Az Erste Banknál is drágulnak a bankszolgáltatások jövőre, de maradnak meg kedvezmények
A 12 magyar lakossági bankból már csak 3 maradt, amelyik még nem jelentett be áthárítást a megemelkedett pénzügyi tranzakciós illeték hatására. Most már biztos, hogy az Erste Bank is áthárítja a teljes illetékemelést a lakosságra jövő februártól, ugyanakkor sok kedvezmény ezt követően is megmarad. Egyes díjak viszont a másfélszeresükre emelkednek – értesült a BiztosDöntés.hu.
A 12 magyar lakossági bankból már csak 3 maradt, amelyik még nem jelentett be áthárítást a megemelkedett pénzügyi tranzakciós illeték hatására. Most már biztos, hogy az Erste Bank is áthárítja a teljes illetékemelést a lakosságra jövő februártól, ugyanakkor sok kedvezmény ezt követően is megmarad. Egyes díjak viszont a másfélszeresükre emelkednek – értesült a BiztosDöntés.hu.
Mi változik?
Az Erste Banknál általánosságban megemelkednek az átutalások és a csoportos beszedések díjai 0,15 százalékponttal, de legfeljebb 10 000 forinttal az állami elvonás növekedése miatt, megmaradnak viszont az eddigi díjmentes tranzakciók.
A készpénzfelvételre nagyobb, 0,3 százalékpontos emelés vonatkozik, felső határ nélkül.
Ahol az illeték be van építve a díjba, ott a díj az illetékemelés mértékével drágul.
A díjcsomagok és kedvezmények, feltételek közötti váltás díja 50 százalékkal, 5 274 forintra nő minden díjcsomagban, a nyitástól számított fél éven belüli bankszámla szerződés felmondásért pedig 11 955 forintot kell majd kifizetni februártól, ami szintén másfélszeres díjemelkedést jelent. Ugyancsak másfélszeresére nőnek a saját számlák közötti állandó átvezetések díjai, de amelyik díjcsomagban ez a díj eddig ingyenes volt, ott februártól sem lesz ebben változás.
Az Erste Egyszámla Díjcsomagban a csoportos beszedési megbízás csomag havidíja szintén a másfélszeresére, 792 forintra nő.
Több bankszámlánál is változik sokféle fix adminisztrációs díj, így például az állandó fix összegű átutalási megbízás és a csoportos beszedési felhatalmazás megadása, vagy megszüntetése, a díjemelkedés mindenhol másfélszeres. De ahol fix díjakért lehetett átutalni eddig, ott is másfélszeresére drágul a díjazás, ilyen például többféle devizaátutalás az Erste Standard Lakossági Bankszámla vagy a devizaszámla esetében.
A változásokra azért kerül sor, mert a kormány a 183/2024. (VII. 8.) számú kormányrendeletével 2024. augusztus 1-től megemelte a pénzügyi tranzakciós illeték mértékét. A 187/2024. (VII. 8.) számú kormányrendelet viszont megtiltja, hogy a bankok áthárítsák az illetékemelkedés hatását a lakosságra 2024. december 31-ig, így arra először csak a jövő évben kerülhet sor.
Változatlan kedvezmények az Erste Banknál
A 2025-ös évben is megmaradnak a tranzakciós kedvezmények az Erste Banknál, a felemelt illetéktől függetlenül, mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Így az Erste Egyszámla Díjcsomagban a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjon felül nem kell fizetni az internetbanki vagy mobilalkalmazáson keresztül benyújtott átutalásért, ha ezt a kedvezményt választja az ügyfél.
Az Erste Privilégium "X" és Erste Privilégium "2.0" díjcsomagok is – kedvezményes szinten – megőrzik a banki díj nélküli elektronikus átutalás lehetőségét és a csoportos beszedést, így ezeknél a tranzakcióknál csak a pénzügyi tranzakciós illetéket kell megfizetni.
Az illetéket egyetlen díjcsomagban sem kell megfizetni a tranzakciók első 50 000 forintjáig, így 50 000 forintokra bontva korlátlan számú díjmentes átutalás küldhető a fenti három díjcsomagban. Más díjcsomagokban pedig illetékmentes átutalások küldhetők ugyanígy korlátlan számban.
Továbbra is él az a kedvezmény, hogy havi 400 000 forintos keretösszegig nincs semmilyen díja a belföldi elektronikus átutalásnak a George és George Online díjcsomagokban.
A bankkártyás készpénzfelvétellel kapcsolatos, illetékemeléssel összefüggő változásokat az Erste Bank később teszi közzé, de ott is lehet számítani a teljes 0,3 százalékpontos illetékemelés áthárítására.
Bankok illetékáthárítása – itt tartunk most
Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést a pénzügyi tranzakciós illeték megemelésére hivatkozva:
- Raiffeisen Bank: 2024. november 21. (csak az új ügyfelekre nézve)
- OTP Bank: 2025. január 1.
