E-pénz (elektronikus pénz)
A legismertebb fintech cégek is e-pénzt használnak. Nézzük meg, hogy mennyi mindent tud az e-pénz (elektronikus pénz) és hogy miért használja olyan sok neobank.
- Mi az e-pénz?
- E-pénz ügyfélazonosítási értékhatárok
- Az elektronikus pénz használata anonim módon
- Biztonságban van az elektronikus pénz? Vonatkozik-e rá a betétbiztosítás?
- Miben különbözik még az e-pénz szolgáltatás a bankszámla szolgáltatástól?
- Mire használhatom az e-pénzt?
- Ismertebb e-pénz kibocsátók Magyarországon
- Közösségi e-pénz
- Miért jött létre az e-pénz?
- Maradtak kérdéseid?
Mi az e-pénz?
Az e-pénz (angolul e-money) egy olyan pénz, mely a készpénz és a bankszámlán tárolt pénz előnyeit ötvözi. Egy pontosan leszabályozott, hivatalos pénzfajta az Európai Unióban, semmi köze a bitcoinhoz vagy bármilyen kriptovalutához.
Értelemszerűen 1:1 az átváltási arány köztük, azonos devizanemen belül. E-pénzre átváltáskor a szolgáltató e-pénzt bocsát ki a bankszámlapénzed, esetleg készpénzed ellenében, amire sok tekintetben más szabályok vonatkoznak, mint a készpénzre vagy a bankszámlapénzre. E-pénzben is mindig ugyanannyit ér a pénzed.
Az e-pénz a hozzájutás szempontjából megőrzi a készpénz kényelmét, ugyanis akár anonim módon is hozzá lehet jutni.
Eközben a vele történő fizetés szempontjából megőrzi a bankszámlapénz kényelmét azzal, hogy elektronikusan lehet vele fizetni, főleg, ha az e-pénzhez bankkártya is kapcsolódik.
Az e-pénz négy fontos dologban is különbözik a bankszámlapénztől:
- Nem inkasszálható,
- nem vonatkozik rá a pénzügyi tranzakciós illeték,
- nem vonatkozik rá a betétbiztosítás, viszont a működéséből fakadóan teljes fedezet áll mögötte, melyhez az e-pénz kibocsátó nem nyúlhat, sőt még biztosítás is tartozik a fedezetre,
- nem lehet hitelezni e-pénzben, de ez azt is jelenti, hogy tartozásod sem keletkezhet benne.
E-pénz ügyfélazonosítási értékhatárok
Az e-pénzzel kisebb összegek kifizethetők anonim módon is, illetve anonim módon is kaphatsz e-pénzt, amiből utána anonim módon költhetsz.
Azért, hogy az e-pénzt ne lehessen pénzmosásra használni, bizonyos összeghatárok felett itt is be kell azonosítani magadat.
Ha már befizettél és elkezdted használni a szolgáltatást, akkor nagyon idegesítő lehet, ha felfüggesztenek és különböző dokumentumokat kérnek be tőled a további használathoz. Hasznosabb ezért az ügyfélkapcsolat elején bekérni ezeket és utána már nincs fennakadás.
Az egyes feltöltési vagy költési értékhatárokhoz azonosítási lépcsők tartoznak az e-pénz alapú termékek (leggyakrabban bankkártyák) használata során. Az e-pénzt kibocsátó szolgáltató az ügyfél-átvilágítást (személyazonosság igazolását) köteles elvégezni, ha
- a fizetési eszköz (kártya) nem újra feltölthető, vagy
- újra feltölthető, de legfeljebb havi 45 000 forintos limittel rendelkezik és kizárólag Magyarország területén használható fel, vagy
- a mindenkori egyenleg nem haladja meg a 45 000 forintot, vagy
- a fizetési eszköz (kártya) kizárólag áru vagy szolgáltatás vásárlására használható, készpénzfelvételre nem, vagy
- szokatlan ügylet, valamint a pénzmosásra vagy terrorizmus finanszírozására utaló adat, tény vagy körülmény kiszűrése érdekében, vagy
- az e-pénzből készpénzben kivett vagy készpénzre beváltott összeg meghaladja a 15 000 forintot, vagy
- egy internetes fizetési tranzakció összege meghaladja a 15 000 forintot
Az elektronikus pénz használata anonim módon
Vannak olyan esetek, amikor engedi az e-pénz anonim használatát a szolgáltató, de csak a törvényi határig és utána a termék nem is használható tovább. Nézzük meg ebből párat:
- Rendezvények, fesztiválok során lehet hasznos, amikor nincs is szükség a törvényi határnál nagyobb összeg elköltésére és az ügyfélkapcsolat amúgy is véget ér a rendezvény végeztével.
