Cikkek  

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Pénzügyi Navigátor oldalán indított tájékoztató kampányt az iskolakezdéssel kapcsolatban, egyúttal az online piacterek veszélyeire is felhívva a figyelmet. A felkészültséget kvízjátékokkal le is tesztelhetik az érdeklődők. A kampány célja az őszi iskolakezdés előtt álló családok és a felsőoktatási tanulmányaikat kezdő hallgatók pénzügyi döntéseinek támogatása.

Az MNB friss pénzügyi fogyasztóvédelmi kommunikációs kampányát az őszi iskolakezdés előtti pénzügyi döntések megkönnyítése érdekében hozta létre. A témában az MNB Pénzügyi Navigátor honlapján egy helyen lehet információkhoz és tippekhez jutni a kiadástervezés, a beiskolázási és egyéb támogatások világában, valamint hasznos szempontokat olvashatunk a körültekintő hitelfelvételről. A jegybank emellett idén kiemelten felhívja a figyelmet a digitális elővigyázatosságra, főként az iskolakezdéshez szükséges eszközök online adásvétele során.

Az online piacterek nyújtotta lehetőség tanévkezdéskor is hasznos lehet, akár iskolatáskákról, bútorokról, ruházatról vagy elektronikai cikkekről van szó. Azonban legyünk elővigyázatosak, mert a csalók kihasználják, hogy az ilyen felületeken névtelenül vagy álnéven támadhatnak!

Ne dőljünk be a sürgetésnek, ne kattintsunk ismeretlen forrásból érkező hivatkozásra és ne adjunk meg személyes, illetve banki adatokat!

Továbbá gyanakodjunk, ha az eladó kerüli a személyes találkozást, de minél hamarabb meg akarja kötni az üzletet, vagy ragaszkodik ahhoz, hogy valamelyik csomagküldő szolgáltatónál ő intézi a szállítást és küldi a kapcsolódó linket, ahol banki adatainkat is meg kell adni!

Sokféle támogatást kaphatsz az iskolakezdéshez

Az iskolakezdés pénzügyi kérdés is, így ilyenkor – akár a jegybank Háztartási költségvetési kalkulátorának használatával – célszerű áttekinteni a családi büdzsénket, s ennek kapcsán a megbecsülhető kiadásokat (pl. tanszerek, füzetek, tankönyvek). Érdemes emellett előzetesen tájékozódni az igénybe vehető állami, önkormányzati vagy munkáltatói támogatások lehetőségéről, illetve – egyetemi hallgatóknak, főiskolásoknak – a pályázati lehetőségekről. Tartós betegséggel érintett gyermekek esetében külön kedvezmények, támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre (pl. az utazás kapcsán).

Aki egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, az a pénztárból is fedezhet bizonyos iskolai költségeket, így ruházatot, tankönyvet vagy taneszközt, tanulónként éves szinten jelenleg legfeljebb 266 800 forintig. Ugyanezen összeghatárig elszámolhatók a 25 év alatti, magyarországi államilag elismert felsőoktatási intézményben tanulmányaikat folytató hallgatók esetében a tandíjak, térítési díjak, kollégiumi díjak, albérleti díjak is.

Az igénybevétel feltétele a megfelelő igénylőlap kitöltése, a tanév első napját legfeljebb 15 nappal megelőző vásárlási számlák becsatolása, illetve, hogy a pénztári megtakarítás előzőleg legalább 180 napja legyen a számlán. Szükség lesz továbbá egy, a családi pótlékra való jogosultságot igazoló, 120 napnál nem régebbi igazolásra.

Mindezeken túl az egészség- és önsegélyező pénztári tagság további előnye, hogy az éves tagdíjbefizetések, valamint munkáltatói hozzájárulások után 20 százalékos, maximum évi 150 ezer forintos adóvisszatérítés igényelhető, aminek összegét a pénztári számlára lehet kérni.

Főiskolásoknak, egyetemistáknak érdemes lehet diákszámlát nyitni.

Ha hitelt kell felvenni...

