Számlanyitás Spanyolországban: a spanyol bankszámla feltételei, folyamata és díjai
Spanyolország nagyon népszerű üdülőhely a magyarok körében, rengeteg honfitársunknak van ott ingatlanja, üdülője. De sokan azért tartózkodnak Spanyolországban, mert dolgoznak ott. Ha tartósan élsz Spanyolországban, szükséged lesz egy helyi bankszámlára.
- Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni Spanyolországban?
- Mikor kötelező a spanyol bankszámla?
- A spanyol bankszámla előnyei
- Miben más a bankolás Spanyolországban?
- Spanyol bankszámla alternatívák
- A spanyol bankszámlanyitás feltételei
- A spanyol bankszámlanyitás folyamata
- A bankszámla költségei Spanyolországban
- A legnépszerűbb bankok Spanyolországban
- Maradtak kérdéseid?
Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni Spanyolországban?
Spanyolország egy európai uniós ország, ami azt jelenti, hogy uniós állampolgárként lehet ott bankszámlád. Sőt, ha ott élsz és dolgozol, akkor igazából kell is, mivel nem tudsz mindent készpénzzel elintézni.
Lehet, hogy a vásárlásokat éppen el tudod, de biztosan lesz egy olyan online számlafizetés vagy webes szolgáltatás megrendelésed, ahol már nem sokra mész a készpénzzel. Spanyolországban ottani lakcímmel rendelkezők és olyan külföldiek is, akik nem Spanyolországban élnek, azaz nincs spanyol lakcímük, szintén nyithatnak bankszámlát.
Például Ausztriával ellentétben, ahol gyakorlatilag csak alapszámlát nyithatsz, Spanyolországban ennél jobb banki ajánlatokat is kaphatsz. Természetesen Spanyolországban is nyithatsz alapszámlát.
Mikor kötelező a spanyol bankszámla?
Spanyolországban akkor kötelező bankszámlát nyitnod, ha ott dolgozol vagy tanulsz, mert ebben az esetben helyben kapsz jövedelmet és azt bankszámlára szokták utalni. Spanyolországban nagyon elterjedt a bankkártyás fizetés, mindenhol tudsz fizetni kártyával, így a bankszámlára mindenképpen szükséged lesz.
Ha Spanyolországban hitelt veszel fel, hitelkártyát igényelsz vagy helyi adósminősítésre van szükséged, akkor tényleg elengedhetetlen számodra a spanyol bankszámla. Ha nagyobb összeget mozgatsz, mert például befektetsz, vagy ingatlant szeretnél vásárolni Spanyolországban, akkor szintén szükséged lesz egy helyi bankszámlára.
A spanyol bankszámla előnyei
Bár a magyar bankszámládat is használhatod Spanyolországban, a spanyol bankszámlának vannak tagadhatatlan előnyei, főleg, ha tartósan ott tartózkodsz:
- be tudsz fizetni készpénzt helyben a bankszámládra
- a helyi bankszámla használat értelemszerűen nem számít külföldinek, tehát nem drága, ellentétben a magyar bankszámla spanyolországi használatával
- eléred a helyi ügyintézést, így helyben tudsz bankfiókban rendelkezni a számlád felett és helyi díjasak az ügyfélszolgálati hívások is (spanyol telefonszámról vagy nem folyamatos spanyolországi tartózkodással magyar mobilszámról is)
- elérheted a helyi kedvezményeket, melyek a bankszámlavezetéshez vagy a bankkártya használatához kapcsolódnak
Miben más a bankolás Spanyolországban?