- Hasonló eset lehet az ajándékkártya funkció. Elegánsabb például e-pénz alapú kártyán adni át a pénzt, mint készpénzben, és itt sincs szükség további feltöltésekre, hiszen ha borítékban készpénzt adnál, azt sem töltenéd újra.
- Ugyanilyen szituáció lehet az utazási kártya funkció, mellyel a külföldi valuta átváltási bizonytalanságát tudod elkerülni. Például amint belépsz az eurózónába, veszel egy ilyen előre feltöltött kártyát euróban. Ennek a névértékét kifizeted egy adott árfolyamon, persze csak ha az az árfolyam kedvező neked. Utána pedig már erről az eurós kártyáról költesz, amin nem keletkezhet további árfolyamveszteséged, ha netán tovább romlik a forint a nyaralásod alatt.
A teljesen anonim e-pénz használat egyébként nagyon lekorlátozza az adott fizetőeszköz használatát, így például évente csak 45 000 forintig lehet feltölteni. Ráadásul a kártyát sem lehet újra feltölteni (tehát ha először 20 000 forintot töltöttél rá, akkor utána hiába tudnál elméletileg még 25 000 forintot rátölteni, sajnos ez nem lehetséges és új kártyát kell kérned).
Természetesen, mivel ez anonim, bármikor újra lehet kezdeni egy másik termékkel, sőt párhuzamosan akár több ilyen terméked (bankkártyád) is lehet.
Biztonságban van az elektronikus pénz? Vonatkozik-e rá a betétbiztosítás?
Az e-pénzre semmiféle betétbiztosítás nem vonatkozik. Ez azonban nem azt jelenti, hogy semmi sem védi a pénzed, csupán azt, hogy az nem a betétbiztosítás.
Az e-pénz - mint említettük - kibocsátással keletkezik, tehát az e-pénz kibocsátó átváltja a bankszámlapénzedet e-pénzre. Ez azt jelenti, hogy nem betétet kap tőled, mint egy klasszikus bank, hanem csak átcseréli a pénzed az ő pénzére, vagyis az e-pénzre. Ebből következik, hogy a te pénzed nem növeli a vagyonát, amikor befizetsz hozzá, hiszen az a pénz, amit adsz neki, már megvan, csak épp e-pénzben.
1:1-ben kell átváltsa, tehát itt nincs helye spekulációnak, vagy bármilyen trükközésnek.
Elválik a banki működés az e-pénztől
Ez pedig egy fontos különbség egy klasszikus bankhoz képest, amelyiknek nő a vagyona a te befizetéseddel és ebből hitelt ad ki másnak. Ott csődbe mehet a bank, ezért kell a betétbiztosítás.
Az e-pénz mögött 100 százalékos fedezet van, különben már nem tud e-pénzt kibocsátani a szolgáltató az újabb befizetéseidre.
Ez a 100 százalék tehát teljes értékű fedezetet jelent az e-pénzre, nem „csak“ 100 ezer euróig véd, mint a klasszikus betétbiztosítás. Az e-pénzed teljes értéke mögött fedezetnek kell lennie, amihez az e-pénz kibocsátója - noha a saját pénzéről van szó - nem is férhet hozzá.
Ennek ellenére természetesen előfordulhat, hogy az a bank, amelyik a fedezetet tárolja, csődbe megy. Ez ellen viszont biztosítással védekeznek.
A megtakarításaidat azért ne tartsd elektronikus pénzben
Összességében, bár az e-pénz mögött eléggé megbízható védelem áll, nem javasoljuk, hogy sok pénzt tárolj e-pénzben. Az e-pénz tipikusan arra született, hogy kis összegeket fizess vele, egyfajta zsebpénzként tárold és könnyített módon juthass hozzá.
Épp ezért nem ideális nagyobb összegek tartós tárolására, még akkor sem, ha a bankbetéttel ellentétben teljes fedezet áll mögötte.
Miben különbözik még az e-pénz szolgáltatás a bankszámla szolgáltatástól?
Az e-pénz alapú fizetés nemcsak az anonimitásban vagy a betétbiztosításban különbözik a hagyományos bankszámla pénztől.
100% online folyamatok
A könnyített hozzáférés lehetőséget ad arra, hogy már maga az igénylés és az azonosítás és az egész ügyfélkapcsolat teljesen online bonyolódjon. Ez egyben azt is jelenti, hogy az országhatáron túl is lehet szolgáltatást nyújtani az Európai Unió bármely tagállamából. Ez egy óriási előny, ráadásul az egész unióban egységes árazással találkozol.
