, ha kapsz ilyet.

3 év után tagi kölcsönt kaphatsz, 10 év után pedig a megtakarítás hozama adómentesen felvehető.

A belépéskor vállalt megtakarítási összeg lefelé és fölfelé is bármikor, élethelyzettől függően változtatható.

Ezekről lejjebb olvashatsz részletesen.

Hogyan lehetsz Aranykor Nyugdíjpénztár tag?

A belépés, beleértve a hozzá szükséges azonosítást is, elvégezhető egyszerűen, kényelmesen, otthonról az online felületen, maga az azonosítás pedig a VideóPénztár szolgáltatáson keresztül, de választhatod helyette az AVDH hitelesítést is.

Ha inkább a személyes ügyintézést szeretnéd, akkor az ország összes UniCredit bankfiókjában is lehetőséged van belépni, illetve az Aranykor Nyugdíjpénztár ügyfélszolgálatán is.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár tagja lehetsz ezen kívül postai úton is, hiánytalanul kitöltött és aláírt belépési nyilatkozattal.:

Az Aranykor Nyugdíjpénztári tagsággal kapott lehetőségek

A legfontosabb, és egyben a pénztári tagság célja a megtakarítás lehetősége a nyugdíjas éveidre.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár Magyarország legnagyobb független önkéntes nyugdíjpénztára, ami lehetővé teszi, hogy partnereit versenyeztetés útján válassza ki, ezáltal biztosítva a legjobb minőségű (piaci átlagnál magasabb hozamokat termelő) szolgáltatást a konkurenciánál kedvezőbb (piaci átlag alatti) költségek mellett. A nagy pénztárak közül egyedüliként alkalmaz 4 vagyonkezelőre kiterjedő többes vagyonkezelést. Hozamai hosszú távon minden összehasonlításban a top3-ban vannak, miközben költségmutatói a legalacsonyabbak közé tartoznak.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár 9-10 százalékos piaci részesedéssel bír Magyarországon. 29 éves szakmai tapasztalat jellemzi, az 1 300 milliárd forintnyi szektorvagyonból mintegy 210 milliárd forintnyit kezel. Az önkéntes nyugdíjszektorban lévő mintegy 1 millió 60 ezer tagból 95 000 fő van az Aranykor Nyugdíjpénztárnál, mely a Superbrands díjat 8-szor nyerte el 2023-ig. Más nyugdíjpénztár még nem kapott ilyen elismerést.

7 önkéntes nyugdíjpénztár olvadt eddig be az Aranykorba.

A pénztárnak országos elérése van az UniCredit Bank fiókhálózatán keresztül.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár egy sor innovációban az élen jár: kalkulátor, videópénztár, online időpontfoglaló rendszer, ESG Dinamikus Portfólió, portfólió megosztás, online adat- és portfóliómódosítás, fizetési kérelem bevezetése elsőként, online számlakövetés és kifizetési nyomonkövető jellemzi. Az online pénztárfelületen online adatmódosítás, kifizetési nyomon követés és portfólióváltás is elérhető a - minden pénztártag számára ingyenesen használható - online pénztári felületen. A kalkulátorral néhány kattintással kiszámolható, hogy mekkora megtakarítást halmozhatsz fel az életkorodtól, befizetéseidtől és a választott portfóliódtól függően.

Az Aranykor Nyugdíjpénztárban 4 000 forint a belépési költség, mely általában akciósan visszajár. Negyedévente vizsgálják a minimális megtakarítási összeg befizetését, amely minimum 10 000 forint havonta. Ha ezt nem fizeted be, akkor a hiányzó összeg tekintetében az adott negyedében megtermelt hozamból a minimális tagdíjra eső hiányzó működési és likviditási költséget levonja a pénztár.

Ha átlépsz másik pénztárba, annak a díja egységesen a szektorban 3 000 forint, ilyenkor a fogadás a fogadó pénztárnál ingyenes.

A teljes megtakarítás adómentesen hozzáférhető nyugdíjba vonuláskor (minimum 10 év után) egyösszegben (akár csak részösszegként), járadékként (havi, negyedéves, féléves), illetve kombinált szolgáltatással. Részösszeg felvétel esetén a pénztártag 12 havonta kérhet újabb kifizetést a tagság megtartása mellett. Nyugdíjasként a megtakarítás továbbra is a pénztárban tartható befektetésként.

Ha nem érted el a nyugdíjkorhatárt, de elérted a 10 évet a tagság kezdetétől, akkor a hozamot adómentesen veheted fel. Ekkortól 3 évente veheted fel a hozamot adómentesen.

Anyagi nehézségek esetén kaphatsz tagi kölcsönt, és tagi lekötés segítségével hitelt vehetsz fel.

