Térképmásolat – ne feledkezz meg róla lakáshitel igénylésekor
Nemcsak a piaci lakáshiteleknél fontos a térképmásolat, de kiemelt jelentősége van a támogatásoknál, így a falusi CSOK-nál és a lakáscélú támogatott hiteleknél is, így a CSOK hitelnél és a CSOK Plusznál. Mutatjuk, hogy mit tehetsz, hogy ne bukd el a támogatást, és felvehesd a hitelt, amire egyébként jogosult lennél.
- Mikor kell a hiteligényléshez térképmásolat?
- A tulajdoni lapot már a legtöbben lekérik
- Mi a különbség a tulajdoni lap és a térképmásolat között?
- Miért fontos a térképmásolat hiteligényléskor?
- Mi szerepel a térképmásolaton és honnan kérhetem le?
- Eltérések a térképmásolat és az ingatlan között
- A térképmásolaton máshol van a telekhatár, mint amit látsz
- A térképmásolaton nem szerepel egy tároló vagy garázs
- A térképmásolaton nem szerepel az épülethez tartozó helyiség
- Útravalóul
- Maradtak kérdéseid?
Mikor kell a hiteligényléshez térképmásolat?
Szögezzük le gyorsan:
Ne feledd, hogy bár a térképmásolatot és az ingatlan tulajdoni lapját is a Földhivatal adja ki, és mindkettőt lekérheted a TakarNet rendszerből, ez két külön dokumentum. A tulajdoni lapra minden esetben szükséged lesz, akkor is, ha térképmásolatra nem.
A lényeget már tudod, de a dolog nem áll meg itt, lássuk a részleteket!
A lakásvásárlás nem túl bonyolult dolog, de életünk során általában legfeljebb 2-3 alkalommal csináljuk, ezért nem tudunk benne túl nagy gyakorlatra szert tenni. Arra viszont nem igazán van módunk, hogy a saját kárunkon tanuljunk, hiszen egy-egy tévedésünkön milliók múlhatnak.
Ha tehát ingatlant szeretnél vásárolni, érdemes előre felkészülnöd az előtted álló lehetséges buktatókra. Így nemcsak az anyagi veszteségtől kímélheted meg magad, de nagyobb eséllyel kaphatod meg azt a lakást, amit szeretnél, és ehhez azt a lakáshitelt, falusi CSOK-ot, falusi CSOK hitelt, illetve CSOK Pluszt, ami kell.
De minden ingatlanvásárláshoz kell térképmásolat és tulajdoni lap is?
Rögtön elmondjuk, de előtte megnézheted, hogy milyen kamatok melletti igényelhetsz 15 millió forint lakáshitelt 20 éves futamidőre, havi 500 000 forint nettó jövedelem mellett.
Azon dolgozunk, hogy a rengeteg lakáshitel közül megtalálhasd a legjobbat.
- Törlesztő szerint
- Kamatperiódus szerint
- THM szerint
- Kamat szerint
- Visszafizetendő szerint
-
CSOK Plusz hitellel kombinálhatóTörlesztő 109 778 FtTHM 6,50%Visszafizetendő 26 366 649 Ft
- Lakásvásárlási hitelek türelmi idővel - 2 évig alacsonyabb törlesztőrészlettel is
Futamidő: 60-420 hó • THM: 6,45% - 12,43% • Hitel teljes díja: 11 366 649 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,18%PROMÓCIÓ -
Kezdeti költség akciókTörlesztő 113 965 FtTHM 7,01%Visszafizetendő 27 371 705 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 6,91% - 7,87% • Hitel teljes díja: 12 371 705 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,74%PROMÓCIÓ
-
Egyszerű online igénylésTörlesztő 115 255 FtTHM 7,15%Visszafizetendő 27 671 906 Ft
- 40 000 Ft-os jóváírás akció
Futamidő: 120-360 hó • THM: 7,11% - 9,21% • Hitel teljes díja: 12 671 906 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,79%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 110 845 FtTHM 6,76%Visszafizetendő 26 704 731 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 6,68% - 6,84% • Hitel teljes díja: 11 704 731 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,30%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 113 520 FtTHM 6,90%Visszafizetendő 27 244 836 FtFutamidő: 132-300 hó • THM: 7,01% • Hitel teljes díja: 12 244 836 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,69%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 115 306 FtTHM 7,21%Visszafizetendő 27 713 221 FtFutamidő: 120-360 hó • THM: 6,92% - 7,92% • Hitel teljes díja: 12 713 221 Ft • Kamat típusa: 10 évre rögzített kamat • Kamat: 6,89%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 116 937 FtAz első hónapban 88 082 FtTHM 7,39%Visszafizetendő 28 152 588 FtFutamidő: 168-240 hó • THM: 7,31% - 10,15% • Hitel teljes díja: 13 152 588 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 6,95%PROMÓCIÓ
-
Törlesztő 121 703 FtTHM 7,95%Visszafizetendő 29 208 687 FtFutamidő: 72-360 hó • THM: 7,93% - 8,09% • Hitel teljes díja: 14 208 687 Ft • Kamat típusa: rögzített kamat • Kamat: 7,49%PROMÓCIÓ
A megjelenített adatok nem minősülnek ajánlatnak vagy ajánlattételnek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást, azok kizárólag informatív jellegűek, szerződéskötési kötelezettséget nem jelentenek.