Spanyolországban a bankszámlák és bankkártyák használata több helyi sajátossággal is jár, amelyeket érdemes figyelembe venned:
- a spanyol bankok külföldiek számára sokszor külön számlatípusokat kínálnak, általában magasabb díjakkal, de ezek kevesebb dokumentációval is megnyithatók
- a klasszikus helyi bankszámlákhoz, melyeket a spanyolok is használnak, helyi lakcím és NIE-szám (spanyol adóazonosító) szükséges, sőt, spanyol telefonszám is szükséges lehet
- a spanyol bankok általában hétfőtől péntekig, reggel 8:30-tól 14 óráig tartanak nyitva, így ritka a délutáni nyitva tartás
- a digitalizáció elterjedt Spanyolországban, a magyar viszonyokhoz hasonlóan elérhető az online bankszámlanyitás is, vannak erre szakosodott bankok is
- a bankkártyák használata elterjedt, de kisebb boltokban vagy helyi piacokon néha még mindig előfordul, hogy csak készpénzzel tudsz fizetni
- a nagyobb összegű nemzetközi pénzügyi tranzakciókat – tehát ha például Magyarországra utalsz –, Spanyolországban különdíjak terhelhetik
- a SEPA rendszerű eurós átutalások általában ingyenesek vagy olcsók
- Spanyolországban vidéken kisebb az ATM lefedettség, ezzel jó, ha előre tisztában vagy
- Spanyolországban a Bizum nevű mobilfizetési rendszer nagyon népszerű, amelyet a legtöbb bank biztosít a magánszemélyek közötti vagy kereskedelmi fizetések céljára
- tartományonként változhat a bankkártya elfogadás lefedettsége, főleg vidéken, kisebb helyeken legyél készpénzzel is bebiztosítva
- a pénzmosásra nagyon figyelnek, kiváltképp Katalóniában – 3 ezer euró felett igazolnod kell a pénz eredetét
- Magyarországról nézve szokatlan, hogy ha fizetésed érkezik a számládra, akkor elkérhetik a munkaszerződést
- számíts arra is, hogy a spanyol bankok sokszor nem túl rugalmasak
Spanyol bankszámla alternatívák
Milyen lehetőségeid vannak Spanyolországban a bankszámla és bankkártya használata szempontjából?
- nyithatsz helyi bankszámlát Spanyolországban – ha ott élsz vagy ott tanulsz
- nyithatsz a magyar személyazonosító igazolványaiddal spanyol alapszámlát, ez is lehet alternatíva a helyi bankszámlára
- ha eurót fogadnál Spanyolországban, arra jó lehet a Revolut vagy a Wise számlája
- a hazai bankok is kínálnak előnyös devizaszámlákat, melyeket Spanyolországban is használhatsz, de arra figyelj, hogy magyar bankszámláról eurót SEPA átutalással küldj, mert az belföldi díjazású, azonkívül Spanyolországban inkább vásárolj a magyar kártyáddal, mert az ingyenes, de ne vegyél fel készpénzt, mert az viszont nagyon drága
A magyarországi bankok egyébként kínálnak nagyon előnyös árfolyammal lebonyolított devizaváltást is, melyeket távolról, Spanyolországban is igénybe vehetsz a bank mobilalkalmazásával. Ilyet kínál hazánkban az Erste Bank, Gránit Bank, MBH Bank, OTP Bank és Raiffeisen Bank.
A spanyol bankszámlanyitás feltételei
A bankszámlanyitás Spanyolországban általában igényli, hogy kiváltsd a külföldieknek szóló NIE igazolást, de van olyan bankszámla konstrukció, amelyhez mindössze egy spanyol telefonszám szükséges.
Ezért a legegyszerűbb, ha a spanyol bankszámla megnyitása előtt tájékozódsz az adott bank honlapján, hogy pontosan milyen dokumentumokra van szükséged a bankszámla megnyitásához.
Ez vonatkozik mind a szelfis, mind a bankfióki számlanyitásra.
Szükséges dokumentumok
Az alábbi dokumentumokkal tudsz megnyitni egy spanyol bankszámlát:
- érvényes útlevél vagy személyi igazolvány
- a lakcímed igazolása
- munkaviszony igazolása, ilyen például a bérpapír vagy a munkaszerződés, de ha tanulsz, akkor diákigazolványt is elfogadnak
- NIE spanyol külföldi azonosító szám és igazolvány
Mi a NIE Spanyolországban?
A NIE (Número de Identidad de Extranjero) Spanyolországban tartózkodó külföldiek egyedi azonosítószáma, amelyet a spanyol hatóságok bocsátanak ki a nem spanyol állampolgárok számára. Ez a szám elengedhetetlen számos jogi, pénzügyi és adminisztratív ügyintézéshez az országban.
A NIE számot Spanyolországban a legtöbb bank megköveteli a számlanyitáshoz, különösen akkor, ha olyan bankszámlát szeretnél nyitni, amely a spanyol állampolgároknak szól.
De ugyancsak kell a NIE szám a munkavállaláshoz, lakásvásárláshoz vagy -bérléshez, az adózáshoz és az egészségbiztosítási ügyek kezeléséhez.