Nem kaphatsz hitelt
E-pénzben nem lehet hitelezni, vagyis hitelt nem kaphatsz e-pénzben. Csak azt költheted el, amit befizettél, nincs hitelképesség-ellenőrzés sem.
Nem vehetik el tőled az e-pénzt
Egy nagyon fontos előny következik: az e-pénzben lévő vagyonod nem inkasszálható. Végrehajtó nem éri el, nem hajthatja be, ezáltal úgy használhatod az e-pénz alapú fizetőeszközöd, hogy senki nem teheti rá a kezét.
Az e-pénzre átváltott pénz jogilag nem a te neveden van, hanem az e-pénz kibocsátójának a nevén. A pénz akkor kerül újra a te nevedre, ha bankszámlapénzre átváltod, vagy ha visszaváltod készpénzre és kiveszed a pénzed az e-pénz rendszeréből.
Hogy tudsz e-pénzt venni?
A bankszámládra főként átutalással vagy befizetéssel tudsz pénzt juttatni. Az e-pénzt viszont e kettő mellett további módokon is megvásárolhatod:
- Például egy banki POS terminálról (ehhez szerződnie kell az e-pénz kibocsátójának a terminál üzemeltetőjével), egy prepaid, azaz előre feltölthető bankkártyáról (szintén szerződés kérdése lehet).
- Arra alkalmas utalvánnyal - más néven feltöltőkártyával - is feltölthető, a címzett kártyaszámának megadásával (bankszámlaszám helyett).
Mindegyik feltöltési mód azonnali jóváírást jelent, akár még az átutalásos módszer is célba érhet, technikai felkészültségtől függően akár azonnal is.
Azonnali pénzküldés
Az azonnali átutalás Magyarországon már megvalósult két tetszőleges belföldi bankszámla között, azonban a nemzetközi forgalomban erre még sokáig várni kell.
Az e-pénz szolgáltatóknak viszont rendszeren belül teljesen mindegy, hogy melyik országból melyik országba küldik a pénzt, az azonnal átmegy, munkaidőn kívül is.
Biztonságosabb az internetes vásárlás elektronikus pénzzel
Sokan félnek, hogy az interneten megadott bankkártyaszámukat ellopják vagy illetéktelenül megterhelik. Biztonsági szempontból kitűnő megoldás egy e-pénz alapú bankkártya használata ilyen célra, amely elkülönül attól a bankszámlától, melyen a pénzedet tartod.
Az e-pénz alapú bankkártyát elég feltöltened közvetlenül a használat előtt.
További előnyök az e-pénzzel
Végül, a teljesség igénye miatt megemlítjük a már korábbi fejezetekben említett előnyöket, úgymint az utazási kártyával elérhető árfolyamkockázat-mentességet, a könnyű ajándékozási lehetőséget, akár a gyermekednek zsebpénzként is, és a kis összegek anonim használatát.
Ezért az e-pénz kibocsátóknál általában a legfejlettebb technológiákkal találkozhatsz, melyek adott esetben a hazai bankok fejlesztései előtt járhatnak.
Mire használhatom az e-pénzt?
Lényegében bármire, ugyanúgy, mint a bankszámlapénzt, vagy éppen a készpénzt.
Az e-pénz mögé általában bankkártyát vagy mobilfizetési megoldást tesznek, és ezekkel ugyanúgy vásárolhatsz vagy vehetsz fel készpénzt.
Szintén tudsz vele utalni a hagyományos bankrendszerbe, hagyományos bankszámlára is.
Ismertebb e-pénz kibocsátók Magyarországon
A Revolut Bank ma már nem, de elődje, a 2021 októberéig szolgáltató Revolut Ltd. e-pénz alapon szolgáltatott, illetve a meglévő ügyfeleknek továbbra is szolgáltat.
Az összes e-pénzes fintech cég közül a Revoluthoz csatlakoztak legtöbben a magyar ügyfelek, több mint 2 millióan.
Közösségi e-pénz
Az e-pénz igazából akkor használható ki a legjobban, ha azt egy közösség tagjai egymás közt használják.
Mivel a rendszeren belül ingyenes a pénzküldés ezért egy vásárlói közösség, vagy egy ügynöki hálózat remekül elboldogul vele. Nagyon jó lehet ez egy olyan pénzáramlásban, ahol a pénzt több szinten keresztül osztják le, ilyen például egy vállalat, amelynek partnerei és munkavállalói vannak.
