
Elég ennyi, hogy ingyenes havidíjú bankszámlád legyen
A bankok folyamatosan variálnak a bankszámlacsomagjaik feltételein, új konstrukciókat is kihoznak, így ember legyen a talpán, aki kiismeri magát azon, hogy hogyan tud ingyenes bankszámlára váltani. Pedig ez egyáltalán nem olyan bonyolult.
Az ingyenes bankszámlának két fajtája létezik: a feltétel nélkül ingyenes és a feltétellel ingyenes bankszámla. Ez a megállapítás alapesetben, tehát ha külön nem tüntetik fel, akkor mindig a bankszámlavezetés havidíjára vonatkozik az ingyenesség.
A bankszámla havidíj azért egy kiemelt ingyenességi feltétel, mert az egy fix költség, amit mindenképpen fizetni kell. Ráadásul ez ma már egy magas költség is egyben, mely gyakran négy számjegyű is lehet havonta. De a jó hír, hogy ez sok esetben csökkenthető vagy akár lenullázható.
Mikor hívhatunk egy számlát ingyenesnek?
Ingyenesnek általában akkor hívunk egy bankszámlát, ha a havidíja feltétel nélkül ingyenes, vagy valamilyen feltétel teljesítésével ez a díj lenullázható.
Általában jövedelemérkeztetés, vagy havonta külső bankszámláról valamekkora pénz érkezése teszi ingyenessé a bankszámla havidíját. Ugyanakkor kevés esetben alternatív lehetőségek is léteznek erre, ez leggyakrabban bankkártyás vásárlások összege vagy darabszáma, amely nem kerül külön költségbe.
Ritkábban bizonyos összegű egyenleg vagy banknál tartott vagyon is lenullázhatja a bankszámlavezetés havidíját.
Mi ingyenes?
Érdemes tudni, hogy az ingyenesség, lenullázhatóság feltétele mindig csak a havidíjra vonatkozik. Emellett az összes többi tranzakció, vagy számlacsomag-elem (pl. bankkártya, internetbank havidíj, stb.) vagy feltétel nélkül ingyenes, vagy egyáltalán nem ingyenes. Vagyis, ha megszabott feltételt nem teljesíted, legfeljebb a normál számlavezetési díjat fizettethetik ki veled az adott hónapra, utólag nem kérhetnek pénz például az utalásokért.
Ritkábban a bankkártya éves díját beépítik a számlacsomag havidíjába, de csak diákszámlák vagy prémium számlák esetében. Az első évben viszont gyakori, hogy a bank elengedi a bankkártya éves díját.
A bankkártyás vásárlás szinte kivétel nélkül ingyenes, minden banknál. Ugyanígy elérhető egy nyilatkozattal – magánszemélyenként egyszerre csak egy bankszámlán - az ingyenes készpénzfelvétel, bármely hazai forint ATM-ből vagy postán, összesen legfeljebb havi 2 tranzakció erejéig, és összesen legfeljebb havi 150 000 forint összegig ingyenes.
Léteznek olyan bankszámlák, amelyeken ingyenes a csoportos beszedés, végül létezik ingyenes átutalás is. Ez utóbbi azonban egy sokkal nehezebben elérhető ingyenesség, ugyanis a műveletet tranzakciónként 50 ezer forint felett díjköteles a bank számára. Így legalább a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő díjat, mely 0,45 százalék, de legfeljebb 20 ezer forint, szinte mindig ki kell fizetni.
Miért kell ezeknél is fizetnünk?
Voltak korábban olyan számlacsomagok Magyarországon, ahol tényleg nem kellett más költséget fizetni, mint a bankszámlavezetés havidíját – mely jövedelemátutalással lenullázható volt –, így a bankkártya éves díja, a bankkártyás vásárlás, az eseti átutalás, a rendszeres átutalás és a csoportos beszedés korlátlanul ingyenes volt.
Sajnos ezek a csomagok pénzügyi tranzakciós illeték bevezetésével nagyrészt megszűntek. Ami még létezik, azokat pedig többnyire közvetítő partnereken keresztül lehet csak megnyitni, komoly beérkező jóváírás vagy jövedelemérkeztetés vállalásával.
Ugyanakkor, az átutalásoknál tranzakciónként 50 ezer forintig kedvezőbb vagy ingyenes az átutalás, szinte minden hazai banknál. Ezért egy nagyobb összeget 50 ezer forintos részletekre bontva kedvezőbb díjjal vagy – bankszámlától függően - ingyenesen is el lehet küldeni belföldre.
Sőt, ami ingyenes belföldre, az ingyenes euróban küldve külföldre is, az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamaiba, akár forintszámláról is. A SEPA átutalás díja ugyanis pontosan ugyanannyi, mint a belföldi átutalás díja.
Mikor nem elég egy ingyenes számla?
Egy ingyenes bankszámla kevés lesz akkor, ha prémium szolgáltatásokat szeretnénk igénybe venni. Ezekben az esetekben ugyanis általában prémium bankszámlát is kell nyitni, mert a prémium bankkártya az ingyenes, alapszintű lakossági bankszámlához sok esetben nem igényelhető.
Egyébként a prémium bankszámla is lehet ingyenes bankszámla, de általában magasabb jövedelemfeltétellel vagy magasabb, a banknál tartott vagyonösszeggel, mint az ingyenes lakossági, standard bankszámlák esetében.
Nem elég egy ingyenes számla akkor, ha rendszeresen nagy összegű tranzakciókat hajtunk végre. Ezekre ugyanis nagyon ritkán vonatkozik korlátlanul ingyenes tranzakciós lehetőség.
Végül, nem érdemes fenntartani az ingyenes bankszámlát akkor, ha az ingyenesség feltételei nem teljesíthetőek.
Mi történik akkor, ha nem teljesítjük az ingyenesség feltételeit?
Az ingyenesség feltételeit általában havonta vizsgálja a bank. Előfordulhat, hogy a jövedelemfeltétel, amely lenullázza a havidíjat, akár kéthavonta egyszer is teljesíthető.
Ha nem teljesítjük az ingyenesség feltételeit, akkor a bank egy jóval magasabb összegű havidíjat alkalmaz. Ez a havidíj lehet akár több ezer forint is, miközben a feltétel teljesítésével a havidíj nagyon alacsony összegű, vagy akár ingyenes is lehet.
Ha a minimálbér a számlavezetés havidíjának lenullázási feltétele, akkor azt érdemes évente, a minimálbér emelésekor megvizsgálni, hogy biztosan teljesítjük-e az elvárt összeget továbbra is?
De időnként a bankok felülvizsgálják az állandó összegű lenullázási feltételt, vagy feltételeket is, így azt is érdemes lehet rendszeresen ellenőrizni, hogy az elvárás nem emelkedett-e a bank részéről.
Olyan is előfordulhat, hogy a számlavezetési díjból a kedvezményt sávosan biztosítja a bank. Ebben az esetben csak egy magasabb összegű sávba csúszunk át, de nem feltétlenül kell megfizetni a teljes összegű havidíjat.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.