A NIE-t a spanyol rendőrségnél (Oficina de Extranjería) tudod kérelmezni, amihez előzetes időpontfoglalás szükséges. A NIE külföldről is igényelhető a spanyol nagykövetségeken vagy konzulátusokon.
Ehhez érvényes útlevél, kitöltött EX-15 formanyomtatvány, indoklás (például munkaszerződés), valamint a kezelési díj befizetése szükséges.
A NIE olyasmi, mint a TAJ-szám idehaza, végigkísér a spanyolországi tartózkodásod alatt.
Elképzelhető, hogy a bank is ki tudja neked váltani a NIE-t külön díjért, de ennek járj utána, mert nem minden bank vállal ilyet.
Hivatalos dokumentum-fordítás Spanyolországban
Minden olyan dokumentumot le kell fordítanod, amit benyújtasz és nem spanyol nyelvű. A fordításnak hivatalosnak kell lennie, az ilyen fordítókat Spanyolországban traductor jurado néven találod meg.
Hivatalos a fordítás akkor, ha az úgynevezett Apostille bélyegzővel látják el, ezért ne Magyarországon fordítsd le a dokumentumaidat.
A spanyol bankszámlanyitás folyamata
A spanyol bankszámlanyitás nem különbözik a Magyarországon megszokott folyamattól.
A legfontosabb, hogy pontosan előkészítsd azokat a dokumentumokat, amelyeket a bank a számlanyitáshoz kér. A dokumentumokról előre készíts hiteles másolatot Spanyolországban, a Apostille bélyegző miatt.
Ha ez megvan, és nem online nyitod meg a számlát, akkor foglalj előre időpontot a kiválasztott bankfiókban. A folyamatban spanyol vagy angol nyelven beszélő ügyintézőt választhatsz. Természetesen segíthet számodra egy magaddal vitt tolmács is, egy helyi barátod vagy rokonod.
A számlanyitáskor megkapod a legfontosabb dokumentumokat, melyek között nem csak a feltételek, de a díjak is szerepelnek. Ha valamit nem értesz, azt kérdezd meg, még a nyitás előtt.
Ha a szerződés elektronikusan történik, akkor a bank elküldi azt az e-mail címedre, és az papírok aláírása a végső procedúra a bankfiókban.
Ezt követően a bankszámlád létrejön és azonnal használhatod azt. A bankkártyát csak később kapod meg, de elképzelhető, hogy a bank biztosít számodra instant kártyát, amelyet be tudsz digitalizálni a mobiltelefonodba és máris fizethetsz érintéssel, sőt, az erre alkalmas ATM-eket is azonnal használhatod is.
Nyithatok Magyarországról spanyol bankszámlát?
Igen, nyithatsz spanyol bankszámlát Magyarországról, ha előtte igényled a NIE igazolást. Akár Spanyolországtól távolról is, például a spanyol nagykövetségen.
Ezzel tudod igazolni, hogy külföldi állampolgárként kívánsz bankszámlát nyitni és az állam már felvett téged a nyilvántartásába.
A bankszámla költségei Spanyolországban
A bankszámlanyitás nem kerül pénzbe Spanyolországban. Nincs szükség kezdeti befizetésre sem.
A legfontosabb költségeket, mint havi számlavezetési díj, bankkártya éves díj, SEPA euró átutalás díja Magyarországra, illetve ATM készpénzfelvétel Magyarországon, az alábbi táblázatban találod.
Két banknál csak a bankcsoporti vagy szerződéses bankok ATM díjazása szerepel a honlapjukon, így itt nem ismert a magyarországi készpénzfelvétel költsége.
Bank | Számla | Havi számlavezetés díja | Bankkártya éves díja | SEPA euró átutalás díja Magyarországra | Készpénzfelvétel Magyarországon |
Banco Santander | Cuenta Online Santander | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR | nincs információ |
BBVA | Cuenta Online | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR (euróban) |
CaixaBank | Cuenta online | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR | nincs információ |
Banco Sabadell | Cuenta Online Sabadell | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR | 3 százalék, minimum 3 EUR |
Bankinter | Digitális számla | 0 EUR | 0 EUR | 0 EUR | 4 százalék, minimum 3 EUR |
Mennyibe kerül Magyarországra utalni?
Magyarországra utalni Spanyolországból drága, nemzetközi átutalásnak számít.
Ennek ugyanis belföldi díjazása van Spanyolországban külföldre is, ami általában ingyenes.