Felhívjuk figyelmét, hogy a kalkulátorban szereplő banki ajánlatok nem feltétlenül objektív összehasonlítás alapján jelennek meg. A banki ajánlatok sorrendjét befolyásolhatja a kattintások gyakorisága, a bankokkal kötött promóciós szerződés tartalma (így különösen: a promóciós díj összege, illetve a megrendelt kattintási szám mennyisége), valamint az ajánlatok megjelenésének időben történő egyenletes eloszlása miatti egyedi ütemezési célú informatikai megoldások.
A hiteleket csak negatív KHR listán nem szereplő, és megfelelő jövedelemmel (és adott esetben fedezettel) rendelkezők kaphatják meg a hitelintézet döntésétől függően. A törlesztőrészletek számítása az aktuálisan meghirdetett kamatokkal történt, amelyeket a hitelintézetek módosíthatnak. A kiválasztott hitelintézet által adott ajánlat eltérhet a fent megadott adatoktól, amely vonatkozásában felelősségünket kizárjuk.
További részletek az Ügyféltájékoztatónkban (ITT), valamint a hitelintézetek weboldalán vagy azok ügyfélszolgálatain tekinthetők meg.
Tájékoztatunk, hogy kalkulátorunk nem számol a megvásárolni kívánt vagyonbiztosításának díjával, mivel az ingatlan hitelbiztosítéki értéke nem ismert. Előzőek miatt az általunk megjelenített THM összege a vagyonbiztosítás díját nem tartalmazza. Felhívjuk figyelmedet, hogy a bankok többsége kötelezően előírja a vagyonbiztosítás megkötését és fenntartását a teljes futamidő vonatkozásában, ezért a rendszeres havi kiadásokhoz az ingatlan vagyonbiztosításának összege hozzászámítandó.
A vagyonbiztosítás díját figyelembe kell venni a THM plafon számításánál. A THM plafon jelenleg az alapkamat 24 százalékponttal növelt összege. A THM plafon értékének átlépése esetén nem adható ajánlat a hitelt igénylő részére, így kölcsön sem nyújtható számára.
A vagyonbiztosítás pontos díjáról javasoljuk, hogy előzetesen tájékozódj.
Ezeknek a bankoknak a termékeit nem jelenítjük meg a kalkulátorainkban: Bank of China, BNP Paribas, Deutsche Bank, Duna Takarék Bank, ING, KDB Bank, Merkantil Bank, Oberbank, Polgári Bank.
Nem találtad meg, amit kerestél? Nézd meg a gyakran ismételt kérdéseket is!
A tulajdoni lapot már a legtöbben lekérik
Ma már a legtöbb lakásvásárló tudja, hogy a legfontosabb csapdákat elkerülheti, ha még a vásárlás előtt megnézi az ingatlan tulajdoni lapját, és semmiképpen nem szabad lefoglalózni egy lakást azelőtt, hogy a tulajdoni lapot ellenőrizte volna.
Akkor sem, ha ez adott esetben pénzbe kerül – bár általában nem kerül semmibe, mert évente 2 tulajdoni lapot ingyenesen lekérhetsz, és elektronikusan a továbbiak is csak 4 800 forintba kerülnek darabonként.
