Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Osztrák elsősorban akkor van rá szükséged, ha Ausztriában élsz, dolgozol vagy tanulsz. Természetesen "csak úgy" is lehet osztrák bankszámlád, például azért, mert nem bízol a magyar bankrendszerben.

Hogyan tudok magyar állampolgárként bankszámlát nyitni Ausztriában?

Mivel Ausztria része az Európai Uniónak, uniós állampolgárként te is nyithatsz bankszámlát, de nem minden banknál. Jellemzően a vidéki fiókokban, kisebb bankokban nem fognak neked számlát nyitni, nagyobb városokban viszont már nem utasítják vissza.

Azonban számítanod kell arra, hogy egy másik időpontban kell majd visszamenned (vagy eleve előre kérned kell időpontot a számlanyitásra), amikor ténylegesen megnyitják a bankszámládat.

Számítanod kell arra, hogy esetleg ellenállnak a számlanyitásnak, például osztrák lakcímet, osztrák mobiltelefonszámot kérnek. Ebben az esetben hivatkozz arra, hogy alapszámlát (németül Basiskonto) szeretnél nyitni. Erre jogilag minden uniós államban van lehetőséged, ha nem követtél el pénzügyi bűncselekményt (visszaélést) és nincs másik bankszámlád az adott államban. A magyar bankszámla ebből a szempontból nem számít. Alapszámla nyitás előtt biztonságból kérdezz rá, hogy külföldre tudsz-e utalni SEPA utalással (eurót) az alapszámláról!

Mivel alapszámla nyitását nem utasíthatják vissza, ezért gyakorlatilag bármelyik bankban nyithatsz számlát. De a legvalószínűbb, hogy a nagyobb bankokban nem lesz probléma a számlanyitással az osztrák Erste Banknál (helyben Sparkasse-nak hívják őket) és Raiffeisen Banknál, valamint a ma már UniCredit csoporthoz tartozó, egykoron szintén osztrák Bank Austriánál. Mindhárom bank Magyarországon is jelen van.

Ugyancsak jelen van Magyarországon a szintén osztrák gyökerű Oberbank, ahol szintén próbálkozhatsz számlanyitással.

Mikor kötelező az osztrák bankszámla?

Ha szeretnél Ausztriában euróhitelt felvenni (Magyarországon ezt csak akkor teheted meg, ha devizában érkezik a rendszeres jövedelmed), vagy osztrák hitelkártyára van szükséged, netán az adósminősítésedhez szükséges, akkor van szükséged osztrák bankszámlára.

Ha ott dolgozol, akkor elvileg nem kötelező rendelkezned osztrák bankszámlával, főként ha van eurószámlád idehaza, amelynek IBAN számlaszámára eurót utalva (SEPA átutalás) ugyanannyiba kerül az átutalás díja, mint Ausztrián belül. Nem biztos, hogy ezzel tisztában van a munkáltatód, főleg egy kis cég esetén, ahol esetleg nem nagyon dolgoznak külföldiek.

Osztrák bankszámláról olvas férfi

Az osztrák bankszámla előnyei

Az osztrák bankszámla előnye az, hogy Ausztriában van egy bankszámlád, amelyhez az országban széleskörűen hozzáférhetsz belföldi díjazással, amikor ott vagy.

Van hová befizetned az euró készpénzt, ha ott készpénzben kapsz jövedelmet.

A magyar adóhatóság viszont biztosan rálát számlára, így nem tudod rajta elrejteni a pénzed. A 2010-es évek második fele óta adózási szempontból már össze vannak kapcsolva az európai uniós országok, így nem lehet jövedelmet eltitkolni a nemzeti adóhatóság elől egyetlen uniós országban sem. Sőt, Svájcban sem.

Milyen a bankolás Ausztriában?

Ausztriában nagyon hasonló banki környezettel találkozhatsz, mint Magyarországon. Mégis van néhány sajátosság, amivel jó tisztában lenned.

Először is, ha az osztrák bankkártyádat Magyarországon használod készpénzfelvételkor, azt külföldi díjjal terhelik. Az osztrák bank ügyfélszolgálatát Magyarországról felhívni hazai belföldi díjnak számít.

Ausztriában a bankszámlák fenntartási díja általában magasabb, mint Magyarországon, de az alapszámla például kifejezetten kedvező, mert a havidíjért cserébe egy sor lehetőséget ingyen kapsz. (Tőlünk nyugatabbra amúgy is divat az ingyenes, vagy átalánydíjas bankolás.)