Miért jött létre az e-pénz?
Komoly társadalmi költségcsökkentést lehetne elérni, ha a készpénz helyett mindenhol elektronikusan fizetnénk. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi olyan felmérésében, amikor az elektronikus fizetés előnyeit kutatta, össztársadalmi szinten évi 103 milliárd forintnyi megtakarítható pénzt számolt össze arra az esetre, ha végleg leszámolnánk a készpénzzel.
Ilyen például az anonimitás igénye, ami nem azért fontos, mert illetéktelen pénzmozgás áll mögötte, hanem sokszor inkább csak azért, mert egyszerűbb így pénzhez jutni és költeni belőle, mint állandóan beazonosítanunk magunkat.
Ez az 5 kérdés sokakban felmerült már:
- Ha készpénzhez gyorsan, anonim módon is hozzájuthatunk, akkor a bankszámlán elektronikusan tárolt pénzhez miért nem?
- Miért kell már 1 forint elhelyezéséhez is bankszámlát nyitni, szerződést kötni, aláírásmintát adni, és hagyni, hogy lemásolják a személyi iratainkat, amikor mi egyszerűen csak fizetni szeretnénk belőle elektronikusan?
- Egyáltalán, miért kell ehhez bankfiókba bemenni a XXI. században? Miért nem lehet teljesen online is anonim pénzhez jutni és fizetni vele például az interneten?
- Miért viheti el minden bankszámlapénzünket - bárhol tároljuk is - a végrehajtó egyetlen mozdulattal, miközben a készpénzünkhöz gyakorlatilag egyáltalán nem férhet hozzá?
- Ha valakinek bankszámlán utalok pénzt ajándékba, arról miért értesülhet erről rögtön az állam, miközben a készpénz elajándékozása már történhet anonim módon is, még akkor is, ha bevallás- és adóköteles is lehet az ajándékozás?
Nos, az ilyen és hasonló igények hívták életre az elektronikus pénzt, rövidítve e-pénzt, mely egy európai uniós találmány.
Maradtak kérdéseid?
-
Ha az e-pénz alapú kártyámat használom, megtudja-e a kereskedő, hogy ez nem egy hagyományos bankkártya és visszautasíthatja-e?
Nem. Az e-pénz alapú bankkártya pontosan ugyanúgy működik, mint a hagyományos. Amikor fizetsz vele, az e-pénzt automatikusan átváltod számlapénzre, ha pedig készpénzt veszel ki, akkor pedig készpénzre.
Mindent ugyanúgy és ugyanott használhatsz az e-pénz alapú kártyákkal is, mint a hagyományosokkal.
-
Használhatom külföldön is az elektronikus pénzt?
Igen. Az e-pénz egy teljesen legális pénzfajta a bankszámlapénz és a készpénz mellett az Európai Unióban.
-
Csak az Európai Unióban használhatom az e-pénzt?
Mivel az e-pénzzel történő fizetés során bankszámlapénz vagy készpénz lesz belőle, ezért bárhol használhatod a világban, nincs jelentősége annak, hogy a használat előtt milyen pénzben volt a költött összeg.
Éppúgy, mintha forintban lenne a pénzed, hiszen ott is átváltják, ha külföldön fizetsz. Az e-pénz ilyen szempontból teljesen azonos módon működik, mint a bankszámlapénz.
-
Kapok kamatot az elektronikus pénzemre?
Nem, ahogy a készpénzre sem. Az e-pénz európai uniós szabályozása kifejezetten tiltja a kamat nyújtását és a kamat szedését éppúgy, mint a hitel nyújtását.
Csak annyi e-pénzt költhetsz el, mint amennyit feltöltöttél, azaz átváltottál e-pénzre.
-
Tudok e-pénzzel fizetni mobiltelefonnal vagy érintéses bankkártyával?
Igen! Mondhatni, az e-pénzt pont erre találták ki, tehát a kis összegű, online vagy bolti érintéses bankkártyás vagy mobilfizetésekre, a kis összegű utalásokra, pénzküldésekre, a QR-kódos, vagy a bluetooth alapú fizetésekre.
Legfőbb előnye az egyszerű hozzáférés és a sokféle technológiai újdonság. Ha teheted, próbáld ki te is!
-
Érdekel az e-pénz, mit olvassak el?
Az e-pénz születéséről, hátteréről Széplaki Valéria Az elektronikus pénz kibocsátásának szabályozása az EU-ban és a magyar implementáció című írását ajánljuk figyelmedbe, mely a Hitelintézeti Szemle 2003. évi második évfolyamának 4. számában jelent meg.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.