5 portfólióból egyszerre legfeljebb 2-t választhatsz tetszőleges arányban, ezek - növekvő kockázattal - a Csendélet, a Klasszikus, az Egyensúly, a Lendület és az ESG Dinamikus. Utóbbi egy olyan befektetés, amelyet kizárólag az Aranykor kínál a magyar piacon.

Portfólió váltásra vagy megosztás váltásra 3 havonta van lehetőség. Ha nem jelölsz ki portfóliót belépéskor, akkor az Egyensúly portfólióba kerülsz.

A portfólióváltás kezdeményezhető az online pénztári felületen, videópénztáron keresztül vagy személyes ügyfélszolgálaton és az UniCredit Bank bankfiókjaiban is, a portfólió váltás díja az egyéni számlaegyenleg 0,1 százaléka, de maximum portfóliónként 2 000 forint.

A portfóliókban 2012 óta naponta jóváírják a hozamokat, amely egyfajta kamatos kamat hatást eredményez.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár tagjai igényelhetik az UniCredit Bank Partner Prestige számlacsomagját, mely teljesen ingyenes, korlátlan elektronikus és telefonos átutalást tesz lehetővé, továbbá teljesen ingyenes ATM készpénzfelvételt bármely belföldi ATM-ből, korlátlan számban. Az EGT tagállamokban, euró töltésű ATM-ek esetében ez külföldre is vonatkozik. Emellett ingyenes a bankkártya éves díja is. A havi számlavezetési díj 8 000 forinttól kezdve egyre csökken attól függően, hogy 200 000, 300 000 vagy 600 000 forint jóváírás érkezik, akár több részletben is (amelynek nem kell jövedelem jóváírásnak lennie). 600 000 forintnál a havi számlavezetési díj ingyenes.

Érmék egymásra rakva egyre magasabb oszlopokba, a legmagasabb oszlopokon egy nyugdíjas pár. Öreg korukban anyagi biztonságban lesznek az Aranykor Nyugdíjpénztárral.

Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár befizetési lehetőségek

Az Aranykor Nyugdíjpénztárba eseti vagy rendszeres átutalással, postai csekken, munkáltatói utalással, készpénzzel az UniCredit Bank fiókjaiban, csoportos beszedési megbízással, bankkártyával központi személyes ügyfélszolgálaton, bankkártyával a pénztár honlapján keresztül, és végül fizetési kérelem engedélyezésével lehet befizetni az önkéntes nyugdíjpénztári számládra.

Adóelőnyök

A naptári éves nyugdíjpénztári befizetéseid 20 százaléka visszajár a befizetett személyi jövedelemadódból. Ez az összeg legfeljebb évi 150 000 forint lehet.

Adó-visszatérítésre jogosult vagy, ha az adott évben teljesítettél befizetést a nyugdíjpénztári számládra, megkapni viszont csak akkor fogod, ha az adóbevallásodban igényeled.

Ezt a legkönnyebben az eSZJA rendszerben elkészített adóbevallásodban teheted meg, hiszen itt az adókedvezmény összege automatikusan megjelenik a személyi jövedelemadó bevallási felületeden. A visszaigényelt adó a nyugdíjpénztári számládra kerül, és a vagyonod gyarapítja.

Arra viszont figyelj, hogy a 20 százalék, legfeljebb évi 150 000 forintos adóvisszatérítés az egészségpénztári befizetéseidre és a nyugdíjpénztári befizetéseidre együttesen vonatkozik.

Ha tehát mindkét pénztárba fizettél be pénzt, akkor kiválaszthatod, hogy az adókedvezményt melyik pénztári számládra kéred. Megosztani nem tudod.

Aranykor Nyugdíjpénztár kifizetés nyugdíjba vonuláskor, vagy akár előtte

Bár a nyugdíjpénztári megtakarítás alapesetben a nyugdíjas korodra vonatkozik, de 10 éves megtakarítás után kérhetsz kifizetést először, utána pedig 3 évente.

A megtakarításod nem, de a hozama adómentesen vehető fel a nyugdíjas korod előtt is, ezért ezzel érdemes élni.

Ha részben vagy egészben kérsz a tőkédből is pénzt, az már adóköteles. Ilyenkor a kifizetett tőke egyéb jövedelemnek minősül, így személyi jövedelem adóelőleg és szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséggel jár.

Az adókötelezettség keletkezése és mértéke az egyes befizetéseid időpontjától függ, és nem pedig a tagsági jogviszony kezdő időpontjától.

Hogyan férek hozzá a befizetéseimhez?