A tulajdoni lapon számos olyan dolog látszik, amely megnehezítheti, vagy akár meg is hiúsítja az adásvételt. Néhány példa:
- Valóban az kínálja-e eladásra az ingatlant, aki a tulajdonos.
- Vannak-e további tulajdonosok, akiknek hozzá kellene járulnia az adásvételhez.
- Van-e kiskorú a tulajdonosok között. Kiskorúak általában öröklés révén szereznek tulajdonjogot, és mivel őket a gyámhivatal képviseli, ez megnehezíti az adásvételt.
- Van-e bárkinek haszonélvezeti vagy más joga az ingatlanon.
- Peres eljárásban szerepel-e az ingatlan.
- Sőt, egyáltalán lakóingatlan-e az adott épület.
A térképmásolatot viszont nem igazán szokták lekérni az ingatlant keresők, pedig ezen is fontos információk vannak. Olyanok, amelyek nemcsak az adásvételt, de a lakáshitelt is befolyásolják, és előfordulhat, hogy épp a térképmásolattal kapcsolatos problémák miatt esel el egy támogatott lakáshiteltől.
Mi a különbség a tulajdoni lap és a térképmásolat között?
A tulajdoni lap az ingatlanról csak néhány alapvető tudnivalót közöl, például hogy mi a megnevezése (azaz mi a besorolása) vagy mekkora, de inkább – ahogy a neve is mutatja – a tulajdonviszonyokra vonatkozó, és az ingatlan feletti rendelkezést befolyásoló információk vannak rajta.
Mindezt méretarányosan.
Ez azért nagyon fontos neked, mert a telek nagysága és a rajta álló épületek befolyásolják az ingatlan értékét.
Miért fontos a térképmásolat hiteligényléskor?
Ez egy jogos kérdés, hisz az ingatlant egy értékbecslő is megnézi, és felértékeli.
Ez igaz, viszont épp ezért jelenthet problémát, ha a telken nemcsak a térképmásolaton szereplő lakóház áll, hanem még egy garázs és egy kerti tároló is, vagy a házhoz azóta építettek két plusz helyiséget, amelyek nem szerepelnek a hivatalos földhivatali dokumentumon. Vagy épp ellenkezőleg, van valami a térképmásolaton, ami már nem létezik a valóságban.
Bár talán úgy gondolod, hogy értékesebb az ingatlan, ha tartozik hozzá egy garázs is, a hitelhez kapcsolódó értékbecslésnél az engedély nélküli garázs negatív irányba befolyásolja az ingatlan értékét.
Lakáshitelt ugyanis csak hivatalos, jogilag rendezett helyzetű ingatlan fedezete mellett kaphatsz. A bank nem ad pénzt olyan részekre, amelyek vagy nincsenek ott, vagy ott vannak, de nem kellene ott lenniük.
Az értékbecslő tehát alacsonyabbra értékeli majd a házat, mivel azt veszi figyelembe, amit lát, és ami a hivatalos dokumentumon is szerepel.
Ha belenézel egy bank lakáshitelekről szóló tájékoztatójába, vagy a kondíciós listába (ez a hitel igénylési feltételeit és az igényléssel járó költségeket tartalmazza), akkor az induló költségek között látni fogod a térképmásolat díját, és ha már itt tartunk, a tulajdoni lap díját is.
Miért kérnéd hát le ezeket te is, ha a bank úgyis lekéri?
Azért, mert már azelőtt érdemes tudnod, hogy az ingatlannal minden rendben van, hogy ajánlatot tennél rá, illetve mielőtt beadnád az igénylésedet a hitelre vagy a támogatásra. Nem lenne jó, ha ott derülne ki, hogy nem kaphatsz támogatást, vagy ha sokkal kevesebb hitelt igényelhetsz, mint amire szükséged volna.
Ha nagy az eltérés a térképmásolat és a valós helyzet között, akkor a bank elutasíthatja a hitelkérelmed, támogatást pedig biztosan nem kapsz rá.
Nagyon fontos tehát, hogy a térképmásolaton tényleg az szerepeljen, amit a valóságban is látsz. De mi történik, ha eltérés van, és mit tehetsz ellene?
Mi szerepel a térképmásolaton és honnan kérhetem le?