Készpénzhasználat

Ausztriában még mindig elterjedt a készpénzhasználat, bár egyre több helyen elfogadják a kártyás fizetést. Ez eltérhet Magyarország trendjétől, ahol az érintéses és digitális fizetési megoldások gyorsan elterjedtek a 2020-as évek elején a kötelező elektronikus fizetés biztosításának törvényi előírása miatt. Ezért meglepő lehet, hogy néhány kisebb üzlet vagy étterem nem fogad el kártyát Ausztriában.

Noha néhány nagyobb osztrák bank kínál angol vagy magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, az általános ügyintézés németül zajlik.

Az osztrák bankrendszer erősen szabályozott, ami nagyobb biztonságot, de néha hosszabb ügyintézési időt jelenthet. Például a számlanyitás során több dokumentumot kérhetnek.

Számíthatsz arra is, hogy Ausztriában a bankok fejlődése lassabb lehet az online és mobilbanki alkalmazások terén. A mobil és netbanki felületeket természetesen németül vagy angolul kell használnod, nincs magyar nyelv.

Osztrák bankkártyák

Magyarországon régóta megszokhattad, hogy konvertibilis, nemzetközileg is használható bankkártyákat kapsz bármelyik banknál. De Ausztriában még létezik egy helyi sajátosságnak tekinthető bankkártya, amelyet Bankomatkarte vagy Maestro-kártya néven ismernek. Bizonyos elfogadóhelyeken (különösen kisebb boltokban, éttermekben, vidéken) csak helyi bankkártyákat fogadtak el, a magyar bankkártyádat vagy a Revolutodat nem tudod használni.

A magyarországi ingyenes készpénzfelvétel Ausztriában nem érvényes, de az eurós ATM készpénzfelvételek díja ugyanannyi, mintha Magyarországon, a saját bankodétól eltérő (idegen) bankban vennél fel készpénzt. Ugyanígy belföldi díjú az euró átutalása Magyarországról az osztrák bankszámládra euróban, SEPA utalással (akár forintszámláról is).

Számlanyitás Bécsben

Osztrák bankszámla alternatívák

Ha helyben élsz, ott tanulsz vagy dolgozol, akkor tényleg nem árt, ha van egy osztrák bankszámlád.

2027-ig a magyar bankok egyike sem fogad azonnali euró átutalást az eurózónából. Egy osztrák bankszámlával – ha a bank csatlakozott a rendszerhez -, azonban azonnal hozzáférhetsz az elküldött pénzhez, a bankkártyáddal akár Magyarországon tartózkodva rögtön költhetsz is.

Hacsak nem készpénzben kapsz jövedelmet Ausztriában, teljesen kiválthatja az osztrák számládat a Revolut vagy a Wise bankszámlája, amit Magyarországról is megnyithatsz.

Mindkét szolgáltató kínál ingyenes ATM készpénzfelvételt Ausztriában, egy szerényebb összegig (havi 75, illetve 80 ezer forintnyi euróig). Ezt a magyar bankkártyáddal ingyen nem veheted igénybe.

Végül alternatíva lehet Ausztriában a magyar forintszámlád, vagy eurószámlád is, hiszen a mobilappal hozzáférsz a pénzedhez Ausztriában is, a magyar kártyáddal pedig ingyen vásárolhatsz (ha elfogadják).

A magyar eurós devizaszámládra is kaphatsz osztrák belföldi díjjal küldhető pénzt SEPA átutalással (azaz munkabért), szóval tényleg csak annyi a lényeg, hogy ne vegyél fel készpénzt Ausztriában a magyar kártyáddal, mert az viszont nagyon drága.

Ne feledd, ha az euródat forintra szeretnéd átváltani, ma már igen előnyös árfolyamokat kínál 4 bank is a hagyományos deviza eladási árfolyamukhoz képest, igaz limitáltan.

Az OTP Bank havi 600 000 forintig kínál kedvezményes devizaváltást a bankkártyás tranzakciókra és külön havi 600 000 forintig a devizaváltásos átutalásokra. A Gránit Bank havi 650 000 forintos keretig teszi ugyanezt, míg az Erste Bank havi 500 000 forintig. Saját árfolyamaihoz képest a Raiffeisen Bank is kedvező árfolyamot biztosít, tranzakciónként 40 millió forintig. Az utóbbi 3 bank szolgáltatása csak hétköznap, munkaidőben vehető igénybe.

