
A FED (Federal Reserve) – mi ez, és hogyan befolyásolja a világgazdaságot?
A jegybank szerepét tölti be az Amerikai Egyesült Államokban a FED (Federal Reserve System), amely szabályozza az alapkamatot, illetve kontrollálja a gazdaságban keringő pénzmennyiséget. A FED számos makroadatot figyel, monetáris politikai döntései, a tisztségviselők megszólalásai erős piacmozgató hatásúak.
Mi a Federal Reserve (FED)?
A FED az amerikai monetáris politikát irányítja, biztosítja a pénzügyi rendszer stabilitását, működteti a fizetési rendszert és állampapírpiaci beavatkozásokat hajt végre.
A FED elnöke Jerome Powell 2018 februárjától.
Mikor és miért hozták létre a FED-et?
A pénzügyi stabilitás biztosítása és a bankrendszer védelme érdekében hozták létre a Fed-et Thomas Woodrow Wilson demokrata elnök idejében. A Federal Reserve törvényt 1913 végén fogadták el; ezt követően 1914 novemberében kezdte meg működését az intézmény. Előtte még két központi banki rendszer működött a kontinensen. A törvény lehetővé tette a Federal Reserve bankjegyek kibocsátását.
Miben különbözik a FED az európai jegybankoktól?
A FED döntései világszinten hatnak, működése rugalmasabb az Európai Központi Bankhoz (EKB) képest, amely jogilag korlátozottabb helyzetben van például az állampapír-vásárlásoknál.
Az amerikai intézmény mandátuma kettős célt szolgál, egyrészt az árstabilitást és a munkaerőpiac biztonságát szavatolja. Eközben az EKB elsősorban az infláció kontroll alatt tartására figyel és csak másodlagos cél a gazdaság támogatása.
Az MNB és a FED
A Magyar Nemzeti Bank hasonló szerepet tölt be a gazdaságban Magyarországon, mint a FED vagy az EKB, de működése jelentősen eltér a nagy jegybankokétól - például abban is különbözik, hogy egyetlen intézményként Budapestről működik. A magyar központi pénzintézet inflációs célkövető rendszert alkalmaz, és csak akkor támogathatja a gazdaságpolitikát, ha a fogyasztói áremelkedést nem veszélyezteti.

Hogyan működik a FED?
A FED figyeli a kormányzati munkaerőpiaci jelentést, a negyedéves GDP-adatokat és a fogyasztói árindexet. Évente nyolc alkalommal teszi közzé a 12 regionális FED-körzet gazdasági szereplőinek megkérdezésén alapuló jelentését két héttel a kamatdöntés előtt. Átfogó FED-jelentés készül a monetáris politikáról és a gazdasági fejleményekről a Szenátus számára is.
A befektetők a gazdaság, a kötvénypiacok és a részvénypiacok megmentőjeként tekintenek rá - innen ered a Fed-put kifejezés.
Kötvénypiacok
A szakmai vélekedés szerint a FED működésében a kötvénypiacokat követi: ha a kötvénypiaci hozamok emelkednek/csökkennek, akkor akkor kamatemelés/csökkentés várható.
Részvénypiacok
A FED monetáris politikai döntései a részvénypiacokkal is összefüggésbe hozhatók, azaz itt is van bizonyíték az úgynevezett Fed-putra. Az emelkedő kamat negatív részvénypiaci reakciókkal jár rendszerint, ugyanakkor a jelentősebb részvénypiaci visszaesések kamatvágásra ösztönözhetik a FED-et.
A FED felépítése
FED Kormányzótanács
A washingtoni székhelyű Kormányzótanácsnak hét tagja van, köztük a FED elnöke is, akiket az Egyesült Államok elnöke nevez ki 14 évre és a Szenátus hagy jóvá. A testület tagjai a kormányzattól függetlenül működnek, felügyelik és szabályozzák a tagbankokat és az amerikai bankrendszert.
Az amerikai elnök korlátozottan tud hatni a FED működésére, ugyan a tisztségviselőket kinevezi, de azok függetlenül végzik tevékenységüket, a monetáris politikát nem befolyásolhatja.