A térképmásolaton az alábbi adatok szerepelnek:
- a kiállító járási hivatal címbélyegzője,
- a település neve,
- a fekvés megnevezése,
- az igényelt földrészlet helyrajzi száma,
- a méretarány,
- a vetülési rendszer,
- az igényelt földrészlet területe (alrészlet betűjele, művelési ága, stb.)
- a rajzi résznek tartalmaznia kell az igényelt földrészletet, valamint annak környezetét,
- a hitelesítési záradék, - dátum, pecsét, aláírás.
A térképmásolatot a Fölhivatalnál kérheted, a díja 5 000 forint. Nem hiteles térképmásolat már nem létezik, a Földhivatal csak hiteles dokumentumot ad ki.
A Földhivatal Online rendszeren keresztül – ügyfélkapus azonosítással – elektronikus térképmásolatot tudsz kérni. Ez mindenben megegyezik a papír alapúval.
A térképmásolatot a TakarNet rendszerből is lekérheted, ha regisztrált felhasználó vagy.
Létezik olyan szolgáltatás, hogy térképbe való betekintés, ezt a területileg illetékes járási hivatal földhivatali osztályánál kérheted. A szolgáltatás ingyenes, de ha az utca, házszám vagy a régi helyrajzi szám alapján szeretnél keresni, akkor azt 800 forintos díj/földrészlet ellenében teheted meg.
Eltérések a térképmásolat és az ingatlan között
A következőkben néhány jellemző esetet olvashatsz, és azt, hogy ebben a helyzetben mi lehet a megoldás. Így már elfogadható lehet az ingatlan a bank számára, azonban ne feledd, hogy pontosat mindig csak akkor tudhatsz, ha beszélsz az adott bankkal.
Előfordul olyan eset, hogy míg ez egyik bank számára elfogadható módon rendezed az ügyet, a másik bank nem fogadja el a megoldást. Támogatásoknál, támogatott hiteleknél lehetőleg ne legyen eltérés a térképmásolat és az ingatlan között, mert itt általában szigorúbban veszik az ilyesmit.
Ne kösd meg az adásvételi szerződést, amíg arra a bank rá nem bólint, és főleg ne fizess foglalót az eladónak.
Ne feledd, hogy bár a Földhivatal nyilvántartásaiban valóban lehetnek hibák – ez a tulajdoni lapra és a térképmásolatra is igaz – inkább az a jellemző, hogy a korábbi tulajdonosok elvégeztek valamit az ingatlanon, ami aztán nem került bejegyzésre.
Láthatsz továbbá olyan elemeket, amelyek nincsenek ugyan feltüntetve a térképmásolaton, de erre nincs is szükség. Ilyenek a betonalap nélküli tárolók, teraszok vagy garázs. Ezek elmozdíthatók a helyükről, építési engedély nem kell rájuk, nem kell őket bejelenteni, és a térképmásolaton sem kell feltüntetni.
1. A térképmásolaton máshol van a telekhatár, mint amit látsz
Előfordulhat, hogy a telekhatárt tévesen rajzolták fel a térképre, de olyan eset is van, hogy a tulajdonosok nem jól jelölték ki a kerítés helyét, vagy épp nincs is köztük kerítés, és csak szájhagyomány útján tudják, hogy hol húzódik a telekhatár.
A pontos telekhatárt földmérővel tudod kiméretni, aki a földhivatali nyilvántartásból kapja meg az ehhez szükséges adatokat.
A térképmásolaton tehát meg tudod nézni, hogy egy épület szerepel-e rajta, vagy hogy mekkora, de a térképmásolat csak léptékhelyes.
Ha az ingatlan tulajdonosi viszonyai tisztázatlanok, tehát nincs rendezve, hogy mekkora az eladó telke és mekkora a szomszédoké, akkor a bank nem fog rá hitelt nyújtani.
2. A térképmásolaton nem szerepel egy tároló vagy garázs
Szerepelhet az ingatlanon olyan különálló tároló vagy garázs, amelynek építése engedélyhez vagy bejelentéshez kötött. Ha az építéshez szükséges dokumentumok megvannak, akkor az építményre ezek alapján használatbavételi engedélyt kell kérni.
Ha nincsenek meg az engedélyek, akkor 10 év elteltével fennmaradási engedélyt lehet kérni az építményre.