Az osztrák bankszámlanyitás feltételei

Bankszámlanyitás Ausztriában magyar állampolgárként gyakorlatilag feltétel nélküli, ha az alapszámlára gondolsz és a személyi azonosításhoz szükséges igazolványaid nálad vannak.

Ha nem alapszámlát nyitnál, akkor szükséges lehet osztrák lakcím és osztrák, német vagy esetleg olasz mobilszám.

Szükséges dokumentumok

Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél szükséges a bankszámla nyitáshoz, továbbá a lakcímkártya. Ha Ausztriában fogsz dolgozni és élni, akkor jó, ha nálad van egy nevedre szóló közüzemi számla és egy munkahelyi igazolás.

Addig nem kaphatsz pénzt a munkáltatódtól, amíg nincs osztrák bankszámlád (hacsak nem utaltatod Magyarországra), viszont addig nem tudsz a nevedre szóló közüzemi számlát felmutatni a banknak, amíg nincs munkaviszonyod.

Ezt úgy tudod feloldani, ha nem megy másképp, hogy alapszámlát nyitsz. Később válthatsz másik számlára, ha már mindened megvan hozzá.

Számlanyitás ügyintézővel

Az osztrák bankszámla nyitás folyamata

Az osztrák bankszámla megnyitásához először is, gyűjtsd össze a személyes okmányaidat, így a személyi igazolványod vagy útleveled és a lakcímkártyád. Kérj időpontot a személyes számlanyitáshoz!

Nyithatsz számlát videóbankon keresztül is (VideoIdent), vagy egy osztrák postahivatalban is (PostIdent), ahol ellenőrzik a személyes irataidat és ezzel beazonosítanak.

A VideoIdent ugyanúgy működik, mint Magyarországon, tehát a személyes adataid megadása után egy videóbankárral lépsz kapcsolatba a webkamerán keresztül. A hazánkban már ismert folyamat szerint beazonosítanak, azaz elkészítik a fotót a személyes okmányaidról és megnyitják a számládat.

A PostIdent a postahivatalokban, PostIdent portál segítségével működik, ahol ugyanúgy megtörténik a beazonosítás.

A bankszámlával kapcsolatban a banktól fogsz további tájékoztatást kapni, amint jóváhagyták a bankszámla igénylésedet és megnyitják a bankszámládat. Ezeket fordítsd le, olvasd el, mert ha valamit nem tudsz egy idegen országban, az nem mentesít a kötelezettség alól. Tedd el ezeket a dokumentumokat!

A bank kisvártatva kiküldi a PIN-kódodat és a kártyádat postán, amit általában ugyanúgy aktiválhatsz, mint Magyarországon, tehát egy PIN-kódos művelettel. De az is lehet, hogy az internetbankban vagy a bank mobilalkalmazásában is aktiválhatod a bankkártyádat. Lehet, hogy a PIN-kódot magad állíthatod be a bankfiókban, ekkor nem küldenek ki PIN-kódot.

Ausztriába kell utaznom bankszámlát nyitni?

Általában sajnos igen.

Noha Ausztriában is elérhető már a szelfis számlanyitás, külföldiként nem biztos, hogy sikeresen be tudod fejezni a folyamatot teljesen online, hiszen a magyar igazolványaidat nem biztos, hogy le tudják ellenőrizni távolról, illetve nem biztos, hogy a neked megfelelő alapszámlát megnyitják online folyamatban. (Ez általában Magyarországon sem működik.)

Ne feledd, hogy az osztrák számlanyitáshoz előre egyeztess időpontot, nehogy kétszer kelljen bemenned!

A számlanyitást mindenképp intézd személyesen. A továbbiakban már rábízhatod magad a bank digitális szolgáltatásaira.

Bankszámla költségei Ausztriában

A bankszámlanyitásért nem kell fizetned. A legfontosabb fenntartási bankköltségek és 1 000 euró átutalás Magyarországra a nagyobb osztrák bankokból az alábbi költséggel jár az alapszámlákon:

Ausztriai banki díjak
Alapszámlák
bankonként
havi számlavezetési
díj
bankkártya
éves díja
1 000 euró SEPA
átutalása Magyarországra
Sparkasse (Erste Bank)
Basiskonto
6,66 EURdíjmentesdíjmentes
Bank Austria (UniCredit)
Basiskonto
6,66 EURdíjmentesdíjmentes
Raiffeisen Bank
Basiskonto
6,66 EURdíjmentesdíjmentes
Volksbank Wien
Basiskonto
6,67 EURdíjmentesdíjmentes
Oberbank
Konto mit
grundlegenden
Funktionen
6,67 EURdíjmentesdíjmentes

Ha az utalást nem SEPA, hanem forintátutalással küldöd a magyar forintszámlára, akkor a küldő bank forint eladási árfolyamán váltja át a pénzt.