Regionális jegybankok
Tizenkét regionális tartalékbank alkotja a Fed rendszerét, amelyek külön elnökkel rendelkeznek. Ezek helyei: Boston, New York, Philadelphia, Cleveland, Richmond, Atlanta, Chicago, St. Louis, Minneapolis, Kansas City, Dallas, San Francisco.
A Federal Reserve Bankok működése változó, vannak magáncékegre és szövetségi állami ügynökségekre jellemző elemeik is.
Nyíltpiaci Bizottság (FOMC)
A monetáris politikai döntéseket - így az alapkamat szintjéről is a határozatot - a Federal Open Market Committee (FOMC), vagyis a Fed nyíltpiaci bizottsága hozza meg. Ennek tagja a Kormányzótanács hét tagja és a Federal Reserve Bankok négy képviselője rotációs alapon. A New York-i Federal Reserve Bank vezetőjének állandó helye van a bizottságban, mert ez az intézet felel a nyíltpiaci műveletekért.

A FED fő feladatai
Infláció kezelése
A FED inflációs célja 2 százalék. A vártnál alacsonyabb infláció azt jelenti, hogy később kerülhet sor kamatemelésre, a magasabb fogyasztói árindex pedig a ráta növelését valószínűsíti, ezzel pedig a gazdasági aktivitást csökkenti.
Munkanélküliség csökkentése
Az általános pénzügyi feltételek alakulása - a hitelek elérhetősége és költsége - befolyásolja a foglalkoztatást. Amikor a kamatlábak csökkennek, olcsóbbá válik a hitelfelvétel, így a háztartások többet vásárolnak, a vállalkozások pedig munkaerőt tudnak felvenni.
Pénzügyi stabilitás fenntartása
A pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartása és a piacokon felmerülő rendszerszintű kockázatok megfékezése a FED egyik legfontosabb küldetése. A pénzügyi rendszer akkor tekinthető stabilnak, ha piacai és intézményei rugalmasak és működőképesek.
A FED és a monetáris politika
A Fed monetáris politikájának fő eszköze az alapkamatláb – az a kamat, amelyet a bankok fizetnek az egynapos hitelfelvételért a szövetségi alapok piacán.
Kamatemelés és kamatcsökkentés
Amikor a központi bank szerepét betöltő intézmény kamatot csökkent, a beruházásokba, a részvénypiacokra, az ingatlanokba és a kockázatos eszközökbe pénz áramlik, a profitok nőnek és mindez a gazdaságot ösztönzi.
Kamatemeléskor növekszik a hitelhez jutás költsége, ami visszafogja a gazdaság teljesítményét. A bankbetétek és a kötvények kamata is emelkedik, az egyéb eszközökből pedig ide áramolhat a pénz.
Eszközvásárlások (quantitative easing)
Válság esetén az állampapírok és jelzálog-fedezetű értékpapírok vásárlásával hoz létre likviditást a FED, pénzt juttat a gazdaságba, ami a pénzpiaci kamatokat csökkenti (quantitative easing). Fellendüléskor épp az ellenkezője történik: eladással előzi meg a gazdaság túlfűtöttségét.
Bankok számára előírt tartalékráták
Amikor a FED a tartalékok növelését követeli meg a tagbankoktól, azok kisebb összegeket fordítanak hitelezésre, ettől pedig a banki kamatok emelkednek, nehezebbé válik a hitelhez jutás.

A hawkish és a dovish FED politika
A FED politikáját két állat jelképével szokták szimbolizálni: a "hawkish" (héja) és a "dovish" (galamb) kifejezések arra utalnak, hogy a monetáris döntéshozók hangulata inkább a szigorítás irányába mutat vagy a lazítás a valószínűbb.
Hawkish
A hawkish (héja) kifejezés akkor merül fel, ha a monetáris politika szigorításáról van szó, például a kamatlábak emelésekor vagy a jegybank mérlegének csökkentésekor. Olyankor is használják ezt a fogalmat, ha a jegybankárok pozitívan viszonyulnak a gazdasági növekedési kilátásokhoz, és az infláció növekedésére számítanak.