Ha az építmény felkerül a térképmásolatra, akkor az a banknak is megfelel, ha azonban nem, akkor attól még hitelt kaphatsz, de az épület értéke, és így az elérhető hitelösszeg is alacsonyabb lesz.
3. A térképmásolaton nem szerepel az épülethez tartozó helyiség
Ha a házhoz hozzáépített terasz vagy lakószoba nem szerepel a térképmásolaton, akkor itt is megoldást jelenthet a fennmaradási engedély.
Ennek hiányában lesznek olyan bankok, amelyek nem adnak hitelt az épületre, mások pedig igen, de alacsonyabb érték mellett veszik figyelembe a hitelnél.
A falusi CSOK-nál, illetve a falusi CSOK hitelnél vagy CSOK Plusznál azonban szigorú előírások vonatkoznak az épület méretére. A gyermekek számától függően a lakás hasznos alapterületének el kell érni egy bizonyos nagyságot.
Ha ezt a nagyságot a ház a hozzá toldott rész nélkül nem éri el, akkor támogatást, támogatott hitelt nem fogsz rá kapni.
Útravalóul
Fontos, hogy lakáshitel és támogatás igénylése előtt igyekezz rendezni a lakáshoz kapcsolódó dokumentumok helyzetét.
Ezt neked kell megtenned, ha meglévő lakásra igényelsz jelzáloghitelt (például felújítási, bővítési, korszerűsítési vagy akár szabad felhasználású jelzáloghitelt).
Ha azonban te vásárolnád meg az ingatlant, akkor célszerű az eladót megkérned, hogy rendezze a helyzetet. Jó, ha tudod, hogy ez hosszú időbe telhet, és lehet, hogy jobban jársz, ha inkább rendezett ingatlant keresel.
Maradtak kérdéseid?
-
Lakást vásárolnék. Mindenképpen szükségem lesz térképmásolatra?
Társasházi lakásoknál nem, de lakóháznál mindenképpen érdemes lekérned a térképmásolatot, és megnézned, hogy az szerepel rajta, amit te a valóságban is látsz. A lakáshitel igénylésekor a bank is le fogja kérni a térképmásolatot. -
Miben különbözik az ingatlan tulajdoni lapja és a térképmásolat?
Míg - ahogy a neve is mutatja - a tulajdoni lap főleg az ingatlant érintő tulajdonviszonyokkal foglalkozik, addig a térképmásolat annak fizikai valójával. Azaz mekkora a kert, milyen és mekkora épületek találhatók rajta, hol a telekhatár. -
Kinéztem egy házat, de nem az szerepel a térképmásolaton, ami a valóság. Mit tehetek?
Rendezetlen térképmásolattal ne vásárold meg az ingatlant. Ha mindenképpen ezt a házat szeretnéd, akkor kérd meg a tulajdonost, hogy tegye rendbe az ingatlan hivatalos dokumentumait a szerződéskötés előtt.
Bár közgazdasági szakközépiskolában érettségiztem, később a humán tárgyak felé fordultam. Szerettem az irodalmat, műveket elemezni, kritikákat írni. Angol szakon végeztem, a diplomamunkámat amerikai drámákból írtam. Az egyetem után egy nagy cégnél helyezkedtem el, ahol visszacsöppentem a pénzügyek világába. Annyira beszippantott, hogy visszaültem az iskolapadba, és közgazdász lettem. Az írás szeretetét és a banki világ iránti érdeklődésemet végül a gazdasági tartalmak írásában sikerült egyesítenem. Szívesen mélyedek el egy-egy témában, és mutatom meg az olvasónak, hogy pénzügyi témákról olvasni nemcsak hasznos vagy szükséges, de érdekes is lehet. Szabadidőmben szívesen olvasok és szeretem a reneszánsz táncokat. Szakértője vagyok a lakáshitel, személyi kölcsön, egészségpénztár, állami támogatások és babaváró termékcsoportoknak. 2014-ben végeztem a Corvinus egyetemen számvitel és pénzügy szakon.
A fenti cikkben szereplő megállapításokat a Biztos Döntés Kft. a releváns tények és körülmények lehető leggondosabb szakmai értékelése alapján igyekezett megfogalmazni. Ebből adódóan a fenti írás nem tényközlés, hanem a Biztos Döntés Kft. – megfontolt és felvállalt – szakmai véleményét jeleníti meg.