A másik probléma, hogy az utalás fogadása magyar forintszámlán automatikus konverzióval jár, ami nem biztos, hogy a legkedvezőbb a számodra. Ezért a legjobb, ha euró devizaszámlát nyitsz és azon fogadod a Spanyolországból érkezett eurót, mert ekkor te döntheted el, hogy milyen árfolyamon váltod át a pénzt és mikor.
Természetesen használhatod a meglévő Revolut vagy Wise számlád eurós alszámláját is, hiszen ezek is devizaszámlának számítanak. Tehát ha a kettő közül rendelkezel valamelyikkel, akkor nem is kell Magyarországon devizaszámlát nyitnod.
Mennyibe kerül Magyarországon készpénzt felvenni?
Eurót felvenni Magyarországon csak pár ATM-ből tudsz: van néhány OTP-s és kb. 400 euronetes ATM.
Euronetes ATM elképzelhető, hogy közvetlenül euró számláról nem ad ki neked eurót, csak akkor, ha konverzió is szükséges hozzá, azaz nem euró a számla devizaneme. Tehát lehet, hogy nem az Euronet ATM lesz a számodra a legjobb megoldás. Főleg, hogy ha azzal váltasz, akkor DCC-t alkalmaz, ami rosszabb árfolyam, mintha a hagyományos devizaváltást vennéd igénybe. A DCC lényege a mesterségesen magas, fix összegű árfolyam.
Az OTP-s ATM pedig erősen limitált összeggel szolgál ki egy spanyol bankkártyáról, ráadásul tervez erre egy külön díjat is bevezetni, amit a bankod díján felül kell megfizetned, közvetlenül az OTP-nek.
Ha pedig forint ATM-ből veszel fel, akkor árfolyamveszteséggel kell számolnod. Úgyhogy nem a legjobb megoldás egyik sem. Ha lehet, oldd meg másképp.
A legnépszerűbb bankok Spanyolországban
Spanyolországban több nagy bank is elérhető a bankszámlanyitáshoz, a legismertebb és legnagyobb pénzintézetek a következők:
- Banco Santander: a legnagyobb spanyol bank, nemzetközileg is elismert, számos különböző számlacsomaggal, globális jelenléte miatt a nemzetközi tranzakciókban előnyös lehet.
- BBVA (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria): szintén nagy bank Spanyolországban és világszerte, innovatív digitális megoldásairól ismert, például egyszerű online bankszámlanyitási lehetőséggel.
- CaixaBank: különösen a lakossági szolgáltatásai terén erős bank, egyedi ajánlatokkal bizonyos életkori csoportoknak.
- Banco Sabadell: kisebb, de nagyon megbízható bank, ismert az ügyfélközpontúságáról, emiatt sok külföldi ügyfél választja őket.
- Bankinter: szintén kisebb méretű bank, versenyképes számlacsomagokkal és befektetési lehetőségekkel, beleértve az online szolgáltatásokat is.
Maradtak kérdéseid?
-
Magyar állampolgárként nyithatok bankszámlát Spanyolországban?
Igen, de szükséged lesz a helyi NIE igazolásra, melyet Spanyolországban célszerű beszerezned.
-
Kötelező a kezdő befizetés a spanyol bankszámláknál?
Általában nincs szükség pénzre a számlanyitáshoz. A bank úgyis tudja, hogy azért nyitod meg a bankszámlát, mert pénzt vársz rá.
-
Hogyan tudok Spanyolországba pénzt küldeni Magyarországról olcsón?
Használd a SEPA átutalást és küldj pénzt euróban, melyet forintszámláról is megtehetsz belföldi utalási díjjal. Ekkor a bank a küldéskor konvertálni fogja a forintodat euróra. De használhatod a Wise vagy a Revolut rendszerét is. -
Hogyan tudok Spanyolországból pénzt küldeni Magyarországra olcsón?
Utalj SEPA átutalással Magyarországra, az IBAN számlaszámodra, euró alapon. Viszont ehhez Magyarországon előnyös lehet devizaszámlát tartanod, mert jobb, ha arra érkezik a pénzed.
Forintszámlára is érkezhet euró, csak ekkor a bank automatikusan átváltja a pillanatnyi deviza vételi árfolyamon. Ennél jobb árfolyamot is elérhetsz, ha devizaszámláról saját magad váltod át a pénzed a kellő időpontban.
Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.