Dovish
A dovish (galamb) kifejezés arra utal, hogy a központi bankárok a kamatlábak csökkentését, a mennyiségi lazítás növelését tervezik a gazdaság ösztönzése érdekében. A gazdasági növekedés lassulása és az infláció csökkenése jellemző általában ilyenkor.
Hogyan hat a FED világgazdaságra?
Mit jelent az erős és gyenge dollár
Az erősödő dollár azt jelenti, hogy más devizákhoz képest többet ér az amerikai fizetőeszköz. A dollár erősödésének például a Fed kamatemelése, az amerikai gazdaság erősödése, a dollárban jegyzett nyersanyagok iránti keresletnövekedés vagy a menekülődeviza-szerep felértékelődése ágyazhat meg.
Mi a petrodollár?
Az Amerikai Egyesült Államok az 1973-as első olajválság utáni évben megállapodott Szaud Arábiával, hogy a kőolaj-kereskedelmet az arab ország dollárban bonyolítja, majd a teljes olajpiacot a zöldhasúhoz rögzítették. Petrodollárnak nevezzük azt a pénztömeget, amelyet kőolaj-tranzakcióra használtak. Az alku része volt, hogy Szaúd-Arábia csúcstechnológiás fegyverekhez juthat, illetve politikai támogatást biztosít számára Washington.
Dollár mint menekülődeviza
Az amerikai dollár a világon a legfontosabb menekülő deviza, amelyet a befektetők rendszerint válság és piaci bizonytalanságok közepette azért keresnek, mert értékálló befektetésnek tartanak. A befektetők kockázatos körülmények között gyakran menekülnek amerikai állampapírba.
Maradtak kérdéseid?
-
Miért van szükség a FED-re?
A FED felelőssége a következő területekre terjed ki: a monetáris politikán keresztül a gazdaság pénz- és hitelfeltételeinek befolyásolása; a bankok és más fontos pénzügyi intézmények felügyelete; a banki és pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása, valamint a fogyasztók hiteljogainak védelme; bizonyos pénzügyi szolgáltatások nyújtása az Egyesült Államok kormányának. -
Milyen gyakran dönt a FED a kamatokról?
A Fed kamatdöntő ülései kétnaposak, a második napon 20:00 órakor hozzák nyilvánosságra a döntést. A FOMC 2025-ben nyolc alkalommal ül össze; négy alkalommal sajtótájékoztatót is tartanak. -
Hogyan befolyásolja a FED döntése a dollár árfolyamát?
A Fed döntései közvetlenül befolyásolják a dollár értékét. A kamatemelés vonzóbbá teszi az amerikai eszközöket, például az állampapírokat is, és ilyen módon növeli a keresletet a dollár iránt. Alacsonyabb kamatok esetében a befektetők figyelme más devizák felé fordulhat, ami kedvezően érintheti a feltörekvő piaci fizetőeszközöket, például a forintot is. -
Kinek a tulajdona a FED?
A Fed-et nem birtokolja senki az 1913-ban meghozott törvény alapján. A testület a Kongresszusnak számol be, és közvetlenül annak tartozik elszámolással.
Hiszek abban, hogy stresszmentesebb és jobb életünk lehetne, ha átgondolt pénzügyi döntéseket hoznánk. Ebben szeretnék segíteni. Folyamatosan keresem a megoldást azokra a problémákra, amiket a legtöbben nehezen tudnak maguktól megoldani, és ahol egy jó döntésnek komoly hatása van. Úgy gondolom, hogy a pénzügyek világa az, amiben a legtöbbet tudok segíteni. 2010 óta azon dolgozom, hogy segítsek tudatos és biztos döntéseket hozni a BiztosDöntés.hu-n. Előtte a BankRáció.hu alapítója és ügyvezetője voltam. 15 éve foglalkozom lakáshitel, személyi kölcsön, bankszámla, banki betét, állampapír termékcsoportok összehasonlításával. 2006-ban végeztem közgazdászként az International Business School (IBS) főiskolán.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.