Ha az utalást euróban, magyarországi forintszámlára küldöd, akkor a magyar bank euró vételi árfolyamán váltja át a pénzt. Értelemszerűen nincs semmilyen átváltás, ha euróban, a magyarországi eurószámládra küldöd a pénzt.

Mennyibe kerül Magyarországra utalni?

Ha Ausztriából utalsz Magyarországra, és ezt nem euróban, SEPA átutalással teszed, akkor az nemzetközi átutalásnak számít.

Ha euróban, SEPA átutalással küldöd át a pénzt, az Ausztriában belföldi díjazásúnak számít.

A SEPA átutalás működik akkor is, ha forintszámlára kapod a pénzt, vagy ha onnan küldöd.

A lényege az, hogy maga az átutalás euróban menjen el a bankból és abban érkezzen meg a másik bankhoz, függetlenül attól, hogy ez a küldő vagy fogadó oldalon jár-e konverzióval.

A legegyszerűbb, ha eurószámláról küldöd (ez Ausztriában alap) és magyar eurószámlán fogadod. Ha nincs ilyened, de van Revolutod vagy Wise-od, akkor van devizaszámlád is.

A legnépszerűbb bankok Ausztriában

Ausztriában a legnagyobb bankok közé tartoznak:

  • Sparkasse (Erste Group Bank): ez a legnagyobb bank Ausztriában a teljes eszközállomány alapján, a bankcsoport erős jelenléttel bír Közép- és Kelet-Európában is.
  • Bank Austria: eszközállományát tekintve második helyen áll, az UniCredit csoport tagja, és széles körű pénzügyi szolgáltatásokat kínál magánszemélyeknek, vállalkozásoknak és intézményi ügyfeleknek.
  • Raiffeisen Bank: eszközállománya alapján a harmadik helyen áll, mind személyes, mind vállalati banki szolgáltatásokkal szintén aktív Közép- és Kelet-Európában.
  • Volksbank Wien: regionális szereplőként fontos szerepet játszik Bécsben és Alsó-Ausztriában, különféle lakossági és vállalati pénzügyi termékeket kínálva.
  • Oberbank: főként Ausztriában, Németországban és Csehországban aktív bank, és üzleti, személyes, valamint lakossági banki szolgáltatásokat nyújt.

A Volksbank kivételével ezek a bankok Közép- és Kelet-Európában és Magyarországon is jelen vannak.

Maradtak kérdéseid?

  • Magyar állampolgárként nyithatok bankszámlát Ausztriában?

    Igen. Ha a bank vissza akarja utasítani, mert például osztrák lakcímet vagy osztrák mobiltelefonszámot kér, akkor kérd az alapszámla (Basiskonto) megnyitását, melyet nem utasíthatnak vissza.
  • Segít, ha itthon Erste vagy Raiffeisen ügyfél vagyok?

    Nem. Nincsenek összekötve a leánybankok, nem látnak rá a magyar számládra, Ausztriában új ügyfél leszel (és Magyarországon is, ha Ausztriában nyitottál előbb ugyanannál a bankcsoportnál).
  • Hogyan tudok gyorsan pénzt mozgatni az osztrák és a magyar számlám között?

    A magyar bankok 2027-ig nem érik el az azonnali eurós nemzetközi devizaátutalást. De használhatod a Wise-ot, ha van Wise számlád. A Wise forint számlája azonnal küld forintot a magyarországi bankrendszerbe, a Wise euró számlája pedig képes azonnali euró utalás fogadására. A pénzt viszont a Wise-nál kell átváltanod a két különböző devizanemű számla között, amely nem ingyenes. A forintátutalás Magyarországra ingyenes a Wise-ról 50 000 forintig (akár több tranzakcióra bontva), csakúgy, mint az euró átutalása Ausztriába.
  • A Revolutot használhatom Ausztriában?

    Igen, ahogy a Wise kártyádat is, de számíts arra, hogy lehetnek olyan elfogadóhelyek vagy bankjegy-automaták, melyek csak osztrák kártyát fogadnak el.
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Kapcsolódó címkék

Legfrissebb útmutatóink bankszámla témában