Minden befizetésed annak jóváírásának naptári évét követő tizedik évben lesz hozzáférhető, és a 11. évben még a befizetés 100 százaléka adóköteles, majd a 12. évben 90 százaléka, ami minden évben 10 százalékkal csökken. A 20. évben így lesz a befizetéseid 10 százaléka adóköteles, a 21. évtől pedig ez már 0 százalék, azaz teljesen megszűnik az adókötelezettség.

Ez tehát az adóköteles bevétel, aminek a 89 százaléka számít adóköteles jövedelemnek, amely után a 15 százalékos személyi jövedelemadó előleget (SZJA) és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót (SZOCHO) meg kell fizetned.

Az SZJA-t a pénztár levonja és bevallja, a SZOCHO bevallása és befizetése viszont a te feladatod.

Ha viszont bent hagyod a pénzed a nyugdíjpénztári megtakarításodban, akkor értelemszerűen a hozamokat nem terheli sem kamatadó (15 százalék), sem szociális hozzájárulási adó (13 százalék), így jelentősebb kamatos kamat hatás érhető el.

Ha eléred a nyugdíjas kort - a 10 éves tagságot követően - a teljes megtakarításod adó- és járulékmentesen vehető fel. Rokkantnyugdíjazáskor időtől függetlenül adó- és járulékmentes a megtakarításod felvétele.

Az örökösök és kedvezményezettek részére történő kifizetést sem terheli adó, járulék vagy illeték.

Aranykor Nyugdíjpénztár extra előnyök

Az Aranykor Magyarország egyetlen 8-szor Superbrands díjas és MNB "Zöld Pénzügyek" díjas nyugdíjpénztára.

Magyarország legnagyobb független nyugdíjpénztáraként, egyedülálló módon, egyszerre 4 vagyonkezelővel dolgozik együtt, a minél magasabb hozamok és a minél kedvezőbb költségek elérése érdekében.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár tájékoztatást küld az 5 éven belül nyugdíjba vonulóknak a portfólióváltással kapcsolatban.

A pénztár videós ügyfélszolgálati rendszert üzemeltet, amely segít a beazonosítás során.

Az online pénztári felületen a számlád követése mellett például adatváltoztatást vagy portfólióváltást is végezhetsz.

Fizetési kérelemmel is fizetheted a tagdíjadat, készpénzben pedig az UniCredit Bank fiókjaiban.

Ha a nyugdíjig hátralévő megtakarítási időtávod 15 év, vagy ennél több, a kockázatvállalási hajlandóságod magas, szeretnéd növelni a részvényhányadot a megtakarításodban és szeretnéd, hogy befektetésedben a felelős, fenntartható szemlélet is érvényesüljön, akkor választhatod az ESG Dinamikus portfóliót. Erre megosztással, részportfólióként is van lehetőséged.

Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár előnyei és hátrányai

  • Gondoskodhatsz a nyugdíjas éveidről a hosszú évek megtakarítása alatt
  • 5 különféle portfólióból választhatsz a kockázatvállalási hajlandóságod szerint
  • Adó-visszatérítést kaphatsz a befizetéseid után 20 százalék mértékben a személyi jövedelemadód, de legfeljebb évi 150 000 forint mértékéig
  • Akár a nyugdíjas korod előtt is kivehetsz a megtakarításból
  • A befizetések egy részét elvonja a pénztár a működési és likviditási költségekre
  • Legkorábban 10 év múlva férhetsz hozzá a megtakarított pénzedhez
  • A tőkéd 20 éven belül csak leadózva veheted ki
  • Az adóvisszatérítés osztozik az egészségpénztári befizetésekkel

Maradtak kérdéseid?

  • Mi történik, ha nem fizetem a vállalt befizetést az Aranykor Nyugdíjpénztárba?

    A hozamodat megterhelik a pénztár működési költségeivel. Inkább fizesd be legalább a minimális éves díjat, ha teheted, már csak azért is, mert ez a te megtakarításodat gyarapítja.

  • Hogyan kaphatom meg az adójóváírást az Aranykor Nyugdíjpénztári befizetés után?

    Az adóbevallásodban kell kérned. A NAV a nyugdíjpénztártól kapott adatok alapján automatikusan kitölti a tervezetben az erre vonatkozó részeket, amit neked érdemes ellenőrizned. Fogadd el minél hamarabb a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) adóbevallás-tervezetét, hogy minél előbb megkaphasd a pénzt a nyugdíjszámládra!

  • Hol kereshetem fel az Aranykor Nyugdíjpénztárat?

    Legegyszerűbben az interneten találod meg őket az alábbi webcímen: https://www.aranykornyp.hu/.

  • Van mobilapplikációja az Aranykor Nyugdíjpénztárnak?

    Nincs. Használd a weboldaluk egyéni felületét!

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Nem találtad meg, amit keresel? Nézd meg a lenti szolgáltatók ajánlatait is!