Ha a kiadásokat nem oldhatjuk meg önerőből, és mindenképp hitel felvételére van szükség, célszerű szem előtt tartani, hogy – a hitel díjától, futamidejétől, egyéb jellemzőitől függően – már egy kisebb összegű fogyasztási vagy jelzálogkölcsön is nagy terhet róhat a családi kasszára. Mindenkor érdemes ezért a döntés előtt több bank hitelajánlatát is összehasonlítani.

A körültekintő döntéshozatalt az MNB Pénzügyi Navigátor Hitelfelvétel tudatosan című kiadványa, illetve a gyorskölcsönöket, fogyasztási hiteleket bemutató tájékoztatói támogatják. A felsőoktatási hallgatók által igénybe vehető Diákhitel feltételeiről szintén érdemes előzetesen tájékozódni.

Az egyetemistáknak, főiskolásoknak tanulmányaik megkezdéséhez elengedhetetlen a bankszámlanyitás, ám ezt megelőzően itt is érdemes előzetesen átgondolni, milyen igényeink, elvárásaink vannak. A körültekintő választáshoz a jegybank Számlaválasztás tudatosan Pénzügyi Navigátor füzete, illetve egy internetes bankszámla kalkulátor nyújthat segítséget. Emellett érdemes már hónapokkal az iskolakezdés előtt megfogalmazni pénzügyi célokat és elkezdeni a megtakarítást azok valóra váltásához.

Az MNB szórakoztató formában is eljuttatja a fogyasztókhoz a legfontosabb gyakorlati tippeket, ismereteket: a "Pénztárcabarát iskolakezdés" kampány kvízjátéka segítségével e témában tesztelhetjük tudásunkat.

Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Legfrissebb útmutatóink egészségpénztár témában

  • Szemüveg kiválasztása egészségpénztárból

    150 ezer Ft pluszpénz évente! Érdekel?

    Akkor nyiss egészségpénztári számlát! Hiszen az egészségpénztári befizetések és az ahhoz kapcsolódó 20% adó-visszatérítés által évente akár 150 ezer Ft pluszt kaphatsz az egészségügyi és családi kiadásaidhoz! Nem beszélve az egyedi árkedvezményekről! Az exkluzív akcióknak köszönhetően olyan egészségügyi szolgáltatásokhoz juthatsz hozzá kedvezőbb áron, mint például a szemészet, a fogászat vagy a laborvizsgálat. Ismerd meg cikkünkből, hogyan lehet a tiéd az akár 150 ezer Ft pluszpénz!

    frissítve: 2024. szeptember 2.
  • Iskolakezdésre minden szükséges tanszert meg kell vásárolni, de egészségpénztárral könnyebb.

    Váratlan helyről kaphatunk akár 53 ezer forintot iskolakezdéshez

    Az iskolakezdés sok iskolás gyermeket nevelő szülő rémálma. Ismét elérkezik egy új tanév, amikor több tízezer forintjukat áldozhatják fel a gyermekük oktatása oltárán, a költségeken pedig alig-alig lehet spórolni. Pedig a beiskolázási támogatással 50 ezer forintot is lehetne fogni a költségeken, mégis kevesen ismerik ezt a lehetőséget. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint meglepő helyen lelhetünk anyagi segítségre. Ott, ahol az egészségünk is olcsóbb lehet: az egészségpénztárban. Tudatos tervezéssel és hosszú távú gondolkodással pedig jóval az infláció feletti mértékben spórolhatunk.

    frissítve: 2024. augusztus 25.
  • Az egészségpénztári egyenlegedet lekérdezheted az ügyfélfiókodban.

    Egészségpénztár egyenleglekérdezés – így kérdezd le a pénztári egyenlegedet

    Az egészségpénztári költés legegyszerűbb módja, ha az egészségkártyáddal fizetsz. Ehhez azonban a legtöbb esetben érdemes tudnod, hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatsz, azaz mennyi az egészségpénztári egyenleged. Mutatjuk, hogyan kérdezheted le.

    frissítve: 2024. augusztus 8.