- K&H Bank: 2025. január 6.
- CIB Bank: 2025. január 17.
- UniCredit Bank: 2025. február 1.
- MBH Bank: 2025. január 31.
- MagNet Bank: 2025. február 1.
- Polgári Bank: 2025. február 1.
- Wise: 2025. február 1.
- Erste Bank: 2025. február 3.
Nem tett még közzé díjemelést a lakossági bankok közül a Gránit Bank, a KDB Bank és az Oberbank, de ez a három hitelintézet is egészen biztosan át fogja hárítani a lakossági ügyfelekre a megemelkedett pénzügyi tranzakciós illetéket.
Két előny az Erste Banktól
Az Erste Banknál a legkönnyebben lehet ajándékpénzt kapni új számlanyitásért. Az új ügyfelek szabadon elkölthető 40 000 forintot kapnak a számlájukra, ha az akciós számlacsomagok valamelyikét nyitják meg az internetbankon vagy a bank mobilapplikációján keresztül, az igényelt bankkártyát aktiválják és digitalizálják is a mobiltelefonos tárcájukba. A bankszámla szerződésre 2 éves hűséget kell vállalni.
Az Erste Banknál kedvezményes devizaváltás is elérhető minden ügyfélnek, regisztráció és külön díjfizetés nélkül. A kedvezményes váltásra az internetbankon és a bank mobilapplikációjában nyílik lehetőség hétköznapokon 8 és 17 óra között. A lakossági és Erste Prémium ügyfélként havi 500 000 forintig, Erste World és Erste Private Banking ügyfélként havi 1 millió forintig lehetséges a kedvezményes váltás a forint és az alábbi devizák között bármelyik irányba: euró, amerikai dollár, svájci frank, angol font, kanadai dollár.
A pénzügyi tranzakciós illeték magyarországi története
A magyarországi pénzügyi tranzakciós illeték a tervezett, de végül be nem vezetett európai uniós Tobin adó mintájára született meg, mely utóbbi eredetileg csak a kötvény- és tőkeműveletekre vonatkozott volna 0,1 százalékos, míg a származékos ügyletekre 0,01 százalékos mértékben.
A magyar állami elvonást azonban ennél jóval szélesebb körben alkalmazzák.
A parlament 2012. július 9-én fogadta el a pénzügyi tranzakciós illetékkel kapcsolatos jogszabályt, 0,1 százalék, maximum 6 000 forint mértékben, 2013. január 1-jei bevezetéssel.
2012. október 5-től, tehát még a bevezetése előtt, a készpénzfelvételekre 1 helyett 3 ezrelék, majd 2012. október 17-től a készpénzt nem eredményező műveletekre 1 helyett 2 ezrelék lett az illeték mértéke. Mindkét esetben megtartották a 6 000 forintos felső illetékhatárt.
2013. június 17-én a készpénzfelvételnél 6 ezrelék lett az illeték és itt eltörölték a 6 000 forintos felső korlátot, míg a nem készpénzes műveleteknél 3 ezrelék lett az illeték, megtartva a felső értékhatárt.
Kilenc év után, 2022. július 1-től kiterjesztették az illetéket az értékpapír-tranzakciókra is, 0,3 százalék, maximum 10 000 forint mértékben. Egyben 10 000 forint lett az új felső illetékhatára a nem készpénzes műveleteknek is, ám az állampapírok vásárlása ingyenes maradt.
2024. augusztus 1-től a pénzügyi tranzakciós illeték 0,45 százalék, legfeljebb 20 000 forint mértékű lett tranzakciónként, melyet a lakosságra legkorábban csak 2025. január 1-től lehet áthárítani. A legtöbb bank azonban ennél később, jellemzően 2025. februártól kezdi felszámítani a megemelt illetéknek megfelelő banki díjat.
2024. október 1-jén megjelent egy kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték is, mely a devizaváltásra és egyes pénzügyi eszközök megvásárlására vonatkozik. A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték mértéke a konverziós műveletek 0,45 százaléka, de legfeljebb 20 000 forint.
Az új szabályok értelmében, amennyiben egy forintszámláról indított devizaátutalás történik, a pénzügyi tranzakciós illetéket és a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket együttesen kell alkalmazni, így az állami elvonás mértéke tranzakciónként 0,3 százalék, legfeljebb 10 000 forintról 0,9 százalék, legfeljebb 40 000 forintra nő.
A magyarországi pénzügyi tranzakciós illeték egészen mostanáig unikumnak számított az európai bankrendszerben, de 2025. április 1-től magyar mintára alapozva Szlovákiában is bevezetik a tranzakciós adót. Szlovákiában ez azonban csak a vállalkozói bankszámlákra vonatkozik, a lakossági bankszámlákra nem. Az adó bevezetését viszont az egyéni vállalkozók sem úszhatják meg, hiszen nekik is vállalkozói bankszámlát kell nyitniuk.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.